Nie jestem twoim Polakiem. Reportaż z Norwegii

Porywający i poruszający reportaż, który opowiada niezwykłą historię największej mniejszości etnicznej w Norwegii - Polaków. Mimo że społeczność ta miała niewiele okazji do zabrania głosu w debacie publicznej w tym kraju, autorzy postanowili opowiedzieć swoją historię.
Autorka: Ewa Sapieżyńska
Oprawa: Miękka
Ilość stron: 176
Ewolucja, czyli jeden wielki bajzel

Fantastyczna podróż po fascynującym świecie biologii ewolucyjnej, która wciągnie Cię od pierwszej strony. W żywy i humorystyczny sposób autor prowadzi czytelników do odkrycia tajemnic ewolucji i daje nam nowe spojrzenie na życie, śmierć, seks i wiele innych aspektów.
Autor: Leo Grasset
Oprawa: broszurowa
Ilość stron: 352
Mamy do pogadania. Matki świata o miłości

W książce tej słyszymy głosy i historie mam z ponad 90 krajów na każdym kontynencie. To zbiór opowieści o macierzyństwie, rodzicielstwie, trudach, wyzwaniach i bezwarunkowej miłości do dzieci. Matki z różnych zakątków świata dzielą się swoimi doświadczeniami i opowiadają o odpowiednich tradycjach wychowywania dzieci w swoich krajach.
Autorka: Anna Pamuła
Oprawa: Miękka
Liczba stron: 312
Śpiące królewny. Tajemnicze przypadki ze świata neurologii

Niezwykła podróż po świecie najbardziej zagadkowych chorób, których nauka nie potrafi wyjaśnić. Autorka przygląda się przypadkom, w których grupy ludzi z różnych społeczności zapadały na niezwykłe dolegliwości, takie jak śpiączka czy drgawki, które rozprzestrzeniały się jak zaraza.
Autorka: Suzanne O'Sullivan
Oprawa: Twarda
Liczba stron: 400
Piekło kobiet

Oto Polska po zmianie prawa aborcyjnego z 2020 roku. Piekło matek, córek, żon, narzeczonych, przyjaciółek. "Chcieli ze mnie zrobić taki żywy inkubator" - podsumowuje jedna z bohaterek książki. Inna dodaje: "Aborcja nie jest żadnym złotym środkiem, ale dziś nie ma ani wyboru, ani systemu". Daria Górka przeprowadza czytelnika przez osobiste dramaty rodzin, które dowiedziały się o nieuleczalnych wadach płodu. Demaskuje brak systemowego wsparcia i pomocy psychologicznej. Pokazuje hipokryzję rządzących i Kościoła.
Autorka: Daria Górka
Oprawa: Miękka
Liczba stron: 240
Przeciw interpretacji i inne eseje

Sontag w oryginalny, a niekiedy i prowokacyjny jak na tamte czasy sposób pisze m.in. o twórczości Sartre’a, Ionesco i Lévi-Strausse’a, analizuje filmy Godarda i Bressona, podejmuje temat wyobrażenia katastrofy w filmach science fiction czy też zagadnienia współczesnej myśli religijnej. W tomie znalazły się najbardziej znane teksty Sontag – esej tytułowy oraz Zapiski o kampie, dowodzące jej niezwykłej wrażliwości na nowe zjawiska w kulturze.
Autorka: Susan Sontag
Oprawa: Miękka
Liczba stron: 400
Pod znakiem Saturna

Wszelka sztuka, która wyraża radykalne niezadowolenie i pragnie zaburzyć miłe doznania, ryzykuje, że zostanie rozbrojona, zneutralizowana i pozbawiona burzycielskiej mocy przez podziw innych, przez to, że zostanie (lub wydaje się, że została) całkowicie przeniknięta, przez praktyczne zastosowanie pisze Sontag w eseju o Artaudzie. Sama stara się czytać i pisać tak, żeby nie ujarzmić sztuki, lecz ocalić jej niszczycielską moc.
Autorka: Susan Sontag
Oprawa: Miękka
Liczba stron: 224
Widok cudzego cierpienia

Rozwinięcie i uzupełnienie O fotografii.Autorka powraca do wielu kwestii poruszanych wcześniej, skupiając się jednak na zagadnieniu przedstawiania obrazów cierpienia w mediach, zwłaszcza w fotografii wojennej. Historyczny kontekst, w jakim powstawała książka (niedługo po ataku na World Trade Center), nie pozostał bez wpływu na charakter i temperaturę wywodu.
Autorka: Susan Sontag
Oprawa: Miękka
Liczba stron: 160
Lady Sapiens. Prawdziwa prehistoria kobiet

Kim jest Lady Sapiens? Myśleliśmy, że prehistoryczny mężczyzna biegał z włócznią i polował na mamuty, a kobieta dbała o płomień w jaskini i była zbieraczką. Aż do teraz! Cirotteau, Kerner i Pincas udowadniają, że już w prehistorii kobieta była równa mężczyźnie. Dzięki zaawansowanym technikom badawczym wiemy dzisiaj, jaki tryb życia prowadziła.
Autor: Thomas Cirotteau, Jennifer Kerner, Eric Pincas
Oprawa: Miękka
Liczba stron: 304
Krótka historia równości

Doskonale wiemy, że w ciągu życia ostatnich dwóch pokoleń światowe nierówności drastycznie wzrosły i niewielu badaczy zrobiło tak wiele, jak światowej sławy ekonomista Thomas Piketty, by nam to dobitnie unaocznić.
Autor: Thomas Piketty
Oprawa: Miękka
Ilość stron: 360
Clou. Jak być sobą, gdy jesteś wszystkim innym

Z jednej strony światowa kariera w modelingu, z drugiej pobyt w szpitalu psychiatrycznym i zaburzenia ze spectrum. Cleo Ćwiek bez autocenzury opowiada Agacie Trzebuchowskiej o euforiach i depresjach, miłości i gaslightingu.
Autorki: Cleo Ćwiek, Agata Trzebuchowska
Oprawa: Miękka
Ilość stron: 312
Do przodu, dziewczyny!. Prawdziwa historia rewolucji Riot Grrrl

Do przodu, dziewczyny! to pasjonująca kronika kultowych lat dziewięćdziesiątych oraz niezwykła historia dziewczyńskiej rewolucji, której siła rozwaliła szowinistyczny mur dzielący od dekad alternatywną scenę.
Autor: Sara Marcus
Oprawa: Twarda
Ilość stron: 376
Zgoda

W 1986 roku czternastoletnia dziewczynka, Vanessa, została uwiedziona przez pięćdziesięcioletniego pisarza. Nie zareagowali na to w wyraźny sposób ani jej rodzice, ani zdający sobie sprawę z sytuacji znajomi. Po półtora roku dziewczyna zerwała związek, nie był to jednak koniec – Gabriel Matzneff przez wiele lat nękał ją telefonami, opisywał w książkach, w wydawanych dziennikach umieszczał jej listy. W 2020 roku zdecydowała się opublikować swoją wersję tej historii.
Autor: Vanessa Springora
Oprawa: Miękka ze skrzydełkami
Ilość stron: 194
Cieszę się, że moja mama umarła

"Cieszę się, że moja mama umarła" to przejmująca opowieść o wychodzeniu z zaburzeń odżywiania, uzależnień i toksycznej relacji z przemocową matką, a także o mozolnym odzyskiwaniu kontroli nad własnym życiem. Jennette McCurdy od dziecka marzyła o tym, żeby zostać pisarką, jednak jej mama miała wobec niej inne plany.
Autorka: Jennette McCurdy
Oprawa: Miękka
Ilość stron: 384
Sorry, taki mamy ślad węglowy. Fakty, liczby, procenty

Przyjaźniejsza dla środowiska jest podróż autobusem czy hybrydowym samochodem? W publicznej toalecie lepiej wytrzeć ręce papierowym ręcznikiem czy skorzystać z suszarki? I jak bardzo martwić się tym, że zjadamy banany transportowane z Ameryki Południowej? Odpowiedzi na te oraz setki innych pytań znajdziesz w tej książce. Dzięki zgromadzonej w niej wiedzy w sposób bardziej świadomy będziesz dokonywać codziennych wyborów, przyczyniając się do ratowania planety.
Autor: Mike Berners-Lee
Oprawa: Miękka
Ilość stron: 320
Dlaczego zebry nie mają wrzodów

Autor wnikliwie opisał, co dzieje się z człowiekiem, gdy doświadcza stresu. Dzięki lekturze zrozumiemy, w jaki sposób oddziaływanie stresu na organizm ludzki wpływa na całe nasze życie, czyniąc nas podatnymi na choroby cywilizacyjne, wywołując m.in. zaburzenia pamięci i funkcjonowania mózgu, otyłość czy cukrzycę.
Autor: Robert M. Sapolsky
Oprawa: Miękka
Ilość stron: 450
Skandalistki. Kobiety, które zadziwiały i szokowały

Małgorzata Czapczyńska opowiada o niezwykłych kobietach, które rezygnowały ze wszystkiego w imię miłości, łamały konwenanse i zadziwiały świat swoją odwagą. Wyjętych spod prawa skandalistkach i wizjonerkach, które zmieniły bieg historii.
Autor: Małgorzata Czapczyńska
Oprawa: Miekka
Ilość stron: 272
Naku*wiam zen

Szczera do bólu, porywająca książka o nieszablonowej relacji dwojga wybitnych artystów, którzy są także ojcem i córką. Zderza się w niej absurd i powaga, euforia i rozpacz, rzeczy święte i puszczanie bąków. Jest też o przyzwoitości w sztuce i w życiu. I o wolności.
Autor: Maria Peszek
Oprawa: Miekka
Ilość stron: 336
Factfulness. Dlaczego świat jest lepszy, niż myślimy, czyli jak stereotypy zastąpić realną wiedzą

Inspirująca i rewolucyjna, pełna interesujących anegdot i poruszających historii. Factfulness jest książką, którą należy przeczytać, ponieważ zmieni ona twój sposób postrzegania świata.
Autor: Hans Rosling, Ola Rosling, Anna Rosling-Ronnlund
Oprawa: Miękka
Ilość stron: 368
Minuty. Reportaże o starości

Ta książka pomaga oswoić starość, ale pokazuje też, że wbrew pozorom może tętnić życiem bardziej niż za młodu. I że właśnie wtedy można poczuć wolność.
Autor: Iza Klementowska
Oprawa: Miękka
Ilość stron: 316
Przyjaciele, kochankowie i ta Wielka Straszna Rzecz

Matthew Perry, gwiazda serialu „Przyjaciele”, przenosi czytelników na scenę najbardziej znanego sitcomu wszechczasów, jednocześnie opowiadając o swoich prywatnych zmaganiach z uzależnieniem. Z typowymi dla siebie poczuciem humoru i szczerością szczegółowo opisuje trwającą całe życie walkę z chorobą i to, co ją napędzało, pomimo posiadania „wszystkiego”.
Autor: Matthew Perry
Oprawa: Twarda
Ilość stron: 304
I am real. Opowieść matki

„I am real” to opowieść o ciężkiej próbie, na jaką została wystawiona rodzina Keliego i on sam. To rozdzierająca serce historia bezgranicznej miłości, uporu, odwagi i wytrwałości o dosłownie hollywoodzkim zakończeniu.
Autor: Margrét Dagmar Ericsdóttir
Oprawa: Miękka
Ilość stron: 368
Historia LEGO. Opowieść o rodzinie, która stworzyła najsłynniejszą zabawkę na świecie

Biografia LEGO, bogato ilustrowana wcześniej niepublikowanymi zdjęciami, jest wspaniałą propozycją zarówno dla fanów LEGO, którzy chcieliby poznać kulisy powstania swoich ulubionych klocków, jak i dla wszystkich, którzy chcieliby zgłębić i zrozumieć ten światowy fenomen.
Autor: Jens Andersen
Oprawa: Twarda
Ilość stron: 496
Sapiens. Od zwierząt do bogów

Światowy hit. Książka, dzięki której rozpoczęła się międzynarodowa kariera Harariego. Całościowa historia człowieka - od ukrywania się w jaskiniach do podróży na Księżyc i inżynierii genetycznej. Sapiens to jeden z największych światowych bestsellerów ostatnich lat. Ponad 8 milionów sprzedanych egzemplarzy. Hollywoodzką ekranizację książki przygotowuje Ridley Scott.
Autor: Yuval Noah Harari
Oprawa: Twarda
Ilość stron: 544
Mniej znaczy lepiej. O tym, jak odejście od wzrostu gospodarczego ocali świat

Autor proponuje wiele konkretnych rozwiązań, które pomogłyby zbudować postkapitalistyczną gospodarkę. Wiele z nich jest już – w mikroskali – testowanych na różnych polach, nawet w naszym otoczeniu. Książka Hickela jest jak haust świeżego powietrza – pozwala zacząć myśleć w nowy sposób o problemach, z których dotąd nie widzieliśmy wyjścia.
Autor: Jason Hickel
Oprawa: Miękka
Ilość stron: 384
Wiek paradoksów. Czy technologia nas ocali?

Dlaczego płacimy za oszukiwanie samych siebie? Czy robot może emocjonalnie złamać człowieka? Jak wielkie firmy wykorzystują naszą samotność?
Natalia Hatalska pozwala inaczej niż dotychczas spojrzeć na to, czym jest życie w XXI wieku, odkryć i zrozumieć mechanizmy kierujące relacjami, technologią i polityką.
Autor: Natalia Hatalska
Oprawa: Twarda
Ilość stron: 352
Życie to za mało. Reportaże o stracie i poszukiwaniu nadziei

Polska ostatnich lat odbita w poruszających i wstrząsających tekstach Izy Michalewicz. Niemal dwie dekady historii ludzi, których los wystawił na niewyobrażalne próby, utrwalone przez znakomitą reporterkę. Opowieści składające się na Życie to za mało to najważniejsze reportaże laureatki wielu nagród, pisane z niezgody na rzeczywistość, ale i chęci, by ten walący się świat oswoić.
Autor: Iza Michalewicz
Oprawa: Miękka
Ilość stron: 486
Społeczeństwo zmęczenia i inne eseje

Brak prywatności, niemożność normalnego przeżywania cierpienia, niszcząca siła przymusu miłości to kolejne cechy charakterystyczne świata, w którym żyjemy. Licznie odwołując się do klasyków filmu, literatury i filozofii.
Autor: Byung-Chul Han
Oprawa: Miękka
Ilość stron: 256
Jak pokochać centra handlowe

Depresyjna mieszkanka przedmieść Warszawy. Przedstawicielka pokolenia umów śmieciowych. Bywalczyni supermarketów. Młoda żona i – niedługo – matka. Bohaterka „Jak pokochać centra handlowe” to kobieta, w jakiej przejrzeć może się wielu z nas.
Autor: Natalia Fiedorczuk
Oprawa: Twarda
Ilość stron: 288
Ulga

Autorka przenikliwie portretuje pokolenie współczesnych trzydziestolatków, z jego pakietem bazowym: deweloperskim kredytem, stresującą pracą i średnio satysfakcjonującym życiem rodzinnym. Normalsi, karierowicze, młode i mniej młode mamuśki – to dystansujące etykiety, to nie o nas, to na pewno nie o mnie. Ale i my, prędzej lub później zakochujemy się, zdradzamy, robimy zakupy w hipermarkecie, zawozimy dzieci do szkoły i odwiedzamy teściów.
Autor: Natalia Fiedorczuk
Oprawa: Twarda
Ilość stron: 272
Człowiek, który pomylił swoją pracę z życiem. Jak pozbyć się bagażu emocjonalnego w pracy

Książka zawiera wiele przydatnych porad, które pomogą czytelnikowi radzić sobie w trudnych sytuacjach, takich jak krytyka pracy czy lęk. Ponadto, książka pomaga w walce z perfekcjonizmem i pozwala dostrzec problemy, które wcześniej były niewidoczne. "Człowiek, który pomylił swoją pracę z życiem" to poradnik, który pomaga naprawić błędy i uniknąć ich w przyszłości, a także pomaga czytelnikom poprawić swoje samopoczucie w pracy i osiągnąć sukces zawodowy.
Autor: Naomi Shragai
Oprawa: Twarda
Ilość stron: 320
Ten dziwny wiek

Historia młodej, czarnej opiekunki do dzieci, jej pracodawczyni o nazbyt dobrych intencjach oraz zaskakującego spotkania, które może zniszczyć kruchy zamek zbudowany na uśmiechach i miłych gestach.
Autor: Kiley Reid
Oprawa: Twarda
Ilość stron: 376
Kolejna wielka migracja. O wędrówkach ludzi i zwierząt na zmieniającej się planecie

W codziennych wiadomościach roi się od historii ludzi wyrwanych ze swojego środowiska i zmuszonych do podjęcia wędrówki. Dzikie zwierzęta także opuszczają ocieplające się morza i pustynniejące lądy, masowo odpełzając, odpływając i odlatując z dotychczasowych siedlisk. Media przedstawiają te migracje jako niemające precedensu i wywołujące strach przed chorobami i wojnami wśród mieszkańców Zachodu. Po obu stronach Atlantyku eksperci przewidują zalew milionów najeźdźczych obcych, niepowstrzymanych jak tsunami.
Autor: Sonia Shah
Oprawa: Miękka
Ilość stron: 414
Tyłem do kierunku jazdy

Staśka zawsze była krewka. Spryciula, cwaniara, fryga. W PRL-u była jak kolorowy ptak. Biegała ulicami Warszawy w ufarbowanych pepegach. Zawsze dwa kroki do przodu. Tu biznes, tam flirt, na boku wódeczka.
Autor: Sylwia Chutnik
Oprawa: Twarda
Ilość stron: 288
Superniania kontra trzyletni Antoś

Choć Konwencja o prawach dziecka obowiązuje w Polsce od ponad trzydziestu lat, społeczna pozycja dzieci wciąż znajduje wyraz w powiedzeniu „dzieci i ryby głosu nie mają”, a przekonanie, że „jeden klaps jeszcze nikomu nie zaszkodził”, jest nadal bardzo często spotykane.
Autorka: Anna Golus
Oprawa: Miękka
Liczba stron: 312
Rekomendowane dla rodziców dziecka w wieku:
Epoka hipokryzji. Seks i erotyka w przedwojennej Polsce

W Drugiej Rzeczpospolitej trwa rewolucja seksualna. Kraj nieskazitelnych dżentelmenów, pełnych gracji dam i bohaterów, którzy wywalczyli o niepodległość był jednocześnie niekwestionowaną ojczyzną seksualnego wyzwolenia. Tylko jakoś samo słowo „seks” niezbyt często padało. Nie pozwalała na to cenzura.
Autor: Kamil Janicki
Oprawa: Twarda
Liczba stron: 488
Drugi mąż czwartej żony

Dowiedz się, jak wygląda obrządek małżeństwa w różnych miejscach na świecie.
Autor: Waldemar Kuligowski
Słowa na ścianie

Książka opowiada historię Adama, który otrzymał diagnozę schizofrenii paranoidalnej. Nadzieję daje mu lek, który ma jednak skutki uboczne. Chłopak się zakochuje, więc zaczyna udawać takiego, jakiego widzi go wybranka serca. Musi jednak ukrywać swoje prawdziwe oblicze.
Autor: Julia Walton
Wojna z pięknem. Reportaże o oszpecaniu Szwecji

Czy chodzi o ten osobliwy szwedzki strach przed tym, co nienowoczesne? Na to wygląda.
Autor: Frederik Kullberg
Odpowiedzialna moda. Guilt-free przewodnik po slow fashion

To nie jest książka o modzie, to zaproszenie do podróży śladami naszych ubrań, a także do wnętrza siebie. Na końcu tej wyprawy zrozumiesz, jak ubierać się bardziej świadomie i być fair względem siebie, innych i planety.
Autor: Katarzyna Zajączkowska
Oprawa: Miękka
Ilość stron: 336
Nasza nerwowa planeta

Autor: Matt Haig
Oprawa: Miękka
Ilość stron: 304
Driada i inne opowieści

Autor: Hans Christian Andersen
Oprawa: Miękka
Liczba stron: 168
Mądrość mnicha. Czego nauczyło mnie życie w leśnym klasztorze

Bez seksu, bez masturbacji, bez pieniędzy, bez alkoholu, bez rodziny i bez wygód współczesnego świata. I co najważniejsze – na własne życzenie.
Autor: Björn Natthiko Lindeblad
Oprawa: Miękka ze skrzydełkami
Ilość stron: 208
Matka wynalazku. Jak uprzedzenia hamują postęp

Historia techniki z definicji jest historią męskich wynalazków. Źródłem problemów z nowymi technologiami jest nasze wyobrażenie o płci i podziale na umysł i ciało – ten pierwszy męski, to drugie kobiece. Czas to zmienić.
Autor: Katrine Marçal
Oprawa: Twarda
Ilość stron: 304
Światy wzniesiemy nowe

Wprawdzie niektórzy mówią, że świat taki, jaki znamy, dobiega końca, ale jednak wciąż są ludzie, którzy chcą wymyślać go na nowo.
To osobista opowieść reporterki, która zmęczona bezsilnością wobec sytuacji na świecie wyrusza w podróż po europejskich społecznościach intencjonalnych – tych, które istnieją, i tych, którym nie udało się przetrwać.
Autor: Urszula Jabłońska
Oprawa: Zintegrowana
Moja lewa joga

Paulina Młynarska bardzo szczerze opowiada o swojej drodze - dzięki regularnej praktyce jogi - od bólu, lęku i traumy do wolności, dobroci i łagodności. Od czego zacząć? Jak poznać jogicznych szarlatanów i oszustów? Jak krok po kroku iść ścieżką ku mądrości, nie traktując wszystkiego zbyt serio?
Autor: Paulina Młynarska
Oprawa: Zintegrowana
Ilość stron: 256
Zapach trawy. Opowieści o dzieciach hipisów

Iza Klementowska prowadzi nas przez trzy kontynenty, żeby odpowiedzieć na pytanie, jak ruch hipisowski wpłynął na życie dzieci kwiatów a przede wszystkim ich dzieci i wnuków.
Autor: Iza Klementowska
Oprawa: Miękka ze skrzydełkami
Liczba stron: 400