Facet-przyzwoity.-Od-patriarchatu-do-nowych-modeli-męskości.jpg
  • promocja

Opis

Facet przyzwoity. Od patriarchatu do nowych modeli męskości

Dyskusja o współczesnych mężczyznach i ich roli w społeczeństwie XXI wieku, prowadzona w sposób nieodwołujący się jedynie do stereotypów, tradycji, religii i patriarchalnego sposobu postrzegania świata, to w Polsce ogromnie rzadkie zjawisko. 

Taki punkt widzenia pojawia się niemal wyłącznie w publikacjach naukowych i akademickich, w wąskim środowisku socjologów i literaturoznawców, oraz publicystyce spoza głównego nurtu medialnego. Niewiele dociera do szerokiego odbiorcy, choć temat jest bardzo aktualny i uniwersalny. Książka podchodząca do tematu męskości szeroko i kompleksowo, rzetelnie i w oparciu o liczne źródła, a zarazem w sposób przystępny i dostępny dla czytelnika spoza środowiska akademickiego, będzie nowością na polskim rynku wydawniczym i może okazać się bardzo istotna dla debaty na ten temat w kraju.

Facet przyzwoity Ivana Jablonki to książka, która ma szansę stworzyć w Polsce klimat do rzeczowej rozmowy o wzorcach płciowych z zupełnie nowego punktu widzenia – nowoczesnego mężczyzny, wykształconego, otwartego na świat i pozbawionego kompleksów. Dzięki eseistycznemu, popularnonaukowemu stylowi może dotrzeć do szerokiego grona odbiorców – dotyka wszakże tematów obecnych w życiu wszystkich osób bez względu na płeć. To szczególnie istotne w Polsce, kraju wciąż konserwatywnym, katolickim i nastawionym na tradycyjne role płciowe i promującym je za pośrednictwem religii, edukacji i narracji społecznych i politycznych, w którym zarazem toczą się gorące dyskusje na tematy światopoglądowe i widoczna jest pogłębiająca się przepaść między tradycją a nowoczesnością. Szczególnie sprzyja temu obecna sytuacja polityczna w Polsce, w której rządzący podkreślają tylko tradycyjną rolę kobiety, kultywują tradycyjną, agresywną dominację męskości, deprecjonując zarówno wartość kobiet, jak i mężczyzn niewpisujących się w ten tradycyjny model oraz reagując z potępieniem, obrzydzeniem i agresją na poglądy niezgodne z tą wizją (co przejawia się m.in. w walce z „ideologią gender” i „ideologią LGBT” w przestrzeni publicznej i szkolnictwie).

Książka Jablonki to pozycja ogromnie erudycyjna, z niezliczonymi odwołaniami do kultury, literatury i historii Francji, Europy i świata. Równocześnie jest eseistyczna, z dobrze widocznym subiektywnym punktem widzenia autora. Stawia przed tłumaczką ogromne wyzwanie, by oddać wszelkie niuanse narracji. Styl autora jest zarazem lekki i popularnonaukowy, nieco ironiczny, ale mocno bazujący na faktach i konkretach – tłumaczka musi być bardzo uważna, by zachować równowagę tych elementów w przekładzie. Może to mieć znaczny wpływ na to, jak książka zostanie odebrana przez polskich czytelników, dla których jej tematyka będzie w najlepszej sytuacji nowa, a w najgorszej – kontrowersyjna lub nawet obrazoburcza. Uzyskanie dofinansowania umożliwi uzyskanie przekładu najlepszej jakości, a także nadanie książce odpowiedniej oprawy i należytą promocję książki na polskim rynku.

Facet przyzwoity to obszerna książka, podchodząca kompleksowo i z ogromnym wyczuciem do tematu współczesnej męskości. Oferuje mężczyznom nowy sposób myślenia o płci, pasujący do XXI wieku, nieoparty na patriarchalnym spojrzeniu na świat i konserwatywnych wartościach. Dynamiczne przemiany społeczne przy powolniejszych przemianach narracji o roli człowieka w rodzinie i społeczeństwie sprawiają, że wiele osób czuje się zagubionych i wśród sprzecznych sygnałów nie potrafi znaleźć miejsca dla swojej tożsamości. Jest to problem szczególnie mocno widoczny w Polsce, gdzie dochodzi do pogłębiania się przepaści między kobietami, statystycznie lepiej wykształconymi i coraz mniej zainteresowanymi tzw. tradycyjnym modelem rodziny, a mężczyznami, którzy widzą, jak tradycyjne modele pokazywane w edukacji, wychowaniu i kulturze zderzają się z zupełnie nieprzystającą do nich rzeczywistością, skutkując niezadowoleniem, frustracją i niskim poczuciem własnej wartości. Rozdział ten wspiera polityka społeczna w Polsce i duża rola Kościoła katolickiego promującego w przestrzeni publicznej tradycyjny i patriarchalny model rodziny przy jednoczesnym ignorowaniu przemian społecznych, które już zaszły, i współczesnych problemów, z którymi mierzy się społeczeństwo. Feminizm wskazał kobietom nowe ścieżki i dał im nowy obraz świata; mężczyźni nie mają takiego przewodnictwa albo jest ono dla nich nieprzekonujące.

Jablonka, rozważając takie tematy jak moralność męskości i elementarna sprawiedliwość między płciami, dowartościowuje kobiety, wskazując, że wysiłek, który powinien zostać włożony w budowanie sprawiedliwego świata, powinien spaść teraz na mężczyzn. Muszą oni dogonić przemiany w świecie, w których nie uczestniczyli (autor wychodzi od punktu, że rewolucja feministyczna zmobilizowała mężczyzn w bardzo niewielkim stopniu) lub które próbowali ograniczać, postrzegając je jako zamach na swoje uprzywilejowanie. Kobiety wywalczyły sobie wolność i równość, wbrew mężczyznom lub przy ich obojętności; zdaniem Jablonki to one stanowią teraz uosobienie normy społeczeństwa demokratycznego, do którego mężczyźni powinni się dostosować pod względem prawnym i faktycznym, definiując na nowo męskość z uwzględnieniem obecnego kształtu świata i społeczeństw. To mocna i doskonale rozpisana przez autora myśl z całą pewnością nieobecna w polskiej debacie publicznej.

Wyjątkowe w tej książce jest także to, że równocześnie jest osobista. Autor dzieli się swoim życiowym doświadczeniem, także tym wyniesionym z bycia ojcem dwóch córek. Jest w tym poruszający i szczery. To również aspekt, który koresponduje z wartościami cenionymi w CoJaNaTo – naturalnie uczymy się na przykładach z życia i takie treści są szczególnie wartościowe i wpływowe. W wydawniczym portfolio CoJaNaTo książka Jablonki będzie korespondować szczególnie z książkami Christiane Northrup, rzetelnie i różnorodnie podchodzącymi do kobiecości z perspektywy zdrowia fizycznego i dobrostanu psychicznego, ale też dotykającymi kwestii feminizmu, roli kobiety i nowych możliwości otwierających się przed kobietami w każdym wieku we współczesnym świecie, a także Prawami naturalnymi dziecka Celine Alvarez, w których, podobnie jak w Des hommes justes, prezentowany jest alternatywny, ale mocno oparty na informacjach naukowych i doświadczeniu punkt widzenia na ogromnie istotny element współczesności. Wszystkie te książki z różnych stron podchodzą do tematu kształtowania nowoczesnego społeczeństwa, które nie tłumi niczyjego potencjału i nie buduje sztucznych hierarchii, za sprawą których w nieunikniony sposób ktoś zostaje zepchnięty na margines i pozbawiony możliwości działania w zgodzie ze sobą i swoimi potrzebami i możliwościami.

 

Literatura dla dorosłych Edukacja Rozwój osobisty 

 


 

Polecamy nowości

[product show="new" limit="12" slider="true" onlyAvailable="true"]

Koszty dostawy

Kraj wysyłki:

Opinie o produkcie (0)

Aby podzielić się swoją opinią musisz być zalogowany.

Facet przyzwoity. Od patriarchatu do nowych modeli męskości

Co można zrobić, żeby mężczyźni przestali łamać prawa kobiet? I jak w kwestii równości płci zachowuje się „przyzwoity facet”? Potrzebujemy pilnie zdefiniować, na czym polega moralność męskości w takich sferach społecznych jak rodzina, praca, religia, polityka, miasto, seksualność, język… Sprawiedliwość płci jest jednym z warunków demokracji, dlatego potrzeba nam dziś mężczyzn o poglądach równościowych, wrogich patriarchatowi, dla których ważniejszy jest szacunek niż władza. Po prostu facetów, ale facetów przyzwoitych.

Ivan Jablonka jest historykiem i pisarzem, ojcem dwóch córek i mężem. Jego książki, „Histoire des grands-parents que je n’ai pas eus” i „Laëtitia ou la fin des hommes”, zostały do tej pory przetłumaczone na dwanaście języków.

Autor: Ivan Jablonka

 

Cena: 38,35 zł 59,00 zł 38.35
zawiera 5% VAT, bez kosztów dostawy
ilość szt.
Wysyłka w: 48 godzin
30 dni na zwrot
Ocena: 4.74509
Producent: -
Niedostępna wersja e-book virtualo.pl
Przeczytaj fragment pobierz PDF
Inni oglądali też:
Niedostatek
Niedostatek
49,90 zł 32,44 zł
szt.
Kochaj najlepiej jak potrafisz. O sztuce bycia razem
Kochaj najlepiej jak potrafisz. O sztuce bycia razem
44,99 zł 39,59 zł
szt.
Sekrety pojazdów. Podróż do wnętrza maszyn
Sekrety pojazdów. Podróż do wnętrza maszyn
39,90 zł 31,92 zł
Cud rodzicielstwa
Cud rodzicielstwa
45,00 zł
szt.
Porozumienie bez przemocy w związkach
Porozumienie bez przemocy w związkach
24,99 zł 22,00 zł
szt.
Sen o Wenecji
Sen o Wenecji
39,00 zł 31,20 zł
szt.
Hortensja i cień
Hortensja i cień
28,00 zł 22,40 zł
Jak opowiadać historie dzieciom
Jak opowiadać historie dzieciom
44,99 zł 31,51 zł
szt.
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium