Książki filozoficzne dla dzieci zyskują coraz większą popularność. Choć mogłoby się wydawać, że skomplikowane zagadnienia związane z tą dziedziną nauki zarezerwowane są tylko dla dorosłych czytelników, autorzy literatury dziecięcej przekonują nas, że jest inaczej. Książki, które znajdziecie w tym zestawieniu, są zresztą najlepszym dowodem na to, że filozofia dla dzieci to doskonały wybór!
Coraz chętniej sięgają po nią rodzice, ale też nauczyciele. Literatura filozoficzna stanowi doskonały punkt wyjścia do rozmowy z dziećmi – i to już od pierwszych lat ich życia! Unika podawania gotowych rozwiązań, ukazuje ogromną różnorodność poglądów, zachęca do samodzielnego myślenia i sformułowania własnych odpowiedzi. Jeśli zastanawiacie się, dlaczego jeszcze warto czytać z dziećmi książki filozoficzne, koniecznie zostańcie z nami! Uzupełnieniem naszej długiej listy korzyści są pozycje, po które warto sięgnąć.
Książki dla rodziców Książki dla dzieci Gry i zabawki
Książki filozoficzne rozwijają myślenie abstrakcyjne
Powodów, dla których warto czytać z dziećmi książki filozoficzne, jest mnóstwo! Jednym z, naszym zdaniem, najważniejszych jest wspieranie rozwoju myślenia abstrakcyjnego. Dlaczego to takie ważne i co właściwie kryje się za tym zagadnieniem? Już wyjaśniamy. Dzieci od pierwszych dni życia doświadczają świata wszystkimi zmysłami – dzięki temu mogą sprawdzać, jak wyglądają otaczające je przedmioty, ale też jak pachną czy smakują. Myślenie abstrakcyjne nie jest związane bezpośrednio z rzeczywistością zmysłową. To umiejętność analizowania zagadnień czy problemów niezależnie od zmysłowych doświadczeń – tych, które u dzieci znajdują się na pierwszym miejscu. Wspieranie tej niezwykłej sztuki umożliwia dziecku rozumienie bardziej złożonych problemów, teorii czy zależności. Autorzy książek filozoficznych bardzo często piszą o sprawiedliwości, wolności czy moralności – a więc o abstrakcyjnych pojęciach, których nie można dotknąć. Z pomocą przychodzą książki, które obrazują te zagadnienia w przystępny, zrozumiały nawet dla najmłodszych czytelników sposób. Dzieci, które sięgają po takie lektury, mają możliwość aktywnego zmierzenia się z abstrakcyjnymi pojęciami, stąd również dowiadują się, że istnieją różne perspektywy i podejścia do problemów. Właśnie o tych różnych perspektywach przeczytacie w książce „Ja i inni” Ylvy Karlsson. To wyjątkowe spotkanie dziesięciorga dzieci – każde z nich opowiada o sobie i każde zastanawia się, jak to jest być tym dzieckiem, które jest tuż obok. Czy książka odpowie na pytania dzieci? Sprawdźcie!
[product id="25034"]
Filozofia dla dzieci zachęca do zadawania pytań
Książki filozoficzne dla dzieci przede wszystkim skupiają się na zadawaniu pytań i zachęcaniu do samodzielnego myślenia, a nie na udzielaniu gotowych odpowiedzi. Nie mają więc nic wspólnego z poradnikami, które często dają nam gotowe rozwiązania i narzędzia do wykorzystania od zaraz. Dobra literatura filozoficzna pogłębia każde pytanie i porusza różne wątki, by doprowadzić czytelników do zadziwiająco szerokiego wachlarza postaci i zagadnień. Takie prowadzenie narracji zachęca z kolei same dzieci do zadawania pytań i poszukiwania odpowiedzi na własną rękę, co sprzyja rozwijaniu ciekawości i samodzielności myślenia. Same pytania filozoficzne zresztą nie mają łatwych odpowiedzi, a próby odnalezienia ich skłaniają czytelników do eksplorowania różnych perspektyw. Świetnym przykładem książki, która otwiera mnóstwo wątków, jest pozycja Evy Susso „Wszyscy pytają dlaczego”. Autorka oddaje głos dzieciom, którzy zadają bardzo ważne pytania – i jednocześnie te same, które zadawali wielcy filozofowie, na czele z Kierkegaardem i Heideggerem.
[product id="25116"]
Literatura filozoficzna wspiera rozwijanie umiejętności krytycznego myślenia
Sami jesteśmy rodzicami i wiemy doskonale, że dzieci zadają najciekawsze pytania. Co do tego nie mamy żadnych wątpliwości! Czasami zastanawiamy się jednak, czy trudniejszą sztuką jest formułowanie takich wnikliwych pytań, czy raczej skuteczne szukanie na nie odpowiedzi. Dlaczego jednak o tym piszemy? Bo jesteśmy przekonani, że właśnie te pytania prowadzą do rozważań nad różnymi argumentami i dowodami. Tak, dziecięce wątpliwości trudno jest rozwiać sztampowym stwierdzeniem – ich mali twórcy takie odpowiedzi zresztą traktują jako zaproszenie do rozmowy. Wspólne czytanie książek filozoficznym daje dzieciom (ale też nam, dorosłym odbiorcom) okazję do ćwiczenia umiejętności krytycznego myślenia. Analizowanie różnych punktów widzenia, ocenianie argumentów i wyciąganie wniosków to umiejętności, które sprawdzają się nie tylko na studiach filozoficznych, ale przede wszystkim w życiu codziennym, na niemal każdym kroku! Jeśli chcecie trochę potrenować, gorąco polecamy wam książkę „Piaskowy Wilk” Asy Lind.
[product id="17035, 16054, 16056, 17381"]
Książki filozoficzne uczą empatii i szacunku dla innych poglądów
W książkach filozoficznych bardzo często pojawia się temat granic osobistych i przyjaznej, opartej na otwartości i empatii komunikacji. Tak jak wspomnieliśmy już wcześniej, takie publikacje nie dają nam jednak gotowych rozwiązań, nie znajdziemy w nich podpowiedzi, jak prowadzić komunikację. Mimo to, za sprawą zachęcenia do refleksji, dzięki nim dzieci uczą się szanować i rozumieć różnice w opiniach innych ludzi. To bardzo ważne umiejętności społeczne, które pomagają w budowaniu zdrowych relacji z innymi. Jeśli szukacie książki, która opowiada o sile uczuć i empatii, koniecznie sięgnijcie po „Pięć stron świata” Izabeli Szolc. To ciepła, nieco filozoficzna opowieść o dwóch rodzinach – ludzi i kotów.
[product id="26491"]
Literatura filozoficzna dla dzieci wspomaga rozwijanie języka i komunikacji
Kończąc nasz artykuł wrócimy do wątpliwości, które pojawiły się na samym początku. Powiedzieliśmy już, że książki filozoficzne często wydają się być zbyt skomplikowane dla dzieci, które dopiero doskonalą naukę samodzielnego czytania. A jak jest naprawdę? Tak naprawdę na kartach książek filozoficznych niejednokrotnie znajdziemy skomplikowane pojęcia, jednak z uwagi na to, że publikacje te stworzone są z myślą o małych czytelnikach, trudne zagadnienia zwykle uzupełnione są wyjaśnieniem. Z takiej książki dzieci dowiedzą się, jakie definicje stoją za nieznanymi dotąd terminami, wzbogacając przy tym swoje słownictwo i rozwijając umiejętność wyrażania myśli. Taką pobudzającą do myślenia, ale też niezwykle zabawną powiastką filozoficzną, jest „Powiedz mi, kim jestem” Paoli Mastrocoli. To pierwszy tom serii „Filigrany”, który z jednej strony zwięźle podsumowuje odpowiedzi udzielone przez słynnych filozofów, a z drugiej strony pozostawia nas… bez odpowiedzi. O kim jest ta książka? I kim są jej czytelnicy? Poszukajcie rozwiązania tej zagadki wspólnie!
[product id="26914"]
Poznaj nasze książeczki Niuniuś - o emocjach małego dziecka:
[product id="23455, 25343, 25388, 23512, 23528, 24390, 24392, 23591, 23455, 23692, 24390, 24392, " slider="true"]
Poznaj naszą Serię Rodzicielską – tworząc ją myśleliśmy o tym, czego najbardziej potrzebują rodzice.