Demokracja niejedno ma imię. Nierozerwalnie wiąże się z wolnością, tolerancją, równością i dbałością o prawa człowieka. Dla najmłodszych hasła te mogą być jednak zbyt abstrakcyjne, niezrozumiałe. Aby je przybliżyć, warto sięgnąć po książki omawiające ważne zagadnienia społeczne.
Szlaban

Historia o tym, że rodzice nie zawsze zachowują się tak, jak sami by tego chcieli.
Zapowiedź wydawnictwa Natuli – dzieci są ważne
Autorka: Alicja Dyrda
Ilustratorka: Aleksandra Gołębiewska
Okładka: Twarda
Strony: 32
Rekomendacja wiekowa:
Cud rodzicielstwa

Autor wyróżnia siedem niewypowiedzianych próśb dzieci do rodziców. Są to pragnienia uniwersalne, stanowiące podstawę egzystencji człowieka. Dlaczego rezygnujemy z nich w procesie wychowania na rzecz przekonań i społecznej poprawności? Wróćmy do źródła. Stwórzmy nowy początek wraz z powołanym przez nas życiem.
Książka wydana przez Natuli – dzieci są ważne
Autor: Shai Orr
Oprawa: Twarda
Liczba stron: 224
Rekomendowane dla rodziców dziecka w wieku:
Książka o człowieku w spektrum autyzmu

Przewodnik po tym, jak radzić sobie w neurotypowym świecie, zachowując jednocześnie to wszystko, co czyni nas Weroniką, Jerzym, Natalią i Joanną. Książka o człowieku w spektrum autyzmu może przydać się też każdemu, kto chciałby „wejść do głowy” osoby w spektrum. Ta niezwykła książka przełamuje stereotypy i burzy bariery, a czyni to z należytym wdziękiem i humorem.
Książka wydana przez Natuli – dzieci są ważne
Autor: Weronika i Jerzy Janiakowie
Oprawa: Twarda
Liczba stron: 200
Życie seksualne rodziców

W jaki sposób budować związek z partnerem (partnerką) "po dziecku". Jak się kochać i być kochaną?
Książka wydana przez Natuli – dzieci są ważne
Autor: Zosia i Dawid Rzepeccy w rozmowie z Natalią Fiedorczuk
Oprawa: Twarda
Liczba stron: 256
MASZ MOC! Poradnik zmieniania świata

Nadciąga nowa książka autorki "GIRL POWER. Opowieści, które chcą zdobyć świat". "MASZ MOC!" to poradnik-opowieść dla tych, którzy mają silne poczucie sprawiedliwości, empatię, poczucie humoru i wielkie serce. Znajdziesz tu mnóstwo porad, jak zmienić świat, proste zadania DIY, inspirujące historie o słynnych dzieciach aktywistach, takich jak Malala Yousafzai czy Claudette Colvin, a także o Twoich rówieśnikach, którzy swoimi codziennymi działaniami, krok po kroku, sprawiają, że świat staje się lepszy i lepszy.
Autor: Caroline Paul
Ilustracje: Lauren Tamaki
Oprawa: Twarda
Ilość stron: 128
Rekomendacja wiekowa:
Rewolucje

To kolejna po „Murach” książka twórczego duetu Bogusia Janiszewskiego i Maxa Skorwidera, skierowana do uczniów i wszystkich zainteresowanych historią świata. W prosty i żartobliwy sposób opowiada o złożonych i ważnych zmianach w naszej historii i ich konsekwencjach. W książce znalazła się rewolucja wywołana wirusem SARS-COV-2, która obecnie trwa, i której skutki boleśnie odczuwa cały świat.
Autor: Janiszewski Boguś
Ilustracje: Skorwider Max
Oprawa: Twarda
Ilość stron: 64
Rekomendacja wiekowa:
Salve Femina

To ilustrowana książka, która pokazuje, że feminizm to nie impuls, ani produkt współczesności. Znajdziemy tu portrety ponad stu Polek, które odegrały ważną rolę w historii Polski i na zawsze weszły do historii polskiego feminizmu.
Autor: Magdalena Gaładyk
Oprawa: Twarda
Ilość stron: 224
Rekomendacja wiekowa:
Twoje ciałopozytywne dojrzewanie. Dla dziewczynek w wieku 8-12 lat

Ta książka jest poradnikiem, a informacje w niej zawarte mają charakter edukacyjny. Jej treść została sprawdzona przez lekarzy, w tym przez ginekolożkę.
Autorka: Barbara Pietruszczak
Ilustracje: Anna Rudak
Oprawa: Twarda
Ilość stron: 208 stron w tym Miesiączkowa Strona Pamiątkowa
+ 25 naklejek z autorskimi ilustracjami Anny Rudak
Rekomendacja wiekowa:
Mała książka o homofobii

