Brat ze słoika
Jakie są wady i zalety bycia jedynakiem, a jakie dorastania w dużej rodzinie? Hipolit jest jedynakiem. Mama nazywa go swoim księciem, małym arcydziełem, chłopczykiem jak z bajki.
Autor: Emilie Chazerand
Ilustracje: Aurélie Guillerey
Oprawa: Twarda
Ilość stron: 44
Rekomendacja wiekowa:





Opis
Brat ze słoika
Książka dla dzieci o rodzeństwie
Hipolit może się do mamy przytulać, kiedy chce i ma całą jej czułość tylko dla siebie. Ale ma też obowiązki domowe, którymi nie ma się z kim podzielić. Wynoszenie śmieci, nakrywanie do stołu, wycieranie pozmywanych naczyń, no i kursowanie do sklepu, kiedy czegoś zabraknie.
Pewnego dnia Hipolit idzie do sklepu Pana Baratiniego po sucharki dla mamy, a wraca do domu z bratem w słoiku!
Achacy, nowy ulubiony syn, przychodzi na świat.
Książka wykorzystując lekki ton i szczyptę fantazji, nie tylko pokazuje relacje między rodzeństwem, ale przede wszystkim przedstawia, z punktu widzenia dziecka, proces wchodzenia w nowe role w rodzinie i emocje mu towarzyszące. Oryginalny, niebanalny humor, jedyne w swoim rodzaju grafiki i ponadczasowe przesłanie to tylko niektóre z atutów książki.
Większość dostępnych na rynku książek skupia się na przybliżeniu tematu skąd się biorą dzieci albo próbują przygotować starsze dziecko do przyjścia na świat rodzeństwa (sugerując jak to fajnie jest być starszym bratem lub siostrą i opisując pierwsze dni po pojawieniu się nowego członka rodziny).
Opowieść jest pełna dialogów, ma już dużo tekstu, więc jest idealna do czytania na głos, a pogodny nastrój świetnie pozwala oswoić trudne doświadczenie. Książka pozostawia czytelnika z pozytywnym i przede wszystkim prawdziwym przesłaniem, że wszystko się w końcu ułoży, mimo że początki są trudne. Bo bracia w końcu łapią ze sobą kontakt i nawiązują braterską więź, mimo że walka z zazdrością nie jest wcale prosta.
Ilustracje w stylu retro doskonale uzupełniają pomysłowy i zabawny tekst, właściwie odzwierciedlają skomplikowane relacje między rodzeństwem i razem tworzą uroczą i niezwykłą książkę.
Zajrzyj do książki:
Co czytać dzieciom, które będą mieć rodzeństwo