Opis

Uwaga! Złość 

 

W zestawie kupisz 5%, 8% lub 10% taniej: 

[product id="27930, 20904, 25233"]

 


Lektura obowiązkowa, błyskotliwie merytoryczna i niezwykle wyzwalająca. Pokazuje, że nie da się żyć bez złości, a nawet nie warto do tego dążyć. Można ją natomiast zrozumieć.

Złość – wybucha jak wulkan. Jej rezultaty mogą być bolesne, stanowić źródło wstydu i poczucia winy. Jednak strategie unikania i zaprzeczania jej szybko okazują się nieskuteczne, a nawet niszczące.

Ta książka jest dla ciebie, jeśli:

  • znowu nakrzyczałaś/eś na dziecko lub partnera,
  • nie radzisz sobie z trudnymi emocjami dziecka,
  • masz wyrzuty sumienia z powodu swoich gwałtownych zachowań,
  • chcesz wiedzieć, jak radzić sobie ze złością w rodzinie.

 

 


  

Kim jest autorka?

Ewa Tyralik-Kulpa – trenerka umiejętności psychospołecznych rekomendowana przez Polskie Towarzystwo Psychologiczne. Prowadzi warsztaty z empatycznej komunikacji w Szkole Trenerów Komunikacji Opartej na Empatii, na Wydziale Pedagogiki UW i studiach podyplomowych SWPS, a także dla innych organizacji, firm i osób prywatnych. Ukończyła Program Pomocy Psychologicznej w nurcie Gestalt.  

Spis treści:

Zamiast wstępu (4)

1. O co chodzi z tą złością (9)
Wszyscy mamy te same poniedziałki (9)
Dlaczego w ogóle się złościmy (12)
Jak działa złość (14)
Instrukcja – jak działa „bomba złości” (15)
Jak reagujemy najczęściej na pojawiającą się złość (16)
Złość to nie tylko złoszczenie się (17)
Stopniowanie złości (23)
Stare wzorce złości (25)
Zdrowe wyrażanie złości (27)
Kodeks złości (28)

2. Złość, mózg i ciało (28)
Mechanizm złoszczenia się (30)
Historia rozwoju mózgu i nasza aktualna złość (34)
Stres i rola rodzica (42)
Codzienna praktyka „samodbania” (43)
Codziennik złości (44)
Aktywowanie kory przedczołowej zamiast drażnienia ciała migdałowatego(46)
Gimnastyka płatów czołowych u dziecka (1) (47)
Gimnastyka płatów czołowych u dziecka (2) (47)
Na lewo mózg, na prawo mózg – czyli modalność lewo- i prawopółkulowa (47)
Ćwiczenie – magiczna różdżka złości, czyli stroimy prawą półkulę (51)
Złość „z piwnicy” i złość „z piętra” (51)
Złość jako emocja cielesna (52)

3. Złość w komunikacji (58)
Komunikowanie złości (60)
Złość bez wrzasku i krzyku (64)
Praktyka: minimediacje (66)
Blokady komunikacyjne albo „killery empatii” (68)
„Brudna dwunastka” (72)
Jak unikać komunikacji, nie unikając komunikacji (74)
Język obserwacji a język ocen (76)
Proszenie zamiast żądania (78)
Jak prosić. Model komunikatu w duchu Porozumienia bez Przemocy (80)
Empatia dla siebie (82)
Osoby wysoko wrażliwe (85)
Jak różnie możemy odbierać komunikację (87)

4. Granice a złość (88)
Czym są granice i dlaczego są ważne (89)
Jak mówić, że coś nam nie pasuje. Odmawianie (94)
Jak mówić, że coś nam nie pasuje. Informacja zwrotna (99)
Granice jako sposób na ataki złości (101)
Przekonania (103)
Złość „z piętra” a rola granic (106)

5. Złość a rozwój dziecka (110)
Biologia złości (111)
Uczenie się jest ważne – również uczenie się złości (112)
Złość na poszczególnych etapach rozwojowych (114)
Noworodek (114)
Po 3. miesiącu życia (116)
Między 6. a 12. miesiącem życia (118)
Około 1. roku życia (120)
2. rok życia (121)
4. rok życia (126)
Między 5. a 6. rokiem życia (130)
Starsze kilkulatki – wiek wczesnoszkolny (134)
Rywalizacja i złość z przegranej (137)
Złość wieku dorastania (138)

6. Złość: praktyka. Dodatek nieobowiązkowy (142)
Analiza transakcyjna jako narzędzie pracy ze złością (142)
Do czego przydaje się w rodzicielstwie świadomość, że mamy różne stany „ja” (146)
Ciało i emocje (149)
Ciało w ujęciu Alexandra Lowena a praktyka rodzicielska (153)
Focusing (154)
Psychoterapia (155)
Jak wybrać psychoterapię i psychoterapeutę (155)
Popularne nurty psychoterapeutyczne (157)

7. Zakończenie (159)

Bibliografia (165)   

 

Czym jest Seria Rodzicielska?

To seria książek wydanych przez NATULI dzieci są ważne przeznaczonych dla rodziców i poświęconych konkretnym zagadnieniom rodzicielskim tj. poród, karmienie piersią, seksualność dzieci, komunikacja w rodzinie, rozwój, edukacja i wiele innych. Seria rodzicielska to projekt, który łączy najlepszych w Polsce ekspertów i autorów zajmujących się danym aspektem rodzicielstwa. Misją projektu jest stworzenie książek, którym rodzice mogą zaufać. Książek, które stanowią gwarancję, że przekazywana w nich wiedza jest aktualna, racjonalna i służy dobru dziecka.

 

 

 Polecane 

[product category_id="383" limit="36" slider="true" onlyAvailable="true"]

[product category_id="628" limit="36" slider="true" onlyAvailable="true"]

Dostawa

Kraj wysyłki:

Opinie o produkcie (8)

Opinie pochodzą tylko od zalogowanych klientów, ale nie weryfikujemy, czy kupili dany produkt. Wyświetlamy zarówno te pozytywne, jak i negatywne.

Aby podzielić się swoją opinią musisz być zalogowany.

16 maja 2021

Czy mieliście kiedyś takie poczucie, że wiecie doskonale o co chodzi z tą złością? Że przecież jesteście tacy dojrzali i świadomi, a złość to tylko marny przeciwnik w zderzeniu z taką mądrością życiową... A potem znowu nadchodził moment, kiedy ciało przestawało Was słuchać, a myśli biegły w te czarne rejony, do których nie znosisz zaglądać... Książka "Uwaga! Złość" pomoże Ci zaakceptować te emocje i odpuścić sobie. A także kierować myślami w taki sposób, aby ciało nie stało się tykającą bombą. Polecam z całego serca.

1 sierpnia 2022

Poniedziałek. Gdybyś usłyszał, że "wszyscy mamy te same poniedziałki", poczułbyś ulgę prawda? Szczególnie jeśli jesteś rodzicem. Tak słowem wstępu rozpoczyna Ewa Tyralik- Kulpa jest jedną z najbardziej wartościowych książek z serii rodzicielskiej "Uwaga! Złość". Czasem wystarczy pobudka przed budzikiem, innym razem brak mleka do kawy albo poranne smutki aby poznać pierwsze z etapów złości. Jako mama dziecka wysokowrażliwego na własnej skórze przekonałam się jak ważne jest uporządkowanie trudnych emocji. Warto skupiać się na umiejętnym wyrażaniu złości zamiast jej wypieraniu. Wszelkie próby tłumienia prowadzą do wyniszczenia organizmu i rodzą poważne konflikty w życiu rodziny. Przychodzi równie gwałtownie, co odchodzi. Kojarzysz? A gdybym powiedziała, że złość pomaga budować relację? Że z pomocą świadomego oddechu, wypracowanej empatii i ćwiczeń rozluźniających nauczysz swoje ciało reakcji zanim podniesie alarm tak gwałtowny jak wybuch? Czytając treść dowiesz się jak niezaspokojona potrzeba rodzi stres a także jak nauczyć się samokontroli. Aż w końcu: przeczytasz, że złość na każdym etapie rozwoju Twojego dziecka jest normalna- a to z kolei jest ogromnym wsparciem w świecie gdzie "należy" jest ważniejsze niż być wysłuchanym. Świat się zmienia, my jako rodzice także ewoluujemy. Podskórna potrzeba bycia wysłuchanym i desperacja dążenia do bycia perfekcyjnym sprawia, że bywamy najgorszą wersją siebie ale dzięki książkom takim jak ta mamy szansę stać się lepszymi nie tylko dla naszych dzieci ale także siebie.

16 sierpnia 2022

Ile razy zdarzyło się nam na kogoś krzyknąć? Ustawić w furii do pionu nasze dzieci, wrzeszczeć na naszego partnera/kę/męża/żonę podczas kłótni? I czy podnoszenie głosu do czegoś dobrego nas doprowadziło? Autorka daje nam w tej książce wskazówki na to, jak nie podnosić głosu w komunikacji międzyludzkich. Zacznę od tego, co to jest złość? To uczucie kojarzy się z negatywnym znaczeniem, ale pani Ewa uważa, że to uczucie jest dobre, ponieważ wszystkie złe uczucia i emocje wybuchają i ulatniają się w czasie wybuchu wulkanu, co według mnie też jest dobrym uczniem, bo ile można to wszystko w sobie tłumić.... „W dużym uproszczeniu możemy więc spojrzeć na złość jako na wewnętrzną energię, którą czujemy w ciele, która ma pomóc w uniknięciu lub zatrzymaniu sytuacji niesłużącej nam, lub zadającej rany”. Niestety przemoc słowna również rani, słowa pozostawiają w nas bolesne piętno. Wiadomo, każdemu się zdarzyło, powiedzieć coś okropnego, ale nad tym również można pracować... „Jest w tym pewna naukowa racja, gdyż współczesne badania neuropsychologiczne potwierdzają, że przemoc słowna zostawia w mózgu trwałe ślady”. Bardzo spodobały mi się motywy złości. Jeden z nich mówi, że niszczy ona relacje z innymi, pali mosty. Czy tak rzeczywiście jest? Czy zawsze? „Wprost przeciwnie-dzięki dawaniu przestrzeni swojej i czyjeś złości możemy nauczyć się rozprawiać własne granice, a także respektować granice innych ludzi. A to bardzo służy zdrowym relacjom”. Przyznam, że w tym przypadku stoję po obu stronach barykady. Najczęstsze problemy z dziećmi pojawiają się w okresie nastoletnim. Dorastanie nie jest łatwe. Są problemy z porozumieniem z rodzicami, bywa też tak, że rodzice nie chcą i nawet nie próbują zrozumieć swoich pociech, a nawet nie poświęcają im uwagi, co skutkuje większymi utrapieniami, nawet poważnymi tarapatami, a tego myślę, że wolimy uniknąć... „A ponieważ w okresie dorastania przebudowany jest właśnie obszar przedczołowy, ataki złości, a nawet szału nastolatka mogą być naprawdę spektakularne”. Cieszę, się, że to przeczytałam. Poradnik napisany w bardzo przystępny i przemyślany sposób. http://bookaholicandwriter.blogspot.com/2022/08/uwaga-zosc-ewa-tyralik-kulpa-recenzja.html https://www.instagram.com/p/ChS1eIOMZsI/?igshid=MDJmNzVkMjY= „Masz problem ze spokojnym rozmawianiem z ludźmi, dziećmi i bliskimi? Ta książka jest dla ciebie! „Porozumienie bez Przemocy może pomóc nam oraz naszym dzieciom łatwiej ją komunikować i zyskać poczucie, że nikomu w związku z tym nie dzieje się krzywda.” I pamiętajcie nie ma idealnych rodziców”

16 listopada 2022

Moja pierwsza myśl, gdy tylko zaczęłam czytać 'Uwaga! Złość' - "to o mnie! Tak mam!". Między innymi zgodziłam się z tym, że pokłady złości, które ujawniają się w rodzicielstwie, potrafią nas zaskoczyć i wpędzić w poczucie winy. Znacie to? A rodzicielska złość to często temat tabu, którego nie raz sami się boimy. Książkę czyta się dość przyjemnie i szybko. Jest trochę przykładowych dialogów i wiele konkretnych ćwiczeń w zakresie omawianej tematyki. Większość z nas nie wie, co ze swoją złością zrobić, ponieważ nie uczą tego w szkołach i zazwyczaj także w domach. Co we mnie rezonuje po przeczytaniu tej lektury? To zdanie: "jesteśmy odpowiedzialni za własną złość". Nie powstaje ona z winy innych osób, ale zazwyczaj z naruszenia naszego dobrostanu. Gorąco polecam ten poradnik :)

24 listopada 2022

Złość jest jedną z podstawowych emocji, a jej odczuwania nie da się uniknąć. Ma ona związek z silnym wzburzeniem i stanowi reakcję między innymi na przekroczenie granicy osobistej, zagrożenie potrzeb lub rozczarowanie. Wbrew pozorom, nie jest ona emocją negatywną. Nie tylko pomaga budować tożsamość człowieka, określa granice terytorium, ale także umożliwia osiągnięcie harmonijnych relacji z innymi ludźmi. Inną kwestią jest natomiast agresja, która może pojawić się w skutek nieopanowania złości, zbyt silnego nadmiaru napięcia i wiąże się z wyrządzaniem krzywdy. Jak ją okiełznąć i wyrażać w sposób prawidłowy, tak, by nie krzywdzić nikogo wokół, a w szczególności własnych dzieci? Z pomocą przychodzi fenomenalna książka "Uwaga! Złość", która dzięki swej nieszablonowej formie, błyskawicznie trafia do serca czytelnika i angażuje go nadzwyczaj mocno. Struktura książki absolutnie mnie zachwyciła! Nie tylko znajdziemy tu mnóstwo wspaniale zobrazowanych przykładów sytuacji, zachowań, reakcji, które możemy analizować, ale publikacja nakreślona została niebywale przemawiająco, ośmielę się rzec wręcz intymnie. Krocząc po je śladach, czułam się, jakby autorka doskonale mnie znała i prowadziła ze mną szczególną rozmowę, byłam zaintrygowana, ale zarazem zrozumiana, zaopiekowana, a nie szykanowana czy wyśmiewana za popełnione błędy. Błędy, które przecież dzięki wytrwałej pracy można naprawić, pomyłki, jakie popełnia często niemal każdy z nas. Złość jest emocją, niełatwą do okiełzania zarówno przez dzieci, jak i samych dorosłych, a przecież, by nauczyć pociechy sposobów radzenia sobie z wszelkim wzburzeniem ,my sami najpierw musimy je przyswoić i wprowadzić w życie. Ta wspaniała pozycja nie tylko pozwala lepiej zrozumieć siebie, jak i swoje dzieci czy przyczyny powstawania złości, ale także fenomenalnie i nadzwyczaj obrazowo opisuje tajemnicze pojęcie "mózg gadzi", które ułatwia zrozumieć, jak wygląda proces powstawania niepohamowanych wybuchów złości. Uświadamia, motywuje, a przede wszystkim przypomina, że nikt z nas nie jest idealny. "Uwaga! złość" to najwspanialszy literacki drogowskaz, jaki wpadł w moje ręce, dlatego zajął w moim sercu szczególne miejsce. Polecam gorąco!

23 grudnia 2022

Genialny poradnik w temacie złości. „Uwaga!złość” To małe kompendium wiedzy o złości. W dodatku porusza temat złości zarówno u dorosłych jak i u dzieci. Zawiera dużo ważnych wskazówek na wyłapywanie momentów przed wybuchem, propozycji opanowania emocji, przykładów działań z dziećmi. Jest również rozdział o granicach (które są bardzo istotne w temacie złości). Cały rozdział poświecono na złość w różnych etapach życia dziecka, co na pewno ułatwi rodzicom zrozumienie zachowania ich pociech. Zwieńczeniem lektury jest rozdział praktyczny, który pomoże Wam pozna strategie oswajania złości. Zdecydowanie jest to najlepszy poradnik w tym temacie. Ja w swoim zaznaczyłam wiele miejsc, do których będę wracać tak długo, aż poczuję satysfakcję z efektów swojej pracy ze złością. Polecam wszystkim rodzicom!

7 stycznia 2023

Kolejna, niezwykle merytoryczna lektura z serii poradników dla każdego rodzica, która pokazuje, że nie da się żyć bez złości, a nawet nie warto. "Uwaga! Złość" pokazuje jak ją zrozumieć i jak złościć się "lepiej". Polecam.

12 lutego 2023

"Uwaga! Złość" to kolejna książka o złości, którą chcę Wam polecić. Ewa Tyralik- Kulpa wraz z Wydawnictwem Natuli dzieci są ważne dało nam kompendium, w którym to właśnie złość jest główną bohaterką. W zrozumieniu złości ważne jest poznanie jej anatomicznych i fizjologicznych przyczyn. Kiedy się złościmy budzi się w nas zwierz i to dosłownie... jest to tak zwany mózg gadzi, który w bardzo silnych emocjach odłącza nas od kory nowej. Mózg gadzi to pień mózgu odpowiedzialny między innymi za procesy takie jak oddychanie, kontrola funkcji serca, metabolizm i są to działania niezależne od naszej woli. To tam też mają swój początek, procesy instynktowne tj. walka, rozmnażanie czy przetrwanie. Złość jest emocją alarmową, bo informuje nas, że nasza harmonia, dobrostan został zaburzony. Złość może objawiać się w różny sposób: krzyczeniem, kopaniem, biciem, rzucaniem przedmiotami, ale może też przybierać inne formy bezsenności lub uciekanie w sen, lęk, stany depresyjne, choroby psychosomatyczne czy w przypadku osób dorosłych pracoholizm. Warto więc nauczyć się rozpoznawać swoje potrzeby, które wyrażane są za pomocą złości. Autorka w bardzo obrazowy i prosty sposób opisuje mechanizmy złości, co na nią działa. Pokazuje jak można komunikować swoje potrzeby, aby nie urazić innych i samych siebie. Bardzo podoba mi się to, że książka daje nam konkretne narzędzie do zrozumienia złości, umiejętności reagowania na nią w sytuacjach trudnych. Wspiera rodzica, nauczyciela w poradzeniu sobie ze złością dziecka. Tę książkę polecam szczególnie rodzicom, choć według mnie powinna być to lektura obowiązkowa dla wszystkich. Jest napisana w sposób merytoryczny, otwiera oczy na pewne kwestie związane na przykład z komunikacją. Uświadamia nam czytelnikom, że złość jest nam potrzebna i musimy nauczyć się ją zrozumieć. W publikacji znajduje się również złość w ujęciu praktycznym. Polecam!

Uwaga! Złość

Są sposoby radzenia sobie ze złością (swoją i bliskich), które nie ranią i nie krzywdzą. Książka pomaga zrozumieć i stosować te metody. 

Książka wydana przez Natuli – dzieci są ważne

Autorka: Ewa Tyralik-Kulpa
Oprawa: Twarda
Liczba stron: 194

Rekomendowane dla rodziców dziecka w wieku:

Cena: 54,99 zł 54.99
zawiera 5% VAT, bez kosztów dostawy
ilość szt.
Wysyłka w: 48 godzin
30 dni na zwrot
Ocena: 5
Niedostępna wersja e-book virtualo.pl
Przeczytaj fragment pobierz PDF

Inni oglądali także:

Jak zrozumieć małe dziecko
Jak zrozumieć małe dziecko
54,99 zł
szt.
Granice dzieci i dorosłych
Granice dzieci i dorosłych
54,99 zł
szt.
Wild child, czyli naturalny rozwój dziecka
Wild child, czyli naturalny rozwój dziecka
59,00 zł
szt.
Kołysanki
Kołysanki
40,00 zł
szt.
Wystarczająco dobre życie
Wystarczająco dobre życie
59,00 zł
szt.
Zobacz, jak wielka jest miłość
Zobacz, jak wielka jest miłość
40,00 zł
szt.
Jak zrozumieć się w rodzinie
Jak zrozumieć się w rodzinie
54,99 zł
szt.
Konflikty w rodzinie
Konflikty w rodzinie
54,99 zł
szt.
Pielęgnacja naturalna
Pielęgnacja naturalna
34,00 zł 8,99 zł
szt.
Książka o tolerancji. Włosy
Książka o tolerancji. Włosy
40,00 zł 28,00 zł
szt.
Rodzina. Wierszyki do chichotania
Rodzina. Wierszyki do chichotania
40,00 zł
szt.
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium