33f364dfb515af7eb5fa16233626c8bf
  • promocja

Była sobie dziewczynka

26 opowiadań o dziewczynkach z różnych epok i rejonów świata.
Cena: 37,75 zł 42,90 zł 37.75
zawiera 5% VAT, bez kosztów dostawy
ilość szt.
Ocena: 4.99
Producent: -

OpisCiekawostki obyczajowe, dawne rytuały i codzienne życie małych dziewczynek.Dziewczynka prehistoryczna rysowała obrazki na ścianach jaskini, z której prawie nie wychodziła. Halldora jako córka Wikinga wybrała karierę wojowniczki. Ośmioletnią Dobromiłę rodzice zaręczyli z dużo starszym chłopcem. Te i kilkadziesiąt innych opowiadań są pretekstem do poznania kultury, historii, obyczajów i losów zwyczajnych, małych dziewczynek. Ich różnorodność jest zrównoważona powtarzalnym układem treści. Poznajemy obrzędy wokół narodzin, wybór imienia, relacje rodzinne, zabawy, sposoby uczenia i przekraczanie progu dorosłości. Całość jest adresowana do małej czytelniczki, choć powinien przeczytać ją każdy chłopiec. Będzie miał możliwość porównania siebie, koleżanki czy siostry do swoich rówieśniczek na przestrzeni wieków.

Każdemu rozdziałowi towarzyszy jedna ilustracja - syntetyczne ujęcie stylu danej epoki. Książka zachęca do rozmów o sztuce, przemianach obyczajów i niełatwej sytuacji dziewczynek na całym świecie.

Autor w jednostronny sposób nakłania nas do dość pesymistycznego spojrzenia w przeszłość, ale czy słusznie? Chyba że robi to po to, żeby na końcu każda współczesna dziewczynka doceniła swoją sytuację. Bo “nie musi wychodzić za mąż ani teraz, ani nawet nigdy, nie musi chodzić w sukienkach, może robić wszystko to, co robią chłopcy, może robić eksperymenty naukowe, może wszystko!”.

Opinie o produkcie (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium