Fragment książki "Wielka księga cipek"

O miesiączce...

Carro: Pierwszy raz dostałam miesiączkę prawie rok temu w szkole. Byłam przerażona, że wszyscy zobaczą czerwoną plamę na spodniach. Na szczęście nikt nie zauważył. Kiedy wróciłam do domu, poszłam prosto do mamy. Bardzo się ucieszyła, że mam już miesiączkę, i rozmawiałyśmy przez kilka godzin. Pokazała mi, jak używać tamponów i podpasek, było w tym coś uroczystego.

Emma: Ja jeszcze nie dostałam miesiączki. Nie mogę powiedzieć, żebym na nią specjalnie czekała. Byłoby naprawdę super się od niej wykręcić. Krwawienie i ból brzucha to nic przyjemnego.

Lisa: Ja dostałam pierwszą miesiączkę dwa tygodnie temu. Miałam niewielkie krwawienie i tylko przez jeden dzień. Przeczytałam, że to normalne, i teraz czekam na większe. Czuję się w związku z tym bardziej dorosła.

(...)

O nazwie…

Lisa: Ja moją nazywam „myszką”, odkąd byłam mała, i wydaje mi się to dobrym określeniem. Nigdy nie mogłabym powiedzieć „cipa”. To sprośne słowo, którym chłopcy przezywają w szkole.

Emma: U mnie w domu, kiedy byłam mała, zawsze mówiliśmy łono. Gdy opowiedziałam o tym koleżankom, śmiały się ze mnie, mówiąc, że jest staroświeckie.

Carro: Ja mówię „mała”. To całkiem fajne słowo. Czasami myślę o tym, żeby nazwać ją jakoś bardziej agresywnie, jak „cipa” czy „szparka”, bo nie chcę, żeby dziewczyny były zawsze tylko milusie, ale silne i zadziorne jak chłopaki. Lecz nie brzmiało to dobrze, kiedy próbowałam tak mówić.

Wewnętrzne organy płciowe

Chłopcy mają cały organ płciowy na zewnątrz. U dziewczyn znaczna część ukryta jest wewnątrz. Gdybyś mogła zajrzeć do środka własnego ciała, to zobaczyłabyś taki obrazek:

Pochwa prowadzi do wewnętrznych organów płciowych kobiety i jest bardzo elastyczna. Przeważnie jej ścianki się stykają, ale podczas dojrzewania pochwa się rozrasta i u dorosłej kobiety osiąga długość od siedmiu do trzynastu centymetrów. Podczas porodu pochwa rozciąga się zdecydowanie bardziej. 

(...)

Najwyżej położony jest wzgórek Wenery. W tym miejscu zaczyna rosnąć owłosienie łonowe. W okresie dojrzewania ten wzgórek staje się bardziej zaokrąglony. Tam buduje się poduszeczka z tkanki tłuszczowej. 

Poniżej znajdują się większe wargi sromowe, czyli dwie fałdy skóry po obu stronach wąskiej szczeliny. Wcale nie muszą być większe, ale z pewnością są grubsze. W okresie dojrzewania wyrasta na nich owłosienie. U małych dziewczynek większe wargi sromowe są małe i płaskie i nie stykają się ze sobą. Ale w okresie dojrzewania stają się pełniejsze i przybliżają się. Wtedy większe wargi sromowe ciemnieją i stają się bardziej pomarszczone. 

Pomiędzy większymi wargami sromowymi znajdują się mniejsze - delikatniejsze i cieńsze. U małych dziewczynek ledwie je widać. Ale o w okresie dojrzewania powiększają, ciemnieją i mocniej marszczą. U wielu kobiet wargi sromowe mniejsze tak naprawdę nie są mniejsze - dlatego częściowo wystają spoza warg sromowych większych i są widoczne.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium