polityka karmienia piersią.png
  • promocja

Polityka karmienia piersią

W jaki sposób korporacje spożywcze przekonują nas, że nie warto karmić piersią.
Cena: 39,51 zł 44,90 zł 39.51
zawiera 5% VAT, bez kosztów dostawy
ilość szt.
Ocena: 4.99
Producent: Mamania

OpisKto zniechęca kobiety do karmienia piersią?Zastanawialiście się kiedyś, dlaczego współczesne kobiety mają problemy z karmieniem piersią? Kto podkopał ich pewność siebie i stłumił naturalne instynkty? Odpowiedzi na te oraz wiele innych kontrowersyjnych pytań znajdziecie w książce “Polityka karmienia piersią. Ideologia, biznes i szemrane interesy”.

Jej autorką jest Gabrielle Palmer, działaczka społeczna, która już od lat 80. przygląda się nieetycznym działaniom wielkich koncernów, produkujących żywność dla niemowląt i małych dzieci. Okazuje się bowiem, że to właśnie korporacje ponoszą odpowiedzialność za odwracanie się kobiet od naturalnego karmienia na rzecz sztucznych mieszanek. A warto wiedzieć, że kwestia swobodnego dostępu do mleka matki nie jest jedynie indywidualną decyzją rodziców, a szerszym problemem o charakterze międzynarodowym. Niezwykle istotnym z punktu widzenia życia i zdrowia całych społeczeństw. [vc_column width="1/2"][vc_column width="1/2"]"Zawsze twierdziłam, że jeśli kobieta nie chce karmić piersią, nie powinno się jej do tego zmuszać, niezależnie od tego, czy dzieje się to na początku, czy też decyduje się przestać karmić później. Tyle tylko, że – moim zdaniem – powinna być w pełni poinformowana o zagrożeniach dla zdrowia jej i jej dziecka."Gabrielle Palmer

Te dane powinny dać nam do myślenia:  • w czasie, gdy książka powstawała, rynek pokarmów dla niemowląt szacowano na 20,2 miliardów dolarów rocznie, z czego dwie trzecie stanowiły przychody ze sprzedaży mleka modyfikowanego


  • statystycznie, im matki częściej korzystają z opieki zdrowotnej, tym rzadziej decydują się na karmienie piersią


  • pomoc humanitarna w postaci mieszanek mlekozastępczych przyczynia się do zwiększenia umieralności niemowląt
Przeczytaj SPIS TREŚCI:

Wstęp do wydania trzeciego (7)


1. Karmienie piersią jest kwestią polityczną (9)

2. Dlaczego możemy nazywać się ssakami: znaczenie biologii (19)

3. Na czym polega karmienie piersią - i jak się mu szkodzi (26)

4. Piękno, książki, piersi (40)

5. Wstęp do karmienia niemowląt (53)

6. Liczy się nie tylko mleko (87)

7. Wasze szczodre datki mogą przynieść więcej szkody niż pożytku (98)

8. HIV i karmienie piersią (105)

9. Życie, śmierć i narodziny (120)

10. Populacja, płodność i seks (134)

11. Od epoki kamienia do silników parowych - galopem przez historię (160)

12. Dzieci innych kobiet, czyli co to znaczy być mamką (186)

13. Rewolucja przemysłowa w Anglii: idea postępu? (195)

14. Rynków nie tworzy Bóg (215)

15. Uroki globalnego rynku (239)

16. Czym jest Kodeks (261)

17. Walka o władzę (280)

18. Umierając za kodeks (290)

19. Dokumenty i deklaracje (309)

20. Praca, ekonomia i wartość macierzyństwa (319)

21. Ekologia, odpady i chciwość (344)

Epilog (360)

Podziękowania (363)


Aneksy:


1. Globalna Strategia Żywienia Niemowląt i małych Dzieci (WHO i UNICEF 2003) (364)

2. Deklaracja Innocenti 2005 na temat żywienia niemowląt i małych dzieci (365)

3. 10 kroków do udanego karmienia piersią (370)

4. Fragment Konwencji o Prawach Dziecka (371)

5. Milenijne Cele Rozwoju Narodów Zjednoczonych (373)

6. Źródła informacji na temat błędów, wycofanych produktów i zanieczyszczeń w sztucznych pokarmach dla niemowląt (375)

7. Definicje terminów dotyczące karmienia niemowląt (377)

8. Konwencja w Sprawie Likwidacji Wszelkich Form Dyskryminacji Kobiet (378)

Przypisy (381)


Wstęp do wydania trzeciegoChciałabym nie musieć pisać tej przedmowy. Ta książka w ogóle nie powinna być niezbędna. Świat boryka się z wieloma przytłaczającymi problemami, a ten akurat problem możemy rozwiązać. Kiedy 20 lat temu przygotowywałam pierwsze wydanie “Polityki karmienia piersią”, co dzień z powodu infekcji wywołanych brakiem karmienia piersią i podawaniem butelki, mleka modyfikowanego lub innych ryzykownych produktów umierało ponad 3 tysiące dzieci.

W pierwszym i drugim wydaniu opisywałam naciski wywierane na kobiety, pracowników służby zdrowia i rządy poszczególnych państw. Pisałam o kulturze butelkowej i zmowie, jaką zawarli producenci odżywek dla niemowląt ze środowiskiem lekarzy, dietetyków i publiczną służbą zdrowia. Wszyscy oni przyczynili się do upowszechniania produktów i praktyk, które spowodowały cierpienie, chorobę i śmierć milionów dzieci, a także ich matek. Ciągle jeszcze nie udało się nam poradzić sobie z tym problemem.

Trzecie wydanie okazało się konieczne, bo zmieniła się sama sytuacja. Badania naukowe ujawniły nowe, niesamowite fakty na temat karmienia piersią. Wiemy już, że nawet dziecko milionera urodzonego w kraju bogatym, lecz karmione butelką, będzie mniej zdrowe niż karmione piersią dziecko wychowywane w najbardziej niesprzyjających warunkach.


Przewlekłe problemy zdrowotne w rodzaju wysokiego ciśnienia czy cukrzycy wiążą się ze sposobem karmienia niemowląt. U kobiet karmiących piersią występuje mniejsze ryzyko zachorowania na raka piersi. Coraz lepiej rozumiemy funkcjonowanie ciała kobiecego i zaczynamy dostrzegać, jak wielką dysponuje ono możliwością dostosowania się do każdych warunków i sytuacji, jeśli tylko od samego początku nie uniemożliwia się kobiecie karmienia piersią.

Sama wiedza nie ma jednak znaczenia, jeśli nie jest rozpowszechniona. Biedni stają się coraz biedniejsi, a bogaci bogatsi, podczas gdy kultura stworzona i zachowywana przez interesy biznesowe utrzymuje nas w stanie permanentnej ignorancji.

W nowym wydaniu książki zwracam uwagę na coraz bardziej agresywną kampanię promocyjną, jaką prowadzą producenci odżywek i akcesoriów dla niemowląt. Nowe odkrycia naukowe wymuszają na nich stosowanie wciąż bardziej wyrafinowanych strategii marketingowych, które wprowadzają w życie niezależnie od kosztów i nakładu pracy.


Producenci manipulują mediami, wpływają na politykę rządów i przenikają nawet do tych agencji rządowych i międzynarodowych, których zadaniem jest ochrona zdrowia publicznego.

ROZDZIAŁ IKarmienie piersią jest kwestią politycznąOd polityki był już tylko jeden krok do milczenia.Jane Austin, Opactwo Northanger, 1818Wyobraźmy sobie sytuację, w której międzynarodowa firma doprowadza do powstania pewnego produkty żywnościowego. Produkt ten jest zarazem odżywczym i smacznym pokarmem oraz cudownym lekiem i środkiem, przeciwdziałającym zapadaniu na wiele chorób. Na dodatek generuje prawie zerowe koszty produkcji i może być dostarczany w ilościach dostosowanych do potrzeb konsumentów. Ogłoszenie o takim odkryciu wystrzeliłoby akcje firmy na sam szczyt giełdowych notowań. Odpowiedzialni za wynalazek naukowcy otrzymaliby wszelkie możliwe nagrody, a prestiż i majątek wszystkich osób zaangażowanych w projekt zwiększyłby się niebotycznie.

Kobiety produkują właśnie taką substancję - mleko z piersi - od samych początków istnienia ludzkiego gatunku. Mimo to stanowią biedniejszą i słabszą połowę ludzkości.


W ostatnich dziesięcioleciach karmienie piersią oraz mleko z piersi stawały się przedmiotem wielu badań, często również znajdowały się w centrum zainteresowania mediów. I choć na odkryciach związanych z mechanizmami karmienia piersią oraz składem chemicznym samego mleka zbudowano wiele karier naukowych, to same kobiety oraz ich dzieci wciąż jeszcze powstrzymuje się przed tworzeniem tej jedynej w swoim rodzaju relacji.

Im więcej wiemy na temat karmienia piersią, tym więcej sprzedaje się mleka modyfikowanego oraz przeznaczonych do niego butelek.


Może to być zaskakujące dla osób żyjących tam, gdzie karmienie piersią ciągle stanowi część kultury lub gdzie wykształconym kobietom oferuje się dostęp do informacji, wsparcie oraz możliwość stałego kontaktu z własnymi dziećmi. W wielu krajach tworzy się dokumenty wyznaczające cele polityki zdrowotnej, odbywają się kampanie promocyjne, a karmienie piersią jest częstym tematem medialnym. Jednak w innych miejscach na świecie kobiety pozbawia się możliwości dbania o zdrowie - a często nawet o życie - własne oraz własnych dzieci.

Dlaczego po milionach lat trwania gatunku podaje się w wątpliwość jedną z najważniejszych cech ewolucyjnych, dzięki której zaliczamy się do ssaków? Czy kobiety zostały dzięki temu wyzwolone z tyranii biologii, a ich życie stało się bardziej szlachetne, satysfakcjonujące i pozbawione dyskryminacji?

W tej książce szukam politycznych przyczyn sytuacji, która pociąga za sobą bardzo ważne konsekwencje dla całego świata, poczynając od ekonomicznych skutków marnowania cennego zasobu naturalnego, a na indywidualnych cierpieniach chorego dziecka i nieszczęśliwej kobiety kończąc.


Dlaczego to, czy byliśmy karmieni piersią i czy karmimy tak nasze własne dzieci, zależy od naszej klasy społecznej i pozycji ekonomicznej? Jak to możliwe, że w tylu społeczeństwach wszystkie te niedożywione i pozbawione środków do życia kobiety nie mają najmniejszych trudności z karmieniem piersią, podczas gdy w innych grupy dobrze sytuowanych i tryskających zdrowiem kobiet uważają, że nie będą w stanie sprostać temu zadaniu?

Koszty dostawy Cena nie zawiera ewentualnych kosztów płatności

Kraj wysyłki:

Opinie o produkcie (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium