Opis

Niuniuś i lato. Książka o emocjach małego dziecka

Niuniuś pierwszy raz jedzie nad prawdziwe morze. I to pociągiem – też prawdziwym! Na wakacjach są namiot, ognisko, pieczone jabłka, a nawet komary. Przychodzi też burza: TRACH! BŁYSK! Ale przede wszystkim jest morze: wielkie, szumiące i takie mokre. Skoczmy razem z Niuniusiem w tę letnią przygodę.

Zobacz też Niuniuś i wiosna. Książka o emocjach małego dziecka.

Emocje małego dziecka

Emocje są czystą energią, która popycha ludzi do działania. Widać to jak na dłoni w przypadku małych dzieci – piszczą z ekscytacji, gryzą z frustracji, uciekają ze strachu. Małe dzieci to wulkany energii, a co za tym idzie również wulkany emocji. Kiedy się cieszą, całe stają się radością. Kiedy się smucą, wylewa się z nich morze łez i niedoli. Kiedy się złoszczą, robią to każdą komórką swojego ciała. Ta dziecięca gwałtowność bywa z jednej strony piękna (szczególnie gdy jest to radość), a z drugiej strony trudna (na przykład w napadzie złości) zarówno dla rodziców, jak i samych dzieci.

Rodzice mogą się martwić: czy dziecku już tak zostanie, że będzie biło, kopało, krzyczało, skakało lub rzucało się na podłogę? Nie martwcie się, kochani rodzice, to minie! Małe dzieci rosną szybko, ich mózg rośnie i rozwija się razem z nimi, ćwicząc codziennie umiejętność zarządzania emocjami. Rok po roku wasze dzieci będą coraz lepiej kierować impulsami (np. powstrzymać się przed uderzaniem w złości), a zanim pójdą do pierwszej klasy rozwiną także zdolność dzielenia się i czekania na swoją kolej.  

Pewnie jesteście ciekawi, czy możecie im w tym wszystkim pomóc? Oczywiście! Zróbcie to koniecznie, ponieważ wszystkie dzieci potrzebują wsparcia ze strony troskliwych dorosłych. Po pierwsze, nie dajcie się zaskoczyć gwałtownością emocji dziecka. Już wiecie, że dzieci wyrażają emocje całym ciałem, przyjmijcie więc ze spokojem (ale nigdy z pogardą!), że przez pierwszych pięć lat życia* wasze dziecko w chwili wzburzenia może zachowywać się nieobliczalnie. To naturalne! Zróbcie miejsce na jego emocje, zadbajcie o bezpieczeństwo, dajcie mu dużo miłości, cierpliwości i zrozumienia. Cały czas pokazujcie akceptowane wzorce wyrażania emocji i nigdy, ale to nigdy nie karzcie dziecka za ekspresję uczuć.

Po drugie, pamiętajcie, że dzieci wszystkiego uczą się w zabawie, również radzenia sobie z emocjami. Nie ma sensu wyjaśniać im, czym jest radość, poczucie bezpieczeństwa czy strach – małe dzieci nie mają jeszcze takich możliwości poznawczych, by zapamiętać, zrozumieć i wprowadzić w życie nasze abstrakcyjne objaśnienia. Dzieci dowiedzą się o wiele więcej o strachu z zabawy w strasznego potwora, a o poczuciu bezpieczeństwa z historii o małej śwince, którą mama uratowała przed głodnymi mewami. Nazywajcie emocje dziecka, opowiadajcie i czytajcie mu pełne emocji bajki, słuchajcie poruszającej emocji muzyki i spędzajcie dużo czasu w naturze. Takie wsparcie to inwestycja w zdrowie emocjonalne na resztę życia.

*w przypadku dzieci wysoko wrażliwych do 7. roku życia, a w niektórych przypadkach dłużej.

Jakie emocje przeżywa Niuniuś?

Podróż, czyli historyjka o radości 

Niuniuś nie jest w stanie opanować ekscytacji w związku z wyprawą nad morze. Zamiast ubrania, zakłada pompowane skrzydełka i okularki do pływania. Do walizki chce spakować patyki i balię. Kiedy w końcu wsiadają do pociągu, co chwilę pyta tatę, kiedy będą nad morzem. Jak na ekscytację Niuniusia reagują rodzice? Wygląda na to, że dobrze wiedzą, w jaki sposób mózg Niuniusia poradzi sobie za moment z nadmiarem bodźców i radości – zmęczony Niuniuś po prostu zaśnie.

Fala, czyli historyjka o strachu 

Kiedy Niuniuś dociera nad wyczekiwane morze, odmawia wejścia do wody. Zamiast pływać z tatą, siada na plaży i zaczyna kopać dołek w piasku. Czy tata i mama próbują przekonać Niuniusia, że morze jest fajne? Niekoniecznie. Robi to morska fala, zaczynając z Niuniusiem zabawę w łapanego.

Komar, czyli historyjka o frustracji 

Namiot nie daje się ustawić, w dodatku w środku jest niewygodnie i gorąco. Niuniuś chciałby już spać, ale musi poczekać, aż przyjdzie noc. To wszystko jest dla Niuniusia bardzo frustrujące. Kiedy w końcu nadchodzi czas snu, okazuje się, że w namiocie coś bzyczy. Tym razem wszyscy są sfrustrowani, a najbardziej tata. Czy uda im się spokojnie zasnąć?

Mewy, czyli historyjka o bezradności 

Niuniuś dzieli się kukurydzą z głodnymi mewami, ale mewy chcą więcej i więcej. Otaczają Niuniusia i tatę, głośno krzyczą i próbują ukraść ich kolby kukurydzy. Mew jest tak dużo, że tata i Niuniuś czują się bezradni. W końcu zjawia się mama i przepędza mewy złodziejki.

Burza, czyli historyjka o poczuciu bezpieczeństwa 

Niuniuś pomaga w rozpalaniu ogniska, czuje się bezpiecznie z ogniem, bo mama i tata pokazali mu, jak się z nim obchodzić. Nagle nadchodzi burza z piorunami, niszczy ognisko i pieczone jabłka. Niuniuś jest mokry i głodny, ale mama i tata doskonale wiedzą, co pomoże przywrócić poczucie bezpieczeństwa: suchy namiot, kolacja i bajka na dobranoc.

 

Zajrzyj do książki:

Niuniuś to ma fajnie! Zobacz książki dla wszystkich dzieci: 

[product id="23455, 23591, 25343, 24390"]

 


 

Kim są autorki?

 
 
Aga Nuckowski – lubi marzyć i spacerować. Nie lubi nagród i egzaminów. Mieszka na wyspie, gdzie zawsze świeci słońce. W wolnych chwilach pisze książki. 
 
 
Ola Szwajda – ilustratorka, projektantka książek. Umie w kredki i tablet, więc tworzenie ładnych rzeczy przychodzi jej z łatwością. Kocha psy, męża i książki dla dzieci.
  

Wydawnictwo Natuli Książki o emocjach dzieci Niuniuś


 Polecamy:

[product category_id="257" limit="36" slider="true" onlyAvailable="true"]

[product category_id="383" limit="36" slider="true" onlyAvailable="true"]

Koszty dostawy

Kraj wysyłki:

Opinie o produkcie (9)

Opinie pochodzą tyko od zalogowanych klientów, ale nie weryfikujemy, czy kupili dany produkt. Wyświetlamy zarówno pozytywne, jak i negatywne opinie.

Aby podzielić się swoją opinią musisz być zalogowany.

21 lipca 2022

W książkach napisanych przez Agę Nuckowski, zilustrowanych przez Aleksandrę Szwajdę - najważniejsze jest dziecko. Dziecko i jego emocje. Ważne jest to, aby pamiętać, że nie ma złych/negatywnych emocji. Niektóre bywają trudne, natomiast wszystkie są ważne i potrzebne. Skupienie się na dziecięcej radości z poznawania świata, to jest coś, co podczas wspólnego czytania - chwyta za serce. Czego nie znajdziecie w książkach o Niuniusiu? Szalonych wypraw na koniec świata, ani podróży w niecodzienne zakątki. Za to znajdziecie coś o wiele cenniejszego! Zwyczajne życie, wydarzenia z dnia codziennego, niezwykle piękne w swej prostocie - widziane oczami małego dziecka! Mam poczucie, że seria o Niuniusiu to pochwała i celebracja zwyczajnego, prostego życia. Z historii bije ciepło i spokój, który w obecnych czasach jest niezwykle cenny. Rodzina Niuniusia to bezpieczna przystań, której powinno doświadczyć każde dziecko. Esencją tych książek jest ukazanie prostej codzienności, a także łagodnego, pełnego uważności i bliskości rodzicielstwa i dzieciństwa - niezwykłego w swej prostocie. Książki te ukazują dziecięce emocje, małe trudności i wielkie radości. Czytając, razem z Niuniusiem będziecie przeżywać przygody - bliskie Waszemu sercu. Momentami będziecie zaśmiewać się do łez (zerknijcie do rozdziału o komarach - w książce "Niuniuś i lato")! W książce "Niuniuś i wiosna" nie zabraknie: wspinania się i zjeżdżanie z górki (na brzuszku, pupie i na stojąco), taplania się w błotku, prac w ogródku, bliskiego spotkania z ropuchą i pawiem, a także robienia zupy z błota. W książce "Niuniuś i lato" nie zabraknie: podróży pociągiem, kopania dołków na plaży i zabawy w morzu, spania w namiocie - z komarem w roli głównej, gotowanej kukurydzy i głodnych mew, a także ogniska i letniej burzy. Uważam, że te książki to MUST HAVE i powinny się znaleźć w każdej biblioteczce małego dziecka. Osobiście jestem nimi oczarowana, a moja 3.5 letnia córka tak często po nie sięga, że chyba niedługo będę znała cały tekst na pamięć - to moim zdaniem najlepsza rekomendacja.

24 lipca 2022

Seria o Niuniusiu to książki przedstawiające spokojną i sympatyczną rodzine świnek z wielkim poczuciem humoru. Zarówno „Niuniuś i wiosna” jak i „Niuniuś i lato” zawierają po 5 historyjek które mają niewiele tekstu a dużo ilustracji - dzięki temu nadadzą się dla rożnej grupy wiekowej. Każda z historii jest kontynuacją poprzedniej, jednak nie musimy ich czytać po kolei - i to mi się bardzo podoba. Na początku zastanawiałam się czy książki spodobają się mojej kochającej długie opowieści czterolatce. Nic bardziej mylnego! Obie jesteśmy zachwycone Niuniusiem i jego przygodami. Tekstu może mało ale jest on bardzo wartościowy. Idealnie współgra z cudnymi ilustracjami. Emocje grają tutaj pierwsze miejsce. Nikt nie zmusza, nikt nie krzyczy. Każdy rozumie. W książkach nie zabraknie tez humoru - opowieść o komarze w książce „Niuniuś i lato” to chyba ulubiona historyjka mojej córki. Moja zreszta tez!

