Luka. Jak wstyd i lęk dziurawią nam język

Książka "Luka" skupia się nie tylko na samej nauce języka, ale także na wpływie norm kulturowych i społecznych na nasze relacje z językiem obcym. Jest to lektura, która nie tylko zachęca do refleksji, ale także dostarcza wglądu w to, jak język wpływa na nasze życie i tożsamość.
Autorka: Jagoda Ratajczak
Oprawa: Twarda
Ilość stron: 280
Czarownice. Niezwyciężona siła kobiet

Fascynujący, erudycyjny esej poświęcony figurze czarownicy będącej zazwyczaj narzędziem wykluczenia kobiet, ale niekiedy też ich orężem w walce z patriarchatem. Analiza mechanizmów wykluczania kobiet (odważnych, starszych, bezdzietnych etc.), które nie chciały wpisać się w tradycyjne modele społeczne.
Autor: Mona Chollet
Oprawa: Miękka
Ilość stron: 260
Mężczyźni objaśniają mi świat

Zbiór błyskotliwych tekstów amerykańskiej feministki i historyczki.
Autor: Rebecca Solnit
Oprawa: Miękka
Ilość stron: 190
Niewidzialne kobiety. Jak dane tworzą świat skrojony pod mężczyzn

Caroline Criado Perez na setkach przykładów pokazuje, że domyślnym użytkownikiem większości dóbr i usług jest wciąż mężczyzna i pisze o tym, w jaki sposób wpływa to na codzienne życie połowy ludzkości.
Przedsięwzięcie Caroline Criado Perez jest imponujące przede wszystkim ze względu na ilość materiału, jaki poddała analizie, i fakt, że objęła nią obszar od Norwegii po Argentynę i RPA i od Stanów Zjednoczonych po Japonię.
Autor: Caroline Criado Perez
Oprawa: Twarda
Ilość stron: 480
Cała siła, jaką czerpię na życie. Świadectwa, relacje, pamiętniki osób LGBTQ+ w Polsce

Każdy z tych tekstów jest zupełnie inny, każdy opowiada niezwykłą – choć prawdziwą – historię. Blisko osiemdziesiąt gotowych scenariuszy na film. Świadectw, których nie da się już zignorować.
Autor: Opracowanie zbiorowe
Oprawa: Twarda
Ilość stron: 1000
Kobiety, rasa, klasa

Pierwsze polskie wydanie jednej z najważniejszych książek w dziejach feminizmu.
Autor: Angela Y. Davis
Oprawa: Miękka
Ilość stron: 320
Matka wszystkich pytań

W najnowszej książce amerykańska eseistka analizuje rozmaite formy opresji, jakiej poddawane są kobiety – od pomijania, onieśmielania, dyscyplinowania po przemoc psychiczną i fizyczną. Szczególne miejsce poświęca mechanizmowi uciszania. „Przemoc wobec kobiet to często przemoc wobec naszych historii i głosów – pisze Solnit”.
Autor: Rebecca Solnit
Oprawa: Miękka
Ilość stron: 250
Mniej znaczy lepiej. O tym, jak odejście od wzrostu gospodarczego ocali świat

Autor proponuje wiele konkretnych rozwiązań, które pomogłyby zbudować postkapitalistyczną gospodarkę. Wiele z nich jest już – w mikroskali – testowanych na różnych polach, nawet w naszym otoczeniu. Książka Hickela jest jak haust świeżego powietrza – pozwala zacząć myśleć w nowy sposób o problemach, z których dotąd nie widzieliśmy wyjścia.
Autor: Jason Hickel
Oprawa: Miękka
Ilość stron: 384
Pod znakiem Saturna

Wszelka sztuka, która wyraża radykalne niezadowolenie i pragnie zaburzyć miłe doznania, ryzykuje, że zostanie rozbrojona, zneutralizowana i pozbawiona burzycielskiej mocy przez podziw innych, przez to, że zostanie (lub wydaje się, że została) całkowicie przeniknięta, przez praktyczne zastosowanie pisze Sontag w eseju o Artaudzie. Sama stara się czytać i pisać tak, żeby nie ujarzmić sztuki, lecz ocalić jej niszczycielską moc.
Autorka: Susan Sontag
Oprawa: Miękka
Liczba stron: 224
Przeciw interpretacji i inne eseje

Sontag w oryginalny, a niekiedy i prowokacyjny jak na tamte czasy sposób pisze m.in. o twórczości Sartre’a, Ionesco i Lévi-Strausse’a, analizuje filmy Godarda i Bressona, podejmuje temat wyobrażenia katastrofy w filmach science fiction czy też zagadnienia współczesnej myśli religijnej. W tomie znalazły się najbardziej znane teksty Sontag – esej tytułowy oraz Zapiski o kampie, dowodzące jej niezwykłej wrażliwości na nowe zjawiska w kulturze.
Autorka: Susan Sontag
Oprawa: Miękka
Liczba stron: 400
Widok cudzego cierpienia

Rozwinięcie i uzupełnienie O fotografii.Autorka powraca do wielu kwestii poruszanych wcześniej, skupiając się jednak na zagadnieniu przedstawiania obrazów cierpienia w mediach, zwłaszcza w fotografii wojennej. Historyczny kontekst, w jakim powstawała książka (niedługo po ataku na World Trade Center), nie pozostał bez wpływu na charakter i temperaturę wywodu.
Autorka: Susan Sontag
Oprawa: Miękka
Liczba stron: 160
Wspomnienia z nieistnienia

Osobista książka o mocnym politycznym wydźwięku.
Autor: Rebecca Solnit
Oprawa: Miękka
Ilość stron: 288
Wymyślić miłość na nowo. Jak patriarchat sabotuje związki między mężczyznami a kobietami

Nowa książka szwajcarsko-francuskiej autorki, której wspaniałe, erudycyjne eseje stały się już europejskim fenomenem. Mona Chollet bierze na warsztat obiegowe i utrwalone w kulturze wyobrażenia na temat związków miłosnych. Pokazuje pułapki, w jakie wpędza nas patriarchalny model społeczeństwa. Miłość funkcjonuje w nim z jednej strony jako coś delikatnego i ulotnego, z drugiej – dramatycznego i rozdzierającego serce.
Autorka: Mona Chollet
Oprawa: Miękka
Ilość stron: 304