Wszystko, czego ci nie mówią, gdy jesteś nastolatkiem. Jak przygotować się na dorosłość

Czujesz przygnębienie i złość, bo ciągle słyszysz, że robisz coś nie tak. Tylko co, jeśli zachowania, które irytują dorosłych – skłonność do podejmowania ryzyka, brak empatii, zmienność nastrojów, poszukiwania swojej tożsamości – są normalne i naturalne? No właśnie, wynikają one ze zmian, które w okresie dorastania dokonują się w twoim mózgu. Szkoda tylko, że nikt z tobą o tym nie rozmawia… Nikt ci nie mówi prawdy o dorastaniu i nie przygotowuje na start w dorosłość!
Autor: Mikołaj Marcela
Oprawa: Miękka
Liczba stron: 256
Rekomendacja wiekowa:
SEXEDPL. Dorastanie w miłości, bezpieczeństwie i zrozumieniu. Przewodnik dla rodziców

„Nikt nikogo nie uczy, jak być rodzicem. W rolę mamy, czy taty trzeba wejść niejako z marszu, a potem na własną rękę szukać dróg w świecie pełnym stereotypów, uprzedzeń i sprzecznych informacji. A jednocześnie radzić sobie z codziennością w domu, w którym dzieci zmagają się ze swoją rozwijającą się seksualnością, uczą się swoich granic i budują poczucie własnej wartości.” - Anja Rubik
Autor: Anja Rubik
Oprawa: Miękka
Liczba stron: 336
Rekomendowane dla rodziców dzieci w wieku:
„Twój ciałopozytywny workbook” książka z ćwiczeniami dla dzieci w wieku 8-12 lat

To pierwszy w Polsce workbook – książka z ćwiczeniami, która pomaga w budowaniu ciałopozytywnej postawy u dzieci. Ciałopozytywność to inaczej pozytywne podejście do ciała. Pielęgnowanie takiego podejścia wzmacnia odporność psychiczną, śmiałość oraz rozumienie siebie i innych. Dzięki pracy z workbookiem dzieci będą mogły łatwiej przejść przez okres dojrzewania i lepiej radzić sobie z trudnościami w dorosłym życiu.
Autorka: Barbara Pietruszczak
Ilustracje: Anna Rudak oraz Barbara Pietruszczak
Oprawa: Twarda
Ilość stron: 128 stron, 50 ćwiczeń
Rekomendacja wiekowa:
Kiedy dziewczynka staje się kobietą

Książka napisana pięknie i lekko przez dojrzałą kobietę dla dziewczyn przygotowujących się do pierwszej krwi oraz ich matek – tak naprawdę, także dla ich wewnętrznych dziewczynek i nastolatek, które nie doświadczyły takiej inicjacji w kobiecość i dzięki niej mogą odwstydzić swoje bolesne doświadczenia związane z miesiączką.
Autor: Lucy H. Pearce
Oprawa: Miękka
Ilość stron: 104
Rekomendacja wiekowa:
Moje ciało jest okej!

Jak polubić swoje ciało i poczuć się w nim dobrze?
Kiedy ma się 9 czy 12 lat, nie jest łatwo dogadać się z ciałem. Może nogi wydają się za długie? Włosy są mysim kolorze lub zbyt kręcone? Uśmiech nie tak ładny jak u innych? Dopadają nas kompleksy, możemy doświadczyć hejtu czy poczucia inności. Jak zaakceptować siebie i poczuć się dobrze w swoim ciele?
Autor: Aleksandra Górecka, Anna Natasza Górecka
Rekomendacja wiekowa:
Dziewczyńskie sprawy. Przewodnik po dojrzewaniu

Czym jest miesiączka? Jak pokonać kryzys pryszczowy? Czy muszę nosić stanik? Co się właściwie ze mną dzieje? Przemiana z dziecka w nastolatkę nie jest prosta!
Ciało ulega metamorfozie, do głosu dochodzą hormony, a w mózgu zachodzi coś w rodzaju przemeblowania. Młode dziewczyny, których to wszystko dotyczy, często czują się zagubione.
Autor: Nina Brochmann, Ellen Støkken Dahl
Rekomendacja wiekowa:
Twoje ciałopozytywne dojrzewanie. Dla dziewczynek w wieku 8-12 lat

Ta książka jest poradnikiem, a informacje w niej zawarte mają charakter edukacyjny. Jej treść została sprawdzona przez lekarzy, w tym przez ginekolożkę. Książka znalazła się na prestiżowej liście White Ravens 2022!
Autorka: Barbara Pietruszczak
Ilustracje: Anna Rudak
Oprawa: Twarda
Ilość stron: 208 stron w tym Miesiączkowa Strona Pamiątkowa
+ 25 naklejek z autorskimi ilustracjami Anny Rudak
Rekomendacja wiekowa:
Mała książka o homofobii