1 sierpnia 2022

Kap, chlup, brr, trach! Lato pełną parą, a wraz z nim zwyczajne dni Niuniusia w niezwyczajnej opowieści utknej właśnie smakami i zapachami lata. Niuniuś, mała świnka i rodzinka, wybierają się pierwszy raz nad morze i to nie byle jakim środkiem transportu, a pociągiem właśnie. Morze pociąga smakami kukurydzy i waty cukrowej, szumem fal i odgłosami mew. Przeżyjcie pełne przygody lato z uroczym Niunisiem w rozdziałach o: ➡️Podróży ➡️Kąpieli morskiej w falach ➡️Komarach w namiocie ➡️Wścibskich mewach na plaży ➡️Oraz piekąc jabłuszka przy ognisku♥️ Burza nam nie straszna, mewy zlodziejszaki też nie, nawet wielkie, zakrywajace tatusia fale. Niewątpliwie ogromną robotę przy tej książce "robią" Ilustracje, ciekawe z detalami, kolorowe, nasycone, piękne poprostu idealne w książce dla dzieci. Przyciągająca, gumowana okładka i sympatyczna opowieść o rodzinie świnek zwraca też uwagę na emocje dzieci, a także bliskie relacje w rodzinie i wspólne spedzanie jakościowego czasu razem♥️ Skocz z Niunisiem w letnią przygodę i przeżyj wakacyjną podróż

2 sierpnia 2022

"Niuniuś i lato" to kolejna część przygód prosiaczka o imieniu Niuniuś i jego rodziny. Zdarzenia z tej książki są bardzo zwyczajne, przez co niezwykle ujmujące i zabawne. Codzienność bohatera to codzienność naszego dziecka- książeczka świetnie oddaje charakter i emocje małych dzieci traktując je jako coś normalnego i naturalnego. Podzielona jest na rozdziały: Podróż, Fala, Komar, Mewy i Ognisko. Każdy przedstawia inne zachowania i uczucia w sytuacjach, jakie spotykają nas na co dzień. Niuniuś przeżywa podróż pociągiem, ogromnie się ekscytuje, boi się wejść do morza, irytuje się latającym komarem przez którego nie może spać, boi się mew, które chcą zjeść jego kukurydzę czy szuka schronienia w ramionach mamy i taty podczas burzy. Brzmi znajomo? To nasza codzienność z dziećmi ubrana w historię naszego bohatera. Wszystko w wakacyjnym, ciepłym lekkim klimacie. Każde dziecko może odnaleźć tu siebie i zdarzenia ze swojego życia, przez co na pewno zrozumie Niuniusia i jego emocje. To niewątpliwie bohater, który stanie się bliski naszym pociechom. Książka jest idealnie skrojona pod dzieci, bo autorzy nie zapomnieli zadbać o to, co kochamy najbardziej, czyli piękne, duże, kolorowe ilustracje, które odgrywają tu główną rolę. Momentami trochę przypominają komiks. Dużo jest też wyrazów naśladowczych, a prosty język trafi do każdego. "Niuniuś i lato" to ciepła, idealna na lato, zabawna i dowcipna książeczka dla starszych i młodszych. Daje dużo radości i frajdy z czytania, a przy tym cieszy oko. Do tego twarda oprawa- wszystko pięknie ze sobą gra! Polecamy obie części :)

4 sierpnia 2022

Wspaniała propozycja na wakacje :) Pozornie nieskomplikowane, rodzinne historie skrywają bardzo ważny przekaz - akceptację pojawiających się trudności i dziecięcych emocji. Rodzice Niuniusia swoją postawą, która nie unieważnia dziecięcych uczuć tworzą przestrzeń sprzyjającą swobodnemu poznawaniu świata. Złość, smutek, czy irytacja nie są przez bohaterów zwalczane, czy wyganiane, są traktowane jako naturalny element życia, a nie "zło", które trzeba jak najszybciej zdusić w zarodku. W Niuniusiu widzimy rodzinę, która żyje w sposób uważny nawet wtedy, gdy doświadcza trudności, czy nieprzewidzianych zdarzeń. Letnia, radosna kolorystyka i temat urlopu nad morzem na pewno jest bliski wielu dzieciakom."Niuniuś i lato" składa się z pięciu historii, które można czytać jedna po drugiej, lub pojedynczo - jeśli dziecku bardziej odpowiada ten sposób. Kolorowe, estetyczne i wesołe ilustracje przykuwają uwagę młodych czytelników.

9 sierpnia 2022

Idealna pozycja na wakacyjny czas, nie tylko do czytania w domu z własnym Dzieckiem, ale również jako inspiracja do budowania kreatywnych działań w trakcie wakacyjnych zajęć w przedszkolu. Niuniuś zainspirował moją grupę do postawienia namiotu w ogrodzie przedszkolnym! Super zabawa i konstruktywnie wykorzystany wakacyjny czas w przedszkolu

9 sierpnia 2022

Idealna pozycja na wakacyjny czas, nie tylko do czytania w domu z własnym Dzieckiem, ale również jako inspiracja do budowania kreatywnych działań w trakcie wakacyjnych zajęć w przedszkolu. Niuniuś zainspirował moją grupę do postawienia namiotu w ogrodzie przedszkolnym! Super zabawa i konstruktywnie wykorzystany wakacyjny czas w przedszkolu

10 sierpnia 2022

Książka o sympatycznej rodzinie świnek, gdzie ich mały synek Niuniuś odkrywa świat, a przy okazji swoje emocje. Piękne ilustracje, które zachęcają do czytania, a historie, które mu się przydarzają, nie tylko bawią, ale i uczą. Córka, która ostatnio chciała czytać tylko książeczki z ulubionej bajki tv, dzięki Niuniusiowi zainteresowała się tą historią i każe sobie ją czytać codziennie. A co najlepsze zaczęła wymyślać sobie zabawy podobne do tych, które zostały zawarte w książce. Niuniuś naprawdę rozbudza wyobraźnię. Dosłownie i w przenośni. Bardzo polecamy i jestem bardzo ciekawa innych pozycji z tej serii.

13 października 2022

Naprawdę wyjątkowa książka opowiadająca o przygodach małej świnki podczas wyjazdu z rodzicami na wakacje. A to wszystko opowiedziane przejrzyście, czytelnie i z dużą dawką humoru. W opowieściach tych znajdziecie miłość, ciepło i spokój, czyli wszystko co ważne dla serca małego czytelnika. W tym momencie seria o Niuniusiu jest naszą ulubioną, a tym którzy jeszcze jej nie znają polecam szybko to zmienić! :)

Niuniuś i lato. Książka o emocjach małego dziecka

Kolejna cześć przygód Niuniusia! Książka o letnich przygodach świnki, której darem jest przyciąganie niesamowicie zwyczajnych historii.

Książka wydana przez Natuli – dzieci są ważne

Autorka: Aga Nuckowski

Ilustratorka: Ola Szwajda

Oprawa: Twarda

Liczba stron: 72

Rekomendacja wiekowa:

Cena: 45,00 zł 45.00
zawiera 5% VAT, bez kosztów dostawy
ilość szt.
Wysyłka w: 48 godzin
30 dni na zwrot
Ocena: 5
Niedostępna wersja e-book virtualo.pl
Przeczytaj fragment pobierz PDF
Inni oglądali także:
Niuniuś i niemiły pan
Niuniuś i niemiły pan
29,00 zł
szt.
Wierszyki bliskościowe
Wierszyki bliskościowe
40,00 zł
szt.
Wierszyki na dobranoc
Wierszyki na dobranoc
40,00 zł
szt.
Smok
Smok
40,00 zł
szt.
Zupa
Zupa
35,00 zł
szt.
Łobuz
Łobuz
40,00 zł
szt.
Pucio u lekarza
Pucio u lekarza
29,99 zł 26,39 zł
szt.
Jadzia Pętelka czuje złość
Jadzia Pętelka czuje złość
29,99 zł 26,39 zł
szt.
Wierszyki logopedyczne
Wierszyki logopedyczne
40,00 zł
szt.
Spacer
Spacer
35,00 zł
szt.
Self-Regulation. Szkolne wyzwania
Self-Regulation. Szkolne wyzwania
44,99 zł 39,59 zł
szt.
Jadzia Pętelka nie odda łopatki
Jadzia Pętelka nie odda łopatki
24,99 zł 21,99 zł
szt.
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium