Facet-przyzwoity.-Od-patriarchatu-do-nowych-modeli-męskości.jpg
  • promocja

Opis

Facet przyzwoity. Od patriarchatu do nowych modeli męskości

Dyskusja o współczesnych mężczyznach i ich roli w społeczeństwie XXI wieku, prowadzona w sposób nieodwołujący się jedynie do stereotypów, tradycji, religii i patriarchalnego sposobu postrzegania świata, to w Polsce ogromnie rzadkie zjawisko. 

Taki punkt widzenia pojawia się niemal wyłącznie w publikacjach naukowych i akademickich, w wąskim środowisku socjologów i literaturoznawców, oraz publicystyce spoza głównego nurtu medialnego. Niewiele dociera do szerokiego odbiorcy, choć temat jest bardzo aktualny i uniwersalny. Książka podchodząca do tematu męskości szeroko i kompleksowo, rzetelnie i w oparciu o liczne źródła, a zarazem w sposób przystępny i dostępny dla czytelnika spoza środowiska akademickiego, będzie nowością na polskim rynku wydawniczym i może okazać się bardzo istotna dla debaty na ten temat w kraju.

Facet przyzwoity Ivana Jablonki to książka, która ma szansę stworzyć w Polsce klimat do rzeczowej rozmowy o wzorcach płciowych z zupełnie nowego punktu widzenia – nowoczesnego mężczyzny, wykształconego, otwartego na świat i pozbawionego kompleksów. Dzięki eseistycznemu, popularnonaukowemu stylowi może dotrzeć do szerokiego grona odbiorców – dotyka wszakże tematów obecnych w życiu wszystkich osób bez względu na płeć. To szczególnie istotne w Polsce, kraju wciąż konserwatywnym, katolickim i nastawionym na tradycyjne role płciowe i promującym je za pośrednictwem religii, edukacji i narracji społecznych i politycznych, w którym zarazem toczą się gorące dyskusje na tematy światopoglądowe i widoczna jest pogłębiająca się przepaść między tradycją a nowoczesnością. Szczególnie sprzyja temu obecna sytuacja polityczna w Polsce, w której rządzący podkreślają tylko tradycyjną rolę kobiety, kultywują tradycyjną, agresywną dominację męskości, deprecjonując zarówno wartość kobiet, jak i mężczyzn niewpisujących się w ten tradycyjny model oraz reagując z potępieniem, obrzydzeniem i agresją na poglądy niezgodne z tą wizją (co przejawia się m.in. w walce z „ideologią gender” i „ideologią LGBT” w przestrzeni publicznej i szkolnictwie).

Książka Jablonki to pozycja ogromnie erudycyjna, z niezliczonymi odwołaniami do kultury, literatury i historii Francji, Europy i świata. Równocześnie jest eseistyczna, z dobrze widocznym subiektywnym punktem widzenia autora. Stawia przed tłumaczką ogromne wyzwanie, by oddać wszelkie niuanse narracji. Styl autora jest zarazem lekki i popularnonaukowy, nieco ironiczny, ale mocno bazujący na faktach i konkretach – tłumaczka musi być bardzo uważna, by zachować równowagę tych elementów w przekładzie. Może to mieć znaczny wpływ na to, jak książka zostanie odebrana przez polskich czytelników, dla których jej tematyka będzie w najlepszej sytuacji nowa, a w najgorszej – kontrowersyjna lub nawet obrazoburcza. Uzyskanie dofinansowania umożliwi uzyskanie przekładu najlepszej jakości, a także nadanie książce odpowiedniej oprawy i należytą promocję książki na polskim rynku.

Facet przyzwoity to obszerna książka, podchodząca kompleksowo i z ogromnym wyczuciem do tematu współczesnej męskości. Oferuje mężczyznom nowy sposób myślenia o płci, pasujący do XXI wieku, nieoparty na patriarchalnym spojrzeniu na świat i konserwatywnych wartościach. Dynamiczne przemiany społeczne przy powolniejszych przemianach narracji o roli człowieka w rodzinie i społeczeństwie sprawiają, że wiele osób czuje się zagubionych i wśród sprzecznych sygnałów nie potrafi znaleźć miejsca dla swojej tożsamości. Jest to problem szczególnie mocno widoczny w Polsce, gdzie dochodzi do pogłębiania się przepaści między kobietami, statystycznie lepiej wykształconymi i coraz mniej zainteresowanymi tzw. tradycyjnym modelem rodziny, a mężczyznami, którzy widzą, jak tradycyjne modele pokazywane w edukacji, wychowaniu i kulturze zderzają się z zupełnie nieprzystającą do nich rzeczywistością, skutkując niezadowoleniem, frustracją i niskim poczuciem własnej wartości. Rozdział ten wspiera polityka społeczna w Polsce i duża rola Kościoła katolickiego promującego w przestrzeni publicznej tradycyjny i patriarchalny model rodziny przy jednoczesnym ignorowaniu przemian społecznych, które już zaszły, i współczesnych problemów, z którymi mierzy się społeczeństwo. Feminizm wskazał kobietom nowe ścieżki i dał im nowy obraz świata; mężczyźni nie mają takiego przewodnictwa albo jest ono dla nich nieprzekonujące.

Jablonka, rozważając takie tematy jak moralność męskości i elementarna sprawiedliwość między płciami, dowartościowuje kobiety, wskazując, że wysiłek, który powinien zostać włożony w budowanie sprawiedliwego świata, powinien spaść teraz na mężczyzn. Muszą oni dogonić przemiany w świecie, w których nie uczestniczyli (autor wychodzi od punktu, że rewolucja feministyczna zmobilizowała mężczyzn w bardzo niewielkim stopniu) lub które próbowali ograniczać, postrzegając je jako zamach na swoje uprzywilejowanie. Kobiety wywalczyły sobie wolność i równość, wbrew mężczyznom lub przy ich obojętności; zdaniem Jablonki to one stanowią teraz uosobienie normy społeczeństwa demokratycznego, do którego mężczyźni powinni się dostosować pod względem prawnym i faktycznym, definiując na nowo męskość z uwzględnieniem obecnego kształtu świata i społeczeństw. To mocna i doskonale rozpisana przez autora myśl z całą pewnością nieobecna w polskiej debacie publicznej.

Wyjątkowe w tej książce jest także to, że równocześnie jest osobista. Autor dzieli się swoim życiowym doświadczeniem, także tym wyniesionym z bycia ojcem dwóch córek. Jest w tym poruszający i szczery. To również aspekt, który koresponduje z wartościami cenionymi w CoJaNaTo – naturalnie uczymy się na przykładach z życia i takie treści są szczególnie wartościowe i wpływowe. W wydawniczym portfolio CoJaNaTo książka Jablonki będzie korespondować szczególnie z książkami Christiane Northrup, rzetelnie i różnorodnie podchodzącymi do kobiecości z perspektywy zdrowia fizycznego i dobrostanu psychicznego, ale też dotykającymi kwestii feminizmu, roli kobiety i nowych możliwości otwierających się przed kobietami w każdym wieku we współczesnym świecie, a także Prawami naturalnymi dziecka Celine Alvarez, w których, podobnie jak w Des hommes justes, prezentowany jest alternatywny, ale mocno oparty na informacjach naukowych i doświadczeniu punkt widzenia na ogromnie istotny element współczesności. Wszystkie te książki z różnych stron podchodzą do tematu kształtowania nowoczesnego społeczeństwa, które nie tłumi niczyjego potencjału i nie buduje sztucznych hierarchii, za sprawą których w nieunikniony sposób ktoś zostaje zepchnięty na margines i pozbawiony możliwości działania w zgodzie ze sobą i swoimi potrzebami i możliwościami.

 

Literatura dla dorosłych Edukacja Rozwój osobisty 

 


 

Polecamy nowości

[product show="new" limit="12" slider="true" onlyAvailable="true"]

Opinie o produkcie (0)

Aby podzielić się swoją opinią musisz być zalogowany.

Facet przyzwoity. Od patriarchatu do nowych modeli męskości

Co można zrobić, żeby mężczyźni przestali łamać prawa kobiet? I jak w kwestii równości płci zachowuje się „przyzwoity facet”? Potrzebujemy pilnie zdefiniować, na czym polega moralność męskości w takich sferach społecznych jak rodzina, praca, religia, polityka, miasto, seksualność, język… Sprawiedliwość płci jest jednym z warunków demokracji, dlatego potrzeba nam dziś mężczyzn o poglądach równościowych, wrogich patriarchatowi, dla których ważniejszy jest szacunek niż władza. Po prostu facetów, ale facetów przyzwoitych.

Ivan Jablonka jest historykiem i pisarzem, ojcem dwóch córek i mężem. Jego książki, „Histoire des grands-parents que je n’ai pas eus” i „Laëtitia ou la fin des hommes”, zostały do tej pory przetłumaczone na dwanaście języków.

Autor: Ivan Jablonka

 

Cena: 47,20 zł 59,00 zł 47.20
zawiera 5% VAT, bez kosztów dostawy
ilość szt.
Niedostępna wersja e-book virtualo.pl
Przeczytaj fragment pobierz PDF
Inni oglądali też:
Zwierzaki zwyklaki
Zwierzaki zwyklaki
32,00 zł 25,60 zł
szt.
Tata nie ma siły
Tata nie ma siły
39,99 zł 35,19 zł
O Cię Florek! Profesor Florian wśród zwierząt
O Cię Florek! Profesor Florian wśród zwierząt
39,95 zł 31,96 zł
szt.
Maja z Księżyca
Maja z Księżyca
18,92 zł 15,14 zł
szt.
Duża książka o aborcji
Duża książka o aborcji
34,90 zł 27,92 zł
szt.
Piąte przez dziewiąte
Piąte przez dziewiąte
29,90 zł 23,92 zł
szt.
Rzeczy, które spadają z nieba
Rzeczy, które spadają z nieba
39,90 zł 35,11 zł
szt.
Królewna Śnieżka POP-UP
Królewna Śnieżka POP-UP
39,90 zł 35,11 zł
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium