Wild child, czyli naturalny rozwój dziecka
Holistyczny przewodnik dla rodziców dzieci w wieku 2–5 lat z narzędziami i metodami.
Książka wydana przez Natuli – dzieci są ważne
Opis
W pakiecie kupisz taniej:
[product id="25043, 27396"]
Czego potrzebuje małe dziecko do dobrego, pełnego i naturalnego rozwoju?
Jak zmieniają się potrzeby rozwojowe dziecka od narodzin do piątego roku życia?
Jak zbudować z dzieckiem bezpieczną więź, która jest fundamentem jego rozwoju i życia w ogóle?
Jak wspierać dziecko w dążeniu do autonomii?
Jak dbać o potrzeby wszystkich członków rodziny, także swoje?
Wychowanie zorientowane na więzi i potrzeby to drogowskaz dla tych rodziców, którzy chcą wyposażyć swoje dzieci w poczucie własnej wartości oraz rezyliencję, czyli odporność psychiczną. Stabilna więź z rodzicem jest bowiem inwestycją nie tylko w szczęśliwe dzieciństwo, ale i w dojrzałe życie naszych dzieci. A także – wybiegając w przyszłość – następnych pokoleń w rodzinie.
"Dziecko będzie bowiem podążało przede wszystkim za przykładem człowieka, któremu ufa i z którym czuje się związane. Więź ta powstaje z rodzicielskiej miłości, której dziecko może doświadczać. Dzieje się to od narodzin, od zaspokajania jego wrodzonych potrzeb: jedzenia, bezpieczeństwa, ochrony i bliskości. Z biegiem czasu dziecko uczy się również na przykładzie, jak funkcjonują dobre, pełne miłości relacje: kiedy znaczenie mają nie tylko jego własne potrzeby, ale też potrzeby innych. Aby ochoczo wzięło ono udział w tym procesie uczenia się, podstawą i bezpieczną bazą jest dobra więź."
Polecane
[product category_id="383" limit="36" slider="true" onlyAvailable="true"]
[product category_id="628" limit="36" slider="true" onlyAvailable="true"]
Szczegóły produktu
Autorstwo | Eliane Retz, Christiane Stella Bongertz |
Oprawa | twarda |
Liczba stron | 408 |
Rok wydania | 2022 |
EAN | 9788367288149 |
ISBN | 9788367288149 |
Opinie o produkcie (14)
towar niedostępny
Opinie pochodzą tylko od zalogowanych klientów, ale nie weryfikujemy, czy kupili dany produkt. Wyświetlamy zarówno te pozytywne, jak i negatywne.
Aby dodać opinię, musisz być zalogowany
Anna Ciepiela
Jedna z lepszych książek dla rodziców dzieci w wieku do ok. 5 lat. Pięknie pokazuje, jak mądrze wspierać rozwój dziecka z uwzględnieniem potrzeb rodzica, porusza też kwestie typowych trudności poszczególnych etapów rozwojowych i przystępnie tłumaczy je od strony psychologicznej, czy neurobiologicznej. Piękna szata graficzna.
abartoch@gmail.com
Bardzo żałuje, że ta ksiazka nie powstała kiedy moja córka była mała. Znajdziecie w niej mnóstwo przydatnych informacji i zrozumiecie potrzeby i emocje dziecka.
bargielita@gmail.com
"Wychowanie to przykład i miłość-nic wiecej."
Zuzanna.agata.olszewska@wp.pl
Niezwykła książka, nie mylić jej z poradnikiem, to prawdziwy wspieracz. Świetny materiał dla rodziców, napisana przystępnie, nie przytłaczająca. Pełna zrozumienia. To baza wiedzy i wsparcia. Może być materiałem do pracy dla nauczycieli, doskonałym narzędziem do budowania relacji z rodzicami wychowanków,do wzajemnego wzmacniania się w procesie towarzyszenia dzieciom. Na każdym kroku znajdujemy tu odpowiedzi na rodzicielskie pytania, które spędzają czasami sen z powiek. W delikatny i bardzo wrażliwy sposób nakreśla jak niezwykłą istotą jest mały człowiek. Ta książka to doskonale zachowane proporcje między psychologia rozwoju i osobowości, a czułością. Brakowało takiej pozycji na rynku. Doskonały prezent dla przyszłych, teraźniejszych i przeszłych rodziców. Wnikajmy w świat małych, by móc zrozumieć dużych.
czytunia
Czego oczekujecie od poradników parentingowych? Bardziej teorii czy konkretnych rad? Jeśli ważna jest dla Was rzetelna wiedza, ale podana w prosty sposób to koniecznie sięgnijcie po "Wild child"
gorka.just@gmail.com
Jest to książka, którą czyta się z ogromną przyjemnością i lekkością. Nie jest to kolejny poradnik ze skomplikowanym przekazem. Znajdziecie w niej skarbnicę wiedzy dotyczącą budowania więzi i relacji z dzieckiem. Dowiecie się dlaczego pierwsze lata życia malucha są najważniejsze. Znajdziecie odpowiedzi na nurtujące Was pytania związane z niektórymi dziecięcymi zachowaniami. Wszystko to w oparciu o najnowszą wiedzę i badania naukowe. Polecam serdecznie! @psychokreacje
Alicja
„Wild child, czyli naturalny rozwój dziecka” kierowany jest do rodziców dzieci 0-5 lat. Ma na celu pokazanie rodzicom jak wychowywać dzieci w duchu rodzicielstwa bliskości. Tłumaczy problemy, które napotykamy na swojej rodzicielskiej drodze. Podpowie jak na poszczególnych etapach rozwoju wspierać nasze dzieci. Jak budować z nimi więzi i rozwiązywać konflikty. Myślę, że pomoże wielu rodzicom zrozumieć zachowania swoich dzieci. Mam również nadzieję, że da im wskazówki jak postępować i nie mieć do siebie żalu. Znajdziecie w środku fragment o tym jak może pomóc w różnych sytuacjach wspólne czytanie ☺️ Jeden z ciekawszych rozdziałów dotyczy wychodzenia z domu czyli jak sobie radzić z porannymi dramatami i aferami. Książka jest gruba, nawet bardzo. Natomiast wiedza w niej zawarta jest ciekawa i warta poznania. Warta poznania nawet wyrywkowo w zakresie, który nas interesuje.
bluefingers.blog@gmail.com
Rodzicielstwo bliskości to bycie dla dziecka, ale też danie sobie, jako rodzicowi luzu, zwracanie uwagi na swoje potrzeby. O tym jak osiągnąć tę równowagę przeczytasz w nowości Wydawnictwa Natuli Wild child czyli naturalny rozwój dziecka. Wychowanie zorientowane na więzi i potrzeby autorek Eliane Retz i Christiane Stella Bongertz. Jest to poradnik dla rodziców dzieci od narodzin do wieku przedszkolnego, w którym przepadniesz od pierwszej strony. W sposób przystępny przekazuje naukową wiedzę z zakresu teorii przywiązania opartej na podejściu etologicznym. Publikacja zawiera rzetelną wiedzę, ale również pokazuje w jaki sposób można ją wykorzystać w praktyce. Podoba mi się, uważność autorek na wiele sytuacji dnia codziennego, które mogą korzystanie wpływać na rozwijanie więzi a jednocześnie często są dla nas dorosłych niezwykle problematyczne np. konflikty przy ubieraniu, kłopoty ze sprzątaniem, codzienne poranne trudności z jedzeniem, wychodzeniem z domu, itd. W tej książce uwielbiam prostotę przekazaną efektem WOW! Jako osoba lubiąca porządkować wiedzę, spodobało mi się to, że w publikacji znajdują się podkreślenia ważniejszej treści, zaznaczanie kolorem. Dawno nie czytałam poradnika dla rodziców, który zachwycił, by mnie pod każdym względem. Polecam każdemu rodzicowi!
lovin_maternity
Gdybym miała tę książkę opisać jednym zdaniem, powiedziałabym, że jest to książka o naturalnym i intuicyjnym budowaniu zdrowej więzi ❤️ "Wild child" to pozycja, która szczegółowo wyjaśnia kolejne etapy rozwoju dzieci, przyczyny ich zachowań, ewolucję układu nerwowego i wszystko co się z tym wiąże. Tłumaczy jak powstaje więź, skąd potrzeba jej tworzenia, jakie są rodzaje więzi (pozytywne i negatywne) oraz co to jest figura przywiązania. Dowiemy się z niej jak budować więź z naszymi dziećmi w oparciu o szacunek, otwartość na potrzeby (dzieci i nasze) oraz jak przyczynić się to ich zdrowego, harmonijnego rozwoju. Ale jeśli się Wam wydaje, że to tomiszcze jest przepełnione tylko teorią, jesteście w błędzie. W dalszej części książki (tej grubszej) będziecie mieli okazję przepracować w głowie typowe sytuacje, które szargają rodzicielskie nerwy i dowiecie się jak możecie w nich reagować w zgodzie z rodzicielstwem bliskości. Mycie zębów, trudne poranki w stresie, adaptacja w żłobku, czas nocnego snu czy dzielenie się zabawkami - to tylko przykładowe tematy. Ciekawe i pomocne są także historie z życia wzięte, które pokazują jak zastosować teorię w praktyce. To ciekawa i bardo mądra lektura. Nie książka na raz, ale pozycja, którą warto zgłębiać powoli i zostawić sobie przestrzeń na przemyślenia. Zdecydowanie polecam ❤️
bookmajka
Nieczęsto sięgam po książki tego rodzaju, zwykle nie umiem się w nich odnaleźć, a zamiast cieszyć się lekturą błądzę gdzieś pomiędzy znudzeniem a irytacją - ale nie tutaj. Ten tytuł czytałam z przyjemnością! Znajdziecie tu trochę teorii, badań naukowych, ale też przykładów wziętych prosto z życia - dotyczących rozwoju i wychowania maluchów (chodzi to głównie o dzieci 2-5 lat, ale i nieco młodsze). Autorki zachęcają do spojrzenia na świat oczami dziecka - przyznam, że niejednokrotnie znacznie rozjaśniło mi to zachowanie maluchów - wyjaśniają kierujące dziećmi mechanizmy, tłumaczą w jakim wieku szkraby są w stanie zrozumieć określone kwestie. To była wyjątkowo ciekawa przygoda! Na pewno wyciągnęłam z niej wiele dobrego dla siebie (i Łucji), zrozumiałam kiedy mogę spodziewać się określonych reakcji małej na konkretne wydarzenia i jak sobie z nimi radzić, aby wyszło to nam obu na dobre. Nie powiem, żeby ten tytuł był dla mnie wyjątkowo odkrywczy pod względem głównej treści, ale okraszenie jej wieloma ciekawostkami, poparcie wynikami badań, a też sam sposób przedstawienia tematu sprawił, że czytałam z dużym zainteresowaniem i utrwaliłam się w przekonaniu, że budowanie więzi z dzieckiem jest dla mnie ważne. Znajdziecie tu trochę wskazówek, gotowych pomysłów na zachowanie w kryzysowych sytuacjach z maluchem, ale przede wszystkim na spokojnie ułożycie sobie w głowie to, co dla was samych jest ważne przy wychowaniu dzieci. Autorki wiele sugerują, ale do niczego nie zmuszają. Sama przyznam, że nie wszystkie propozycje chciałabym wcielać w życie. Ale nie o to tu chodzi. To książka, przy której odetchnęłam i przy której zdobyłam garść bardzo ciekawych informacji (którymi teraz będę obsypywać innych we wszelkich rozmowach dotyczących dzieci). Widzieliście na przykład, że niechęć do zielonych warzyw jest w nas ewolucyjnie zakodowana? Albo, że dopiero w wieku około 4 lat dzieci są w stanie spojrzeć na daną sytuację z perspektywy innej osoby? Bardzo polecam, jeśli szukacie lektury, która odrobinę wesprze was w wychowaniu maluchów ❤️
Dominika
„Wild child, czyli naturalny rozwój dziecka” autorstwa E. Retz i Ch. S. Bongertz to książka dla osób, które chcą się nauczyć świadomie i z bliskością towarzyszyć małemu dziecku w jego rozwoju. Lektura wymaga od czytelnika refleksji, zajrzenia wgłąb siebie. Uwikłani w schematach z przeszłości często nie zdajemy sobie sprawy, jak wiele zachowań i przekonań z naszego dzieciństwa przenosimy na kolejne pokolenia. Książka opisuje podstawowe style przywiązania, które powinny być MUST KNOW wszystkich rodziców. Jest oparta na badaniach, zawiera wiele ciekawych przykładów. Można w niej znaleźć dużo praktycznych wskazówek odnośnie bliskościowych reakcji w sytuacjach trudnych (np. gdy dziecko używa brzydkich słów, robi awanturę w sklepie czy rozpoczyna adaptację w żłobku). Niektóre z porad mogłyby się wydawać nieco trudne do zaimplementowania (np. 6-12-tygodniowa adaptacja w przedszkolu), jednak większość z nich jest pomysłowa i z pewnością możliwa do wdrożenia. Autorki wielokrotnie podkreślają, że nikt nie oczekuje od rodziców, że nie będą popełniać błędów, co ściąga z barków presję na bycie „idealnym”. Wychowanie byłoby dużo łatwiejsze, gdyby istniała gotowa recepta na wszystkie trudne zachowania dziecka. Szanse na powstanie takiej recepty są znikome, ale z pomocą przychodzą lektury takie, jak „Wild Child”! Dzięki tej książce relacja osoby dorosłej z dzieckiem może zyskać na wielu płaszczyznach. Trzymam kciuki za wszystkich świadomych rodziców!
Reggio Teacher: Ciekawsko &
Fantastyczna pozycja! Kompendium wiedzy dla rodziców i nauczycieli w wieku do 5 lat! Książka opowiada o wychowaniu zorientowanym na więzi i potrzeby, o budowaniu relacji między rodzicami i dziećmi, a przede wszystkim daje wsparcie rodzicom. Autorki w lekki i przystępny sposób opisują codzienne trudne sytuacje, które zdarzają się w każdym domu oraz podają propozycje rozwiązań. W moim odczuciu ta pozycja jest nieocenionym wsparciem dla rodziców, którzy chcą wychowywać dzieci w relacji opartej na bliskości i wzajemnym zrozumieniu. Jako nauczyciel polecam tą pozycję również wszystkim nauczycielom żłobków i przedszkoli, byśmy mogli ze zrozumieniem wspierać rodziców w wychowaniu ich dzieci. Bardzo szybko i przyjemnie się czyta
Mama_lubi_czytac
„Wychowanie to przykład i miłość – nic więcej”. Z książki przebija się przesłanie – mniej perfekcjonizmu, więcej luzu. Wrażliwości w kontakcie z płaczącym niemowlakiem, a następnie z rozwścieczonym małym dzieckiem można się nauczyć – to bardzo istotne odkrycie teorii przywiązania. Dopiero uczymy się chodzić jako rodzice, być 'wystarczająco dobrym' to wszystko. Warto pozbyć się perfekcjonizmu. Potrzeba więzi jest nam wrodzona. Jej jakość jest wynikiem współpracy różnych czynników, które się z nią wiążą, ale których nie warto traktować jako kluczowe. Relację rodzic- dziecko wzmacniają rytuały, wspólne głośne czytanie, śpiewanie oraz zabawa. Książkę polecam każdemu rodzicowi. Wyróżnia ją to, że odnosi się nie tylko do niemowląt, ale i do kilkulatków, czego brakowało mi w dotychczas czytanych poradnikach. Znajdziemy w niej wiele wyjaśnień, uspokojeń i porad oraz gotowych rozwiązań. Coraz więcej rodziców chce być dla swoich pociech najlepszą wersją i dbają o bezpieczną więź przywiązania, dzięki czemu powstają takie poradniki jak ten. Każde dziecko to wild child, potrzebujące więzi i poszanowania potrzeb.
emiliagawrysiak@gmail.com
Urodzenie dziecka to dopiero początek niesamowitej przygody, ale także trud godzenia potrzeb dziecka z potrzebami rodzica, nieustanne zmęczenie. Pojawia się wiele pytań jak wychować dziecko, aby czuło się kochane i akceptowane. Można się do tego przygotować poprzez zdobycie wiedzy z psychologii rozwojowej, która jest łatwo dostępna w różnych poradnikach. Oczywiście można zagubić się w gąszczu różnorodnych informacji i czasami trudno dotrzeć do rzetelnych źródeł. Wydawnictwo Natuli ma w swojej ofercie różne książki, które zachęcają do wychowania zorientowane na więzi i potrzeby. “Wild child” to drogowskaz dla rodziców, którzy są zainteresowani rodzicielstwem bliskości, a także zastanawiają się jak wychować swoje dziecko,aby stworzyć z nim bezpieczną relację, dzięki której dziecko wyrośnie na osobę sprawczą, ufającą sobie z poczuciem własnej wartości. Poradnik jest napisany prostym językiem, wiedza podana jest w przystępny sposób, rozdziały są krótkie i szybko możemy odnaleźć interesujące nas tematy. Na samym początku autorzy wyjaśniają na czym polega wychowanie zorientowane na więzi i potrzeby, a także jakie mogą być z tego korzyści. W dalszej części prezentowane są założenia teorii przywiązania, jednak najwięcej miejsca poświęcono konkretnym sytuacjom z życia codziennego, które pokazują jak sprostać wyzwaniom przed jakimi stają rodzice np.na placu zabaw, w łazience, w przedszkolu. To co najważniejsze po przeczytaniu tej książki będziecie lepiej rozumieć jak funkcjonuje małe dziecko, jakie ma możliwości poznawcze, kiedy rozwija się samokontrola, przyjmowanie perspektywy innych, czy dziecko potrafi manipulować innymi,czy należy zaspokajać wszystkie jego potrzeby na zawołanie. Ważne jest uświadomienie sobie, że nie ma idealnych rodziców, są tylko i aż wystarczający, co zdejmuje presję z rodziców i daje im prawo do popełniania błędów. Rodzice spotykają na swojej drodze wiele trudności, pojawiają się różne lęki, które dzięki tej lekturze mogą opanować poprzez zrozumienie swojego dziecka,a także ukierunkowanie na rodzicielstwo bliskości. Jest to pozycja obowiązkowa dla każdego rodzica, który szuka wsparcia w rodzicielstwie!