Książki pod choinkę! — dla dzieci 6–9 lat 0
Książki pod choinkę! — dla dzieci 6–9 lat

Zastanawiasz się, jakie książki pod choinkę spodobają się twojemu dziecku? Oto kolejna część świątecznego poradnika prezentowego. Są w nim wyłącznie książki, bo jeśli chodzi o inne pomysły, podejrzewamy, że dostajecie długie listy (Wy albo Mikołajowie) od samych zainteresowanych. Uważamy, że każde dziecko powinno znaleźć książkę pod choinką. Dlaczego? Bo po prostu nie ma lepszego prezentu. I kropka!

I jeszcze uwaga techniczna – trudno ustalić ostre granice kategorii wiekowych. Poniższe książki umieszczamy w kategorii 6–9 lat na podstawie informacji wydawców i własnego doświadczenia, ale wszystko zależy oczywiście od zaawansowania czytelnika i jego indywidualnej wrażliwości.

 Jestem dzieckiem książek

“Jestem dzieckiem książek” to poetycka opowieść o wartości, jaką daje człowiekowi obcowanie z literaturą. Pewnego dnia do domu chłopca przybywa niezwykła dziewczynka, która zabiera go w podróż do świata wyobraźni. Wspólnie przemierzają nieznane lądy i przeżywają różne przygody – są bowiem w rzeczywistości książek, a tutaj wszystko może się zdarzyć.

Autorami tej niezwykłej pozycji są uznani artyści – Olivier Jeffers i Sam Winston. W ich historii główną rolę odgrywają ilustracje stworzone z tekstów 42 znanych na całym świecie tytułów dla najmłodszych – klasycznych baśni, bajek i powieści.

“Jestem dzieckiem książek” zostało przetłumaczone na ponad 20 języków, a The Guardian napisał, że to: Genialny ukłon w stronę potęgi słowa pisanego. W 2017 roku tytuł zdobył prestiżową nagrodę Bologna Ragazii Award, zwaną “Noblem literatury dziecięcej”.

[product id="15089]


Moje roboty Piżamorama

“Moje roboty. Piżamorama” to książka dla wszystkich młodych konstruktorów. Dzięki niej zaprojektujesz swoje własne maszyny i sprawisz, by zaczęły się ruszać. Roboty w kształcie psów, astroteleporter do międzygalaktycznych podróży, robot naprawczy, robot ładowany specjalnymi falami – wszystkie ożyją na twoich oczach. Jak to możliwe?

Ilustracje w tej niezwykłej książce zostały stworzone przy pomocy techniki animacyjnej ombro cinema. Wystarczy przyłożyć specjalną, paskowaną folię, która przeciągnięta przez obrazek, wprawia jego elementy w ruch.

[product id="16095, 15964, 15965, 15963"]

Ciało. Jak to działa?

Niektóre są śmieszne, inne zaskakujące, a jeszcze inne wprawiają nas w nie lada zakłopotanie. Kto z nas nie chciałby zajrzeć do wnętrza tej niesamowitej maszyny i dowiedzieć się, jak to działa? Ta książka daje nam taką możliwość. Nie ma w niej tematów zbyt trudnych albo wstydliwych. To kopalnia informacji, ciekawostek oraz prostych wyjaśnień dotyczących tego, co dzieje się w ludzkim ciele.

Książka zawiera odpowiedzi na wiele pytań zadawanych nie tylko przez dzieci, np. „Po co ziewamy?”, „Dlaczego sami nie możemy się połaskotać?”, „Skąd ciało wie, kiedy ma przestać rosnąć?”, „Jak to się dzieje, że czujemy smak?”.

Autorka tłumaczy mechanizmy fizjologii i anatomii człowieka w bardzo przystępny sposób, językiem zrozumiałym dla wszystkich, a doskonałym uzupełnieniem tekstów są dowcipne ilustracje.

[product id="16154]


Seria 8+2 i…

Anne-Cath Vestly jest jedną z najbardziej znanych autorek dla dzieci w Norwegii, sławą w swoim kraju dorównuje Astrid Lindgren. Wielotomowa seria o ośmiorgu rodzeństwa (wszystkie noszą imiona na M) i ich rodzicach oraz babci została wydana w Norwegii w latach pięćdziesiątych. W sumie ukazało się dziewięć tomów. Dwie Siostry na razie opublikowały trzy pierwsze z nich, wszystkie z pięknymi ilustracjami Marianny Oklejak. Każdy tom stanowi osobną całość i w każdym znajdziemy ciepłą, rodzinną, pełną humoru i trochę zwariowaną historię.

