Mali WIELCY. Neil Armstrong

Kiedy Neil był mały, ojciec zabrał go na zawody lotnicze i chłopiec odkrył pasję do latania. Licencję pilota zdobył szybciej niż prawo jazdy, a za sterami samolotów mógł zasiąść już w wieku szesnastu lat! Studiował inżynierię lotniczą, był pilotem i astronautą w programach kosmicznych NASA.
Autorka: Maria Isabel Sanchez Vegara
Oprawa: Twarda
Ilość stron: 32
Rekomendacja wiekowa:
Nazywam się Maria Skłodowska - Curie

Światowej sławy uczona polskiego pochodzenia miała szczęście wychowywać się w środowisku osób przepojonych zamiłowaniem do nauki i literatury. Kontynuowała naukę na Sorbonie, odkryła zjawisko radioaktywności toru i radonu.
Autorzy: Louis Cugowa, Luisa Vera, Anna Jęczmyk
Oprawa: Miękka
Liczba stron: 64
Rekomendacja wiekowa:
Nazywam się Wolfgang Amadeusz Mozart

Jeżeli kogoś o mnie zapytacie, dowiecie się, że jestem jednym z największych europejskich kompozytorów wszech czasów. Pomiędzy szóstym a dziesiątym rokiem życia objechałem Europę, dając koncerty wraz z moją siostrą Nannerl. Mój talent muzyczny, który przejawiałem już jako małe dziecko, wszystkich zadziwiał.
Autorka: Meritxell Marti
Oprawa: Miękka
Liczba stron: 64
Rekomendacja wiekowa:
Nazywam się Pablo Picasso

Chociaż jestem sławny głównie dzięki swoim obrazom, to muszę Wam powiedzieć, że część sławy zawdzięczam także temu, że poznałem mnóstwo ciekawych ludzi i żyłem naprawdę długo, w epoce obejmującej trzy czwarte XX wieku - która należała do najbardziej nowatorskich w rozwoju sztuki.
Autorki: Eva Bargallo, Violeta Monreal
Oprawa: Miękka
Liczba stron: 64
Rekomendacja wiekowa:
Nazywam się Antoine De Saint-Exupery

Być może moje nazwisko nic Wam nie mówi. Ale jestem pewny, że wielu z Was zna moje najsławniejsze dzieło - Małego Księcia. Jeśli nie, to od razu pobiegnijcie do kogoś dorosłego i poproście, żeby kupił Wam tę książkę. Tylko uważajcie, żeby nie zatrzymał jej dla siebie. Nie ma się co dziwić. Wielu dorosłych uwielbia tę powieść, gdyż przypomina im o tym dziecku, którym kiedyś byli.
Autor: opracowanie zbiorowe
Oprawa: Miękka
Liczba stron: 64
Rekomendacja wiekowa:
Nazywam się Mikołaj Kopernik

Mikołaj Kopernik z pewnością należy do najbardziej znanych Polaków, stąd nie mogło zabraknąć go w serii "Nazywam się..." - o znanych postaciach nauki i kultury. Torunianin, autor słynnej rozprawy O obrotach sfer niebieskich, znany jest głównie jako astronom i twórca teorii heliocentrycznej.
Autorzy: Błażej Kusztelski, Bogusław Orliński
Oprawa: Miękka
Liczba stron: 64
Rekomendacja wiekowa:
Nazywam się Leonardo da Vinci

Leonardo, urodzony w Vinci, małym miasteczku w Toskanii, w samym sercu Włoch, był malarzem, rzeźbiarzem, inżynierem, architektem, wynalazcą, a więc wzorem człowieka Renesansu. Malarstwo i rzeźba były dziedzinami, w których szczególnie się wyróżnił. Wprowadził naprawdę genialne rozwiązania w zakresie techniki światłocienia, perspektywy, ekspresji i precyzji rysunku.
Autor: Antonio Tello
Oprawa: Miękka
Liczba stron: 64
Rekomendacja wiekowa:
Wielcy filozofowie. Prawdziwi mędrcy to buntownicy. Naukomiks

Historia filozofii w formie komiksu. Od antyku aż do dziś. Dla czytelników od lat 9 do 109.
W 21 rozdziałach poznajemy najważniejszych filozofów i filozofki, fakty z ich biografii, rys epoki, w której żyli i tworzyli, oraz ich najważniejsze idee przedstawione klarownie wraz z sugestiami, jak można je rozumieć we współczesnym świecie i czego nas dziś uczą.
Autorka: Chiara Pastorini
Oprawa: Twarda
Ilość stron: 176
Rekomendacja wiekowa:
Po co te wybory?

Książka "Po co te wybory" wyjaśnia dzieciom, jak wielki wpływ na nasze życie ma udział w wyborach i jakie konsekwencje wynikają ze złych decyzji. Tłumaczy, czym jest demokracja i inne systemy polityczne, zwraca uwagę, że udział w wyborach jest naszym ogromnym przywilejem, oraz pokazuje, że w kraju, w którym rządzą mądrzy ludzie, żyje się po prostu lepiej.
Autorka: Elżbieta Lakowska
Oprawa: Twarda
Ilość stron: 88
Rekomendacja wiekowa:
Między światem a zaświatem

Niezwykła książka Katarzyny Jackowskiej-Enemuo, która odkrywa przed nami niewyobrażalne tajemnice. Od wieków ludzie mieli przeczucie, że poza naszą istnieje równoległa rzeczywistość, a ta książka pokazuje, jak blisko niej jesteśmy.
Autorka: Katarzyna Jackowska-Enemuo
Oprawa: Twarda
Liczba stron: 112
Rekomendacja wiekowa:
Jak zdobyłeś koronę, Bolesławie Chrobry? Ale historia...

Zapoznaj się z historią polski zagłębiając się w świat tej fascynującej serii książek.
Autorka: Grażyna Bąkiewicz
Oprawa: Miękka
Ilość stron: 224
Rekomendacja wiekowa:
Jakie to rzemiosło? Zawody dawniej i dziś. Atlas dla dzieci

Jakie to rzemiosło? Zawody dawniej i dziś. Atlas dla dzieci to prawdziwa podróż w czasie - część przedstawionych tu rzemiosł istnieje do dziś, inne zaś wymarły wraz z postępem cywilizacyjnym zmieniającego się świata.
Autorka: Izabela Winiewicz-Cybulska
Oprawa: Twarda
Ilość stron: 128
Rekomendacja wiekowa:
Jezus. Opowieść o słowie

Książka ta porusza wiele uniwersalnych tematów, takich jak empatia, wykluczenie, wspólnota, nierówności czy pokora, które są obecne w życiu ludzi od tysięcy lat i wciąż są aktualne. "Jezus. Opowieść o Słowie" to kontynuacja książki "Biblia. Wielkie opowieści Starego Testamentu", która w nowatorski sposób opowiada historię Jezusa i jego przesłanie.
Autor: Frédéric Boyer
Ilustracje: Serge Bloch
Oprawa: Twarda
Ilość stron: 296
Rekomendacja wiekowa:
Wielcy przyjaciele dzieci

Kto zasłużył na miano prawdziwego przyjaciela dzieci?
O zasługach tak wielkich postaci jak Janusz Korczak, Maria Łopatkowa, Tove Jansson czy Jurek Owsiak nikogo nie trzeba nikogo przekonywać. Ale niektóre wyborów dokonanych przez autora wydają się nieoczywiste - sprawdź jakie!
Autor: Marek Michalak
Oprawa: Twarda
Ilość stron: 144
Rekomendacja wiekowa:
Kto tu rządzi? Demokracja od podwórka

"Kto tu rządzi? Demokracja od podwórka" to pozycja przeznaczona dla najmłodszych odbiorców. Za pomocą przedstawionej tu historii dowiedzą się oni, jak ustala się zasady i z jakiego powodu trzeba to robić. Mowa w niej chociażby o sprawiedliwości społecznej oraz, co za nią idzie, prawie do głosu każdego z członków takiego społeczeństwa. Dzieci, za sprawą tej książki, zrozumieją, że demokracja pojawia się nie tylko w ich domu czy szkole, ale również w organizacji państwa.
Autorka: Grażyna Bąkiewicz
Okładka: Miękka
Liczba stron: 120
Rekomendacja wiekowa:
Od mitów do nauki. Akademia mądrego dziecka. Chcę wiedzieć

Ludzie od zawsze próbowali zrozumieć otaczający świat. Zastanawiali się, czym są grzmoty i błyskawice; skąd się bierze tęcza; dlaczego niebo nie spada; gdzie chowa się Słońce. Przez tysiące lat ich ciekawość zaspokajały legendy i mity, a każda z kultur wykształciła swoje przekonania na temat natury świata. I choć dziś wszelkie zjawiska rozumiemy dzięki nauce, warto poznać wierzenia naszych przodków i przekonać się, jak zmieniło się ludzkie rozumowanie przez tysiące lat.
Autorka: Rebecca Lewis-Oakes
Okładka: Twarda
Liczba stron: 32
Rekomendacja wiekowa:
Jadwiga kontra Jagiełło. Ale historia....

Bogato ilustrowana seria „Ale historia…” z humorem przekazuje fakty historyczne i ciekawostki. Z trzeciej części dowiecie się między innymi, dlaczego słodycze były kiedyś strasznie drogie, jak zbudować most w kilka godzin, co można kupić za królewskie korale i dlaczego Jagiełło jadał zawsze z tego samego drewnianego talerza.
Autorka: Grażyna Bąkiewicz
Oprawa: Miękka
Ilość stron: 224
Rekomendacja wiekowa:
Mieszko, ty wikingu! Ale historia...

Bogato ilustrowana seria „Ale historia…” z humorem przekazuje fakty historyczne i ciekawostki. Z pierwszej części, przybliżającej czasy panowania Mieszka I, dowiecie się między innymi, jak wydostać się z łap handlarzy niewolników, do kogo udać się po zatruciu wodą z rzeki, dlaczego żona Mieszka nie chciała jeść, jak Polanie wysyłali sobie esemesy i wielu innych rzeczy.
Autorka: Grażyna Bąkiewicz
Oprawa: Miękka
Ilość stron: 224
Rekomendacja wiekowa:
Atlas historii

„Atlas historii” zabierze Was we wspaniałą podróż po świecie i pokaże, jak ludzkość zmieniała się i rozwijała przez wiele tysiącleci. Poznasz piętnaście niezwykłych kultur – od starożytnej Mezopotamii po nasz współczesny zglobalizowany świat.
Autorka: Catherine Barr
Oprawa: Twarda
Ilość stron: 48
Rekomendacja wiekowa:
Mali WIELCY. Pablo Picasso

Mały Pablo zapowiadał się na wielkiego artystę: potrafił rysować, jeszcze zanim nauczył się mówić, a swój pierwszy obraz namalował w wieku dziewięciu lat. Szybko opanował wszystkie znane techniki malarskie, lecz chciał przedstawić światu własny artystyczny styl. Poświęcił się sztuce, ale ciężko było mu się utrzymać ze swojej twórczości. Mimo trudu nie poddał się i nie porzucił wiary w swój talent.
Autorka: Maria Isabel Sanchez Vegara
Oprawa: Twarda
Ilość stron: 32
Rekomendacja wiekowa:
Sekrety zmarłych. Akademia mądrego dziecka. Chcę wiedzieć więcej

Fascynacja śmiercią jest naturalnym etapem w rozwoju każdego młodego człowieka, a rodzic prędzej czy później musi zmierzyć się z pytaniami o to, co się z nami dzieje po śmierci. Książka z jednej strony zaspokaja tę ciekawość, a z drugiej - pomaga oswoić dzieci z trudnym tematem przemijania, przy okazji poszerzając ich wiedzę ogólną dzięki licznym ciekawostkom i ilustracjom.
Autor: Matt Ralphs
Oprawa: Twarda
Ilość stron: 64
Rekomendacja wiekowa:
Ładna historia

W tej książce znajdziecie opowieści o rodach, które zamieszkiwały polskie ziemie od X wieku naszej ery aż po współczesność oraz ich bardzo rozgałęzione drzewa genealogiczne. Znajdziecie tu rodziny królów, książąt, wielkich wodzów, wynalazców, uczonych i artystów. A może narysujecie własne drzewo genealogiczne?
Autor: Zuzanna Orlińska
Ilustracje: Aleksandra Fabia
Oprawa: Twarda
Ilość stron: 80
Rekomendacja wiekowa:
Ciocia Jadzia w PRL-u

Ciocia Jadzia opowiada historie ze swojego dzieciństwa, które przypadło na czasy PRL-u. Okazuje się, że są to ciekawe, a nawet egzotyczne opowieści, no bo jak tu uwierzyć, że w sklepach często był tylko ocet, a po papier toaletowy ustawiały się długie kolejki?
Autor: Eliza Piotrowska
Oprawa: Twarda
Ilość stron: 80
Rekomendacja wiekowa:
Zagadkowe muzea w Warszawie

Warszawskie muzea są pełne niezwykłych wyzwań i ukrytych zagadek. Ta książka pomoże wam je odkryć. Dzięki niej zobaczycie, co kryje się w skamieniałościach sprzed tysięcy lat i fiolkach dziewiętnastowiecznych lekarstw. Poznacie tajemnice tkwiące w szkieletach dinozaurów, średniowiecznych zbrojach i indonezyjskich maskach!
Autor: Aleksandra Artymowska
Ilość stron: 48
Oprawa: Twarda
Rekomendacja wiekowa:
Mali WIELCY. Marilyn Monroe

Mała Norma Jeane chciała, żeby jej imię znalazło się kiedyś na dużym ekranie. Większość swojego trudnego dzieciństwa spędziła w sierocińcach i rodzinach zastępczych. Dzięki talentowi i wytrwałości osiągnęła sławę, spełniając swoje marzenia pod przybranym bajecznym nazwiskiem: Marilyn Monroe.
Autorka: Maria Isabel Sanchez Vegara
Oprawa: Twarda
Ilość stron: 32
Rekomendacja wiekowa:
Simona Kossak. Mieszkanka dzikiej puszczy

Seria prezentuje postaci, które żyły w różnym czasie i w różnych okolicznościach. Wszystkie jednak łączyły szczególne cechy – odwaga w myśleniu i rozmach w planowaniu. W efekcie szerzyły one niesamowite idee, a także doprowadzały do realizacji fantastycznych projektów. Nietuzinkowe charaktery! Arcytrudne projekty! Niezwykłe pomysły! Ponadprzeciętna odwaga!
Autor: Agnieszka Ludwig-Słomczyńska
Ilość stron: 32
Okładka: Twarda
Rekomendacja wiekowa:
Ernest Malinowski. Konstruktor kolei w Andach

Seria prezentuje postaci, które żyły w różnym czasie i w różnych okolicznościach. Wszystkie jednak łączyły szczególne cechy – odwaga w myśleniu i rozmach w planowaniu. W efekcie szerzyły one niesamowite idee, a także doprowadzały do realizacji fantastycznych projektów. Nietuzinkowe charaktery! Arcytrudne projekty! Niezwykłe pomysły! Ponadprzeciętna odwaga!
Autor: Agnieszka Ludwig-Słomczyńska
Ilość stron: 32
Okładka: Twarda
Rekomendacja wiekowa:
Mieczysław Bekker. Inżynier pojazdu księżycowego

Seria prezentuje postaci, które żyły w różnym czasie i w różnych okolicznościach. Wszystkie jednak łączyły szczególne cechy – odwaga w myśleniu i rozmach w planowaniu. W efekcie szerzyły one niesamowite idee, a także doprowadzały do realizacji fantastycznych projektów. Nietuzinkowe charaktery! Arcytrudne projekty! Niezwykłe pomysły! Ponadprzeciętna odwaga!
Autor: Agnieszka Ludwig-Słomczyńska
Ilość stron: 32
Okładka: Twarda
Rekomendacja wiekowa:
Krystyna Skarbek. Szpieg w spódnicy

Seria prezentuje postaci, które żyły w różnym czasie i w różnych okolicznościach. Wszystkie jednak łączyły szczególne cechy – odwaga w myśleniu i rozmach w planowaniu. W efekcie szerzyły one niesamowite idee, a także doprowadzały do realizacji fantastycznych projektów. Nietuzinkowe charaktery! Arcytrudne projekty! Niezwykłe pomysły! Ponadprzeciętna odwaga!
Autor: Agnieszka Ludwig-Słomczyńska
Ilość stron: 32
Okładka: Twarda
Rekomendacja wiekowa:
Skąd te krzywe usta, Bolesławie? Ale historia...

Bogato ilustrowana seria „Ale historia…” z humorem przekazuje fakty historyczne i ciekawostki. W dziewiątej części przeczytacie między innymi o tym, jak wyglądały średniowieczne piekarniki, co to było myto i jak Gall Anonim przysłużył się królowi.
Autorka: Grażyna Bąkiewicz
Oprawa: Miękka
Ilość stron: 224
Rekomendacja wiekowa:
Bah Bah. Iran dla dociekliwych

Spalone słońcem pustynie i cieniste ogrody; kopalnie turkusów i gwarne bazary; zasypane piaskiem zigguraty sprzed tysięcy lat i gliniane miasta podobne do labiryntów – witajcie w Iranie!
Autor: Albert Kwiatkowski
Oprawa: Twarda
Ilość stron: 160
Rekomendacja wiekowa:
Trudno jest znaleźć książki historyczne, które zainteresują młodego czytelnika. Większość z nich to bogaty zbiór nazwisk i dat, który – jak nietrudno się domyślić – znudzi się już po pierwszej stronie. Książki o historii dla dzieci powinny być napisane prostym, zrozumiałym językiem, zawierać ciekawe ilustracje, a przede wszystkim – przedstawiać interesującą opowieść o znanych bohaterach. Najlepszym przykładem takiej twórczości jest seria Czytam sobie wydawnictwa Egmont – znajdziemy w niej tytuły takie jak Kto uratował jedno życie… Historia Ireny Sendlerowej, Wyprawa na biegun. O ekspedycji Amundsena, a także Nie było telefonów? O córkach, ojcach i wynalazkach.