Przejdź do kasy Wartość koszyka: 0,00 zł

Blog

Kategoria: Tag:

Popularne tematy
Mamo, tato, skąd się biorą dzieci? – propozycje książek edukacyjnych

Skąd się wziąłem? – to dziecięce pytanie nie musi wcale Cię zaskoczyć. Na początku może mieć ono wymiar egzystencjalny, dlatego nie opowiadaj od razu o szczegółach technicznych związanych z przyjściem dziecka na świat. 

Mamo, tato, skąd się biorą dzieci? – propozycje książek edukacyjnych

Skąd się wziąłem?

To dziecięce pytanie nie musi wcale Cię zaskoczyć. Na początku może mieć ono wymiar egzystencjalny, dlatego nie opowiadaj od razu o szczegółach technicznych związanych z przyjściem dziecka na świat. Pytania dotyczące zapłodnienia pojawią się później, kiedy dziecko będzie miało już podstawową wiedzę na temat tego, jak powstaje nowe życie. Na początek wystarczy mu fakt, że do pojawienia się małego człowieka na świecie potrzebni są mama i tata.

Wraz z wiekiem dziecko będzie chciało tę wiedzę poszerzać. Kiedy maluch drąży temat, udzielamy odpowiedzi szerszych, które są dostosowane do jego wieku. Jeśli jakieś pytania sprawiają nam szczególny problem, to na rynku znajdziemy wiele publikacji, które pomogą nam w znalezieniu właściwych odpowiedzi. Zwykle najbardziej niepokoi rodziców wytłumaczenie, jak dochodzi do przekazania męskich plemników do ciała kobiety. Pamiętajmy jednak, że my dorośli te pytania i treści odczytujemy przez pryzmat naszych seksualnych doświadczeń, a nasze dziecko zaspokaja tylko swoją ciekawość.

Seria rodzicielska Wydawnictwa Natuli
Rozwój seksualny dzieci Karoliny Piotrowskiej

Z przekonaniem możemy stwierdzić, że oddajemy państwu jedną z najważniejszych książek rodzicielskich ostatnich lat.

Temat seksualności dzieci, pomimo ogólnej zgody co do jego fundamentalnego znaczenia, nie był nigdy w sposób przekrojowy i jednocześnie przystępny zaprezentowany rodzicom i opiekunom. Oto przedstawiamy poradnik, który realnie pomoże rodzicom wspierać rozwój seksualności ich dzieci.

[product id="15021"]

Klasyka
Nie wierzcie w bociany Elżbiety Pajączkowskiej i Krystyny Ponińskiej

Wydana po raz pierwszy w latach osiemdziesiątych. Całość opatrzona świetnymi ilustracjami Edwarda Lutczyna. Zapewne część z Was pamięta ją ze swego dzieciństwa. Niedawno wznowiono nakład w niezmienionej formule. Przeznaczona dla dzieci w wieku od 4 do 6 lat.

[product id="16268"]

Biały kruk, czyli o tabu w literaturze dziecięcej
Skąd się biorą dzieci Marcina Brykczyńskiego

Pierwsze wydanie książki opatrzone zostało ilustracjami Pawła Pawlaka. Niestety, po wielu krytycznych głosach, książkę usunięto ze sklepowych półek. Uznano, że zostały przekroczone granice, a cała afera rozegrała się m.in. o rysunek przedstawiający nagich, przytulających się rodziców. Ilustracje Pawlaka mogą oswoić dziecko z sytuacją, kiedy nakryje ono rodziców podczas uprawiania miłości. Pokazuje, że czułość i bliskość rodziców są ważne i nie są oderwane od prokreacji. Nakład został wznowiony z nowymi ilustracjami Iwony Cały przez wydawnictwo Literatura. Książka przeznaczona jest dla dzieci w wieku od 4 do 6 lat.

[product id="15030"]

 Mama zniosła jajko Babette Cole

Kolejna książka, której nie ma co szukać w sklepach. Została wycofana ze sprzedaży z powodu pokazania szczegółów technicznych dotyczących prokreacji. Przez niektóre środowiska okrzyknięta nawet jako pornograficzna. Dla mnie osobiście zabawna i przewrotna. To dzieci są tutaj ekspertami i edukują rodziców. Autorką tekstu i ilustracji jest Babette Cole. Przeznaczona dla dzieci w wieku od 4 do 6 lat.


Adopcja

A co, jeśli powyższe metody nie zadziałały? Jak wytłumaczyć dziecku, że nie jesteśmy jego biologicznymi rodzicami? Czy dziecko z adopcji pojawia się w nowym domu również z miłości?

Jeśli bocian nie przyleci, czyli skąd się biorą dzieci Agnieszki Frączek

To opowieść o radości dorosłych ze spełnionego marzenia o posiadaniu potomstwa oraz o więzi, jaka tworzy się między dzieckiem a “przybranym” rodzicem. Przeznaczona dla dzieci od 3 do 6 lat.

[product id="15497"]

Co na rynku?

W księgarniach znajdziemy bogatą ofertę książek poruszających temat tego, skąd się biorą dzieci. Ja podaję Wam tylko kilka własnych propozycji. Zanim jednak przeczytacie książkę dziecku, zróbcie to sami, skonfrontujcie się z treścią, która w niej jest zawarta. Sprawdźcie, czy znajduje się w niej prawidłowa terminologia płciowa i czy treści są dostosowane do wieku Waszego dziecka.

Przed twoim urodzeniem Rascala

Mamo, tato, skąd się wziąłem? Mamo, tato, a jak to było zanim pojawiłem się na świecie? Na te dziecięce pytania odpowiada tata – narrator tej opowieści. Z książki dowiadujemy się między innymi o różnych próbach stworzenia ludzika. Niestety, wszystkie dotychczasowe próby są nieudane aż do momentu, kiedy tata poznaje mamę i… robią ludzika z miłości. Napisana poetyckim językiem historia o tym, skąd się biorą dzieci i… rodzice. Wspólna lektura tej książki z dzieckiem może być jedną z form pokazania, jak bardzo je kochamy.

[product id="15702"]

Horror czyli skąd się biorą dzieci Grzegorza Kasdepke

Akcja rozgrywa się w przedszkolu. Pani Miłka oznajmia przedszkolakom, że jest w ciąży. Ale skąd w brzuchu u pani Miłki wzięło się dziecko? Może je zjadła? A może pani Miłka jest potworem, który pożera dzieci? Na początek strach bierze górę, ale bardzo szybko przedszkolaki postanawiają rozwiązać zagadkę. W zakończeniu książki możemy zobaczyć, w jaki sposób dzieci i dorośli reaguję na informację o technicznych aspektach dotyczących prokreacji. Przeznaczona dla dzieci w wieku od 4 do 6 lat. Dostępna również w wersji audiobooka – czyta Zbigniew Zamachowski.

[product id="15818"]

 Książka pełna miłości, czyli jak Michałek przyszedł na świat Alony Frankel

Nowość autorki znakomitych książeczek dla najmłodszych o treningu czystości Nocnik nad nocnikami oraz O Anielce, w którą wstąpił diabeł. Książka pełna miłości to opowieść o miłości i pragnieniu bycia razem, o przebiegu ciąży i porodzie. Prostym językiem wyjaśnia, jak wygląda zapłodnienie, nie pomijając żadnych szczegółów. Przeznaczona dla dzieci w wieku od 5 do 7 lat.

[product id="15439"]

Skąd się (nie) biorą dzieci, czyli dwa w jednym: opowieść dla Przedszkolaka i Małego Żaka oraz instruktarz w pigułce dla Dorosłych Bianki-Beaty Kotoro i Wiesława Sokoluka

Książka napisana z myślą o małych czytelnikach oraz ich rodzicach i opiekunach. Zawiera przykładowe rozmowy dorosłego z dzieckiem, m.in. o różnicach w budowie anatomicznej, o miesiączce, o tym co to jest komórka jajowa i plemnik. Środkowa część zawiera opowiadanie dla dzieci, które wyjaśnia tajemnicę powstania ludzkiego życia (jest ono przedrukiem z niewielkimi zmianami broszurowego opowiadania Mamo i tato – opowiedzcie mi – skąd się wziąłem? Wiesława Sokoluka wydanego w latach osiemdziesiątych). Książka opatrzona krótką notką dla dorosłych o rozwoju psychoseksualnym. Na końcu autorzy zamieścili słowniczek, który ułatwia dzieciom zapamiętanie prawidłowej terminologii płciowej. Przeznaczona dla dzieci w wieku od 5 do 9 lat.

[product id="15059"]

 Człowiek, jak to działa? Marty Maruszczak

Jakie mechanizmy sprawiają, że oddychamy, trawimy jedzeniem i się poruszamy? Dzięki tej książce odkrywanie ludzkiego organizmu stanie się fascynujące. Poznamy różne ciekawostki dotyczące budowy i funkcjonowania ciała ludzkiego. Jedna z części: Życie przed narodzeniem i krótko po nim poświęcona jest rozmnażaniu. Znajdziemy w niej odpowiedzi na wiele pytań z zakresu ludzkiej seksualności. Czy plemnik jest większy od komórki jajowej? Czym różnią się bliźniaki jednojajowe od dwujajowych? Co to są geny i na czym polega dziedziczenie? Jak przebiega ciąża? Dlaczego noworodek ciągle płacze?

[product id="16155"]

 Zwykła książka o tym, skąd się biorą dzieci Alicji Długołęckiej

Jak zmienia się ciało dziewczynki i chłopca w okresie dojrzewania? Jak wybrać pierwszy stanik? Jakiej terminologii używać na określenie narządów płciowych? Co to jest współżycie seksualne i jak wytłumaczyć je dziecku? Jak przebiega zapłodnienie i ciąża? Kto to jest gej? Czy można rozpoznać dziecko z próbówki? To tylko wybrane pytania, na które znajdziemy odpowiedzi w poradniku napisanym przez edukatorkę psychoseksualną Alicję Długołęcką zajmującą się rehabilitacją osób z niepełnosprawnością ruchową. Zawiera fragmenty prawdziwych rozmów z dziećmi. Przeznaczona dla dzieci w wieku od 8 do 10 lat.

[product id="16974"]

Ja i moja siostra Klara Dimitra Inkiowa – rozdział Jak uświadomiliśmy ciotkę Florę

Dla czytelników, którzy dobrze się bawią, śledząc perypetie rodzeństwa, polecamy jeden z rozdziałów, w którym dzieci uświadamiają pięćdziesięcioletnią ciotkę Florę. Ciotka wpada w przerażenie, kiedy dzieciaki zadają jej to straszne pytanie „skąd się biorą dzieci?”. Czerwieni się, jest zażenowana i przytakuje z ulgą na propozycje Klary, że to bocian przynosi, że można dzieci kupić w sklepie, że rosną one w ogrodzie jak kapusta. „To niełatwe, w wieku 50. lat zostać tak nagle uświadomionym – westchnęła Klara. – Z takimi rzeczami trzeba bardzo uważać…”. No właśnie!
Przeznaczona dla dzieci w wieku od 3 do 6 lat.

[product id="15476"]

 

Poznaj nasze książeczki Niuniuś - o emocjach małego dziecka:

[product id="23455, 23512, 23528, 23591, 23455, 23692" slider="true"]

Poznaj naszą Serię Rodzicielską – tworząc ją myśleliśmy o tym, czego najbardziej potrzebują rodzice.

[product category_id="513" slider="true" onlyAvailable="true"]
Wydajemy też barrrdzo niegrzeczne książki dla dzieci:
[product category_id="516" slider="true" onlyAvailable="true"]
Oraz książki dla najmłodszych:
[product id="23295, 23296"]
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium