Najlepsze książki pod choinkę! – dla dzieci 9+ 0
Najlepsze książki pod choinkę! – dla dzieci 9+

Przed Wami świąteczny poradnik prezentowy. Znalazły się w nim książki dla dzieci w wieku 9-12 lat. Wśród nich są wciągające powieści, pięknie ilustrowane albumy oraz książki ze sporą dawką wiedzy. Nie zabrakło też tytułów dla fanów humoru i dobrej rozrywki.

I jeszcze uwaga techniczna – trudno ustalić ostre granice kategorii wiekowych. Poniższe książki umieszczamy w kategorii 9+, ale niektóre z nich polecamy dopiero od 10 lat, a część z nich nada się dla nieco młodszego odbiorcy. Wszystko zależy oczywiście od zaawansowania czytelnika i jego indywidualnej wrażliwości.

Historie niezwykłych kobiet i mężczyzn

Obie części Opowieści na dobranoc dla młodych buntowniczek to książki dla dzieci o kobietach, którą powinny przeczytać nie tylko dziewczynki. Historia superbohaterów została w niej napisana na nowo – jednak tym razem mężczyzn o nadludzki mocach zastąpiły wyjątkowe kobiety. Każda strona tych niezwykłych książek to utrzymany w konwencji bajki życiorys jednej postaci. Są wśród nich królowe, reporterki, agentki wywiadu, malarki, pisarki, aktywistki, astronomki.

W książce Opowieści dla chłopców, którzy chcą być wyjątkowi znajdziecie biografie sławnych mężczyzn. Ich życiorysy mogą być inspiracją dla współczesnych, młodych ludzi. 

[product id="17444, 15454, 17428, 17733, 15287, 19768"]Seria To, o czym dorośli ci nie mówią

O czym dorośli nie mówią dzieciom? Na przykład o ekonomii. A dlaczego? Bo sami nie mają o niej pojęcia. Tak przynajmniej uważa Boguś Janiszewski – autor książki dla dzieci o ekonomii i zdaje się, że ma rację. Swoją publikację poleca więc wszystkim czytelnikom w wieku od lat 10 w górę. Dorosłym też. Książka zawiera podstawową wiedzę na temat: pieniędzy, gospodarki, podatków, banków, budżetu domowego i państwowego oraz zakładania własnej firmy. Atutem książki jest przyjazny sposób podania wiedzy plus fajne ilustracje.

O czym jeszcze dorośli nie mówią dzieciom? O polityce i mózgu. Ich tajemnice znajdziecie w dwóch kolejnych książkach z serii.

[product id="15082, 17419"]

Anatomia i Gabinet anatomii

Anatomia. Obraz ludzkiego ciała na wyjątkowych ażurowych rycinach to niezwykły atlas, który w szczegółach pokaże dzieciom, jak jest zbudowany człowiek. Ludzki organizm to misterna kompozycja mięśni, kości, narządów i układów. Od maleńkich komórek skóry po skomplikowany mózg – wszystko współgra ze sobą w idealnej harmonii. Czy można wyobrazić sobie coś bardziej fascynującego?

Gabinet anatomii to kolejny efektowny album o ludzkim ciele, zilustrowany za pomocą wyjątkowej techniki graficznej. Dzięki niej możemy “prześwietlić” poszczególne obrazki, by zobaczyć, jak wygląda budowa wnętrza człowieka.

[product id="15295, 15448"]


Seria Doktor Proktor

Seria o doktorze Proktorze to książka dla dzieci Jo Nesbo – popularnego autora skandynawskich kryminałów. Tym razem mrocznego pisarza poznajemy od zupełnie innej strony. Jego historia o starzejącym się naukowcu i dwojgu małych przyjaciołach rozśmieszy was do łez.

Te książki to wiele przygód, trzymająca w napięciu akcja, absurdalny humor oraz charakterystyczne rysunki autorstwa skandynawskiego artysty Pera Dyvbiga. W 2007 roku książka “Doktor Proktor i proszek pierdzioszek” była najlepiej sprzedającym się tytułem w Norwegii. W 2014 roku na jej podstawie powstał też film.

[product id="16187, 16189, 16188, 17033, 17034"]

 

Seria Dawid i Larisa

Coś dla wielbicieli kryminałów, którzy wyrośli z serii o biurze detektywistycznym Lassego i Mai. Seria o Dawidzie i Larisie tego samego autora jest dla o wiele bardziej zaawansowanego czytelnika – przede wszystkim ze względu na poruszane w niej zagadnienia. W kryminalną intrygę wplecione są matematyka, chemia, historia, biologia i programowanie. Oraz… historia miłosna, bo Dawid zaraz na początku wyznaje miłość Larisie.

Bardzo wciągająca i klimatyczna lektura.

[product id="16723, 16649, 16732"]

Książki o dojrzewaniu dla chłopców i dziewczynek

Kacper dorasta to tytuł, który w prosty sposób wyjaśnia młodszym nastolatkom, jakie zmiany zachodzą w ich ciele. Odpowiedzi na kłopotliwe pytania, ważne informacje przedstawione w przystępny i ciekawy sposób, krótka forma i jeden cel: oswoić chłopca z dorastaniem. Zmiany, które towarzyszą dorastaniu, mogą budzić strach i niepokój. Ta książka pomoże dziecku zrozumieć proces dojrzewania, wyjaśni czego i kiedy może się spodziewać. Pokaże, że to wymagający, ale także wspaniały i potrzebny etap.

A jeśli szukasz książki o dojrzewaniu dla dziewczynek, to w tej samej serii ukazała się także Maja dorasta. Co w niej znajdziemy? Przede wszystkim wiele informacji o dojrzewaniu, dużo humoru i zabawnych ilustracji. „Maja dorasta” dostarczy nastolatkom rzetelnych informacji na temat przemian, jakie zachodzą w ich organizmie, a także je wesprze w procesie ich akceptowania.

[product id="17425, 15020"]

Detektywi z klasztornego wzgórza

Jerzyk ma sokoli wzrok i tęgi umysł, dzięki którym w mig rozwiązuje każdą zagadkę. Ale czy da sobie radę, gdy trafi na historię godną samego Sherlocka Holmesa? Szczególnie że podejrzany przybysz jest uzbrojony. Na szczęście młodociany detektyw może liczyć na pomoc nieustraszonej Bronki i samego… Kornela Makuszyńskiego!

Cała trójka zrobi wszystko, by zapobiec zbliżającemu się zamachowi na prezydenta. Nie wiedzą tylko, że rozwiązanie zagadki leży zupełnie gdzie indziej i związane jest z pewnym zakonnikiem, który odwiedził Czerwińsk ponad sześćset lat temu…

Książka nominowana w konkursie Książka Roku 2015 PS IBBY.

[product id="17525]

Sprzedam mamę

Dziesięciolatek, który nagle przestaje być jedynakiem?! Raczej nie będzie uszczęśliwiony. I nie jest. Bohater książki, któremu przytrafia się taka życiowa tragedia, nie tylko schodzi w życiu rodzinnym na dalszy plan, ale też jest poddawany różnym torturom jak sprzątanie pokoju czy jedzenie szpinaku. Jak sobie z tym poradzić? Najlepiej… sprzedać wszystkiemu winną mamę!

Książka ma wartką akcję i dużo humoru, ale poruszane problemy – takie jak zazdrość o miłość rodziców, tłumione emocje, poczucie niezrozumienia – są jak najbardziej poważne. Świetnie zbudowane są postaci głównych bohaterów: Oskara i jego siostry Nory. Autentyczna, szczera książka – polecamy dla czytelników, którzy coraz bardziej krytycznie patrzą na rodziców i mają ochotę zacząć się buntować.  

 

[product id="15679]


Pułapka czasu. Powieść graficzna

“Pułapka czasu” to komiks dla dzieci i młodzieży. Powstał na podstawie niezwykle popularnej, amerykańskiej powieści o tym samym tytule.

Bohaterką powieści jest Meg Murry, trzynastoletnia dziewczynka, która tak jak wiele nastolatek, jest niezadowolona ze swojego wyglądu i zmaga się z różnymi problemami typowymi dla jej wieku. Dziewczyna mieszka z trzema braćmi i rodzicami – znanymi fizykami – Kate i Alexem Murry.

Pewnego dnia ojciec dziewczynki, podczas pracy przy rządowym projekcie dotyczącym czasu, znika bez śladu. Wkrótce, nocą w pokoju Meg zjawia się pozaziemska postać – starsza pani Coto, która opowiada dziewczynce, dlaczego jej zdaniem mężczyzna zaginął. Meg wraz ze swoim kolegą Calvinem O’Keefee i braciszkiem Charlesem Wallace wyruszają w poszukiwaniu pana Murry w pełną zaskakujących przygód, kosmiczną podróż.

[product id="15959]


Rzeka czasu

Ta książka to niesamowita podróż w czasie – od Wielkiego Wybuchu aż do epoki smartfonów. Zobaczysz tu dinozaury i mamuty, wikingów i Azteków, sterowce i statki kosmiczne. Odwiedzisz starożytny Egipt i średniowieczną Europę, Dziki Zachód i Daleki Wschód. Spotkasz artystów, filozofów i wielkich przywódców. Poznasz wydarzenia, odkrycia i wynalazki, które zmieniły świat. I zobaczysz, jak wszystko to łączy się w wielką rzekę czasu: spektakularną opowieść o historii, która porwie każdego, bez względu na wiek.

Książka Petera Goesa w wyjątkowy sposób pokazuje, że historia, biologia, geografia, polityka, ekonomia i kultura to nie są oderwane od siebie dziedziny szkolnej wiedzy, ale współwystępujące ze sobą elementy nauki o świecie i człowieku.

[product id="15384]

Mania czy Ania

Wciągająca historia z początku XX wieku o wychowywanych osobno bliźniaczkach, które nie wiedziały o swoim istnieniu do czasu, aż spotkały się przypadkiem na letnich koloniach. Ania i Mania postanawiają poznać prawdę, dlaczego rodzice nie mieszkają razem. A potem… urządzają życie po swojemu!

Świetna intryga, sporo humoru, trochę życiowych prawd. Pyszna lektura w nowym opracowaniu redakcyjnym i pięknej oprawie graficznej z ilustracjami Joanny Rusinek.

[product id="15912]

Pionierzy

Oni byli pierwsi! Poznaj Polaków, którzy zasłużyli na to, by znał ich cały świat. Kto zbudował kolej w Andach? Kto wymyślił salony piękności? Kto odkrył witaminy? Kto pierwszy poszybował w niebo? Kto wynalazł kamizelkę kuloodporną? Kto złamał tajne szyfry wroga?

Polacy! Żyjący dawno temu i całkiem współcześni. Pomysłowi i odważni. Czasem trochę szaleni, zawsze uparci. I niewiarygodnie pracowici. Ta książka to połączenie klasycznego leksykonu z anegdotą, sensacją, plotką. Wciągająca – czasem mrożąca krew w żyłach, a czasem zabawna – opowieść o Polakach, którzy dokonali tego, co nikomu przed nimi się nie udało albo nawet nie przyszło do głowy. Lektura, która udowadnia, że Polak potrafi!

Odkrywczym tekstom towarzyszą nowoczesne ilustracje, nawiązujące do starej techniki drzeworytu.

[product id="15561]


Seria Historyjki na raz

Francuski bestseller! Cztery tomy zawierają króciutkie opowiadania, w sam raz do przeczytania na raz. Wszystkie historyjki zostały wymyślone przez dzieci, a spisał je po mistrzowsku Bernard Friot. Autor długo pracował jako nauczyciel i w jego opowiastkach czuć, że musiał mieć świetny kontakt z uczniami.

Szczególnie polecamy dla nieco mniej rozczytanych… Zresztą autor też: Formę krótkiego opowiadania wybrałem głównie ze względu na mało wprawionych czytelników. Wejście w tekst zazwyczaj bywa trudne, w przypadku powieści czy nawet pierwszych lektur trzeba przejść przez wiele stron, żeby poczuć prawdziwą przyjemność czytania. Zdecydowałem, że będę pisał dla wszystkich czytelników – także tych mniej chętnych – by jak najszybciej dostarczyć im emocji, podarować uśmiech, sprawić niespodziankę.

[product id="15492, 15517"]


Teatr Niewidzialnych Dzieci

Tą książką Marcin Szczygielski po raz trzeci z rzędu wygrał Konkurs Literacki im. Astrid Lindgren na współczesną książkę dla dzieci i młodzieży (książki zgłaszane są do niego anonimowo). Ze wszech miar słusznie.

Piękna historia Michała – wychowanka kolejnych domów dziecka, który zaprzyjaźnia się z charyzmatyczną Sylwią i razem organizują w “bidulu” teatr. Akcja książki toczy się na początku lat osiemdziesiątych i do mieszkańców domu dziecka docierają echa działalności “Solidarności”, a finał książki (bardzo, bardzo przejmujący) zbiega się z wybuchem stanu wojennego. Książka ma w zasadzie pozytywne zakończenie, ale nie da się nie uronić łzy podczas jej lektury.

Jedna z najpiękniejszych książek fabularnych, jakie ukazały się ostatnio w Polsce. Zdecydowanie – jak radzi wydawca – książka dla dzieci w wieku +10 lat.

[product id="15611"]

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium