Książka

Przegląd książek na temat dojrzewania dzieci

Dojrzewanie dzieci jest czymś oczywistym, o czym wiemy, że kiedyś nastąpi. Jednak najczęściej jesteśmy bardzo tym zdziwieni. Następuje znienacka, budząc nasze zdumienie. Jak to, już? Warto do tego momentu przygotować i siebie i dzieci. Na rynku jest wiele książek, ale najczęściej mamy trudność, by się rozeznać jakie pozycje będą odpowiednie dla dzieci w jakim wieku. Postanowiliśmy Wam pomóc i pogrupować je właśnie według wieku.

Dla przedszkolaków polecamy serię o Zuzie. Wprawdzie to perypetie pary siedmiolatków, ale zarówno warstwa wizualna jak i tematyczna to materiał w sam raz dla przedszkolaka.

Dzieci w wieku wczesnoszkolnym szukają już konkretnej wiedzy, ale niekoniecznie chcą rozmawiać o uprawianiu seksu. Bardziej są zaciekawieni tym, co się zaczyna dziać z ich ciałami. Książki „Maja” i „Kacper” to akurat tyle ile potrzeba, by zaspokoić taką ciekawość. Jest w tych książkach dużo o biologii dorastającego człowieka. Dzieci mogą poznać i zrozumieć procesy, które będą się za chwilę działy w ich organizmach.

Starszaki potrzebują już poważniejszej narracji i większego zakresu wiedzy. Tu dobrze się sprawdzi „Wielka Księga Cipek” i „Wielka Księga siusiaków”.

Ważna pozycja dla każdej dziewczynki i jej rodziców to „Mała książka o miesiączce”. Kompendium wiedzy na temat tego, co zachodzi w ciele kobiety i dorastającej dziewczyny podczas cyklu miesiączkowego. Absolutne „must have”.

Ostatnia pozycja jest propozycją zarówno dla dzieci, jak i dla rodziców. Książka „Odpowiedz mi!” wydana przez Wydawnictwo Dwie Siostry jest zbiorem pytań (i odpowiedzi), jakie uczniowie niemieckich szkół podstawowych zadali na lekcjach edukacji seksualnej. Wszystkie te pytania mogą nam zadać nasze dzieci. Nie ma w nich zresztą nic niestosownego. Jest dziecięca ciekawość i poszukiwanie wiedzy. Jeśli chcecie zobaczyć, jak można ją zaspokajać to polecamy Wam tę pozycję. Jej wartością jest to, że prostota dziecięcych pytań idzie tu w parze z prostotą odpowiedzi.

Rabat
Zamknij

Pakiet Zuza

85.00  74.80 

Zuza — pakiet 4 książek

Cztery książki o perypetiach Zuzy, dziewczynki dla której nieobce są problemy każdego kilkulatka.
Opowiadania o perypetiach uczuciowych pary 7-latków, stworzone przez duet Thierry Lenain – Delphine Durand, od ponad dekady cieszą się we Francji niezmienną popularnością. Humor sytuacyjny, dowcipny język i przezabawne ilustracje zdobyły fanów również w innych krajach. Książki z serii ZUZA zostały przetłumaczone na kilkanaście języków, na ich motywach są realizowane przedstawienia teatralne, a w 2012 r. powstał serial animowany pod oryginalnym tytułem „Mademoiselle Zazie”.

Rabat
Zamknij

Maja dorasta

22.90  20.15 

Maja dorasta

Książka o dojrzewaniu, którą powinna przeczytać każda dziewczynka. “Maja dorasta” to ciepła, a momentami zabawna książka o dojrzewaniu dla dziewczynek. Główną bohaterką jest dziewięciolatka, która pewnego dnia odkrywa, że jej ciało zaczyna się zmieniać. Zaniepokojona prosi mamę o radę, a ta zabiera ją do lekarki.

Kacper dorasta

24.90  21.91 

Kacper dorasta

“Kacper dorasta” to ciepła i pięknie ilustrowana książka dla chłopców wkraczających w wiek dojrzewania. Odpowiada na pytania, które przyszli nastolatkowie chcieliby zadać swoim rodzicom, lekarzom i nauczycielom. W historii Kacpra jest sporo humoru, oswajającego trudne tematy, ale też mnóstwo rzetelnej wiedzy i przydatnych wskazówek.

Rabat
Zamknij

Wielka księga cipek

24.00  21.12 

Wielka księga cipek

“Wielka księga cipek” to książka, w której dziewczyny znajdą odpowiedzi na nurtujące je pytania dotyczące ich ciała. Podobnie jak skierowana do chłopców “Wielka księga siusiaków”, przełamuje tabu i pozwala pozbyć się skrępowania związanego z mówieniem o seksualności. To także przydatne narzędzie dla wszystkich rodziców, którzy chcieliby rozpocząć z dziećmi rozmowę o dorastaniu.

Wielka księga siusiaków

“Wielka księga siusiaków” to książka, która wypełnia lukę w polskiej edukacji seksualnej. Autorzy w przystępny i zabawny sposób uporządkowali wiedzę na temat penisów i pozbyli się tabu związanego z cielesnością nastolatków. Z “Wielkiej księgi siusiaków” dowiemy się na przykład, co to jest erekcja, jakie są różnice w wielkości penisów wśród różnych narodowości oraz że dziewięć wzwodów w ciągu nocy jest czymś zupełnie naturalnym. Młodzi chłopcy poznają także nazwy, jakimi inaczej można określić penis oraz brzmienie tego wyrazu w innych językach.

Mała książka o miesiączce

Pierwsza miesiączka to ważne wydarzenie w życiu każdej dorastającej dziewczynki. Dlatego całkiem naturalne jest, że w jej głowie rodzi się wiele pytań i wątpliwości: Czy powinnam powiedzieć o tym rodzinie i koleżankom? A co, jeśli okres zastanie mnie w szkole? Czy nie pobrudzę sobie ubrań? Co wybrać – tampony czy podpaski? A może kubeczek? “Mała książka o miesiączce” pomoże nastolatkom zrozumieć zmiany zachodzące w ich ciele oraz oswoić się z nową sytuacją. Dorosłym zaś podpowie, jak rozmawiać o miesiączce oraz w jaki sposób wspierać córkę w czasie jej trwania.

Odpowiedz mi! Dzieci pytają o intymne sprawy

99 autentycznych dziecięcych pytań o intymne sprawy, 99 przystępnych i wyważonych odpowiedzi – i 99… naprawdę śmiesznych ilustracji. Katharina von der Gathen, niemiecka edukatorka seksualna, prowadzi zajęcia z wychowania seksualnego dla dzieci i młodzieży. W “Odpowiedz mi!” zebrała odpowiedzi na pytania, które zadawali jej uczniowie szkół podstawowych.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *