Książki o przemijaniu dla dzieci. Jak rozmawiać z najmłodszymi o śmierci?

0
Książki o przemijaniu dla dzieci. Jak rozmawiać z najmłodszymi o śmierci?

1 listopada większość z nas będzie wspominać bliskich, którzy odeszli. Wybraliśmy dla was książki o przemijaniu, które zaproszą was oraz wasze dzieci do rozmowy o życiu i śmierci.

Jak rozmawiać z dzieckiem o śmierci? Jak powiedzieć kilkulatkowi o tym, że bliska mu osoba bezpowrotnie odeszła? To chyba jedne z najtrudniejszych pytań, które zadają sobie rodzice. Niestety, nie istnieją na nie żadne uniwersalne odpowiedzi. Jeśli jednak czeka nas trudna rozmowa z dzieckiem o przemijaniu, zaufajmy twórcom literatury dziecięcej. Dzięki wspólnej lekturze będzie nam dużo łatwiej wyjaśnić dziecku, czym jest strata, smutek i tęsknota.

Książki o śmierci – Ostatni dżem babci – Alicja Dyrda

Dzieci przeżywają żałobę inaczej niż dorośli. Nie oznacza to jednak, że śmierć kogoś bliskiego nie jest dla nich trudnym przeżyciem. O doświadczeniu straty możemy przeczytać w najnowszej książce wydanej przez NATULI dzieci są ważne. Ostatni dżem babci autorstwa Alicji Dyrdy to wzruszająca opowieść o chłopcu, który odwiedza swoją chorą babcię. Wspomina najpiękniejsze wspólne chwile, wraca pamięcią do naleśników z przepysznym, babcinym dżemem. Wie, że babci wkrótce już z nimi nie będzie. Wtedy jednak wpada na pewien niezwykły pomysł…

 

[product id="22978"]

Książki na temat śmierci – Cudowna wyspa dziadka – Benji Davies

Czas na jedną z najpiękniejszych książek dla dzieci o śmierci. Mowa o picturebooku Cudowna wyspa dziadka, którego autorem jest Benji Davies. To opowieść o chłopcu, Sydzie, i jego dziadku, którzy pewnego dnia wybierają się w niezwykłą podróż. Płyną statkiem na odległą, tropikalną wyspę i zwiedzają wszystkie jej zakątki. Wspólne przygody w pewnym momencie będą jednak miały swój kres, a Syd będzie musiał wrócić z wycieczki sam. Dziadek już na zawsze zostanie na cudownej wyspie. Cudowna wyspa dziadka to książka, dzięki której rozmowa z dzieckiem o śmierci będzie znacznie łatwiejsza.

[product id="17405"]

Książki dla dzieci na trudne tematy – Oskar i pani Róża – Eric-Emmanuel Schmitt

Nasze zestawienie pełne jest wzruszających, dotykających najdelikatniejszych emocji i często niełatwych książek o przemijaniu. Nie mogło wśród nich zabraknąć Oskara i pani Róży, czyli najsłynniejszego dzieła autorstwa Erica-Emmanuela Schmitta. Historię cierpiącego na białaczkę chłopca, Oskara, zna doskonale pewnie większość z nas. Mimo to warto do niej wracać, by – podobnie jak Oskar – przypominać sobie, jaki jest sens życia i co możemy zrobić, by każdy nasz dzień był piękny, spełniony i pełny najpiękniejszych doświadczeń.

[product id="15716"]

Książki na temat przemijania – Żegnaj, panie Muffinie – Ulf Nilsson

Twórcy literatury dziecięcej nie pomijają również tematu śmierci zwierząt. Najlepszym przykładem na to jest książka Ulfa Nilssona, której bohaterem jest świnka morska – Żegnaj, panie Muffinie. Opowieść ta przedstawia śmierć jako naturalną część życia każdego z nas. Tytułowy pan Muffin rozmyśla o przeszłości. Przywołuje w pamięci lata, w których był młody i silny, wspomina swoją cudowną, nieżyjącą już żonę, myśli o kochających dzieciach. Czułe wspomnienia doprowadzają go do wniosku, że jego życie było piękne. Dziś jest już zmęczonym, siwym, starszym panem, a koniec ziemskiej wędrówki nieuchronnie się zbliża.

Książki na temat śmierci – Bracia Lwie Serce – Astrid Lindgren

Choć od premiery Braci Lwie Serce minęło już blisko 50 lat, powieść Astrid Lindgren nie traci na aktualności. To niezwykła, łącząca rzeczywistość z baśniową fikcją książka dla dzieci o wolności, męstwie i poświęceniu. Jej bohaterami są bracia – nieuleczalnie chory, 10-letni Karol oraz opiekujący się nim 13-letni Jonatan. Gdy podczas pożaru domu ginie starszy z nich, Karol obwinia się o śmierć brata i marzy o tym, by w końcu się z nim zobaczyć. Wkrótce spotykają się w krainie Nangijali – niestety, okazuje się, że nawet to fantastyczne, zaczarowane miejsce nie jest wolne od zła. Bracia Lwie Serce to wzruszająca powieść, która zaprosi was do rozmowy o śmierci kogoś bliskiego.

[product id="20410"]

Książki dla dzieci na trudne tematy – Chusta babci – Asa Lind

Każdy z nas potrzebuje miejsca, w którym może sobie wszystko spokojnie przemyśleć, spróbować uporać się z problemami, odpowiedzieć na trudne pytania. Mali bohaterowie opowieści Chusta babci autorstwa Asy Lind takie miejsce znajdują w namiocie wykonanym z chusty ich ukochanej babci. Pewnego dnia dorośli niespokojnie krzątają się po domu, są nerwowi i spięci, a dzieci udają się do kryjówki, by pomyśleć o życiu i śmierci. Przeczuwają, że ich babcia wkrótce od nich odejdzie – gdy ich przypuszczenia stają się faktem, dokładnie wiedzą, jak się zachować. Chusta babci to jedna z najlepszych opowieści o tym, jak rozmawiać z dzieckiem o śmierci bliskiej osoby.

 

[product id=""]

Książki dla dzieci o śmierci – Czy umiesz gwizdać, Joanno? – Ulf Stark

Czas na niezwykłą książkę, która z powodzeniem oswaja nawet najmłodsze dzieci z tematem śmierci. Mowa o opowieści Ulfa Starka – Czy umiesz gwizdać, Joanno? Nie ma tu instrukcji gwizdania, choć tytuł mógłby na to wskazywać. Znajdziemy za to historię chłopca, Bertila, który bardzo chciałby mieć dziadka. Do tego stopnia, że w końcu postanawia takiego znaleźć. I udaje mu się to – w domu spokojnej starości trafia na Nilsa, który prawdopodobnie cierpi na chorobę Alzheimera i z radością wita swojego nowego wnuka. Od tej pory Bertil i Nils stają się nierozłączni.

 

[product id="17474"]

Książki na temat przemijania – Długa wędrówka – Martin Widmark

Do tej pory pisaliśmy o książkach, których bohaterowie mierzyli się ze stratą bliskiej osoby. Czas na opowieść, która – tak jak wcześniejsze – przybliża temat przemijania i złożoności ludzkiego życia, jednak na jej kartach odchodzi nie babcia czy brat, a ukochany pies. Rufus był najwierniejszym przyjacielem kilkuletniego Adama. Gdy umiera, chłopiec musi zmierzyć się z wieloma różnymi uczuciami – przede wszystkim smutkiem i złością. W tym samym czasie kolejna bohaterka książki, Sonia, wyrusza wraz ze swoją kotką w samotną wyprawę. Ona także będzie musiała stawić czoła emocjom, których wcześniej nie znała. Nasi bohaterowie, choć mieszkają po dwóch stronach morza, w końcu się spotykają. Co ich czeka? Odpowiedź znajdziecie w książce Długa wędrówka Martina Widmarka.

[product id="16604"]

Zestawienie książek dla dzieci o śmierci – Dom babci – Ross Montgomery

Nawet najbogatszy i najlepiej urządzony dom jest tylko budynkiem, jeśli nie mieszkają w nim osoby, które kochamy. Nie ma duszy, nie jest w nim ciepło – choć termometry udowadniają, że jest inaczej. Takie przesłanie znajdziemy na kartach książki dla dzieci autorstwa Ross Montgomery. Dom babci to niezwykła opowieść o wnuku i jego ukochanej babci, która zawsze jest blisko. Marzą oni o budowie domu, w którym chcieliby wspólnie zamieszkać. Pewnego dnia jednak babcia umiera, a chłopiec na pewien czas zapomina o dotychczasowych planach. Zrozpaczony i osamotniony postanawia wypełnić jednak pustkę i zaczyna budować – jednak nie dom, a… babcię. Dom babci to bez wątpienia jedna z najlepszych książek poruszających temat śmierci bliskiej osoby. Zaprasza do rozmów z dziećmi o stracie, przemijaniu i pięknie życia.

[product id="16167"]

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium