Ważne książki o złości – dla dzieci i rodziców
Zebraliśmy dla Was wyjątkowe książki o złości. Znalazło się tu zarówno coś dla młodszych, jak i dużo starszych czytelników.
Złość to jedna z tych najbardziej nielubianych emocji. Złość przecież piękności szkodzi… Jest trudna do zaakceptowania i niełatwo nią zarządzać, przez co sprawia nam wiele problemów. Niektórzy ją tłumią, inni zupełnie nad nią nie panują. Żadna z tych dróg nie jest dobra ani dla naszego zdrowia, ani dla naszych relacji – tej, którą tworzymy z samym sobą, i tych, które tworzymy z innymi ludźmi.
Złość, jak każde inne uczucie, jest naturalna i potrzebna. I wykonuje dla nas bardzo ważne zadanie, informując o sytuacjach, które w jakiś sposób nam zagrażają, na przykład gdy ktoś przekracza nasze granice. Z takim sojusznikiem warto umieć dobrze się komunikować.
Dlatego dzieci, aby prawidłowo się rozwijać, powinny o złości dowiadywać się jak najwięcej. Nauczyć się ją rozpoznawać, rozumieć i wyrażać. Powinny mieć styczność z książkami, które w żaden sposób jej nie demonizują, zamiast tego – pokazują jako naturalne ludzkie doświadczenie. W naszym przeglądzie przedstawiamy książki, które pomogą dzieciom i dorosłym nauczyć się obchodzenia ze złością. A nawet więcej – polubić ją.
Bestseller wydawnictwa Natuli
Uwaga! Złość - Lektura obowiązkowa, błyskotliwie merytoryczna i niezwykle wyzwalająca. Pokazuje, że nie da się żyć bez złości, a nawet nie warto do tego dążyć. Można ją natomiast zrozumieć. Autorka przekonuje, że złość jest nieodłącznym elementem rodzicielskiego krajobrazu. Ze zrozumieniem opowiada o jej źródłach – wyjaśnia, skąd w nas, rodzicach, tak wiele złości i dlaczego towarzyszy ona rozwojowi dziecka.
[product id="22030"]
„W moim sercu. Księga uczuć”
Ta kartonowa książeczka o emocjach jest przeznaczona dla naprawdę najmłodszych. W pomysłowy i obrazowy sposób przedstawi im świat emocji, w tym złość. „W moim sercu. Księga uczuć” jest przewodnikiem, który pokaże, skąd się biorą uczucia i jakie reakcje wywołują, a także nauczy, jak rozpoznawać i nazywać emocje.
Wiek: 2+
[product id="16640"] |
„Doris ma dość”
To opowieść o dziewczynce, której potrzeb nikt nie bierze pod uwagę. Wszystko zaczyna się od tego, że przerwano jej zabawę… Dokąd zaprowadzi Doris ucieczka z domu? Autorka, Pija Lindenbaum – twórczyni między innymi serii o Nusi oraz Tsatsikim, nie tylko doskonale przedstawia świat dziecięcych emocji, ale daje też do myślenia. Książką o Doris przypomni rodzicom, jak ważne jest dostrzeganie potrzeb dziecka. A zarówno najmłodszym, jak i dorosłym pokaże, że naprawdę każdy czasami może mieć dość.
Wiek: 3+
[product id="16031"] |
„O Anielce, w którą wstąpił diabeł”
To książka, która uzmysłowi dzieciom, że każdemu zdarza się doświadczyć złości. Tak po prostu. Pewnego dnia Anielka staje się bardzo niegrzeczna i naprawdę trudno z nią wytrzymać – do momentu, gdy w zaskakującym finale, w końcu spotka kogoś, na kim jej wybryki nie zrobią wrażenia… Autorką tej oszczędnej w słowach i ilustracjach książki jest Alona Frankel, która ma na swoim koncie bestsellerową serię „Nocnik nad nocnikami”.
Wiek: 3+
„Billy jest zły”
To pierwsza wydana w Polsce część uwielbianej w Szwecji serii o przygodach Billy’ego i jego przyjaciół. Dzieci znajdą tutaj wszystko czego, potrzebują: humor, mądrość i ciepło.
„Billy jest zły” zapozna je ze złością. Co się dzieje z człowiekiem, którego ona ogarnia, jakie są jego reakcje – to pytania, na które najmłodsi znajdą tu odpowiedzi. Ale ta opowieść o chłopcu, który pewnego dnia obudził się w bardzo złym nastroju, skłania też do refleksji, skąd się bierze złość. Warto przeczytać ją z dzieckiem i wspólnie porozmawiać.
Wiek: 3+
„Lotta z ulicy Awanturników”
W tej książeczce autorstwa Astrid Lindgren pięcioletnia Lotta po nieprzyjemnym śnie budzi się w złym nastroju. Gdy w końcu w emocjach niszczy nielubiany sweter, ucieka z domu… „Lotta z ulicy Awanturników” będzie ważną lekturą zarówno dla dzieci, jak i dorosłych. Tym pierwszym pokaże świat ich emocji, tym drugim – sposób na mądre radzenie sobie z trudnymi uczuciami dzieci.
Wiek: 4+
[product id="15972"] |
„Książka na złość”
To pozycja niemal terapeutyczna, która pomoże dziecku poradzić sobie z negatywnymi emocjami w sposób kreatywny. Wesprze je w twórczym wyładowaniu złości i odstresowaniu się. „Książkę na złość” można ciąć i rwać, można po niej bazgrać, można ją poplamić – zgodnie z bardzo niepoprawnymi poleceniami. Można w niej zaprojektować własny wymarzony pokój – dokładnie taki, o jakim rodzice nawet nie chcą słyszeć. Ale też zabrać miskę z jedzeniem psu, który cieszy się na jej widok. I zrobić w pokoju nieziemski bałagan, który rozzłości rodziców. Choć ta książka bywa bardzo niestosowna, stwarza dziecku przestrzeń do bycia choć przez chwilę naprawdę „niegrzecznym” i zajęcia się twórczym przepracowaniem własnego napięcia.
Wiek: 5+
„Złość i smok Lubomił”
Ta książka, przygotowana przez Gdańskie Wydawnictwo Psychologiczne, udzieli dzieciom bardzo przystępnych odpowiedzi na bardzo ważne pytania: dlaczego tłumienie złości nie jest dobrym pomysłem oraz co się dzieje, gdy nie panujemy nad tą emocją? „Złość i smok Lubomił” poza bajką zawiera zabawy i ćwiczenia pomagające zrozumieć tytułowe uczucie i nauczyć się, jak sobie z nim radzić.
Wiek: 5+
[product id="15049"] |
„Garść radości, szczypta złości. Mnóstwo zabawnych ćwiczeń z uczuciami”
Dzięki temu dodatkowi do serii GWP, składającej się z sześciu bajek o emocjach, dzieci będą mogły poznać i zrozumieć uczucia. Co więcej, zdobywanie tej cennej wiedzy będzie połączone z kreatywnymi działaniami, takimi jak kolorowanie czy rysowanie. Każdy rozdział książki „Garść radości, szczypta złości” to gotowy scenariusz zajęć, który można wykorzystać w pracy w przedszkolu czy w młodszych klasach szkolnych.
Wiek: 5+
[product id="15875"] |
„Przyjaciele żyrafy. Bajki o empatii”
Choć książka mówi się nie tylko o złości, będzie niezwykle pomocna w nauce radzenia sobie z tą trudną emocją. „Bajki o empatii”, wprowadzając najmłodszych w praktykę Porozumienia bez Przemocy, pomogą im nauczyć się rozpoznawania i rozumienia zarówno własnych, jak i cudzych emocji oraz potrzeb. Pokażą również, jak komunikować się z innymi w empatyczny sposób. Na książkę autorstwa Joanny Berendt i Anety Ryfczyńskiej składa się 16 bajek o zwierzętach z Leśnego Zakątka, ukazujących świat emocji z perspektywy dziecka. Do każdej z nich dołączone są pytania, dzięki którym rodzice mogą porozmawiać z dzieckiem o uczuciach i potrzebach.
Wiek: 5/6+
[product id="15286"] |
„Grzeczna”
Bohaterką tej niezwykłej książki o złości jest cicha, spokojna i bardzo grzeczna Lusia. Tak grzeczna, że właściwie niezauważalna. Pewnego dnia wtapia się w ścianę i będzie musiała zrobić coś, by się z niej uwolnić. A jedyny sposób to… pożegnać się ze swoją grzecznością i zacząć krzyczeć. „Grzeczna” pokaże dzieciom, że złość jest ważna i czasami po prostu trzeba ją – dla własnego dobra – poczuć. Autorami tej pięknej i wieloznacznej opowieści są Gro Dahle i Svein Nyhus, twórcy kontrowersyjnego „Złego Pana”.
Wiek: 6+
Książki o złości dla rodziców
„Kiedy twoja złość krzywdzi dziecko. Poradnik dla rodziców”
Z tej napisanej przez zespół psychologów książki rodzice dowiedzą się, dlaczego okazywanie złości wobec dzieci zupełnie się nie opłaca, jakie myśli prowadzą do jej wybuchu, a także co powoduje drażniące rodziców zachowania dzieci. Poradnik „Kiedy twoja złość krzywdzi dziecko” pomoże rodzicom nie tylko nie popsuć relacji z dzieckiem, ale również nie narazić go na problemy emocjonalne. To książka, która może się również przyczynić do lepszego rozumienia zarówno siebie, jak i własnego dziecka.
[product id="15041"] |
„Kiedy złość rani. Jak uciszyć wewnętrzne burze?”
Co zrobić, by złość nie działała niszcząco na nas i nasze relacje z innymi? Odpowiedzi na to ważne pytanie udzieli książka „Kiedy złość rani. Jak uciszyć wewnętrzne burze?”. Będzie ona pomocna dla osób, które chcą wybrać zdrowsze życie, pozbywając się z niego agresji i wprowadzając w nie asertywność. Jej autorzy, doświadczeni psychologowie, pokazują, jak nauczyć się panować nad złością i jak skutecznie redukować napięcia.
[product id="17429"] |
„Agresja – nowe tabu?”
Kultowy duński pedagog Jesper Juul mówi „nie” potępianiu agresywnych zachowań dzieci. W książce „Agresja – nowe tabu?” radzi, jak zrozumieć przekaz kryjący się za dziecięcą agresją. Podpowiada również, jak przekuć tę emocję w pozytywne działanie. To cenna lektura dla wszystkich, którzy chcą wprowadzić nową jakość do radzenia sobie z trudnymi emocjami dziecka.
[product id="15114"] |
Autor: Anna Bednarska
Poznaj nasze książeczki Niuniuś - o emocjach małego dziecka:
[product id="23455, 23512, 23528, 23591, 23455, 23692" slider="true"]
Poznaj naszą Serię Rodzicielską – tworząc ją myśleliśmy o tym, czego najbardziej potrzebują rodzice.