Każdy z nas czasem łapie przeziębienie, choć trzeba przyznać, że w tych zawodach przedszkolaki nie mają sobie równych. Mierzenie temperatury, oczyszczanie nosa czy podawanie leków mogą być dla nich nieco stresujące, ale nie poddawajcie się. Książki o chorowaniu to najlepszy dowód na to, że nie taki wirus straszny, jak go malują!
Najlepsze lekarstwo na jesienne infekcje wirusowe? Książki! Zdarza się jednak, że spędzone pod kołdrą popołudnie z dobrą lekturą nie wystarczy. Czasami trzeba pić niezbyt smaczne syropy na gorączkę, a nawet… iść do pediatry. W opowieściach, które dziś chcemy wam przedstawić, znajdziecie termometry, inhalatory, syropy i tabletki, a przede wszystkim – różne doświadczenia młodych bohaterów i mnóstwo ciekawostek o chorowaniu.
Wsparcie dla rodziców Gry i zabawki Książki dla dzieci 2-4 lata
Książka o przeziębieniu – Pucio u lekarza
Pucio świetnie bawił się w przedszkolu. Udawał nurka, a jego kolega, Leoś, wieloryba. Ale było wesoło! A najśmieszniejsze było to, że Pucio nagle zaczął kichać dokładnie tak samo jak Leoś! Drodzy rodzice, brzmi znajomo? Nawet jeśli możecie przysiąc, że wiecie doskonale, co będzie się działo na kolejnych stronach, musimy was wyprowadzić z błędu. Dalej będzie… smok! Tak, najprawdziwszy smok! Mały pacjent już czeka u doktor Ani. Jest tylko jeden problem – nie pozwala się zbadać. Ale nic straconego. Pucio ma ze sobą torbę lekarską (w której znajduje się m.in. prawdziwy stetoskop, otoskop i patyczek do badania gardła), dlatego szybko zabiera się do badania przestraszonego smoka. Doktor Ania przy okazji bada Pucia i już znają winnego. To wirus! I co teraz? Czas na lekarstwa z apteki, ale nie tylko – Pucio razem z mamą przygotowuje pyszny koktajl z warzyw i owoców. I już po chorobie! „Pucio u lekarza” Marty Galewskiej-Kustry i Joanny Kłos to niewielka, choć bardzo ciekawa książka, która w przystępny sposób wyjaśnia, że infekcje to nic strasznego. I, co najważniejsze, że bardzo szybko mijają.
[product id="24329"]
Książeczki o chorowaniu – Kicia Kocia jest chora
Kolejny doskonały projekt, tym razem autorstwa Anity Głowińskiej. W książeczce „Kicia Kocia jest chora” mała, lubiana przez wszystkie dzieci bohaterka, też wybiera się z mamą do lekarza. I nic dziwnego – już od samego rana Kicia Kocia jest bardzo smutna i wszystko ją boli. Bardzo chce wyzdrowieć, dlatego przyjmuje wszystkie leki przepisane przez panią doktor – syrop na kaszel, lekarstwo na bolące gardło i krople do nosa. I jeszcze pyszna herbatka na wzmocnienie! A potem… skok do łóżka, w którym na kotkę już czekają ulubione zabawki: miś, lalka, krokodyl i policjant. Okazuje się zresztą, że oni też są chorzy, więc dużo raźniej będzie im wspólnie odpoczywać. Tylko po co to robić? Po to, by jak najszybciej wrócić do zdrowia i wspólnej zabawy z przyjaciółmi. W tej krótkiej opowieści wszystkie dzieci znajdą siebie. Polecamy!
[product id="15993"]
Książki o chorobach – Basia, Franek i chorowanie
Choroba zmienia mnóstwo rzeczy! Czasami nie można wyjść nawet na plac zabaw, tylko trzeba czekać, czekać i czekać… Ale z taką siostrą jak Basia chorowanie ani trochę nie jest straszne! Sięgnijcie po książkę „Basia, Franek i chorowanie” Zofii Staneckiej i Marianny Oklejak oraz przekonajcie się, jak troskliwie bohaterka opiekuje się swoim młodszym bratem, Frankiem. Robi mu pyszną herbatę z miodem, przynosi chusteczki, dba o niego jak prawdziwa pielęgniarka. Nawet nosi czepek! A gdy widzi, że młodszy brat nie czuje się najlepiej, postanawia wypisać receptę. Jak myślicie, co się na niej znajdzie? Syrop na gorączkę? Akurat! Basia proponuje Frankowi sprawdzoną terapię – punktem wyjścia ma być czytanie książek z siostrą i mamą. Czy to pomoże? No pewnie!
[product id="24421"]
Książki o wizycie u lekarza – Tosia i Julek idą do lekarza. (Nie) tacy sami
Tosia i Julek to bliźnięta. Są tacy sami. No… prawie. Bo choć tak wiele mają ze sobą wspólnego, często reagują zupełnie inaczej w tej samej sytuacji. Nie inaczej jest, gdy idą do lekarza. Julek z ciekawością wchodzi do gabinetu, praktycznie nie boi się żadnego badania. Tosia z kolei nie za bardzo jest przekonana ani do patyczka, ani stetoskopu. I choć rodzice są tuż obok, dzieciom wcale nie jest łatwo. I co teraz? Pani doktor ma swoje magiczne sposoby, by lęk Tosi stał się mały, prawie niewidoczny – w przeciwieństwie do potężnego kataru, który dokucza dzieciom. O tych wyjątkowych sztuczkach, a przede wszystkim o tym, że każde dziecko rozwija się w swoim własnym tempie, pisze Magdalena Boćko-Mysiorska. Zilustrowana przez Dorotę Prończuk książeczka „Tosia i Julek idą do lekarza. (Nie) tacy sami” pozwala spojrzeć na chorowanie z nieco innej perspektywy – już nie dorosłych, a dzieci, dla których wizyta w przychodni może być bardzo stresująca.
[product id="23020"]
Książeczki o chorowaniu – Jadzia Pętelka ma gila
Ostatnia w naszym zestawieniu książeczka to nowość Barbary Supeł i Agaty Łukszy. Jej tytuł – „Jadzia Pętelka ma gila” – nie pozostawia żadnych wątpliwości. Tylko skąd ten gil? Cóż, Jadzia się przeziębiła. I choć wcale nie chce chorować, wie doskonale, że takie sytuacje wciąż się zdarzają. I wie, że chorowanie jest strasznie nudne, bo, zamiast bawić się na placu zabaw, trzeba leżeć w łóżku i odpoczywać, odpoczywać i… odpoczywać. Do tego jeszcze ta gorączka i katar. To dla Jadzi już za wiele! Rodzice szybko przychodzą z pomocą – tata sprawdza temperaturę nie tylko córce, ale też synom (no nie, Szczepcio też ma gorączkę!), a mama dokładnie wyjaśnia Jadzi, jak sama może wydmuchać nos. Z takim wsparciem żadna choroba nie jest straszna – nawet ta, która upływa pod znakiem wielkiego gila. Polecamy!
[product id="24915"]
Poznaj nasze książeczki Niuniuś - o emocjach małego dziecka:
[product id="23455, 23512, 23528, 24390, 24392, 23591, 23455, 23692, 24390, 24392, " slider="true"]
Poznaj naszą Serię Rodzicielską – tworząc ją myśleliśmy o tym, czego najbardziej potrzebują rodzice.