Życie seksualne rodziców
Jak budować satysfakcjonującą, długoterminową relację partnerską?
Książka wydana przez Natuli – dzieci są ważne
Opis
Jak budować długoterminowe związki partnerskie
Pomyśl o swoim związku i zadaj sobie pytanie: czy chcesz, aby się rozwijał? Pomimo trudności, pomimo natłoku spraw chcesz znaleźć czas na bycie razem i budowanie długoterminowej relacji? Jeśli tak, ta książka jest ci potrzebna.
Rodzicielstwo najczęściej z impetem wchodzi nam do łóżka. Stajemy się bardziej rodzicami niż partnerami. Bliskość i intymność muszą ustąpić lub poczekać, aż dzieci podrosną. Tak często o tym myślimy… Autorzy książki pokazują, że nie musi tak być. Że bycie w prawdziwie czułym, intymnym związku to nie plan emerytalny!
Związek, który tworzysz, jest projektem twojego życia – bliska relacja z partnerem czy partnerką to jedna z najpiękniejszych rzeczy na świecie, a podstawowym narzędziem, które pozwoli ją rozwijać, jest rozmowa. Intymne spotkanie.
Dla kogo jest ta książka?
- Dla par przeżywających trudności.
- Dla par upierających się, że razem stanowią doskonałą całość i kryzys ich nigdy nie spotka.
- Dla tych, którzy szukają ostatniej deski ratunku dla swojego związku, jak i dla tych, którzy dopiero planują świadome wejście w relację.
- Dla par planujących założenie rodziny.
- Dla tych, którzy tkwią w samym środku rodzicielskiej rewolucji.
- Dla tych, których łączy przeczucie, że mogliby się dowiedzieć jeszcze więcej o budowaniu szczęśliwego związku.
- Dla tych, którzy wiedzą, że w ich miłości jest miejsce i na rozum, i na uczucia, i na świadomy seks.
- Dla tych, którzy czują, że nie odkryli jeszcze wszystkiego.
- Dla tych, którzy wierzą, że w miłości partnerskiej istnieje nadzieja na odnalezienie siebie.
Kiedy opowiadałam znajomym rodzicom, że współpiszę przewodnik zatytułowany Życie seksualne rodziców, spoglądali na mnie z powątpiewaniem. Seks i rodzicielstwo? Oczywiście bez pierwszego nie będzie drugiego, ale co później? Drążyłam temat głębiej. Dlaczego to takie trudne? Dlaczego intymność i seksualność między partnerami mającymi dziecko lub dzieci to temat poboczny, spychany na drugi plan, poruszany niechętnie i z oporami? Czyżby czas ciąży, wczesnego lub bardziej zaawansowanego „rodzicowania” był pozbawiony jednego z naszych podstawowych popędów i pragnień? Z takich pytań zrodziła się właśnie ta książka. Rozmowy z Zosią i Dawidem uświadomiły mnie samej – kobiecie i mamie – jak złożona, a zarazem niezwykle pasjonująca jest materia związku, miłości i partnerstwa. – Natalia Fiedorczuk
Zosia i Dawid to przykład dającego moc, pełnego pasji i miłości partnerstwa. Na stronach książki przekazują refleksje dotyczące nie tylko tego, jak podtrzymać intymną więź, lecz także jak sprawić, by rozkwitła i cały czas się rozwijała, co uczyni relacje miłosne największą przygodą! – Diane i Kerry Rileyowie – nauczyciele tantry z trzydziestoletnim stażem, autorzy książek i międzynarodowi mówcy.
Fragment książki:
„O udanym seksie możemy mówić wtedy, gdy oboje partnerzy doznają głębokiej satysfakcji. A to doświadczenie wynika z pełnego, wielopoziomowego spotkania dwojga ludzi. Spotkania tak wnikliwego i prawdziwego, że ich poczucie indywidualnej tożsamości na chwilę się zatraca, by odnaleźć się we wspólnym poczuciu zjednoczenia. Tak przeżywany seks może stać się doświadczeniem o wiele bardziej przejmującym niż sama zmysłowa przyjemność, nie wspominając o rozładowaniu napięcia.”
Kim są autorzy?
Zosia i Dawid Rzepeccy – terapeuci zajmujący się związkami i ich intymnym rozwojem, prywatnie partnerzy. W książce opowiadają, jak mając dzieci, budować trwałe i szczęśliwe relacje. W swojej praktyce czerpią zarówno z mądrości Wschodu, jak i nowoczesnych form psychoterapii.
Natalia Fiedorczuk – pisarka, dziennikarka, laureatka Paszportu Polityki (2016), psychopedagożka. Mama, partnerka, osoba ciekawska.
Książka jest też dostępna również w języku angielskim
Sexuality and Parenthood w formie e-booka dostępna jest za pośrednictwem platformy Virtualo.pl
Kup teraz Sexuality and Parenthood
Zobacz webinar "Jak nie stracić związku po urodzeniu dziecka?"
Na tym webinarze opowiemy wam jak zachować równowagę, między rodzicielstwem a bliskością i intymnością w relacji. Podpowiemy na co zwrócić uwagę, i jak zachować świeżość i wzajemne zainteresowanie, przy zmęczeniu i małej ilości wolnego czasu.
Polecamy
[product category_id="383" limit="36" slider="true" onlyAvailable="true"]
[product category_id="628" limit="36" slider="true" onlyAvailable="true"]
Szczegóły produktu
og:image | /userdata/public/assets/og_images/1_WYDAWNICTWO/%C5%BBycie-seksualne-rodzic%C3%B3w-og-image.jpg |
Wysyłka w 24h | Tak |
Fragment | https://natuli.pl/userdata/public/assets/PDF/%C5%BBycie%20seksualne%20rodzic%C3%B3w-fragment.pdf |
Ebook | https://virtualo.pl/autor/zofia-rzepecka-a98077/ |
Audiobook | https://virtualo.pl/autor/dawid-rzepecki-a98076/ |
Oprawa | twarda |
Liczba stron | 256 |
Autorstwo | Zosia i Dawid Rzepeccy, Natalia Fiedorczuk |
Oprawa | twarda |
Liczba stron | 256 |
Rok wydania | 2021 |
EAN | 9788366057579 |
ISBN | 9788366057579 |
Opinie o produkcie (12)
towar niedostępny
Opinie pochodzą tylko od zalogowanych klientów, ale nie weryfikujemy, czy kupili dany produkt. Wyświetlamy zarówno te pozytywne, jak i negatywne.
Aby dodać opinię, musisz być zalogowany
Karina Boruk-Michno
Chłonę książkę Zośki i Dawida. Jakie to dobre, jakie to orzeźwiające! Jak napływ świeżego powietrza do płuc w bardzo gorące popołudnie. Aż chce się krzyczeć Aż chce się iść i mówić: czytajcie, bierzcie to i czytajcie, bo tam jest wolność! Moja i wasza. Kobiet i mężczyzn. Wolność dzieci, które wyrosną z naszych związków. Tam jest prawda i miłość, która jest bezkompromisowa, ale wolna. Która jest wyborem, ale jakże świadomym. Bierzcie i czytajcie z tego wszyscy, bo tam jest źródło prawdziwej wolności i miłości. Bez tabu. Bez udawania. Bez tego wszystkiego, czym próbowano nas truć. Prosta, czysta, wolna. Miłość.
Zaczytanapsychomama
KOMUNIKACJA>BLISKOŚĆ >INTYMNOŚĆ =SPEŁNIENIE W RELACJI Życie seksualne rodziców Jak budować długoterminowe związki partnerskie @natuli_dziecisawazne Zosi i Dawida Rzepeckich opowiada o rozwoju w związku, napotykaniu i pokonywaniu przeszkód, budowaniu świadomej, długoterminowej relacji napędzanej również energią seksualną. Kiedy na świecie pojawia się dziecko powstaje wiele pytań jak? Kiedy? Czy mam ochotę? Jestem zmęczona.. Zmęczony.. Bliskość i intymność ustępują miejsca obowiązkom. Jednak terapeuci, którzy napisali tę książkę jasno wskazują, że wasz związek to inwestycja w przyszłość, to inwestycja w rozwój wasz iwaszegodziecka, uchylają rąbka tajemnicy związanego z tantrą, podpowiadają jak odnaleźć szczęście w tej jednej, głębokiej relacji. Oprócz obszernego rozdziału o seksie w czasie pojawienia się nowego członka rodziny, znajdziemy tu również rozdziały opowiadające o ➡️Komunikacji Swoim punkcie widzenia, daniu sobie prawa do własnego zdania i uszanowania zdania partnera, wspierającym języku komunikacji, poszukiwaniu zmiany w sobie, nie w partnerze, słuchaniu siebie w związku. ➡️Bliskości Akceptowaniu i byciu ze sobą, czułym dotyku, wartości w doświadczaniu życia z partnerem, byciu obecnym w relacji, rytułał dotyku, świadomość oddechu, relacji opartej na bliskości. ➡️Intymności "Wielowymiarową sferę w związku, z jednej strony zdrowia i dobrostanu, z drugiej spotkania z inną osobą i pogłębienia relacji, a z trzeciej doświadczenia transcendentnego". Zobaczcie jaki zakres tematyczny Trochę teorii wprowadza nas w tajniki i meandry związku z początku rozdziału, a potem doświadczamy swobodnej rozmowy między terapeutami, a dziennikarką Natalią Fiedorczuk. Autorzy często odwołują się do swoich doświadczeń życiowych, ale także swoich warsztatów i szkoleń. Bardzo podobał mi się również i dużo wyniosłam z rozdziału o pornografii jako seksualnych skutkach zachodniej cywilizacji, fajnie, że porusza się to zagadnienie z perspektywy męskiej, damskiej, ale i nastolatka. Na koniec znajdziemy trochę wspierających słów o medycynie miłości i seksie tantrycznym, o czym miałam nikłe do tej pory pojęcie i odnośnik do strony Zosi i Dawida w internecie tantralove.eu
Bookaholic and Writer
Książka jest napisana w formie dialogu między Rzepeckimi a Zosią Fiedorczuk. Zawiera w sobie bardzo fajnie napisane i przejrzyste treści. Bliskość w związku jest ważna, tak jak komunikacja, bo bez tych rzeczy nie ma intymności, chyba że mówimy o «intymności na jedną noc», co według mnie autorzy nie to chcieli nam przekazać. Budowanie tego fundamentu zależy na słuchaniu nie tylko partnera/ki, ale też samego/ej siebie i wzajemnym szacunku i zrozumieniu... „Co właściwie oznacza bycie blisko naszego partnera? Jest to pełna zrozumienia akceptacja tego, kim jesteśmy my sami, i tego, kim jest nasz partner. Gotowość do przyjęcia go takim, jakim jest. Umiejętność dawania i przyjmowania”. Podczas współżycia seksualnego zdarza się, że kobiety nie mówią, jak im jest, mocniej, wolniej, bo się boją, reakcji swojego partnera, z kolei wrócę do głównego fundamentu, jakim jest komunikacja w związku, jak widać, bardzo potrzebna natomiast nadal są z nią problemy... „Większość kobiet ma jednak zdolność doprowadzenia samych siebie do orgazmu. Problem pojawia się w spotkaniu z partnerem. I tu wychodzi kompletny brak właściwej edukacji seksualnej u par. Zderzają się różne przekonania, kulturowe wzorce. Wewnątrz relacji szwankuje dodatkowo brak umiejętności mówienia o swoich potrzebach, brak przestrzeni na bezpieczne wyrażanie swoich emocji, trudność we wspólnym byciu w rozluźnieniu. To w sumie możemy sprowadzić do problemu zwanego oczekiwaniami. Oczekujemy, że partner będzie wiedział, jak dać nam przyjemność. A skąd on niby ma to wiedzieć?” Bardzo podobało mi się uzasadnienie nam trwania mężczyzny przy porodzie. Obecność partnera przy rozwiązaniu jest bardzo potrzebny dla wsparcia matki i dziecka i nie uważam, że to «nie jest po męsku», bo nie jest to prawda. Ojciec jest tak samo ważny w pierwszych chwilach, latach i w całym życiu malca, jak matka.... „Natalia: A jaka jest rola mężczyzny w tym doświadczeniu, o którym opowiadała Zosia? Dawid: Zarówno podczas ciąży, przy rozwiązaniu, jak i w pierwszym okresie poporodowym jego rolą jest opieka, zapewnienie kobiecie pełnego poczucia bezpieczeństwa. To ogromnie ważny kawałek emocjonalnej odpowiedzialności, a czasem sprawdzian, jak jesteśmy w relacji elastyczni i zdolni do zmian. Pary potrafią tworzyć pod względem charakterologicznym różne konfiguracje: czasem to kobieta jest tą bardziej „przedsiębiorczą” i dominującą częścią diady. W takiej sytuacji może jej być trudno oddać opiekę i kontrolę drugiej osobie – ale nauka przyjmowania jest tutaj szczególnie ważna. Jak odpuścić partnerowi, jeśli do tej pory się mu matkowało? Przecież on sobie nie poradzi! Warto przełamać stare schematy i dać partnerowi szansę, ale – broń Boże! – nie poprzez robienie z niego chłopca na posyłki! Nazywajmy swoje potrzeby, rozmawiajmy ze sobą!” W zakończeniu jeszcze dodam o edukacji seksualnej, która w Polsce wygląda, jak wygląda, tak samo, kiedy sama byłam uczennicą. Rodzice powinni przede wszystkim zacząć temat o seksualności i nie zamykać, nie zmieniać tematu, jak gdyby nigdy nic, kiedy zostaną przyłapani na uprawianiu seksu, czy nagości... „Kiedy więc dziecko zobaczy nas nago w trakcie kochania, może to stanowić naprawdę dobry pretekst do rozpoczęcia rozmowy – a tym samym wstępu do edukacji seksualnej. Systematyczne, cierpliwe tłumaczenie, wysłuchiwanie i odpowiadanie na pytania, kiedy pojawia się potrzeba albo zainteresowanie ze strony dziecka, to najlepszy na to sposób. Niech nasze wyjaśnienia dotyczące miłości, ciała i seksualności będą dostosowane do wieku dziecka. To je nauczy, że można na te tematy normalnie rozmawiać. O wiele łatwiej będzie nam jako rodzinie przejść przez późniejszy etap dojrzewania naszego dziecka”. Ta książka jest nie tylko dla rodziców, ale też dla singli, małżeństw i ogólnie według mnie dla wszystkich, którą polecam wam moi drodzy... „Interesująca lektura, która zawiera w sobie wiele ważnych informacji na temat relacji partnerskich” #miłość# związek #seks #ciąża #dziecko #poród# rodzicielstwo #współżycie https://www.instagram.com/p/Cg7nKrSs-Jt/?igshid=MDJmNzVkMjY= http://bookaholicandwriter.blogspot.com/2022/08/zycie-seksualne-rodzicow-zosia-i-dawid.html
Kasia Molenda
Bardzo ciekawa książka z fajną formułą - to prawie 250 stron rozmowy-wywiadu z parą autorów, prywatnie małżeństwem. Poświęcają oni bardzo wiele uwagi ważnym filarom, na których opiera się seks. Komunikacja, bliskość i intymność - słowa klucze w relacji, które prowadzą nie tylko do satysfakcji seksualnej, ale także do prawdziwego, opartego na zaufaniu związku. W książce znajdziemy szereg luźnych porad, przykładów rozwiązań sytuacji zdążających się na codzień w relacji. Wielu z nich warto się przyjrzeć i podejść inaczej niż dotychczas. Z całej tej opowieści kształtuje się piękny obraz relacji, seksu, wierności - aż chce się pracować nad sobą i swoim związkiem!
Marzena Kaczmarek
Zosię i Dawida Rzepeckich poznałam w moim rodzinnym mieście. Przyjechali do Łodzi poprowadzić wykład i warsztaty na temat seksualności. To było ok 10 lat temu. Nie mogłam oderwać od nich oczu. Ich skóra błyszczała tak jakby mieniła się tysiącem promieni słonecznych lub milionem kryształków. Była bardzo zdrowa, błyszcząca, gładka. Po prostu nieziemska! Nigdy w życiu nie widziałam czegoś takiego u żadnego człowieka. Nie wierzyłam swoim oczom. Zdziwiło mnie także to jak na siebie wtedy spoglądali. Znali się już przecież kilka lat, a ja miałam wrażenie jakby dopiero co się poznali i w sobie zakochali. To było dla mnie niesamowite!!!! Wtedy nie znałam ich „sekretu”. To była dla mnie nowość. Ich książkę czytałam bardzo długo. Na głos. Nigdy tak nie robię, a uwielbiam czytać. „ŻYCIE SEKSUALNE RODZICÓW” polecam każdemu. Nieważne czy masz dzieci czy nie, czy jesteś singlem czy idziesz przez życie z ukochaną osobą, jeżeli chcesz pielęgnować miłość warto do niej zajrzeć. W książce nie znajdziesz porad typu: „przyciemnij światło i połóż się na łóżku w odpowiedniej pozycji, aby nie było Ci widać cellulitu” , „łyknij tabletkę na potencje”, „załóż seksowną bieliznę”, nie przeczytasz tam też o wyrafinowanych figlach w seksie, choć autorzy książki praktykują tantrę. Nie ma też wzmianki o tym, aby wstrzyknąć sobie botoks w twarz lub Joni, bo przecież tylko w świetle sztucznych reklam mamy niedoskonałe organizmy. Można przeczytać w niej o tym jak cudowny potencjał mają nasze ciała (multiorgazmy), zadbać o codzienne drobne gesty, które budują solidny fundament do związku. Po przeczytaniu książki już doskonale wiem, dlaczego medytacja intentlove ( intentlove.com) jest zbudowana w tak cudowny sposób. To taka " pigułka" ŻYCIA SEKSUALNEGO RODZICÓW – możesz „zażywać” raz w tygodniu i nie musisz być w związku. Gorąco polecam!!!! Zarówno książkę jak i warsztaty https://tantralove.eu/ . Ps. Zosia i Dawid są ze sobą prawie dwadzieścia lat, a ja mam wrażenie że spoglądają na siebie tak jakby wczoraj się w sobie zakochali ❤️
melomamaspace
Rozpoczynając lekturę książki "Życie seksualne rodziców" Zosi i Dawida Rzepeckich od wydawnictwa @natuli_dziecisawazne byłam mocno zaintrygowana. Temat ten, choć większości z nas bardzo bliski, w dalszym ciągu pozostaje w sferze tabu, jako jedna z rzeczy o których po prostu się nie mówi, pomija i spycha na dalszy plan. Zastanawiałam się zatem czym będzie ta książka, do jakich refleksji zainspiruje, które kwestie, poruszą autorzy. Czy będzie to forma poradnika, a może filozoficznej rozprawki? Okazało się, że książka ta to podróż, a w zasadzie zaproszenie do podróży w głąb siebie i swoich relacji z samym sobą i partnerem. Lektura porusza czułe struny, pobudza zapomniane lub ignorowane sprawy w naszym wnętrzu, które czekają na nigdy nie nadchodzące "później". Autorzy przyjaźnie i z pełną akceptacją, bez ocen, zapraszają do przyjrzenia się swoim potrzebom oraz potrzebom partnera. Rozkładają związek dwojga ludzi na czynniki pierwsze, zarówno na biologicznym jak i emocjonalnym poziomie. Tłumaczą skąd biorą się pewne mechanizmy zachowań, które pojawiają się na wspólnej drodze wielu par, wymagając przy tym przepracowania. Pokazują, jak efektywnie komunikować się w atmosferze pełnego szacunku, budować bliskość i intymność. Nie boją się przyznać do błędów, które uważają za konstruktywny element drogi do wzniesienia relacji na wyższy poziom. Nie demonizują kryzysu, a pokazują jak przekształcić go w początek czegoś piękniejszego i głębszego. Każda strona, każda wypowiedź emanuje szczerością i autentycznością, wzbudzając w czytelniku poczucie bezpieczeństwa i zrozumienia. Forma wywiadu i dialogów między autorami i Natalią Fiedorczuk sprawia, że książkę mimo poruszanych w niej tematów czyta się lekko i przyjemnie. Tytuł może okazać się jednak nieco mylący. Choć prawdą jest, że autorzy zwracają uwagę na przełomowy moment w związku, jakim jest pojawienie się dziecka i poświęcają mu sporą część materiału, to książka ta jest lekturą dla każdego, komu zależy na budowaniu głębokich relacji opartych na solidnych filarach.
Dominika M
Ta książka zdecydowanie NIE jest skierowana wyłącznie do rodziców i NIE dotyczy jedynie seksualności. To lektura o komunikacji i bliskości, napisana przez doświadczonych terapeutów, dla osób będących w długoterminowych związkach, które się czasem zastanawiają, czy wszystko w porządku z ich relacją :) Autorzy dzielą się wieloma wskazówkami odnośnie tego, jak budować i utrzymać dobry związek, opisują zagadnienia okołoporodowe, rozwiewają wiele wątpliwości na temat rodzicielstwa oraz poruszają takie tematy, jak zdrada, pornografia, czy brak ochoty na zbliżenia. Książka nad wyraz prawdziwa, interesująca, tak odmienna od przekazów medialnych z „idealnymi” ludźmi w roli głównej. Sprowadza czytelnika do korzeni i pomaga na nowo odkrywać naszą ludzką, intymną naturę.
bargielita@gmail.com
Uwielbiam książki utkane ze zręcznością autorów, którzy mają pojęcie o tym o czym piszą. Nie tylko zdawkowe ale holistyczne. Z tego prostego powodu tytuły które pojawiają się wśród nowości @natulidziecisąwazne są dla mnie wyznacznikiem wartościowej literatury. I tym razem się nie zawiodłam.
adawilga
bardzo chciałam te książkę przeczytać. może dlatego, że nikt nie mówi młodym rodzicom, jak bardzo zmienia się życie po pojawieniu się dziecka, a może dlatego, że wszystkiego trzeba się uczyć od nowa. To książka, bez tajemnic, bez zagadek. Opowiada o tym jak radzić sobie na codzień, jak odbudować/ rozbudować/ przebudować miłość partnerską. Podczas czytania, towarzyszyło mi uczucie, które bardzo lubię, a o które trudno w dzisiejszych czasach, uczucie "też tak mam, znam to". Napisana najprawdziwiej jak tylko można, przez osoby, które wiedzą co mówią, a swoją relacje zbudowali, w niespotykany już, wolny sposób. Wolny w znaczeniu czasu, poznawania siebie, docierania, uczenia siebie nawzajem. Cieszę się, że miłość, szerokopojęta, ta fizyczna, emocjonalna i psychiczna, jest tematem tej książki. Mam nadzieje, że kiedyś będzie omawiana w szkołach rodzenia ;)
kj.bartoszek@gmail.com
Zostając rodzicami, całe nasze dotychczasowe życie staje na głowie. Od tej pory w centrum uwagi jest dziecko. Warto jednak pamiętać również o swojej relacji partnerskiej, seksualnej, aby w tym macierzyństwie i tacierzyństwie zupełnie nie zatracić siebie. Dodatkowo, pojawienie się na świecie własnych dzieci często wyciąga na wierzch to, co przez lata było poupychane w ciemnej piwnicy - własne dziecięce emocje. Książka napisana jest w formie wywiadu - mi utrudniało to przyjemność z czytania. Ale temat jest tak ważny i powszechny, że warto przebrnąć przez całą treść. Temat ważny, dotyczy znaczącego elementu życia. Warto zgłębić wiedzę, aby nasz związek był jeszcze lepszy.
Fszechogarniająca Mama
Pozycja ta nada się nie tylko dla par przeżywających trudności, ale nawet dla osób, które dopiero planują wejście w relację. Autorzy, zamiast powtarzać w niej suche fakty, dzielą się własnymi spostrzeżeniami i doświadczeniami, przez co lektura jest przyjemniejsza. Wewnątrz znajdziemy zagadnienia takie jak: etapy miłości, filary związku, życie seksualne rodziców, czy manowce i meandry, a dzięki podziałowi na skategoryzowane rozdziały całość jest bardzo przejrzysta i klarowna. Jest to zdecydowanie poradnik wart uwagi.
Psycholog z ksiazka - Emilia G
“Życie seksualne rodziców” jest skierowana nie tylko dla rodziców, jak może sugerować tytuł, a także nie jest to książka tylko o sferze seksualnej. Owszem jest to pozycja dla rodziców, którzy chcieliby pielęgnować związek na różnych jego płaszczyznach i etapach rodzicielstwa, ale przede wszystkim dla osób, które chcą świadomie rozwijać związek zarówno w sferze emocjonalnej jak i seksualnej, ale przede wszystkim oparty na relacji. Dla tych, którzy chcą dbać o związek i mają świadomość, relacja wymaga nieustannej pracy nad bliskością, komunikacją. Znajdziemy tutaj m.in. odpowiedzi na pytania: Czy jest recepta na udane życie seksualne? Jakie są etapy zakochania? Jakie są filary miłości? Jak zadbać o życie seksualne po porodzie? Jak pielęgnować bliskość w relacji? Myślę, że najlepszą recenzją tej książki będzie reakcja mojej koleżanki, która jest żoną i matką dwójki małych dzieci. Przeglądała moją biblioteczkę, aż naglę wykrzyknęła “ta książka uratowała moje małżeństwo”. To zabrzmiało naprawdę przekonująco. Książka napisana jest w formie wywiadu pisarki i dziennikarki Natalii Fiedorczuk z Zosią i Dawidem Rzepeckim, którzy są małżeństwem. Dzielą się oni swoją historią miłości, a także doświadczeniem wspólnej pracy z parami. Znajdziemy tutaj nie tylko osobiste historie, ale także wiedzę na temat procesu zakochania, postawy biologiczne, dotyczące neuroprzekaźników, hormonów. Małżeństwo pokazuje bardzo niecodzienne podejście do seksu i miłości. Relacja z drugim człowiekiem jest nieustannym procesem, który ma na celu rozwinąć, pogłębić i umocnić miłość między dwojgiem ludzi. Podstawowe filary miłości to komunikacja, bliskość i intymność, są podstawą satysfakcjonującego życia seksualnego, ale także wzajemnego zaufania w relacji. Każdy z tych filarów jest opisany w książce. Nie brakuje tutaj konkretnych przykładów. Poruszają także temat zdrady, pornografii. „Dojrzałość do relacji to zrozumienie, że nie da się mieć wszystkich, ale można mieć z jedną osobą wszystko, czego potrzeba”. Książka jest o budowaniu relacji w związkach długoterminowych, niezależnie od tego czy są dzieci czy nie. Rzepeccy promują bliskościowe podejście w relacji, pokazują jak kryzysy np. połóg mogą być okazją do wzmocnienia więzi.