Autorka w przystępny sposób wyjaśnia pojęcia homofobii, dyskryminacji (m.in. ze względu na płeć i orientację seksualną) obcości i tolerancji. Na konkretnych przykładach wskazuje jakie zagrożenia powodować mogą wrogie stereotypy, uprzedzenia i wynikające z nich dyskryminacja oraz wykluczenie konkretnych osób i całych grup społecznych.
Autor: Anna Laszuk
Oprawa: Twarda
Ilość stron: 104
Rekomendacja wiekowa:
Trzecia płeć świata

To nie jest książka o świecie minionym, po którym zostały dobre wspomnienia. Przeciwnie, dotyczy współczesności, a część z przedstawionych tutaj osób można odnaleźć w światowej sieci internetowej. Pewne jest, że tekst nie wyczerpuje tematu. Każdy z rozdziałów tej książki opowiada o innym kulturowym mikrokosmosie i o odrębnej sieci znaczeń przypisywanych płci.
Najważniejszym celem tej książki jest bowiem zaproszenie do podróży po wielkim kręgu, w którym wszyscy jesteśmy – w taki czy inny sposób – spokrewnieni i bliscy. Żeby to jednak było możliwe, trzeba na początek ten krąg dostrzec.
Autor: Waldemar Kuligowski
Oprawa: Twarda
Ilość stron: 96
Jak sobie poczynamy. Historia różnych koncepcji i antykoncepcji nie dla dzieci

Książka odkrywa przed czytelnikiem historię przemian dotyczących roli i odpowiedzialności człowieka za stan populacji ludzkiej na świecie. Pomimo mnogości wątków nie wyczerpuje tematu. Jak pisze autorka: „w naszej wiedzy na ten temat są olbrzymie luki, to, ile wiemy, o naturze aktu seksualnego, wierności małżeńskiej, zalet dziewictwa, relacjach homoseksualnych, regulacji urodzeń, aborcji jest niczym w porównaniu z tym, czego nie wiemy."
Autor: Iwona Wierzba
Ilustracje: Marianna Sztyma
Oprawa: Twarda
Ilość stron: 382
Damy, dziewuchy, dziewczyny. Historia w spódnicy wyd. II

Cześć, jestem Heńka. Chcę Ci przedstawić moje koleżanki. Już dawno nikt ich nie odwiedzał, a mają mnóstwo fantastycznych historii do opowiedzenia. Dziesięcioletnia kobieta król, pierwsza kobieta chirurg, kobieta szpieg… Bohaterki i buntowniczki. Na pewno się polubicie! Bo możesz być jak one.
Autor: Anna Dziewit-Meller
Oprawa: Twarda
Ilość stron: 212
Rekomendacja wiekowa:
Sex edukacja. O dojrzewaniu, relacjach i świadomej zgodzie

Oto przewodnik, który odpowiada na najbardziej palące pytania nastolatków i młodych dorosłych na temat randek, związków, świadomej zgody i seksu.
Sex edukacja, napisana dla wszystkich nastolatków oraz obejmująca wszystkie tożsamości i orientacje seksualne, stanowi przewodnik po zdrowej ekspresji seksualnej, relacjach i wszystkim, co młodzi ludzie powinni wiedzieć o seksie.
Autor: Jennifer Lang
Oprawa: Miękka ze skrzydełkami
Liczba stron: 138
Seksuolożki. Nowe rozmowy

„Większość wizyt u seksuologa to historia wstydu”. A jedna książka to za mało, by je wszystkie opowiedzieć.
KONTYNUACJA BESTSELLEROWEJ KSIĄŻKI „SEKSUOLOŻKI. SEKRETY GABINETÓW”.
Autor: Marta Szarejko
Oprawa: Miękka
Liczba stron: 304
Trudny czas dojrzewania

Praktyczny poradnik dla rodziców, wychowawców, a także terapeutów nastolatków, który w przystępny sposób przedstawia w jaki sposób można wspierać nastolatków w wykształcaniu strategii rozwijania kompetencji społecznych i emocjonalnych.
Autor: Joseph Ciarrochi , Louise Hayes
Oprawa: Miękka
Liczba stron: 384
Rekomendowane dla rodziców dzieci w wieku:
Gorzka czekolada 2. Nowe opowiadania o ważnych sprawach

Kolejny tom opowieści dla dzieci i młodzieży poruszający ważne sprawy i towarzyszące im emocje.
Autor: Opracowanie zbiorowe
Oprawa: Miękka
Liczba stron: 432
Rekomendacja wiekowa:
Seksuolożki

Ginekolog zapyta Cię o ostatnią miesiączkę, a seksuolog – czy czerpiesz radość z seksu. Seks jest papierkiem lakmusowym relacji.
Z kobietami seksuolożkami o kobiecej seksualności szczerze rozmawia Marta Szarejko, dziennikarka i publicystka.
Autor: Marta Szarejko
Oprawa: Miękka
Liczba stron: 352
Królestwo dziewczynki

Symboliczna opowieść o dojrzewaniu, uważna za jedną z najpiękniejszych książek na świecie. Poetycka książka o pierwszej miesiączce i budzącej się do życia kobiecości. Jej bohaterką jest królewna, która wkracza w piękny, ale też niesamowicie wymagający okres. Okazuje się bowiem, że pierwsza miesiączka nie jest dotknięciem czarodziejskiej różdżki - dojrzewanie to proces, pełen sprzecznych odczuć i wielkich emocji.
Autor: Iwona Chmielewska
Oprawa: Twarda
Ilość stron: 44
Rekomendacja wiekowa:
Gorzka czekolada i inne ważne opowiadania o ważnych sprawach

Na pewno nie jeden nastolatek będzie identyfikował się z bohaterami "Gorzkiej czekolady" - Kacprem, któremu tak trudno zdobyć się na odwagę, nastoletnią właścicielką wielorasowego psa Kufla, której życie będzie o wiele prostsze, gdy przestanie notorycznie kłamać, Jackiem i Marcinem, którzy zupełnie inaczej oceniają, co to szczęście, a co pech. W tych opowiadaniach znajdą też swoje portrety sami dorośli - czasem (jak w "Rajskim ptaku") ostro zarysowane. I świat, który w tym wieku ocenia się może najsurowiej, ale jakże szczerze.
Autor: Opracowanie zbiorowe
Oprawa: Miękka
Ilość stron: 304
Rekomendacja wiekowa:
Ciałopozytywność i seksualność dla młodzieży
Już się nie wstydzimy. A przynajmniej robimy wszystko, żeby akceptowanie swojego ciała nie było tylko pustym sloganem, a czymś, co praktykujemy codziennie. Zadanie to nie należy do najłatwiejszych, ale książki, w których ciałopozytywność gra główną rolę, udowadniają, że każde ciało jest piękne.
Ruch Body Positive to jednak tylko jedna strona medalu. Z drugiej jest seksualność, która dla niektórych z nas wciąż jest tematem tabu. Dlaczego? Bo, nie owijając w bawełnę, tylko nieliczni współcześni rodzice mogli z pełną swobodą rozmawiać ze swoimi rodzicami o dojrzewaniu płciowym, seksie, orgazmie. Dziś może (a nawet powinno!) wyglądać to zupełnie inaczej. Na nastolatków czekają więc ciekawe propozycje książkowe, które w przystępny sposób wyjaśniają, czym jest ciałopozytywność, akceptacja własnego ciała i seksualność. Uczą też kochać swoje ciało bezwarunkowo i doświadczać pełni siebie.
Ciałopozytywność. Książki dla nastolatków zmagających się z zaburzeniami odżywiania czy brakiem akceptacji własnego ciała
Media społecznościowe wypełniają dziś zdjęcia idealnie wyrzeźbionych sylwetek, nieskazitelnych twarzy, świetnie uczesanych włosów. Teoretycznie każdy z nas wie, że za tą perfekcją bardzo często stoją godziny komputerowej obróbki, ale to tylko teoria. W takich warunkach próba akceptacji własnego ciała wcale nie jest łatwa, a konsekwencją wielokrotnych starań, które nie przynoszą żadnego efektu, bardzo często są zaburzenia odżywiania. Książki takie jak „Body Positive. Superprzewodnik po ciałopozytywności” czy „Twoje ciałopozytywne dojrzewanie” nie zastąpią wizyty u specjalisty, ale mogą być doskonałym punktem wyjścia do rozmowy z rodzicem o ruchu Body Positive, swoic potrzebach, pragnieniach i obawach. Ruch ciałopozytywności koresponduje też w dużej mierze z seksualnością – w końcu to w okresie dojrzewania akceptacja ciała staje się najczęściej tak dużym wyzwaniem. W tej kategorii znajdziecie więc książki dotykające zarówno ciałopozytywności (która nie ma nic wspólnego z promowaniem otyłości, będącej zaburzeniem czynności organizmu, i niezdrowego trybu życia), jak i rozwoju seksualnego. Ich autorzy przekonują, że każde ciało zasługuje na miłość! Zgodzicie się?