Trudności z jedzeniem u dzieci i nastolatków
Jak budować zdrową relację dziecka z jedzeniem? I co robić, gdy coś idzie nie tak?
Książka wydana przez Natuli – dzieci są ważne
Opis
W pakiecie kupisz taniej:
[product id="25791, 25792"]
Książka Trudności z jedzeniem… to przewodnik po tym, jak sobie radzić, kiedy jedzenie stanowi źródło trosk:
- „Moje dziecko je za mało”,
- „Moje dziecko je za dużo”,
- „Moje dziecko je jakoś dziwnie…”
Pokazuje też, czym tak naprawdę jest jedzenie – to nie tylko dostarczanie mocy organizmowi, ale i wspaniałe (a czasem trudne) narzędzie do budowania więzi międzyludzkich.
Ta książka podpowie, jak warto uczyć dzieci relacji z jedzeniem. Wesprze was w sytuacji, kiedy stawiacie czoła neofobii żywieniowej oraz chorobom i zaburzeniom odżywiania, w tym anoreksji czy bulimii. Autorka wskazuje także, kiedy i do jakiego specjalisty udać się po poradę oraz pomoc.
Kim jest autorka?
Agata Dutkiewicz – doktor nauk medycznych, dietetyczka kliniczna, psycholożka, psychoterapeutka, psychodietetyczka, wykładowczyni akademicka. Angażuje się w projekty edukacyjne i profilaktyczne oraz jest założycielką Centrum Psychodietetyki, w którym udziela pomocy psychodietetycznej i psychoterapeutycznej.
Polecamy:
[product category_id="383" limit="24" slider="true" onlyAvailable="true"]
[product category_id="167" limit="24" slider="true" onlyAvailable="true"]
Szczegóły produktu
Autorstwo | Agata Dutkiewicz |
Oprawa | twarda |
Liczba stron | 300 |
Rok wydania | 2023 |
EAN | 9788367288118 |
ISBN | 9788367288118 |
Opinie o produkcie (11)
towar niedostępny
Opinie pochodzą tylko od zalogowanych klientów, ale nie weryfikujemy, czy kupili dany produkt. Wyświetlamy zarówno te pozytywne, jak i negatywne.
Aby dodać opinię, musisz być zalogowany
czytunia
Martwisz się jedzeniem swojego dziecka? Zastanawiasz się, czy nie je zbyt mało lub zbyt dużo, za bardzo wybiórczo albo nietypowo? Wszelkie wątpliwości dotyczące trudności z jedzeniem rozwieje w swojej książce psychodietetyczka Agata Dutkiewicz. Po poradniki z wydawnictwa Natuli wiem, że mogę sięgać w ciemno, bo jeszcze nigdy mnie nie zawiodły. "Trudności z jedzeniem u dzieci i nastolatków" to kolejna pozycja, którą śmiało mogę polecić wszystkim rodzicom i pedagogom. Przedstawione treści są przejrzyście uporządkowane według konkretnych trudności. Odbiór z pewnością ułatwiają liczne wypunktowania oraz tematyczne ilustracje. Przyjrzymy się relacjom jakie sami mamy z jedzeniem, zastanowimy się, czy smakołyki warto stosować jako karę lub nagrodę. Poznamy znaczenie jedzenia w rozwoju dziecka, zarówno od strony procesów fizjologicznych jak i emocjonalnych. Kolejne rozdziały to opisy sytuacji, w których dziecko je za mało (np. w chorobach fizycznych, neuronietypowości czy zaburzeniach odżywiania), je za dużo (np. w zespołach genetycznych) oraz gdy je nietypowo (np. chomikuje jedzenie). Ostatni rozdział to określenie roli rodziców oraz specjalistów - przegląd terapii, leczenia i procesu diagnostycznego. Ciekawym dodatkiem są także tabele zamieszczone na końcu książki przedstawiające m.in. źródła żywnościowe wybranych składników pokarmowych, etapy rozwoju oralno-motorycznego, przykłady zabaw wspierających, uśrednione wielkości jednej porcji dla dzieci w różnym wieku a także siatki centylowe. Chociaż tematyka związana z trudnościami z jedzeniem jest bardzo obszerna to autorce udało się stworzyć lekturę bardzo wyczerpującą, a przy tym nieprzytłaczającą czytelnika nadmiarem informacji.
mamakawaiksiazki
Zaspokajanie głodu to jedna z podstawowych funkcji człowieka. Zdaje się, że jedzenie i dobór pokarmów przychodzi nam w sposób naturalny i jest to prosta czynność. Gdy głębiej zajmiemy się zagadnieniem, odkrywamy jak skomplikowany jest to proces i ile trudności i komplikacji możemy napotkać. Bo co, gdy nasze dziecko nie chce jeść? A może je za dużo? Lubi tylko wybrane przez siebie rzeczy, nie chce próbować nowości? Na te i wiele innych pytań wyczerpująco odpowiada ta książka. Została napisana przez Agatę Dutkiewicz, czyli m.in..doktor nauk medycznych, dietetyczkę, psycholożkę i psychodietetyczkę. Autorka ma zatem ogromne doświadczenie i szeroka perspektywę by nakreślić problem jedzenia wśród dzieci i nastolatków. Pokazuje między innymi jakie zachowania dotyczące jedzenia i próbowania są w granicach normy, a jakim należy się przyjrzeć i dokładniej przeanalizować. Na początku przeczytamy ogólnie o relacji z jedzeniem i jego znaczeniem w życiu człowieka, a szczególnie dziecka. Później przechodzimy do trzech dużych rozdziałów, w których mowa o tym kiedy dziecko je za mało, za dużo lub nietypowo. Na koniec autorka przedstawia rolę rodziców i specjalistów w leczeniu trudności z jedzeniem. Jeśli macie jakiekolwiek problemy czy pytania w związku z tym jak je Wasze dziecko to jest duże prawdopodobieństwo, że tu znajdziecie odpowiedź i/lub wskazówki gdzie się udać, co zrobić lub czy rzeczony problem faktycznie jest problem czy np. naturalnym etapem rozwojowym dziecka. Muszę też przyznać, że wiele zagadnień było mi do tej pory obcych, jak np. diabulimia,alkoreksja czy bigoreksja. “Trudności z jedzeniem u dzieci i nastolatków” podzielone są na mnóstwo podrozdziałów, ważne kwestie wypisane są pogrubioną czcionką, wzbogacone ilustracjami, dzięki czemu łatwo wraca się do interesujących tematów. Na końcu znajdziemy też siatki centylowe, informacje o witaminach zawartych w poszczególnych produktach, zalecane rodzaje posiłków na dany wiek, przykłądy zabaw wspierających rozwój oralno- motoryczny czy uśrednioną wielkość jednej porcji poszczególnych grup produktów dla dzieci w różnym wieku. To kompendium wiedzy na temat jedzenia, trudności, chorób, radzenia sobie z poszczególnymi etapami i trudnościami. Autorka podkreśla też ważną kwestię: jedzenie jest ściśle związane ze strefą emocjonalną, psychologiczną czy społeczną i odgrywa szalenie istotną rolę w naszym życiu. Dlatego ważne jest jak jemy, co, w jakiej atmosferze, jak kojarzą nam się posiłki. Bardzo ważny temat i uważam, że został tutaj wyczerpująco opisany :)
bargielita@gmail.com
Jedzenie to zdecydowanie więcej niż tylko posiłek. Często potrafi poprawić humor, zainspirować, wnieść rutynę i przyzwyczajenia a ponad wszystko budować wiele nawyków. Gdy pojawiają się presja, przymus i potrzeba spełniania cudzych oczekiwań, radość i satysfakcja z jedzenia potrafi przerodzić się w większy problem. Ale nie tylko. Trudności z jedzeniem to szeroki temat, który potrafi dla nas dorosłych być tym nie do przeskoczenia a dla dzieci.. jeszcze większym. Gdy zauważyłam na rynku wydawniczym nowy tytuł, wśród serii książek @natuli, przy której tworzeniu biorą udział najlepsi specjaliści nie zastanawiałam się dlugo. Przy tej okazji mam przyjemność przedstawić Wam jeden z najnowszych spośród nich: "Trudności z jedzeniem u dzieci i nastolatków " napisaną przez Agatę Dutkiewicz . Niewątpliwie aktualne i rzetelne spojrzenie to jej wiodąca cecha. Przyjmując formę poradnika prowadzi rodzica lub opiekuna przez wydający się skomplikowanym świat aby sprawić, że odnajdziemy sens w staraniu się o dobre nawyki, racjonalne zmiany i budujące dialogi, które doprowadza do sukcesu również w sferze odżywiania. Jakie postaci mogą przyjmować wspomniane trudności? Najróżniejsze, jak chocby anoreksja, bulimia, niedokrwistość, ale nie tylko Ale zanim to nastąpi najczęściej obserwujemy najróżniejsze cechy, które mogą wpłynąć na nasze postrzeganie sytuacji jako niebezpieczna Czu zagrażająca zdrowiu dziecka. W końcu to na naszych barkach znajduje się ciężar dbania o bezpieczenstwo. Ksiazka stworzona jest rzetelnie i z dbałością o wartości merytoryczne łatwe do przyswojenia dla tych, którzy nie mają specjalistycznej wiedzy. Faktem jest, że przyszło nam żyć w świecie, w którym dostęp do takiej wiedzy to ogromny skarb! :) A jak jest u Was? Przyznam, że ta książka zdecydowanie ukoiła moje nerwy, jako mamy.
bookmajka.kontakt@gmail.com
Dziś książka dla wszystkich, którzy chcą przybliżyć sobie nieco tematykę jedzenia u dzieci - oraz wszelkich trudności, które się z tą kwestią wiążą.
zaczytana.kreatywna@gmail.com
Jedzenie jest nieodłącznym elementem naszego życia, nie jesteśmy przecież w stanie bez niego przeżyć. Towarzyszy nam od samego początku czyli życia płodowego, aż do końca, czyli śmierci. Jest stałym elementem każdego dnia. Książka "Trudności z jedzeniem u dzieci i nastolatków" Agaty Dutkiewicz jest przewodnikiem opowiadającym o tym jak powinna wyglądać zdrowa relacja z jedzeniem. Dlaczego relacja? Ponieważ jedzenie nie jest tylko prostym mechanizmem ale bardzo skomplikowanym procesem o znaczeniu zarówno fizjologicznym ale także rozwojowym, emocjonalnym, społecznym. To nasze przekonania, myśli, motywacje, itp. Co zrobić gdy nasze dziecko je za mało, za dużo albo gdy je nietypowo? Kiedy zgłosić się do specjalisty po pomoc. Agata Dutkiewicz niezwykle wyczerpująco odpowie na wszystkie te pytania. Dla kogo jest ta książka? Czy tylko dla rodziców mych dzieci? Nie! Przyda się nawet rodzicom nastolatków. Jest napisana w przystępny sposób i bardzo, bardzo ciekawa.
Dominika
Ta książka to w wielkim skrócie: ✔️ Skarbnica rzetelnej wiedzy w zakresie zaburzeń odżywiania oraz wszelkich odstępstw od prawidłowego spożywania posiłków przez dzieci i nastolatków
bluefingers.blog@gmail.com
"Trudności z jedzeniem u dzieci i nastolatków" Agaty Dutkiewicz i Wydawnictwa Natuli to przede wszystkim przewodnik dla rodziców w kontekście relacji z jedzeniem. Jest to cały przekrój różnych treści, począwszy od rozwoju sensomotorycznego po psychospołeczny w kontekście jedzenia. Skończywszy na rzetelnej wiedzy z zakresu różnych nieprawidłowości w jedzeniu, gdy dziecko je za mało, za dużo, nietypowo. Oprócz tego w książce każdy znajdzie informacje o roli rodziców i specjalistów w leczeniu trudności z jedzeniem. Bardzo podoba mi się podejście relacji z jedzeniem, i że to my dorośli mamy wpływ na to, jakie podejście będzie miało dziecko. Nawet w kontekście jedzenia niezwykle ważna jest bezpieczna relacja z dzieckiem (przywiązanie). W książce znajduje się wiele praktycznych wskazówek: kiedy powinniśmy się martwić, że dziecko je za mało. A może właściwie je tyle, ile powinno, tylko my dorośli mamy wypatrzony obraz i relacje z jedzeniem? jak rozpoznać nieprawidłości w jedzeniu związane z zaburzeniami odżywiania. związanych z leczeniem, rodzajem terapii, procesem diagnostycznym. Bardzo ciekawe dla mnie rozdziały były związane z różnymi zaburzeniami i chorobami, które mają wpływ na jedzenie np. choroby fizyczne (np. rozszep podniebienia, wargi), choroby genetyczne (zespół Pradera- Williego, Zespół Astroma), zaburzenia odżywiania (jadłowstręt psychiczny, bulimia, zespół jedzeia nocnego), itd. Szczególne dla mnie również były informacje dotyczące neuronietypowości. Jest to bardzo praktyczny poradnik dla każdego, nie tylko rodzica. Sama świadomość, że jedzenie stanowi bardzo ważny wyznacznik rozwoju otwiera oczy. Polecam!
lovin_maternity
Odżywianie dzieci to temat rzeka. To coś co spędza sen z powiek wielu rodzicom, roztrząsającym czy ich pociechy jedzą odpowiednią ilość jedzenia, czy ich dieta jest odpowiednio zbilansowana czy borykającym się z różnymi schorzeniami w tej sferze. Wszyscy wiemy, że żeby prawidłowo rosnąć i się rozwijać, dzieciaki potrzebują zdrowej diety, bogatej w różnorodne wartości odżywcze. W teorii to prosta sprawa. Komplikuje się jednak w praktyce kiedy mamy do czynienia z wybiórczością pokarmową, nietolerancją na daną grupę produktów itd. Dziś przychodzę do Was z książką, która będzie dla Was, rodziców, wsparciem w temacie żywienia dzieci, drogowskazem i przyjacielem, który poklepie Was po ramieniu. "Trudności z jedzeniem u dzieci i nastolatków" to pozycja, która szeroki omawia:
zlobek.jasam@gmail.com
Książka posiada bardzo dużo cennych informacji dla rodziców, opiekunów i przewodników (opiekunów w żłobku, nauczycieli wychowania przedszkolnego i edukacji szkolnej). Książka pokazuje jak ważną role w aspekcie jedzenie wśród dzieci odgrywają dorośli. To my jesteśmy odpowiedzialni za to w jaki sposób podamy posiłek, w jakim miejscu, w jakich okolicznościach i w jakiej formie. To my jesteśmy odpowiedzialni za to czy damy im wybór. Dziecko to człowiek, który również ma swoje upodobania i gusta smakowe. Książka jest dobrym wyborem dla dorosłych, których pociechy być może: są Tadkiem - NIEJADKIEM; za mało ważą; za mało jedzą; są za ciężkie; … Dla rodziców, którzy ciągle zadają sobie pytanie, co zrobić by moje dziecko chętniej jadło? W naszej placówce możemy doświadczyć pracy z dziećmi w wieku od 1 do 3… Ta praca w doskonały sposób pokazuje nam, jak ogromny wpływ mamy na odżywianie się tych małych istot. Z pełną świadomością zdajemy sobie z tego sprawę, że jesteśmy odpowiedzialne za ich nawyki żywieniowe, za ich relacje z jedzeniem, za ich poczucie bezpieczeństwa.
@psychokreacje
"Trudności z jedzeniem u dzieci i nastolatków" Agaty Dutkiewicz to świetna skarbnica rzetelniej i przede wszystkim aktualnej wiedzy. W pozycji poruszone zostały takie tematy, jak: - relacja z jedzeniem, - znaczenie jedzenia w rozwoju każdego dziecka, - sytuacje, w których dziecko je za mało, za dużo lub nietypowo, - rola rodziców i specjalistów w leczeniu trudności z jedzeniem. Dodatkowo znajdziecie w niej przykłady zabaw wspierających, siatki centylowe czy zalecane rodzaje posiłków na poszczególnych etapach rozwoju oralno-motorycznego. Autorka kładzie nacisk na odpowiedzialność rodzica w budowaniu zdrowej relacji z jedzeniem. Podkreślając jednocześnie, że wiele w tej relacji zależy także od dziecka i to ono podejmuje decyzję czy zje i ile zje. Dzięki braku presji ze strony rodzica dziecko buduje swoje kompetencje żywieniowe. Co jako rodzic możesz zrobić? Zdecydować co podasz i w jakiej formie oraz kiedy i gdzie będzie jadło. Pamiętajmy, że jedzenie to nie tylko aspekt fizjologiczny. To również kwestia emocji, relacji z drugim człowiekiem i prawidłowego rozwoju. Właśnie to znajdziecie w tej książce. Szerokie spojrzenie na kwestie związane z odżywianiem na przestrzeni lat. Jedno z najważniejszych przesłań tej książki to fakt, że nie ma jednej wersji prawidłowego sposobu jedzenia. Najlepszą odpowiedzią na potrzeby dziecka jest jego intuicyjne odżywianie się. Zaufajmy tpej intuicji od najmłodszych lat, a relacja naszego malucha z jedzeniem rozkwitnie.
Mama_lubi_czytac
Na początek, warto zastanowić jaką rolę jedzenie odgrywa dla nas samych, dla naszej rodziny. Pomyśleć o jego znaczeniu nie tylko fizjologicznym, ale przede wszystkim emocjonalnym, relacyjnym i rozwojowym. W książce możemy znaleźć między innymi spis rzeczy, które pomogą wspierać budowanie zdrowej relacji dziecka z jedzeniem, jak na przykład zadbanie o atmosferę podczas posiłków. Duży nacisk stawiany jest na wrodzoną intuicję dziecka, co do głodu i sytości, ale podkreślone jest także, że dla poczucia bezpieczeństwa, dorosły powinien czasem powiedzieć stanowcze 'nie'. Na końcu książki znajdziemy dodatkowo na przykład tabele głównych źródeł żywności wybranych składników pokarmowych, przykłady zabaw wspierających rozwój i system sensoryczny dziecka czy siatki centylowe. Świetnie, że taka książka pojawiła się na rynku. Na pewno będzie wsparciem dla wielu rodzin.