Siła czy Moc. Ukryte determinanty ludzkiego zachowania

Jeżeli zastanawiasz się czym jest prawdziwa siła wewnętrzna i czym różni się od przymusu, mocy, to na stronach tej lektury znajdziesz odpowiedzi. To doskonała książka, która mówi o różnicy między władzą a siłą.
Autor: David R. Hawkins
Okładka: Miękka
Liczba stron: 335
Partycypacja obywatelska młodzieży

Zasadność badania problematyki partycypacji obywatelskiej młodzieży jest bezdyskusyjna. Stąd też inicjatywa ponownego, uaktualnionego wydania pracy zbiorowej na ten temat jest godna poparcia. Praca ta, składająca się z trzynastu tekstów stanowi nowe spojrzenie na problematykę partycypacji obywatelskiej. Atutem tej publikacji jest wielość perspektyw i ujęć.
Autor: Opracowanie zbiorowe
Okładka: Miękka
Liczba stron: 218
Koń, koń, tygrys, tygrys

Honey kupuje tort zamiast chleba, niespodziewanie dołącza do kursu chińskiego oraz nawiązuje dziwną znajomość, bo… nie potrafi nikomu odmówić. Pełna humoru powieść dla młodzieży o tym, jak trudno jest być po prostu sobą.
Autor: Mette Eike Neerlin
Oprawa: Miękka
Liczba stron: 128
Rekomendacja wiekowa:
Zwiadowcy. Wilki Arazan. Tom 17

Tym razem Will i Maddie wyruszają z pomocą do dalekiej Celtii – górzystej i nieprzyjaznej dla wędrowców krainy, której mieszkańcy nie słyną z otwartości i gościnności. Tamtejszą ludność prześladują tajemnicze bestie. Podobno za atakami na wieśniaków stoi wataha wilków olbrzymich – mitycznych stworzeń, które według jednych wyginęły setki lat temu, a według innych w ogóle nie istniały.
Autor: John Flanagan
Rekomendacja wiekowa:
Magiczne Drzewo. Geniusz

Najnowszy tom bestsellerowej serii Magiczne Drzewo! Blubek to najgorszy uczeń w szkole. Magiczny przedmiot zmienia go w geniusza. Chłopiec tworzy niesamowite wynalazki. Porywa go tajna organizacja i każe wymyślić niebezpieczną broń. Kuki, Gabi i Budyń wyruszają ratować przyjaciela. Walczą z porywaczami, olbrzymimi owadami i pułapkami lodowej twierdzy. Zdobywają cudowne eliksiry. Dają one niezwykłą moc, lecz są także niebezpieczne.
Autor: Andrzej Maleszka
Ilość stron: 384
Okładka: Twarda
Rekomendacja wiekowa:
Bombka. O dziewczynkach, które odmieniły święta

Najbardziej przebojowa książka świątecznego sezonu – błyskotliwa, inteligentna, napisana z sercem i z feministycznym zacięciem!
Co wiemy o Pani Mikołajowej? W rzeczy samej prawie… NIC. Od setek lat wtapia się w tło bożonarodzeniowych historii. Może jednak dawno temu opacznie zrozumieliśmy tę historię? Może prawda zniknęła nam z pola widzenia, a wraz z nią Pani Mikołajowa?
Autor: Sibeal Pounder
Oprawa: Twarda
Liczba stron: 304
Rekomendacja wiekowa:
Nowy początek. Droga szamana. Tom 6

Zapraszamy do wirtualnego świata Barliony! Tak doskonałego, że nie dałoby się go odróżnić od rzeczywistości, gdyby nie to, że jest istną krainą marzeń: czeka tu na ciebie nie tylko zatrzęsienie niesamowitych przygód, ale także szansa bardzo przyzwoitego zarobku.
Autor: Wasilij Machanienko
Oprawa: Miękka
Liczba stron: 428
Rekomendacja wiekowa:
Zamek widmo. Droga szamana. Tom 4

Barliona – wirtualny świat tak namacalny, że pewnie można by wziąć go za rzeczywisty, gdyby nie to, że jest od realu o wiele ciekawszy! I nie dość, że zapewnia przygody, którym towarzyszą niepowtarzalne emocje, to jeszcze daje się w nim nieźle zarobić.
Autor: Wasilij Machanienko
Oprawa: Miękka
Liczba stron: 504
Rekomendacja wiekowa:
Tajemnica mrocznego lasu. Droga szamana. Tom 3

Wirtualny świat Barliony to miejsce relaksu i rozrywki. Właśnie tam toczy się drugie życie amatorów fantastycznych przygód i emocjonujących doznań ‑ wszystkiego, czego nigdy nie doświadczyliby w realu. A ponieważ w Barlionie można łatwo zarobić najprawdziwsze pieniądze, nic dziwnego, że w kapsułach podtrzymujących funkcje życiowe i zapewniających pełną immersję w świecie gry spędza czas znaczna część ludzkiej populacji.
Autor: Wasilij Machanienko
Oprawa: Miękka
Liczba stron: 468
Rekomendacja wiekowa:
Miłość Flory. Pamiętniki Bluebell Gadsby

Flora znowu jest zakochana! Tym razem obiektem jej uczuć jest Zach – chłopak z gitarą o skomplikowanej sytuacji rodzinnej. Bluebell też ma pierwszego w życiu chłopaka, ale nie jest pewna, „czy to jest przyjaźń, czy to jest kochanie”.
Autor: Natasha Farrant
Oprawa: Twarda
Ilość stron: 312
Rekomendacja wiekowa:
Czas po Iris. Pamiętniki Bluebell Gadsby

Minęły trzy lata, odkąd siostra bliźniaczka 12-letniej Blue, Iris, zginęła w strasznym wypadku. Ale pomimo trudnego tematu nie otrzymujemy przygnębiającej książki, lecz uroczą, słodko-gorzką opowieść o rodzinie, która stara się odbudować po tragedii. Ta napisana w ciepłym stylu cudowna rodzinna historia, pełna dziwacznego humoru i fascynującej dynamiki, czasem bywa zabawna, a czasem rozdziera serce.
Autor: Natasha Farrant
Oprawa: Twarda
Ilość stron: 304
Rekomendacja wiekowa:
Droga do Diuny

Wielką gratką dla czytelników będzie też bez wątpienia Planeta przyprawy - alternatywna powieść o Diunie napisana przez obu twórców na podstawie szkiców Franka Herberta. Pokazuje ona, jak pierwotnie miała wyglądać Diuna i jak z niewielkiej, pozbawionej rozmachu powieści powstało ostatecznie arcydzieło światowej literatury SF.
Autor: Frank Herbert, Brian Herbert, Kevin J. Anderson
Oprawa: Broszurowa
Ilość stron: 496
Rekomendacja wiekowa:
Niebo z widokiem na niebo

Niebo z widokiem na niebo to powieść o dojrzewaniu, o dobrych uczuciach i złych zachowaniach, o młodzieży zagubionej w świecie rywalizacji, ciasnych mieszkań, komputerów, zapracowanych rodziców, którzy niewiele mają czasu na bliskość, nie mówiąc o rozmowie.
Autor: Marta Fox
Oprawa: Miękka
Ilość stron: 202
Rekomendacja wiekowa:
Niezbędnik dziewczyny ze spektrum

Niezbędnik dziewczyny ze spektrum to poradnik dla autystycznej dziewczyny napisany przez inną autystyczną dziewczynę – osobę, która wie, jak to jest być nastolatką w czasach Snapchata, Instagrama, WhatsAppa, YouTube’a i selfików, i dobrze to rozumie.
Autor: Siena Castellon
Oprawa: Miękka
Ilość stron: 244
Rekomendacja wiekowa:
Ratownicy czasu. Nad wodami nilu. Tom 2

Pozbawieni azylu, muszą szukać pomocy u miejscowych. Omyłkowo zostają wzięci za orszak ślubny i trafiają na dwór lokalnego dostojnika, gdzie tajemniczy prześladowca dybie na ich życie. Wśród podejrzanych jest kapłan Imhotep. Nasi bohaterowie nie będą w stanie wrócić do domu, dopóki nie odkryją tożsamości złoczyńcy…
Autorka: Justyna Drzewicka
Oprawa: Miękka
Ilość stron: 352
Rekomendacja wiekowa:
Dom nad błękitnym morzem

Linus Barker pracuje w Wydziale Nadzoru nad Magicznymi Nieletnimi. Ma czterdzieści lat, mieszka w małym domku z wrednym kotem i kolekcją starych płyt gramofonowych, bardzo poważnie traktuje swoją pracę i wiedzie spokojne, chwilami wręcz nudnawe życie.
Autor: TJ Klune
Oprawa: Miękka
Ilość stron: 416
Rekomendacja wiekowa:
Jak kominiarzy śmierć w proch zmieni. Flawia de Luce. Tom 7

Banitka! Tak właśnie jedenastoletnia Flawia de Luce lamentuje nad swym trudnym położeniem, kiedy odkrywa, że jej ojciec i ciocia Felicja wysłali ją za ocean do Kanady, do Żeńskiej Akademii panny Bodycote – szkoły z internatem, do której niegdyś uczęszczała także jej mama, Harriet.
Autor: Alan Bradley
Rekomendacja wiekowa:
Literatura młodzieżowa
Piętnasty rok życia to czas, w którym zamyka się ważny rozdział w życiu każdego dziecka – okres dojrzewania. Nadchodzi nowe, któremu bardzo często towarzyszy zmiana upodobań czytelniczych. Przed wami literatura młodzieżowa dla piętnastolatków (i ich rodziców).
Czego w literaturze poszukują piętnastolatki? Wielu z nich nadal zaczytuje się w powieściach fantasy i książkach przygodowych, jednak nowe gusta często podpowiadają zupełnie nowe gatunki – romanse (z mniejszą lub większą nutą erotyzmu), kryminały, horrory. Które z nich znajdziecie w tej kategorii? Wszystkie. Dajemy słowo.
Powieść przygodowa – książka, która wrzuci was w inną rzeczywistość
Popularni autorzy książek przygodowych nieustannie prześcigają się w tworzeniu nowych, wartkich, zaskakujących akcji. Najlepszym przykładem takich działań jest seria książek „Percy Jackson i Bogowie Olimpijscy” Ricka Riordana czy „Syn wiedźmy” Kelly Barnhill. My jednak wybierzemy się w małą podróż w przeszłość i zaproponujemy wam powieści, które, choć premierę miały kilkadziesiąt lat temu, wciąż cieszą się dużą popularnością na całym świecie. Mowa m.in. o powieści rycerskiej „List do króla”, którą Tonke Dragt zaprezentowała szerszej publiczności w 1962 roku. To historia niedoszłego rycerza, który pewnego dnia spotyka nieznajomego mężczyznę powierzającego mu tajny list. Spokojne życie zostaje zachwiane – jego miejsce zajmuje niebezpieczna misja, która może zaważyć na losach królestwa, a głównemu bohaterowi pozwoli odkryć prawdę o sobie samym.
Powieści obyczajowe – miłość w świecie pełnym nienawiści
Ale najlepsze książki dla piętnastolatków to nie tylko wciągająca, fabularna gra. To również zauroczenia, pierwsze randki, pocałunki i… wiecie doskonale, co mamy na myśli. Wiedzą też o tym autorzy książek young adult, które sprzedały się w milionach egzemplarzy. Nic dziwnego, że na półkach młodych czytelników tak często znajdziemy książki takie jak „Gwiazd naszych wina” Johna Greena, „Wszystkie jasne miejsca” Jennifer Niven czy stworzoną przez Stephenie Meyer sagę „Zmierzch” (na czele z jej bestsellerową pierwszą częścią o tym samym tytule). Opowieści o tym, jak młoda dziewczyna spotyka chłopca i diametralnie zmienia jego życie (lub na odwrót), chyba nigdy nie wyjdą z mody. A jeśli poszukujecie czegoś mocniejszego, czekają na was powieści kryminalne autorstwa Jo Nesbo („Macbeth”, „Syn”), a nawet mrożąca krew w żyłach literatura grozy, której królem jest Stephen King. Jego „Smętarz dla zwierzaków”, „To” i „Zielona Mila” to książki, które bardzo często otwierają przed nastoletnimi czytelnikami świat „dorosłej” literatury. Czas cofnięcia zgody na nią już dawno minął. I dobrze – przecież jest taka fascynująca.