Wejście w rolę rodzica to jedno z najważniejszych wyzwań, jakie możemy podjąć w życiu. Długa lista nowych, nieznanych dotąd obowiązków i gruntowna przebudowa harmonogramu dnia (i nocy!) mogą wiązać się z różnymi trudnościami, dlatego warto się do nich przygotować z wyprzedzeniem. Książki o wychowaniu niemowlaka, które dzisiaj chcemy wam polecić, to nieocenione źródło wiedzy, ale też wsparcia – na czele z zapewnieniem, że to rodzice najlepiej wiedzą, jak wychowywać swoje dziecko! Czasami potrzebują tylko praktycznych wskazówek, które pomogą okiełznać nową rodzicielską codzienność.
Półki w księgarniach wręcz uginają się pod kolejnymi poradnikami o wychowaniu dzieci. Każdy rok przynosi dziesiątki książkowych premier – nic więc dziwnego, że przyszli rodzice często czują się zagubieni i nie wiedzą, po które tytuły sięgnąć. W końcu tyle ich jest! My zachęcamy was do poradnikowego minimalizmu. Jesteśmy przekonani, że w ciąży dużo lepiej jest przeczytać dwie czy trzy wartościowe, zgodne z naszymi przekonaniami książki o wychowywaniu dzieci niż kupić wszystkie bestsellerowe pozycje, rujnując przy okazji rodzinny budżet na najbliższe dwa miesiące. W dzisiejszym artykule znajdziecie kilka ciekawych poradników, które warto wziąć pod uwagę – dla nas okazały się rodzicielskim strzałem w dziesiątkę! Opowiemy wam też, dlaczego warto po nie sięgnąć. Bo tego, że warto, jesteśmy pewni na dwieście procent.
Książki dla rodziców Książki dla dzieci Gry i zabawki
Książki o wychowaniu dzieci dodają pewności siebie!
Rodzice, zwłaszcza ci, którzy właśnie przywitali na świecie swoje pierwsze dziecko, mogą odczuwać lęk i niepewność wobec tego, co ich czeka. W książkach o wychowaniu niemowlaka znajdziecie mnóstwo konkretnych informacji o pielęgnacji, karmieniu, rozwoju dziecka i wielu innych aspektach związanych z opieką nad dzieckiem. Spotkacie się tu z nowymi określeniami, które autorzy najczęściej starają się z prosty, zrozumiały dla wszystkich czytelników sposób wyjaśnić. Wszystkie te wyjaśnienia i wskazówki, w wielu przypadkach uzupełnione przejrzystymi grafikami, mogą sprawić, że poczujecie się lepiej przygotowani do stawienia czoła codziennym wyzwaniom. Jeśli szukacie książki, która spełnia wszystkie te wymagania, sięgnijcie po bestseller „Jak zrozumieć małe dziecko”. To stworzony przez siedem matek, osadzony w polskich realiach przewodnik, który przeprowadzi was przez pierwsze lata życia dziecka. Warto też wspomnieć, że „Jak zrozumieć małe dziecko” jest jednym z kilkunastu tytułów tworzących wydaną przez NATULI „Serię Rodzicielską”. Wszystkie gorąco wam polecamy!
[product id="18107"]
Mówią na to bunt. Jak wspierać dzieci w wieku intensywnego rozwoju 2–4 lat
Książka, która pomaga rodzicom zrozumieć jeden z najintensywniejszych okresów w życiu dziecka – od pierwszego „nie” do około czwartego roku życia. Autorki, psycholożki Malin Bergström i Clara Linnros, pokazują, jak empatyczne podejście wspiera rozwój malucha, pozwalając mu poznawać siebie i swoje potrzeby. To nie bunt, lecz rozkwit – kluczowy etap na drodze do samodzielności i siły.
[product id="30330"]
W poradnikach dla rodziców znajdziecie mnóstwo praktycznych wskazówek
Wychowanie dziecka dla wielu rodziców jest wyjątkową przygodą, jednak – jak w przypadku każdej wyjątkowej przygody – na różnych jej etapach mogą pojawić się trudności, które samodzielnie trudno jest rozwiązać. Doskonałym przykładem mogą być częste pobudki dziecka, na które uwagę zwraca się chyba najczęściej. Choć nie brakuje książek, których autorzy w takich sytuacjach proponują treningi snu, my jesteśmy przekonani, że warto zamienić je na wiedzę cyklach snu dziecka i wprowadzaniu wspierających nawyków, dzięki którym nocny odpoczynek może być lepszy. Takich przykładów jest więcej, a wartościowe książki o rodzicielstwie bliskości i wychowywaniu dzieci mogą stać się dla was skarbnicą technik radzenia sobie w trudnych sytuacjach i rozwiązywania problemów związanych z opieką nad dzieckiem. To często umiejętności przydatne nie tylko tu i teraz, ale zwykle też na całe życie. O tym, dlaczego wszyscy powinniśmy traktować dzieci poważniej, a przede wszystkim szanować ich potrzeby i granice, przeczytacie w książce „Wild child, czyli naturalny rozwój dziecka”. Jej autorki, Eliane Retz i Christiane Stella Bongertz, dają mnóstwo wskazówek dotyczących wychowania dzieci aż do piątego roku życia. Kompendium wiedzy!
[product id="25033, 27396"]
Książki dla przyszłych rodziców pozwolą wam spojrzeć na rozwój dziecka z szerszej perspektywy
Każde dziecko jest inne, każde rozwija się w swoim wyjątkowym tempie. Właśnie dlatego tak ważne jest wyjście poza podręcznikowy schemat i zrozumienie indywidualnego rytmu rozwoju naszego dziecka. Wartościowe książki dla rodziców starszych dzieci (najmłodszych również!) to bogate źródło wiedzy o kolejnych etapach rozwoju dziecka – zarówno fizycznego, jak i emocjonalnego. Autorzy takich pozycji zwracają uwagę na to, że zdobywanych przez dzieci umiejętności nie można na siłę włożyć do żadnego kalendarza. Zamiast tego warto z uważnością, ale też czujnością obserwować dziecko, wspierać je w rozwoju i, przede wszystkim, dostosować swoje oczekiwania do jego możliwości. To wymagająca dla wielu rodziców sztuka, ale warto poświęcić jej czas – gdy tylko zauważycie pierwsze efekty takiego podejścia, sami przekonacie się, dlaczego to takie ważne! A jak wspierać rozwój niemowlaka? Z czułością! Mnóstwo pomysłów na każdy dzień przyniesie wam wyjątkowy kalendarz „Hej, Maluszku!”. Zamyka w bogatą, różnorodną całość pierwsze 52 tygodnie życia dziecka, które mogą stać się czasem pełnym zabawy i miłości. Rodzicielstwo bliskości w pełnej okazałości!
[product id="25571"]
W książkach o wychowaniu dzieci znajdziecie wsparcie emocjonalne i wiarę w wasze kompetencje
Rodzicielstwo wiąże się z mnóstwem różnych uczuć. Często na różnych etapach mogą pojawiać się też wątpliwości, objawy, a nawet wyrzuty sumienia. Książki dla rodziców dzieci w każdym wieku często stanowią doskonałe wsparcie emocjonalne. Ich autorzy przekonują czytelników, że podobne sytuacje przeżywają każdego dnia rodzice na całym świecie. Przedstawiają też mnóstwo rad dotyczących radzenia sobie z emocjami, dzięki którym możemy zamienić krzyk na spokojną, pełną zrozumienia rozmowę. Zastanawiacie się, czy to jest możliwe? Jest! Z pomocą przychodzi opisywane przez wielu autorów Porozumienie bez Przemocy, a więc sposób komunikowania się oparty na szczerości, empatii i zrozumieniu. O tym, jak każdego dnia tworzyć z dzieckiem wartościową relację, przeczytacie w książce „Twoje kompetentne dziecko” Jespera Juula. Bohaterem tego niezwykłego przewodnika jest nie tylko tytułowe kompetentne dziecko, ale też kompetentni rodzice, którzy doskonale wiedzą, jak opiekować się swoim dzieckiem – czasami potrzebują tylko praktycznych wskazówek związanych z wychowywaniem dzieci. Tu je znajdziecie!
[product id="15069"]
Książki o wychowaniu niemowlaka przypomną wam, jak budować więź
Budowanie więzi nie jest czymś, czego wszyscy rodzice muszą uczyć się od nowa. Mamy to przecież zakodowane w genach! Warto jednak wiedzieć, że wszystkie społeczne zmiany, które swój początek miały w rewolucji przemysłowej, spowodowały, że do wychowania dziecka zaczęliśmy podchodzić inaczej – z dystansem. To z ust naszych rodziców czy dziadków często możemy usłyszeć, by nie nosić dziecka na rękach, bo je do tego przyzwyczaijmy, czy nie karmić go na żądanie, by nie zrobiło sobie z nas smoczka. Współcześni rodzice zwykle wkładają te porady między bajki i dbają o budowanie więzi. Na wszystkich, którzy chcą dowiedzieć się, dlaczego to takie ważne, czeka książka „Potęga obecności”. Jej autorzy, Daniel J. Siegel i Tina Payne Bryson, przekonują, że aby budować w dziecku poczucie własnej wartości i tworzyć z nim wartościową relację, wystarczy tylko (i aż) obecność. Zapraszamy do lektury!
[product id="20366"]
Poznaj nasze książeczki Niuniuś - o emocjach małego dziecka:
[product id="23455, 25343, 25388, 23512, 23528, 24390, 24392, 23591, 23455, 23692, 24390, 24392, " slider="true"]
Poznaj naszą Serię Rodzicielską – tworząc ją myśleliśmy o tym, czego najbardziej potrzebują rodzice.