[product id="16550, 16549, 16561, 16548, 17529, 17520"]

Seria Czarownica piętro niżej

Uwaga, teraz będą ochy i achy. Jedna z najlepszych serii dla dzieci, jeden z najlepszych piszących obecnie autorów dla dzieci. Doskonałe połączenie współczesności i historii, świetna główna bohaterka Maja, niezwykła i tajemnicza ciabcia (ciocio-babcia). A do tego duchy, gadające koty, wiewiórki, które myślą, że są lisami, podróże w czasie… I to wszystko tylko w pierwszym tomie, w kolejnych robi się jeszcze ciekawiej!

Marcin Szczygielski to jeden z tych pisarzy, który uważa, że dla dzieci trzeba pisać tak jak dla dorosłych, tylko lepiej. I to się po prostu czuje podczas lektury. Lektury najwyższych lotów. Polecamy wszystkie trzy tomy!

   

[product id="19858, 15614, 17395"]

Seria o Duni

Czy trzeba wam przedstawiać Dunię? To chyba najbardziej autentyczna bohaterka w wieku wczesnoszkolnym. Cała seria o tej małej dziewczynce doskonale pokazuje świat przeży, doświadczeń i emocji (mniej więcej) sześcioletniego dziecka. Dunia, półsierota, której mam zmarła, w poszczególnych tomach rozpoczyna szkołę, marzy o własnym zwierzątku, zaprzyjaźnia się na śmierć i życie, przeżywa przeprowadzkę przyjaciółki, doświadcza przemocy w klasie, jedzie na pierwszą szkolną wycieczkę i na wakacje na wyspę, poznaje nową przyjaciółkę taty… Ale przede wszystkim Dunia wiedzie szczęśliwe życie i o nim są te książki.

[product id="15975, 16880, 15976, 17539, 15974"]

Dzieci z Bullerbyn

Czy jesteście pewni, że Wasze dzieci znają przygody bandy z Hałasowa (jak brzmi Bullerbyn po polsku)? Dobrze wiedzieć, że w czasie, kiedy tę książkę omawia się w szkole jako lekturę, może być już trochę za późno na fascynację. Warto zapoznać z nią dzieci wcześniej, około szóstego roku życia. I pomimo tego, że na pewno pamiętacie żółte wydanie w niewielkim formacie (które jest absolutnie kultowe), nie bójcie się nowej wersji z ilustracjami Magdaleny Kozieł-Nowak. Książka jest przepiękna i nic nie straciła na swojej magii. A może nawet zyskała…

[product id="16033, 18096, 16052, 16051, 16018, 16019, 18100, 20149"]

Seria Dzieci filozofują

Oscar Brenifier jest pedagogiem, doktorem filozofii i jej propagatorem. Organizuje na przykład cieszące się ogromną popularnością warsztaty filozoficzne dla dzieci. Książki z cyklu Dzieci filozofują stanowią kwintesencję jego działalności. Zabawne i żartobliwe rysunki towarzyszą poważnym pytaniom na życiowe tematy. Świetne jest to, że książki nie dają żadnych gotowych rozwiązań, ale stanowią doskonały punkt wyjścia do ważnych rozmów.

    

[product id="15172, 17513, 15124, 15225, 15072"]

Ale patent!

Oto księga szalonych wynalazków – dawnych i współczesnych, genialnych i nieudanych, potrzebnych i najzupełniej zbędnych. Myślicie, że takie urządzenie do psucia pogody to rzecz pierwszej potrzeby czy raczej zupełnie niepotrzebny gadżet? Możecie się zdziwić!

Są rzeczy na niebie i ziemi, o których nie śniło się filozofom. Ale nie ma takich, o których nie śniło się wynalazcom. Kiedy na przełomie XV i XVI wieku Leonardo da Vinci wymyślił czołg, samochód, helikopter, lotnię, spadochron, łódź podwodną, windę i teleskop, pewnie uznano go za marzyciela. Albo nawet wariata. Dziś mówi się, że to geniusz, który wyprzedził swoją epokę…

Ta książka to pobudzający wyobraźnię przegląd dawnych i współczesnych wynalazków. Zwariowanych, wyprzedzających swój czas, zabawnych, nieudanych czy wręcz niemożliwych. Ale zawsze – świadczących o ludzkiej fantazji. Znajdziecie tu osobisty zachmurzacz, latający rower, bąbelkowy telegraf, lodową płytę gramofonową i wiele innych niewiarygodnych pomysłów.

    

[product id="16121]

Pupy, ogonki i kuperki

30 opowieści o pupach, ogonkach i kuperkach okraszonych ilustracjami. Wydawnictwo dotyka treścią tematów wstydliwych i pozwala je oswoić.

W środku znajdziemy fascynujące historie o zwierzakach “od pupy strony”, które na pewno przypadną do gustu dzieciakom. I z łatwością zostaną zapamiętane. Przy czym żadna z nich nie jest niestosowna, ani też nie traktuje sprawy powierzchownie. Przeciwnie, autor bardzo konkretnie, choć z dużą dozą humoru, podchodzi do tematyki zadków i tyłeczków.

[product id="15372]


 Seria o orzesznicy i mrówkojadzie

Lotta Olsson w czterech tomach przygód orzesznicy i mrówkojada pokazała w ciepły i zabawny sposób przyjacielskie relacje tej dziwnej pary. Każda książka to bardzo mądra historia opowiedziana prostym, zrozumiałym dla dziecka językiem. Ogromnym atutem tej serii jest niezwykle subtelny humor. W pierwszym tomie orzesznica i mrówkojad organizują konkurs na najdziwniejsze zwierzę. Czyż nie jest to absurdalny pomysł, żeby te właśnie zwierzęce dziwadła organizowały taki konkurs? Związane z nim wydarzenia są pretekstem do pokazania, że każdy jest inny i w tym tkwi jego wartość.

 

[product id="16215, 16214, 16216"]

 Pod ziemią, pod wodą

Te książki to kopalnia wiedzy wszelakiej – i to w sensie dosłownym, bo opowiada o tym, co ukryte pod ziemią i pod wodą. Geografia, geologia, biologia, archeologia, oceanografia, speleologia, mechanika i sama nie wiem co jeszcze pojawiają się tu obok siebie – jak w życiu. Fascynująca podróż aż do samego jądra Ziemi.

[product id="16064, 17099"]

Jak tata pokazał mi wszechświat

“Jak tata pokazał mi wszechświat” to zabawna książka o ojcu i synu, którzy pewnego dnia wybrali się na nietypową wycieczkę. Tata małego Ulfa zapragnął bowiem odsłonić przed chłopcem tajemnice kosmosu…

Ciepło ubrani, z gumą do żucia w kieszeniach, tata i synek ruszyli na pobliską łąkę. Taką, na którą zwykle wyprowadza się psy. Ulf zachwycał się ślimakiem oraz źdźbłem trawy i z każdą chwilą bardziej rozumiał ten wszechświat. Ale tata, bardziej niż pod nogi, kazał mu patrzeć w górę. Aż wydarzyło się coś zupełnie niespodziewanego. Jesteście ciekawi co? Koniecznie przeczytajcie tę książkę! Powiem tylko tyle – tatę Ulfa na ziemię sprowadziła bardzo, ale to bardzo przyziemna rzecz. Będziecie zrywać boki!

[product id="15053]


Spóźniłem się do szkoły, bo…

Lektura obowiązkowa dla wszystkich spóźnialskich. Kontynuacja książki „Nie odrobiłem lekcji, bo…”. Atak wojowników ninja, spotkanie z wielką żarłoczną małpą, porwanie przez kretoludzi… Gdy trzeba wytłumaczyć spóźnienie, wszystko jest możliwe!

Autorzy “Nie odrobiłem lekcji, bo…” znów bawią czytelników, składając hołd nieokiełznanej uczniowskiej wyobraźni. Każda strona książki zaskakuje kolejną, jeszcze bardziej niesamowitą wymówką, a wszystkie razem układają się w najbardziej niewiarygodną opowieść o drodze do szkoły, jaka kiedykolwiek powstała.

Ale kto powiedział, że to, co niewiarygodne, nie może być prawdziwe?

[product id="15300]


Królewna

Gdzie kryje się prawdziwy skarb dzieciństwa? Pewnego dnia Kasia, Zuzia, Szymon, Marta i Wojtek, zwykłe dzieciaki ze zwykłego podwórka, spotykają pod trzepakiem najprawdziwszą królewnę w złotej koronie.

To zupełnie nieoczekiwane spotkanie spowoduje, że zaskoczone dzieci będą musiały poważnie zastanowić się nad kilkoma sprawami. Na przykład – czy będąc królewną, można być nieszczęśliwą? Czy to możliwe, żeby mieszkając w pałacu, czuć się biednym? Czy mając pokój pełen zabawek i gwardię dam do towarzystwa, można być samotnym? A przede wszystkim – czy to, co w życiu najważniejsze, można sobie kupić? I co w takim razie jest prawdziwym skarbem?

Ciekawa i pouczająca historia Roksany Jędrzejewskiej-Wróbel z ilustracjami niezrównanej Marianny Oklejak.

    

[product id="16590]


Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium