Fragment książki "Wielka księga cipek"

O miesiączce...

Carro: Pierwszy raz dostałam miesiączkę prawie rok temu w szkole. Byłam przerażona, że wszyscy zobaczą czerwoną plamę na spodniach. Na szczęście nikt nie zauważył. Kiedy wróciłam do domu, poszłam prosto do mamy. Bardzo się ucieszyła, że mam już miesiączkę, i rozmawiałyśmy przez kilka godzin. Pokazała mi, jak używać tamponów i podpasek, było w tym coś uroczystego.

Emma: Ja jeszcze nie dostałam miesiączki. Nie mogę powiedzieć, żebym na nią specjalnie czekała. Byłoby naprawdę super się od niej wykręcić. Krwawienie i ból brzucha to nic przyjemnego.

Lisa: Ja dostałam pierwszą miesiączkę dwa tygodnie temu. Miałam niewielkie krwawienie i tylko przez jeden dzień. Przeczytałam, że to normalne, i teraz czekam na większe. Czuję się w związku z tym bardziej dorosła.

(...)

O nazwie…

Lisa: Ja moją nazywam „myszką”, odkąd byłam mała, i wydaje mi się to dobrym określeniem. Nigdy nie mogłabym powiedzieć „cipa”. To sprośne słowo, którym chłopcy przezywają w szkole.

Emma: U mnie w domu, kiedy byłam mała, zawsze mówiliśmy łono. Gdy opowiedziałam o tym koleżankom, śmiały się ze mnie, mówiąc, że jest staroświeckie.

Carro: Ja mówię „mała”. To całkiem fajne słowo. Czasami myślę o tym, żeby nazwać ją jakoś bardziej agresywnie, jak „cipa” czy „szparka”, bo nie chcę, żeby dziewczyny były zawsze tylko milusie, ale silne i zadziorne jak chłopaki. Lecz nie brzmiało to dobrze, kiedy próbowałam tak mówić.

Wewnętrzne organy płciowe

Chłopcy mają cały organ płciowy na zewnątrz. U dziewczyn znaczna część ukryta jest wewnątrz. Gdybyś mogła zajrzeć do środka własnego ciała, to zobaczyłabyś taki obrazek:

Pochwa prowadzi do wewnętrznych organów płciowych kobiety i jest bardzo elastyczna. Przeważnie jej ścianki się stykają, ale podczas dojrzewania pochwa się rozrasta i u dorosłej kobiety osiąga długość od siedmiu do trzynastu centymetrów. Podczas porodu pochwa rozciąga się zdecydowanie bardziej. 

(...)

Najwyżej położony jest wzgórek Wenery. W tym miejscu zaczyna rosnąć owłosienie łonowe. W okresie dojrzewania ten wzgórek staje się bardziej zaokrąglony. Tam buduje się poduszeczka z tkanki tłuszczowej. 

Poniżej znajdują się większe wargi sromowe, czyli dwie fałdy skóry po obu stronach wąskiej szczeliny. Wcale nie muszą być większe, ale z pewnością są grubsze. W okresie dojrzewania wyrasta na nich owłosienie. U małych dziewczynek większe wargi sromowe są małe i płaskie i nie stykają się ze sobą. Ale w okresie dojrzewania stają się pełniejsze i przybliżają się. Wtedy większe wargi sromowe ciemnieją i stają się bardziej pomarszczone. 

Pomiędzy większymi wargami sromowymi znajdują się mniejsze - delikatniejsze i cieńsze. U małych dziewczynek ledwie je widać. Ale o w okresie dojrzewania powiększają, ciemnieją i mocniej marszczą. U wielu kobiet wargi sromowe mniejsze tak naprawdę nie są mniejsze - dlatego częściowo wystają spoza warg sromowych większych i są widoczne.

Inni oglądali też:
Wild child, czyli naturalny rozwój dziecka
Wild child, czyli naturalny rozwój dziecka
59,00 zł 49,00 zł
szt.
Montessori. Ćwiczenia dwulatka
Montessori. Ćwiczenia dwulatka
9,99 zł 8,79 zł
Uwaga! Złość
Uwaga! Złość
50,00 zł
szt.
Granice dzieci i dorosłych
Granice dzieci i dorosłych
50,00 zł
szt.
Wierszyki na dobranoc
Wierszyki na dobranoc
40,00 zł
szt.
Wierszyki masażyki i inne zabawy sensoryczne
Wierszyki masażyki i inne zabawy sensoryczne
32,99 zł 29,03 zł
Wierszyki świąteczne
Wierszyki świąteczne
40,00 zł
szt.
Jak zrozumieć małe dziecko
Jak zrozumieć małe dziecko
50,00 zł
szt.
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium