Szlaban
Historia o tym, że rodzice nie zawsze zachowują się tak, jak sami by tego chcieli.
Książka wydana przez Natuli – dzieci są ważne
Opis
W pakiecie kupisz taniej:
[product id="23262"]
Antek buduje tor pociągowy. Układa wokół budowle i ustawia samochody. Do późna świetnie się bawi, a następnego dnia… mama nie widzi już długiego Antkowego toru, jedynie bałagan i porozrzucane zabawki. Bardzo się przy tym denerwuje.
Czy to oznacza, że jest niegrzeczna?
– „Nie wyjdę już nigdy z łóżka – myśli Antek. – Będę tu leżał pod kołdrą, aż wszyscy o mnie zapomną. Przecież mama mówiła, że to jest fajny tor i że jej się podoba, a teraz mówi, że wcale nie jest i że tylko ją denerwuje. Mnie też ten tor denerwuje, nie chcę już więcej na niego patrzeć.”
Seria Niegrzeczne Książeczki - to opowieści dla małych i dużych, które rozprawiają się z mitami dotyczącymi dzieciństwa. Czy dziecko zawsze powinno być posłuszne, zjadać wszystko z talerza i dzielić się swoimi rzeczami?
„Masz być grzeczny!” – wciąż jeszcze słyszą dzieci. Jak to rozumieć? Takie trudne słowo, mieści sobie całe mnóstwo znaczeń!
Jak myślicie: czy niegrzeczny jest chłopiec, który nie ma ochoty dzielić się nową zabawką? Czy nazwiemy niegrzeczną dziewczynkę, która odmawia całowania nigdy niewidzianej cioci? A może niegrzeczny jest nasz bohater Antek, który wcale nie ma ochoty jeść ulubionego rosołu, bo dziadek posypał go natką pietruszki? Jeśli tak – to nasza seria jest bardzo, bardzo niegrzeczna.
Razem z Antkiem i jego rodziną opowiadamy małym czytelnikom historie, które w bezpretensjonalny sposób rozprawiają się z mitem grzeczności i posłuszeństwa. Antek jest spontaniczny, czasem się złości, innym razem próbuje poradzić sobie ze smutkiem lub rozczarowaniem. Uczy się również bronić własnych granic, mówić „nie” i odkrywać, jak ciekawy i różnorodny potrafi być świat.
Przygody Antoniego nie tylko zapraszają do wspólnej lektury, ale przede wszystkim do ważnych rozmów: o wrażliwości, uczuciach, niezależności i krytycznym myśleniu. Pisane z perspektywy emocjonalnej dziecka dają rodzicom wgląd w jego rozwój i unikalne widzenie świata, a także promują humanistyczne, rozumiejące podejście do potrzeb i odczuć małych ludzi.
Kim są autorki?
Alicja Dyrda – mama trójki dzieci. Kocha to, co naturalne. Stworzyła serwis dziecisawazne.pl i jest redaktorką naczelną wydawnictwa Natuli – dzieci są ważne.
Aleksandra Gołębiewska – ilustratorka książek dla dzieci i magazynów. Ukończyła projektowanie graficzne na UMK w Toruniu.
Polecamy
[product category_id="628" limit="36" slider="true" onlyAvailable="true"]
[product category_id="383" limit="36" slider="true" onlyAvailable="true"]
Szczegóły produktu
Wiek_2 2-4 | 2-4 |
Wiek_3 4-6 | 4-6 |
Wiek_4 6-8 | 6-8 |
Autorstwo | Alicja Dyrda |
Ilustracje | Aleksandra Gołębiewska |
Oprawa | twarda |
Liczba stron | 32 |
Rok wydania | 2022 |
EAN | 9788366057685 |
ISBN | 9788366057685 |
Opinie o produkcie (7)
towar niedostępny
Opinie pochodzą tylko od zalogowanych klientów, ale nie weryfikujemy, czy kupili dany produkt. Wyświetlamy zarówno te pozytywne, jak i negatywne.
Aby dodać opinię, musisz być zalogowany
Zaczytanapsychomama
Seria Niegrzeczne Książeczki ma za zadanie rozprawić się z wieloma stereotypami, utartymi mitami wychowawczymi, ocenianiem, powielanymi od pokoleń tekstami i oswoić w bezpośredni sposób z niezbyt przyjemnymi sytuacjami, na które dzieci natrafiają na codzień . Niejadki, "niegrzeczne" dzieci, daj cioci całusa to tylko kilka kwestii poruszanych w tych książkach (zobacz ostatnie zdjęcie z wszystkimi książkami z serii). Mówią wprost, bez ogródek, czasem "niegrzecznie," dość bezpośrednio, mają całokartkowe, dynamiczne Ilustracje na matowym papierze i nie wiele tekstu. Zostawiają pole do refleksji i rozmów z dzieckiem, poruszają ważne tematy. Można by chcieć i oczekiwać więcej, tylko czy trzeba? Na końcu znajdziemy komentarz psychoterapeutki, wieloletniej redaktor naczelnej magazynu natuli. Bo @natuli_dziecisawazne to wydawnictwo, księgarnia i czapsoismo w jednym. Szlaban opowiada o Antku, fanu torów i pociągów, którego niezwykłe pasjonował Szlaban, zatrzymujący pociągi w drodze do przedszkola. Kiedy w domu buduję podobny tor, mama jest wniebowzięta pomysłem, jednak kiedy w nocy następuje gołą stopą na twardy element toru, nie wytrzymuje i wybucha złością:"cholera jasna!"- chciałoby się rzec, bo któż nie nadepnął na lego w nocy, niech pierwszy rzuci kamień. Książka o pasji, rodzicielskiej złości, zmianie decyzji, ale i przepraszaniu, szukaniu rozwiązań. I tu na koniec może oczekiwałabym czegoś więcej od mamy, ale przecież, mama też człowiek i najważniejsze, że jest blisko.
mamakawaiksiazki.blogspot.com
Pierwszą rzeczą, na jaką zwróciłam uwagę w "Szlabanie"były ilustracje,na których znajdziemy ukryte inne książki od wydawnictwa- "Tort","Błoto" i "Uwaga! Złość". Genialny pomysł,rzadko spotykany w ksiażkach dla dzieci,do tej pory zauważyłam go tylko w jednej serii,oprócz tej,także juz samym tym faktem jestem zachwycona
Anna Ciepiela - Balans. Rozwój
Kolejna część bardzo cenionej przeze mnie serii, która w skrócie która zajmuje się obalaniem mitu tzw. grzecznych dzieci. Te książki pomagają rodzicowi dostrzec perspektywę dziecka, popatrzeć na świat jego oczami i może nawet przypomnieć sobie, że sam kiedyś też był dzieckiem, które nie zawsze spełniało oczekiwania dorosłych. Tort to historia, która opowiada o relacjach rówieśniczych, które czasem bywają bardzo trudne. Tym razem towarzyszymy Antkowi w zapraszaniu na urodziny jego ulubionego kolegi, czyli Tytusa. Niestety nie wszystko idzie jak należy i zamiast radości, która miała towarzyszyć tej sytuacji pojawia się rozczarowanie, smutek, złość. Antek i Tytus mają ważne zadanie - posklejać i poukładać swoją relację po niezbyt miłym zdarzeniu. Wraz z rodzicielskim komentarzem książka jest bardzo pomocna we wspieraniu dzieci w konfliktach z rówieśnikami.
Anna Ciepiela - Balans. Rozwój
Kolejna część bardzo cenionej przeze mnie serii, która w skrócie która zajmuje się obalaniem mitu tzw. grzecznych dzieci. Te książki pomagają rodzicowi dostrzec perspektywę dziecka, popatrzeć na świat jego oczami i może nawet przypomnieć sobie, że sam kiedyś też był dzieckiem, które nie zawsze spełniało oczekiwania dorosłych. "Szlaban" to krótka opowieść o tym, że my dorośli, wcale nie jesteśmy idealni i zdarza nam się postąpić w niezbyt ładny sposób. Antek buduje tor pociągowy, co sprawia radość jemu i jego mamie. Niestety, w innych okolicznościach zabawka Antka staje się czymś, co uruchamia szereg nieprzyjemnych zdarzeń, w tym bardzo intensywnych reakcji mamy Antka. Mamy tu sporo emocji do poukładania i przegadania - rodzicielską złość i dziecięcy strach. Mamę Antka na szczęście cechuje wysoki poziom samoświadomości i umiejętność wglądu we własne emocje, dzięki czemu wszystko dobrze się kończy i nadszarpnięta relacja zostaje odbudowana.
Pamircia
Bardzo wartościowa seria! "Szlaban" to historia o poirytowanej mamie, jej nerwowej reakcji na trudną sytuację i o tym, jak emocje rodziców wpływają na dzieci. Jest tu również piękna droga do przeprosin i tego, jak buduje się w Maluchu poczucie bezpieczeństwa. Duży format, twarda oprawa. Warto przeczytać!
Alicja Płaskonos
W książce „Szlaban” przeczytacie historię, która na pewno jest Wam znajoma. Dziecko się bawi, robi się podejrzanie cicho. Na szczęście to tylko mocno zajmujące zajęcie jak budowanie torów przez całe mieszkanie. Antek niestety nie sprząta wieczorem a rano trafia na kawałek torów. Następuje wybuch złości i trzaśnięcie drzwiami. Chłopiec wie, że powinien posprzątać. Martwi się, że mama się zezłościła. Jednak mama po ochłonięciu przeradza Antka za swój wybuch złości. To taka prawdziwa historia, że świetnie się ją czyta. Jak zwykle bardzo życiowe sytuacje rozwiązane w zwykły sposób.
Aleksandra Niewiadowska-Pakuła
Książka daje łagodny pretekst do rozmowy o złości rodziców - głównie dlatego ją kupiłam ;-) Sprawdziła się. Moja starsza córka (4,5 roku) bardzo lubi tę książeczkę, mówi że bardzo podobają jej się ilustracje i lubi też Antka, bo on tak jak ona uwielbia bawić się kolejką, budować z klocków i niekoniecznie lubi sprzątanie zabawek ;-)