Fragment książki "Akcja adaptacja. Jak pomóc sobie i dziecku w zaprzyjaźnieniu się z przedszkolem"

Wstęp

Kiedy pojawia się pomysł napisania nowej książki, klaruje się również to, jaka będzie jej przewodnia myśl. Co będę chciała za pomocą niej przekazać i czemu ma ona w ogóle służyć. Jacy rodzice się nią zainteresują i będą mieli poczucie, że coś skorzystali.

Ta książka na początku miała być po prostu poradnikiem, który odpowie na typowe i mniej typowe wątpliwości rodziców dzieci przedszkolnych. Zarówno tych, którzy dziecko do przedszkola zamierzają posłać, tych, którzy są w trakcie przygody przedszkolnej, a także tych, którzy właściwie już ją kończą. W międzyczasie okazało się, że będzie to trochę książka o tym, jakich przedszkoli potrzebują rodzice i dzieci. I co zrobić, żeby przedszkole, do którego chodzi dziecko, lepiej odpowiadało na jego potrzeby.

Okazało się więc, że głównym tematem jest równowaga. Między wizjami i pragnieniami a rzeczywistością. I między potrzebami różnych członków rodziny a potrzebami i możliwościami grupy i instytucji, której rodzice powierzają swoje dzieci pod opiekę.
Podjęłam też świadomą decyzję, że napiszę książkę nie o przedszkolu, a książkę o tym, jak rodzice mogą budować swoje relacje z przedszkolem i wspierać dzieci. Chciałam jasno oddzielić obszar odpowiedzialności rodziców od obszaru odpowiedzialności przedszkola jako instytucji i odpowiedzialności nauczycielek.

W trakcie pisania i zastanawiania się nad tym, jak to robić, żeby ta książka opisywała nasz rzeczywisty świat, a nie wyobrażony ideał, coraz częściej zaczęłam myśleć o prawach rządzących popytem i podażą. Przedszkola w różnych krajach są różne i czasami fascynujące wydaje mi się zastanawianie, czemu w danym państwie akurat takie. Meredith Small w książce Kids opisuje, że w Japonii rolą przedszkola jest przede wszystkim nauka życia we wspólnocie, z kolei w Szwajcarii cztero-, pięcioletnie dzieci chodzą do przedszkola same, bez rodziców. Ale niezależnie od wzorców kulturowych, które odtwarzane i powielane są w przedszkolach, niezależnie od przepisów i programów nauczania, widać wyraźnie, że przedszkola reagują też na potrzeby i oczekiwania rodziców.

To rodzice, pytając o to, czy w przedszkolu jest angielski, szachy, wyjścia na wycieczki, wywierają presję na osobach prowadzących takie placówki. To rodzice spowodowali, że w coraz większej liczbie przedszkoli adaptacja przebiega w sposób przyjazny dla dziecka.
Może więc warto, żeby rodzice wspierali kolejne zmiany, szukając przedszkoli dla swoich dzieci, ale też dzięki swym poszukiwaniom zamieniając przedszkola, z których będą korzystać młodsi koledzy ich dzieci, a czasem nawet młodsze rodzeństwo.

Podjęcie decyzji o powierzeniu opieki nad dzieckiem osobom spoza rodziny bywa dla rodziców czymś oczywistym naturalnym etapem lub dużym krokiem, poważną sprawą.

Rodzice rozważają różne możliwości, których jest obecnie dużo więcej niż kiedyś. Przedszkola bardzo się od siebie różnią i proponują na podobne sytuacje całkiem odmienne rozwiązania.
Bywa, że to trudna decyzja. Rodzice oddają część odpowiedzialności za opiekę nad dziećmi w ręce innych osób. Nierzadko zastanawiają się, na ile istotny będzie wpływ przedszkola na rozwój dziecka, skoro będzie ono spędzać poza domem znaczną część swojego dnia i tygodnia. Niektórzy rodzice liczną na ten wpływ, a inni chcieliby, żeby nie był zbyt istotny.Szukanie informacji na różne tematy przedszkolne często wcale nie uspokaja rodziców, a sprawia, że mają oni jeszcze więcej pytań. Podejście do dzieci obecnie bardzo szybko się zmienia, powodując ogromne zróżnicowanie oferty, a nawet tego, co uważane jest za wzorcowe. Rodzice mają dostęp do mnóstwa informacji, często jednak sprzecznych ze sobą.

Stąd pomysł na książkę, która zbierze te informacje w jednym miejscu tak, żeby można było sobie wypracować spójny wewnętrznie model opieki nad dzieckiem, które ma iść, zaraz idzie lub już uczęszcza do przedszkola.

Jednocześnie ta prostota i spójność oznacza, że nie jest to książka neutralna, przedstawiająca różne opcje jako równe sobie, alternatywne możliwości.
To podpowiedź dla rodziców, którym zależy przede wszystkim na dobrej więzi z dziećmi, na podążaniu za ich rozwojem, na wspieraniu ich. Dla rodziców, którzy starają się szanować granice dziecka i traktować je podmiotowo. Dla rodziców, którzy szukają odpowiedzi na pytanie - jak pomóc dziecku przejść przez etap przedszkolny tak, aby było to dobre doświadczenie dla niego i dla całej rodziny.

Jestem absolutnie przekonana, że wszyscy rodzice dokonują takich wyborów, jakie w danym momencie ich życia są dla nich najlepsze z możliwych. Moją rolą nie jest ocenianie ich decyzji. Mogę natomiast dostarczyć informacji, które można przy takich decyzjach wziąć pod uwagę. Mogę w różnych obszarach zaproponować inne spojrzenie albo dostarczyć więcej jasności i rozumienia rozwoju i potrzeb dzieci w wieku przedszkolnym. Chciałabym też przypomnieć, że decyzja, która była najlepsza miesiąc temu, może dziś już nie być tą najlepszą z możliwych.

Dlatego uznając to, jak poważnie rodzice traktują posyłanie swojego dziecka w świat, chciałabym równocześnie podkreślić, że zapisanie dziecka do przedszkola czy wybór placówki to tylko niektóre z wielu decyzji podejmowanych na co dzień w sprawach dzieci.
Z jednej strony każda z nich ma znaczenie, ale z drugiej żadna pojedyncza decyzja nie jest aż tak bardzo poważna, żeby pomyłka miała rujnować całe przyszłe życie dziecka. Tak to jest w rodzicielstwie, że rodzice działają, nie wiedząc do końca, co wyniknie z ich wyborów. Ważne jest tutaj, czy są otwarci na informacje zwrotne, które płyną od dzieci i ze świata, a nie to, czy zawsze postąpią właściwie. Ważniejsze jest zauważenie tego, że coś nie działa i trzeba to zmienić, niż trafne przewidywanie tego, co będzie.

Inni oglądali także:

Uwaga! Złość
Uwaga! Złość
50,00 zł
szt.
Czekając na Święta
Czekając na Święta
69,90 zł
szt.
To twoje ciało
To twoje ciało
34,90 zł 30,71 zł
szt.
Elementarz malucha 2-3 lata. Montessori
Elementarz malucha 2-3 lata. Montessori
39,90 zł 35,11 zł
szt.
Mamo nie krzycz
Mamo nie krzycz
37,00 zł 32,56 zł
szt.
Jak dzieci świętują Boże Narodzenie na całym świecie
Jak dzieci świętują Boże Narodzenie na całym świecie
44,99 zł 39,59 zł
szt.
 Święta na świecie
Święta na świecie
59,99 zł 52,79 zł
szt.
Rosół
Rosół
40,00 zł
Co zrobi Frania? Oczekiwanie na święta
Co zrobi Frania? Oczekiwanie na święta
29,99 zł 26,31 zł
Zima. Książka z okienkami
Zima. Książka z okienkami
29,99 zł 26,39 zł
Niuniuś śpi bez mamy
Niuniuś śpi bez mamy
29,00 zł
szt.
Ćwiczenia przedszkolaka 4-6 lata. Montessori
Ćwiczenia przedszkolaka 4-6 lata. Montessori
14,90 zł 13,11 zł
szt.
Wierszyki świąteczne
Wierszyki świąteczne
40,00 zł
szt.
CLASSIC WORLD EDU Zestaw Instrumentów Muzycznych 9 Akcesoriów
CLASSIC WORLD EDU Zestaw Instrumentów Muzycznych 9 Akcesoriów
399,00 zł 371,07 zł
szt.
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium