
Zabawy paluszkowe dla dzieci to jedna z tych dziecięcych rozrywek, która nie traci na atrakcyjności mimo upływu lat. Wspiera rozwój motoryki małej, jest też bardzo przyjemnym sposobem na budowanie więzi między dzieckiem a opiekunem. Zabawy paluszkowe angażują nie tylko rączkę dziecka – obejmują też gesty, rymowanki i piosenki. Sprawdźcie, dlaczego warto zaprosić je do swojej rodzicielskiej codzienności. Mamy też dla was trzy wierszyki paluszkowe Kasi Huzar-Czub – idealne na początek tej niezwykłej przygody!
Wierszyki paluszkowe najczęściej są krótkie, proste i łatwe do zapamiętania. Mimo skromnej formy stanowią jednak doskonały sposób na kreatywną i interaktywną naukę i zabawę. Wprowadzając dziecko w świat wesołych, angażujących ręce dziecka rymowanek, dbamy nie tylko o rozwój jego motoryki małej, ale przede wszystkim razem, w czułej bliskości, spędzamy czas. To jest bezcenne! Z tego powodu zabawy paluszkowe pozostają jednymi z najpiękniejszych wspomnień dzieciństwa, które z chęcią przekazujemy kolejnym pokoleniom. Jeśli jesteście ciekawi, jakie pokazywane wierszyki i zabawy paluszkowe dziś goszczą w wielu polskich domach, zapraszamy was do lektury!
Gry zręcznościowe Wiersze dla dzieci Wydawnictwo Natuli
Co dają dziecku zabawy paluszkowe? Dlaczego są tak ważne dla rozwoju dziecka?
Zabawy paluszkowe często są niedoceniane, a szkoda! Warto pamiętać o tym, że ta miła rozrywka dla całych rodzin stanowi bardzo ważny element rozwoju dziecka. Oto kilka niepodważalnych dowodów.
- Rozwój motoryki małej – wykonywanie skomplikowanych ruchów palców i dłoni pomaga w rozwijaniu motoryki małej u dzieci. Te umiejętności są kluczowe dla późniejszej nauki pisania, rysowania i innych czynności wymagających precyzji manualnej.
- Komunikacja – zabawy paluszkowe to nie tylko gesty. Często towarzyszą im też wyrazy dźwiękonaśladowcze i krótkie rymowanki, których powtarzanie wspiera naukę komunikacji. W ten sposób dzieci uczą się, że ruchy palców i dłoni mają znaczenie i mogą współgrać z mową, co rozwija ich zdolności komunikacyjne. Znacie lepszy sposób na rozwój mowy werbalnej i niewerbalnej?
- Wzmacnianie więzi emocjonalnych – paluszkowe wyliczanki sprawiają najwięcej radości wtedy, gdy możemy wykonywać je z bliskimi. Dla najmłodszych ma to ogromne znaczenie! Wspólna aktywność z rodzicem, śpiewanie i przesuwanie dłoni (która czasami może stać się jeżem, a czasami niedźwiedziem!) po ciele dziecka wzmacnia więzi emocjonalne, buduje zaufanie i poczucie bezpieczeństwa u najmłodszych.
- Rozwój poznawczy – paluszkowe zabawy to często wyliczanki, które zawierają nazwy zwierząt, liczby, kolory i kształty. Częste powtarzanie takich fraz wspomaga rozwój poznawczy u dzieci, a także zachęca je do nauki poprzez zabawę.
- Świetna zabawa – dzieci czerpią ogromną radość ze wspólnego śpiewania, tańczenia i wykonywania najróżniejszych akrobacji kciukiem, palcem wskazującym i pozostałymi palcami chętnymi do zabaw. Możecie wykonywać je z najmłodszymi dziećmi, ale jesteśmy pewni, że i nieco starszym dzieciom się spodobają!
[product id="25691, 25692, 25693"]
Zabawy paluszkowe – przykłady wierszyków, które pokochacie
Wierszyki paluszkowe cieszą się ogromną popularnością od wielu lat, a czas ani trochę nie działa na ich niekorzyść. Wielu z nas pamięta ze swojego dzieciństwa zabawę, w której palec wskazujący i środkowy udają uszy zajączka – albo tę o dziesięciu paluszkach, w której otwieramy i zamykamy rączkę dziecka. Przy dźwięku niektórych rymowanek chwytamy czubek małego palca, we wtórze innych chwytamy czubek palca wskazującego albo to same dzieci rysują palcem wskazującym różne kształty. Warto jednak wiedzieć, że do tych przekazywanych z pokolenia na pokolenie rymowanek my sami możemy dołączyć literacką nowość – i to taką, do której chętnie będziemy wracać. Szukacie inspiracji? Wiele z nich znajdziecie w serii książeczek wierszykowych autorstwa Kasi Huzar-Czub. Zaproście paluszki dziecka do zabawy! Oto kilka przykładowych rymowanek, które czekają na was w „Wierszykach paluszkowych”.
„Pieski”
Przyszło do mnie piesków pięć.
Na co pieski mają chęć?
Ten szczeka,
ten skacze,
ten zjadłby coś raczej,
ten zgubił obrożę,
ten zasnąć nie może.
Pięć piesków, pięć życzeń,
do pięciu policzę.
(Jeden, dwa, trzy, cztery, pięć).
„Surykatki”
Surykatki! Jest ich pięć.
Na zabawę mają chęć.
Pierwszą capnę. Cap!
Drugą drapnę. Drap!
Trzecią chapnę. Chap!
A czwartą… Nie wiem. Mam pustkę w głowie.
Co zrobić z czwartą? Ty mi podpowiedz!
Piątą całkiem schowam.
Bawimy się od nowa?
„Pająki”
To są dwa pajączki z rączek:
Hop – pajączek! Siup – pajączek!
Gdzie idziecie? Na imprezę.
On tam wlezie, ja – tu wlezę.
Takie z nas gagatki dwa,
że tańczymy, gdzie się da!
Każdy wierszyk występuje tu w towarzystwie wskazówek dla rodziców i pięknych ilustracji Joanny Bartosik. W samych „Wierszykach paluszkowych” znajdziecie aż piętnaście rymowanek, a w kolejnych częściach serii czeka ich jeszcze więcej. Sprawdźcie pakiet: Wierszyki Paluszkowe + Wierszyki bliskościowe + Wierszyki na dobranoc + Wierszyki logopedyczne + Wierszyki świąteczne!
[product id="23295"]
Zabawy paluszkowe dla dzieci. Co warto o nich wiedzieć?
Co rozwijają zabawy paluszkowe?
Zabawy paluszkowe rozwijają zdolności motoryczne u najmłodszych dzieci, pomagają też w rozwijaniu umiejętności komunikacji i językowych – dzięki towarzyszącemu im śpiewaniu czy opowiadaniu dzieje się to naturalnie, w czasie zabawy! Sięganie po znane wierszyki paluszkowe wspiera również rozwój wyobraźni i kreatywności, zachęcając dzieci do tworzenia własnych historyjek i scenek.
Na czym polegają zabawy paluszkowe?
W czasie zabaw paluszkowych rodzic bawi się z dzieckiem, używając swoich palców lub paluszków dziecka. Sama zabawa polega z kolei na wykonywaniu różnorodnych gestów i ruchów palcami, często w rytmiczny sposób, podczas śpiewania rymowanych piosenek lub opowiadania krótkich historyjek czy wierszyków. Taka pełna bliskości aktywność angażuje zmysły dziecka, rozwijając koordynację wzrokowo-ruchową i wzmacniając więź z opiekunem.
[product id="25694"]
Poznaj nasze książeczki Niuniuś - o emocjach małego dziecka:
[product id="26312, 23455, 25343, 25388, 23512, 23528, 24390, 24392, 23591, 23455, 23692, 24390, 24392, " slider="true"]
Poznaj naszą Serię Rodzicielską – tworząc ją myśleliśmy o tym, czego najbardziej potrzebują rodzice.