Autorka w przystępny sposób wyjaśnia pojęcia homofobii, dyskryminacji (m.in. ze względu na płeć i orientację seksualną) obcości i tolerancji. Na konkretnych przykładach wskazuje jakie zagrożenia powodować mogą wrogie stereotypy, uprzedzenia i wynikające z nich dyskryminacja oraz wykluczenie konkretnych osób i całych grup społecznych.
Autor: Anna Laszuk
Oprawa: Twarda
Ilość stron: 104
Rekomendacja wiekowa:
Historia kobiet

Czy kobieta mogła być faraonem? Dlaczego Greczynki całe dnie spędzały w domach? Kiedy spalono na stosie ostatnią czarownicę? Historia, o której uczymy się w szkole, to historia mężczyzn. Dzięki tej książce dowiesz się, jak wyglądało życie kobiet.
Autor: Katarzyna Radziwiłł
Oprawa: Twarda
Ilość stron: 44
Rekomendacja wiekowa:
Strajk

Zwierzęta na całym świecie zawarły milczące porozumienie: nie tylko przestały się odzywać, ale także współpracować z człowiekiem! Na kuli ziemskiej nastała zupełna cisza... Rozpoczął się strajk zwierząt! Szkodliwa dla Ziemi działalność człowieka doczekała się w końcu odpowiedzi ze strony zwierząt, które postanowiły zaprotestować i ogłosić własną formę strajku klimatycznego!
Dzień Ziemi powinniśmy zatem obchodzić każdego dnia, tak żeby o wszystkich tych zagrożeniach pamiętać i im zapobiegać nie tylko raz w roku, ale codziennie!
Autor: Eduarda Lima
Oprawa: Twarda
Ilość stron: 40
Rekomendacja wiekowa:
Young power! 30 historii o tym, jak młodzi zmieniają świat

Justyna Suchecka – dziennikarka, specjalistka od spraw młodzieży. Kibicuje dzieciakom w spełnianiu marzeń, uczy się od nich myślenia wbrew schematom i razem z nimi robi hałas.
Poznaj 30 historii o młodych, którzy swoją pomysłowością zadziwiają dorosłych. Zobacz, jak to się robi!
Autor: Justyna Suchecka
Oprawa: Twarda
Ilość stron: 192
Rekomendacja wiekowa:
Ciało kobiety, mądrość kobiety

Ekscytująca podróż przez kobiecość w wymiarze fizycznym i duchowym. Książka, która na zawsze zmieni twoje życie, sprawiając, że inaczej spojrzysz na swoje ciało i zrozumiesz zachodzące w nim procesy, a także poczujesz przepływającą przez ciebie energię oraz odmienisz swoje relacje z samą sobą i ze swoim otoczeniem. Jesteś całością: ty, twoje ciało, twój duch. Poznaj siebie i zadbaj o swoje zdrowie.
To lektura potrzebna każdej z nas – wyposaży cię w wiedzę na temat twojego ciała i ułatwi ci zmianę nastawienia do swojej fizyczności, byś mogła się z samą sobą zaprzyjaźnić, zaakceptować siebie i otoczyć się jak najlepszą troską – bo na nią zasługujesz.
Autor: Christiane Northrup
Oprawa: Miękka ze skrzydełkami, oprawa szyta
Ilość stron: 880
Kto się boi gender?. Prawica, populizm i feministyczne strategie oporu

Obowiązkowa lektura dla wszystkich osób, które chcą zrozumieć, jak skutecznie stawić opór prawicowej hegemonii.
Autor: Agnieszka Graff, Elżbieta Korolczuk
Oprawa: Miękka ze skrzydełkami
Ilość stron: 432
Matka wynalazku. Jak uprzedzenia hamują postęp

Historia techniki z definicji jest historią męskich wynalazków. Źródłem problemów z nowymi technologiami jest nasze wyobrażenie o płci i podziale na umysł i ciało – ten pierwszy męski, to drugie kobiece. Czas to zmienić.
Autor: Katrine Marçal
Oprawa: Twarda
Ilość stron: 304
Płonąca kobieta

W roku 2017 książka „Płonąca Kobieta” uzyskała srebrny medal Nautiliusa w programie „Kobiety”, w kategorii książek o Kobiecej podróży do siebie oraz stała się bestsellerem Amazona.
Oprawa: Miękka
Ilość stron: 272
Spermagedon. Schyłek reprodukcji

W tej ekscytującej i bardzo aktualnej książce Niels Christian Geelmuyden rzuca światło na aktualne badania i zastanawia się co możemy zrobić, żeby poprawić jakość naszego nasienia.
Autor: Niels Christian Geelmuyden
Oprawa: Twarda
Ilość stron: 360
Nieposkromiona

Ta książka nie przeprowadzi Cię przez tę trudną drogę. Ta książka zainspiruje Cię do odnalezienia siebie autentycznej i wolnej.
Autor: Glennon Doyle
Oprawa: Miękka ze skrzydełkami
Ilość stron: 320
Ona ma siłę. Poczuj się pewnie we własnym ciele. Najlepszy przewodnik po seksualności kobiet

EMILY NAGOSKI obala liczne mity, pomaga kobietom oswoić seksualność i przede wszystkim pokochać własne ciało, czyniąc z różnorodności i niedoskonałości piękno i prawdziwą siłę.
Autor: Emily Nagoski
Oprawa: Miękka
Ilość stron: 400
Biblia waginy

Tyle ważnych pytań, a wokół mnóstwo niesprawdzonych informacji. Ginekolożka położniczka obnaża mity i podaje fakty poparte najnowszymi badaniami naukowymi na temat kobiecej anatomii, zdrowia i seksualności. W dzisiejszych czasach, gdy króluje klikalność, pseudonauka i rekomendacje influencerów, łatwo stracić orientację. Porady ze stron internetowych, sugestie życzliwych znajomych i niedoinformowanych partnerów czy nawet zalecenia przedstawicieli świata medycznego potrafią się wykluczać. Jak oddzielić prawdę od bzdur?
Autor: Dr Jen Gunter
Oprawa: Miękka
Ilość stron: 450
Biegnąca z wilkami

Jaka jest kobieta? Jaka jest jej natura, pierwotne instynkty? Czym kieruje się w życiu? Kim by była, gdyby świat nie starałby się jej na siłę „ucywilizować”? Clarissa Estes odpowiada na te i inne pytania w dziele swojego życia pod tytułem „Biegnąca z wilkami”, które pisała przez ponad dwie dekady.
Autorka: Estes Pinkola Clarissa
Oprawa: Miękka
Ilość stron: 684
Selekcje. Jak szkoła niszczy ludzi, społeczeństwa i świat

Trudno sobie wyobrazić świat bez szkoły. A może właśnie to powinniśmy dziś zrobić?
Autor: Mikołaj Marcela
Oprawa: Miękka
Liczba stron: 288
Trzecia płeć świata

To nie jest książka o świecie minionym, po którym zostały dobre wspomnienia. Przeciwnie, dotyczy współczesności, a część z przedstawionych tutaj osób można odnaleźć w światowej sieci internetowej. Pewne jest, że tekst nie wyczerpuje tematu. Każdy z rozdziałów tej książki opowiada o innym kulturowym mikrokosmosie i o odrębnej sieci znaczeń przypisywanych płci.
Najważniejszym celem tej książki jest bowiem zaproszenie do podróży po wielkim kręgu, w którym wszyscy jesteśmy – w taki czy inny sposób – spokrewnieni i bliscy. Żeby to jednak było możliwe, trzeba na początek ten krąg dostrzec.
Autor: Waldemar Kuligowski
Oprawa: Twarda
Ilość stron: 96
Mała książka o przemocy

Jest tylko jedna osoba, która ma odwagę napisać książkę dla dzieci o przemocy!
Autor: Pernilla Stalfelt
Ilustracje: Pernilla Stalfelt
Oprawa: Twarda
Ilość stron: 26
Nagroda: W 2001 roku przyznano autorce nagrodę za najlepszą książkę dla dzieci, ufundowaną przez dziennik Expressen. 2004 roku autorka otrzymała nagrodę Astrid Lindgren. Była również nominowana do prestiżowej nagrody Deutsche Jugendpreis.
Rekomendacja wiekowa:
Błoto

Jadzia to nowa koleżanka Antka. Wspina się na drzewa i skacze w kałuże. Czy to znaczy, że jest niegrzeczna?
Książka wydana przez Natuli – dzieci są ważne
Autorka: Alicja Dyrda
Ilustratorka: Aleksandra Gołębiewska
Okładka: Twarda
Strony: 32
Rekomendacja wiekowa:
Tort

Tytus, najlepszy przyjaciel Antka, nie traktuje go najlepiej, gdy dostaje zaproszenie na jego urodziny. Twierdzi, że sam miał dużo lepsze – z magikiem i sztuczkami. Antkowi robi się przykro i nazywa Tytusa głupim. Czy to znaczy, że jest niegrzeczny?
Książka wydana przez Natuli – dzieci są ważne
Autorka: Alicja Dyrda
Ilustratorka: Aleksandra Gołębiewska
Okładka: Twarda
Strony: 32
Rekomendacja wiekowa:
Łobuz

Opowieść o tym, że każdy (i dziecko, i dorosły) ma prawo decydować o swoim ciele. Antek nie lubi całowania się i przytulania do osób, których nie zna. Czy to znaczy, że jest niegrzeczny?
Książka wydana przez Natuli – dzieci są ważne
Autorki: Alicja Dyrda, Natalia Fiedorczuk
Ilustratorka: Aleksandra Gołębiewska
Oprawa: Twarda
Ilość stron: 28
Rekomendacja wiekowa:
Rosół

Rosół babci to zupa najlepsza na świecie, ale nie dziś, kiedy… posypano ją natką pietruszki. Antek nie chce jej zjeść. Czy to znaczy, że jest niegrzeczny?
Książka wydana przez Natuli – dzieci są ważne
Autorki: Alicja Dyrda, Natalia Fiedorczuk
Ilustratorka: Aleksandra Gołębiewska
Oprawa: Twarda
Ilość stron: 28
Rekomendacja wiekowa:
Smok

Tytus to najlepszy kolega Antka. Ale dziś chłopcom trudno jest się zrozumieć, bo Antek nie chce się podzielić swoim nowym przebraniem. Czy to znaczy, że jest niegrzeczny?
Książka wydana przez Natuli – dzieci są ważne
Autorki: Alicja Dyrda, Natalia Fiedorczuk
Ilustratorka: Aleksandra Gołębiewska
Oprawa: Twarda
Ilość stron: 28
Rekomendacja wiekowa:
Czerwone chustki

Camilla jest niepewną siebie trzynastolatką, która jakiś czas temu straciła mamę i nie potrafi odnaleźć się w nowej rodzinie. Nie znajduje nici porozumienia ani z przyszywaną siostrą, ani z uczniami szkoły, do której trafia.
Autor: Roberta Marasco
Ilustracje: Anna Rudak
Ilość stron: 196
Rekomendacja wiekowa:
Empatia zmienia nas, zmienia szkołę, zmienia świat

Książka jest wprowadzeniem w tematykę Porozumienia bez Przemocy skierowane do nauczycieli, którym bliskie są kwestie komunikacji i rozwiązywania konfliktów. Składa się z teoretycznego wprowadzenia i ośmiu scenariuszy lekcji tworzących cykl zajęć o komunikacji i empatycznych relacjach.
Autor: J. Berendt, P. Orbitowska-Fernandez, M. Sendor
Oprawa: Miękka
Liczba stron: 160
Rekomendowane dla rodziców dzieci w wieku:
W demokracji to my, obywatele, mamy największy wpływ na życie publiczne. Aby wszystko funkcjonowało prawidłowo, powinniśmy być zaangażowani i grać „do jednej bramki”. Każdy z nas wie jednak, że z tą grą różnie bywa. Nie działamy solidarnie, nie podążamy w jednym kierunku. Książki o demokracji, które tutaj zebraliśmy, pozwolą zrozumieć najmłodszym, że wszystkie decyzje leżą tak naprawdę w naszych rękach.
Najważniejsze idee demokracji dla młodego czytelnika
Jedną z najlepszych książek o demokracji jest pierwsza część czterotomowej serii „Książki jutra” – Co to właściwie jest demokracja stworzona przez Equipo Plantel. Wydana przeszło 40 lat temu, teraz, w nowej szacie graficznej, prezentuje wciąż świeże i aktualne spojrzenia na demokrację. Jej twórcy porównują tytułowy ustrój do placu zabaw, na którym grają różni uczestnicy. Wkrótce okazuje się, że wszyscy wygrywają, bo w grze demokratycznej stawką jest wolność. Na ostatnich stronach znajduje się test i zaproszenie młodych czytelników do nadsyłania odpowiedzi – na ich podstawie powstanie nowa książka. Ciekawą propozycją jest też Mała książka o demokracji, której 13-letnia bohaterka układa listę rzeczy, które chciałaby zmienić. Autorka książki w ten sposób wyjaśnia, co o związanych z demokracją sprawach myślą dzieci.
Demokrację zaczynamy od rzeczy małych
Często zapominamy o tym, że istotą demokracji jest również dbanie o środowisko, czyli m.in. oszczędzanie wody czy segregowanie śmieci. Aby lepiej zrozumieć zagadnienia związane z kryzysem klimatycznym, sięgnijcie po książkę Klimat. To, o czym dorośli ci nie mówią. Jej twórcy sprawdzają, jakie rozwiązania wprowadzają obecnie państwa i organizacje międzynarodowe – przypominają jednocześnie, że wiele zależy także od nas samych. Postawy obywatelskie przybliżył również Robert Biedroń – prezydent Słupska i autor interaktywnej książki Włącz demokrację. Demokracja ma wiele twarzy, a ta kategoria jest tego najlepszym przykładem.