
„Głowa do góry”, „Nie przejmuj się” „To nic takiego, inni mają gorzej” – oto tylko kilka krytykujących zdań, które często słyszą młode osoby cierpiące na depresję. Odpowiedzialność za większość niepokojących objawów zrzuca się na burzliwe zmiany, które przynosi okres dojrzewania. Zwykle nie mają one z nim jednak nic wspólnego. O depresji wciąż mówi się za mało, a młodzież, która się z nią zmaga, często jest pozostawiona sama sobie. Czas to zmienić. Oto książki, które udowadniają, że osoby z depresją żyją wśród nas. I, choć często nie widać tego na pierwszy rzut oka, potrzebują pomocy.
Książki o nastolatkach Książki o emocjach Wsparcie dla rodziców
Książki o depresji dla młodzieży – Depresja nastolatków. Jak ją rozpoznać, zrozumieć i pokonać
Rodzice nie zawsze potrafią zrozumieć i zaakceptować chorobę dziecka. Bo choć o depresji mówi się coraz więcej, nadal pokutuje przekonanie, że jej jedynym objawem jest smutek. Tymczasem należy pamiętać, że depresja może przyjmować różne oblicza. Do dolegliwości, o których mówi się rzadziej, jest spadek zdolności koncentracji, utrata apetytu, spowolnienie aktywności lub, wręcz przeciwnie, pobudzenie. U nastolatków dotkniętych depresją objawy te często trudno jest odróżnić od charakterystycznych dla wieku nastoletniego wahań nastroju. Książka „Depresja nastolatków. Jak ją rozpoznać, zrozumieć i pokonać” autorstwa Konrada Ambroziaka, Artura Kołakowskiego i Klaudii Siwek weryfikuje przekonania rodziców związane z depresją. Dowiecie się z niej, jak rozpoznać niepokojące zachowania, dlaczego depresja wymaga leczenia, a także jak nastoletnie dziecko odbiera sygnały płynące z zewnątrz. Znajdziecie również wiele ciekawych materiałów dla samych nastolatków, ćwiczenia, opisy przypadków i komiksy.
[product id="15472"]
Przewodniki dla nastolatków – Nastolatek a depresja. Praktyczny poradnik dla rodziców i młodzieży
„Nastolatek a depresja. Praktyczny poradnik dla rodziców i młodzieży” to kolejny przewodnik tych samych autorów przygotowany z myślą o rodzicach i nastolatkach. Stanowi doskonałe uzupełnienie poprzedniej książki, w której znajdziemy przede wszystkim informacje o rozpoznaniu i leczeniu depresji. Tym razem autorzy postawili na relację – na to, jak wspierać cierpiące na depresję dziecko, co robić, a czego unikać. Ale to nie wszystko. Dzięki tej książce dowiecie się więcej o stresie w życiu rodziców i o tym, jak depresja dziecka wpływa na życie rodziny, poznacie emocjonalne koszty depresji i techniki akceptacji emocji, zobaczycie, jak proste jest planowanie przyjemnych zajęć, a przy tym jak trudne jest… rozpoznanie depresji. „Nastolatek a depresja” to niespełna 300 stron pełnych praktycznych porad, słów wsparcia i wskazówek.
[product id="15474"]
Książki o depresji – Depresja. Jak pomóc sobie i bliskim
Czy zastanawialiście się, jak duży jest wpływ przekonań rodziców na funkcjonowanie dziecka cierpiącego na depresję? Zaburzenia psychiczne, w tym depresja, to wciąż tematy tabu – jeśli jednak nie będziemy umieli o nich rozmawiać, problem będzie narastał. „Depresja. Jak pomóc sobie i bliskim” Doroty Gromnickiej to przewodnik, który udowadnia, że wsparcie bliskich ma niezwykłą moc. Ukazuje, jakie zachowania sprzyjają leczeniu, a jakie mogą je zakłócić. Mówi całą prawdę o depresji, której źródła zwykle leżą bardzo głęboko – a przez to pokonanie jej wymaga ogromnego wysiłku. Znajdziecie tu praktyczne wskazówki, opisy przypadków i proste ćwiczenia, które pozwolą uniknąć barier w komunikacji.
[product id="21638"]
Książki o depresji nastolatków – W pułapce myśli dla nastolatków. Jak skutecznie poradzić sobie z depresją, stresem i lękiem
Nigdy nie oceniamy książek po okładce, ale tym razem zrobimy wyjątek. „Potargana” strona, naszkicowane ołówkiem ilustracje, tekst przypominający odręczne, niezgrabne pismo. Tak, okładka książki „W pułapce myśli dla nastolatków” ani trochę nie przypomina poważnych, pełnych skomplikowanych terminów publikacji. Louise Hayes, Ann Bailey i Joseph Ciarrochi, autorzy wspomnianego przewodnika, postawili na lekki, bezpośredni język, praktyczne wskazówki, proste ćwiczenia, dzięki którym dużo łatwiej jest pokonać trudne emocje pojawiające się w okresie dojrzewania. To książka stworzona z myślą nie tylko o nastolatkach cierpiących na depresję, ale też wszystkich młodych czytelnikach, którzy często zmagają się ze stresem, poczuciem osamotnienia, wstydem, lękiem i gniewem.
[product id="19889"]
Powieści dla młodzieży – Orkan depresja
Potężna wichura, gigantyczne wahania ciśnienia i niszczycielska siła, która nie liczy się z nikim. To jest właśnie orkan. Ale jak termin znany doskonale meteorologom przenieść do… psychologii? Mistrzowsko robi to Ewa Nowak, autorka książki „Orkan depresja”. Orkan to tutaj nazwisko głównego bohatera, szesnastoletniego Borysa, który zmaga się z depresją – ale też symbol zniszczenia i wypalenia, które choroba ta po sobie pozostawia. Poznacie historię chłopca, który na pierwszy rzut oka ma wszystko – kochającą rodzinę, oddanych znajomych i dziewczynę, na którą zawsze może liczyć. Z biegiem czasu odtrąca wszystkich i wybiera samotność, która, zamiast ukojenia, przynosi brak życiowej energii, przygnębienie i myśli samobójcze. Książka adresowana jest do czytelników, którzy ukończyli szesnaście lat. Jest wymagająca, trudna i skłaniająca do refleksji, ale przez to jeszcze bardziej godna polecenia.
[product id="22200"]
Poznaj naszą Serię Rodzicielską – tworząc ją myśleliśmy o tym, czego najbardziej potrzebują rodzice.
[product category_id="513" slider="true" onlyAvailable="true"]
Wydajemy też barrrdzo niegrzeczne książki dla dzieci:
[product category_id="516" slider="true" onlyAvailable="true"]
Oraz książki dla najmłodszych:
[product id="23295, 23296, 23692"]