Książki o ciele człowieka dla dzieci
Poznawanie swojego ciała dla wielu dzieci jest bardzo ciekawym doświadczeniem. Oglądają swoje rączki i nóżki, klepią się po brzuszku, ciągną za uszy, a nawet wkładają palec do nosa (i to nie tylko swojego, o czym przekonają się praktycznie wszyscy rodzice). Niedługo później interesują się też swoimi narządami płciowymi. Wyjaśniajmy dziecku, jak nazywają się poszczególne części jego ciała, przeglądajmy z nim książki o ciele człowieka dla dzieci. Z myślą o najmłodszych dzieciach powstała seria Moje ciało autorstwa Gen-ichiro Vagyu (Piersi, Pępek, Dziurki w nosie). Starszym dzieciom możemy zaproponować atlas Anatomia. Obraz ludzkiego ciała na wyjątkowych ażurowych rycinach czy niezwykłą książkę o neuronach – Sen Alicji, czyli jak działa mózg.
Brzuch Alicji czyli kupa prawdy o trawieniu

Przed Alicją stoi nietypowe zadanie – musi rozwiązać zagadkę i dowiedzieć się, JAK DZIAŁA LUDZKIE CIAŁO. Okazuje się, że to nie takie proste, bo w trakcie śledztwa pojawia się coraz więcej pytań! Dlaczego w brzuchu burczy? Jak długie są jelita i ile flaczków mieści się w naszym brzuchu? Skąd kupa wie, kiedy ma wyjść, i czemu brzydko pachnie?
Autor: Maria Mazurek, Mikołaj Spodaryk
Ilustracje: Wierzchowski Marcin
Oprawa: Twarda
Liczba stron: 80
Rekomendacja wiekowa:
Ciało człowieka. Podnieś klapkę

Ciało człowieka to wyjątkowa, nowocześnie zilustrowana książka edukacyjna. Klapki zachęcają do odkrywania ciekawych informacji i tajemnic ludzkiego organizmu. Publikacja w bardzo konkretny, obrazowy sposób pokazuje, że ciało człowieka jest cudowną maszyną, która działa dzięki współpracy wielu różnych organów.
Autor: Emanuela Pagliari, Diego Mattarelli, Enrica Soroldoni
Oprawa: Twarda
Ilość stron: 36
Rekomendacja wiekowa:
Co w brzuchu burczy, czyli o tym, jak twoje ciało zmienia jedzenia w paliwo (i kupę) Autor: Jennifer Gardy

Poznawanie cudownego świata jelit wymaga odwagi!. Wszyscy jedzą i wszyscy robią kupę. Całkiem zwyczajne rzeczy, prawda? Jednak to, co wydarza się pomiędzy, jest dalekie od zwyczajności! Za sprawą układu trawiennego – zwanego również jelitami – właśnie tam dzieje się magia.
Autor: Jennifer Gardy
Oprawa: Twarda
Ilość stron: 144
Rekomendacja wiekowa:
Akademia mądrego dziecka. Co robimy gdy śpimy

Wyrusz w pełną przygód podróż po uśpionym mózgu i dowiedz się, dlaczego co noc się wyłącza. Będziesz towarzyszyć młodemu neuronowi, który w korze czołowej pracuje nad skomplikowaną rzeźbą i nie ma ochoty spać.
Autorzy: Matteo Farinella, Matteo Farinella, Ewa Nicewicz
Okładka: Twarda
Strony: 48
Rekomendacja wiekowa:
SEXEDPL. Dorastanie w miłości, bezpieczeństwie i zrozumieniu. Przewodnik dla rodziców

„Nikt nikogo nie uczy, jak być rodzicem. W rolę mamy, czy taty trzeba wejść niejako z marszu, a potem na własną rękę szukać dróg w świecie pełnym stereotypów, uprzedzeń i sprzecznych informacji. A jednocześnie radzić sobie z codziennością w domu, w którym dzieci zmagają się ze swoją rozwijającą się seksualnością, uczą się swoich granic i budują poczucie własnej wartości.” - Anja Rubik
Autor: Anja Rubik
Oprawa: Miękka
Liczba stron: 336
Rekomendowane dla rodziców dzieci w wieku:
Pakiet nocnikowy

Książki, które pomogą Twojemu dziecku rozpocząć przygodę z nocnikiem
Kiedy dziewczynka staje się kobietą

Książka napisana pięknie i lekko przez dojrzałą kobietę dla dziewczyn przygotowujących się do pierwszej krwi oraz ich matek – tak naprawdę, także dla ich wewnętrznych dziewczynek i nastolatek, które nie doświadczyły takiej inicjacji w kobiecość i dzięki niej mogą odwstydzić swoje bolesne doświadczenia związane z miesiączką.
Autor: Lucy H. Pearce
Oprawa: Miękka
Ilość stron: 104
Rekomendacja wiekowa:
Moja krew ma moc

Pięknie ilustrowana książka dla dzieci pomagająca im przy złych nawykach żywieniowych. Opowiada historię Adasia, który poszedł do lekarza bo czuł się słabo i badania krwi wykazały u niego anemię. Chłopiec musiał zmienić dietę, aby poczuć się znowu lepiej.
Autor: Justyna Wodowska
Ilustracje: Magdalena Jakubowska
Okładka: Twarda
Strony: 32
Rekomendacja wiekowa:
Moje ciało jest okej!

Jak polubić swoje ciało i poczuć się w nim dobrze?
Kiedy ma się 9 czy 12 lat, nie jest łatwo dogadać się z ciałem. Może nogi wydają się za długie? Włosy są mysim kolorze lub zbyt kręcone? Uśmiech nie tak ładny jak u innych? Dopadają nas kompleksy, możemy doświadczyć hejtu czy poczucia inności. Jak zaakceptować siebie i poczuć się dobrze w swoim ciele?
Autor: Aleksandra Górecka, Anna Natasza Górecka
Rekomendacja wiekowa:
Dziewczyńskie sprawy. Przewodnik po dojrzewaniu

Czym jest miesiączka? Jak pokonać kryzys pryszczowy? Czy muszę nosić stanik? Co się właściwie ze mną dzieje? Przemiana z dziecka w nastolatkę nie jest prosta!
Ciało ulega metamorfozie, do głosu dochodzą hormony, a w mózgu zachodzi coś w rodzaju przemeblowania. Młode dziewczyny, których to wszystko dotyczy, często czują się zagubione.
Autor: Nina Brochmann, Ellen Støkken Dahl
Rekomendacja wiekowa:
Pięknie się różnimy

Książka ta uczy, na czym polega niepełnosprawność fizyczna i intelektualna, pomaga też zwalczać szkodliwe stereotypy, m.in. dotyczące ról społecznych czy podziałów na „chłopięce” i „dziewczęce”. Uświadamia, że rodziną można być na wiele sposobów – ważne, by czuć się kochanym i otoczonym opieką.
Autor: Tracey Turner
Rekomendacja wiekowa:
Ludzkie Ciało. Podświetl i Odkryj

Książki z serii Podświetl i Odkryj wspaniale rozwiną wyobraźnię i zaspokoją ciekawość każdego młodego odkrywcy! Dzięki zastosowaniu specjalnej powłoki UV, latarka w rękach dziecka działa niczym rentgen. Wystarczy poświecić nią od tyłu na ilustracje lub spojrzeć pod światło, a naszym oczom ukażą się kolejne, ukryte wcześniej sceny.
Autor: Carron Brown, Rachael Sounders
Oprawa: Twarda
Ilość stron: 36
Rekomendacja wiekowa:
Moonka: Dorastanie. Rodzinna, ciałopozytywna gra edukacyjna

moonka: Dorastanie to gra, w którą dorośli grają razem z dziećmi. Najważniejszym celem gry jest stworzenie okazji do rozmowy i wspólnego spędzania czasu.
Pomysł: Ewa Pietruszczak
Projekt: Igor Widawski, Maciej Smrokowski, IGGAMES
Ilustracje: Anna Rudak
Teksty na kartach: Barbara Pietruszczak
Rekomendacja wiekowa:
Twoje ciałopozytywne dojrzewanie. Dla dziewczynek w wieku 8-12 lat

Ta książka jest poradnikiem, a informacje w niej zawarte mają charakter edukacyjny. Jej treść została sprawdzona przez lekarzy, w tym przez ginekolożkę. Książka znalazła się na prestiżowej liście White Ravens 2022!
Autorka: Barbara Pietruszczak
Ilustracje: Anna Rudak
Oprawa: Twarda
Ilość stron: 208 stron w tym Miesiączkowa Strona Pamiątkowa
+ 25 naklejek z autorskimi ilustracjami Anny Rudak
Rekomendacja wiekowa:
Horror! czyli skąd się biorą dzieci

Pani Miłka połknęła dziecko! I wcale się z tym nie kryje! Na przedszkolaki pada blady strach. Kto będzie następny? Rezolutny Bodzio, Rozalka czy też Grześ? Na wszelki wypadek najlepiej ukryć się w toalecie… albo w szatni… albo w gabinecie pani dyrektor… A jeśli ona jest w zmowie z panią Miłką? Trzeba natychmiast zadzwonić na policję! Przedszkolaki przeżyją prawdziwy horror, zanim odkryją, skąd się biorą dzieci…
Autor: Grzegorz Kasdepke
Oprawa: Twarda
Ilość stron: 64
Rekomendacja wiekowa:
Bliźnięta

Jak powstają bliźnięta? Czy zawsze są identyczne i czy muszą mieć jednego tatę? Skąd wzięła się nazwa bliźnięta syjamskie? Kto najczęściej rodzi czworaczki? Czym różnią się bliźnięta jednojajowe od dwujajowych i jak to jest z ich DNA? A w końcu – czy to prawda, że bliźnięta łączy tajemnicza więź?
Autor: Piotr Sitkiewicz, Paweł Sitkiewicz
Oprawa: Twarda
Ilość stron: 64
Rekomendacja wiekowa:
Ciało. To ciekawe!

Do czego służy pępek? Dlaczego bąki śmierdzą? Kto maluje tęczę na niebie? Dlaczego śnieg jest biały? Czy wszystkie psy umieją szczekać? I po co słoniom takie duże uszy? Odpowiedzi na te i wiele innych pytań maluchy mogą odnaleźć w książeczkach z serii „To ciekawe!”.
Autor: Barbara Supeł
Oprawa: Twarda
Ilość stron: 14
Rekomendacja wiekowa:
Maja i Kacper rosną zdrowo. Niezbędnik zdrowego odżywiania

Kacper ma siedem lat i dziś jest smutny, bo w szkole ktoś nazwał go grubasem. Choć chłopiec je mniej więcej tyle, co inne dzieci, ma dość duży brzuch i przez to męczy się bardziej, gdy biega z kolegami.
Autor: Monica Peitx
Ilustracje: Cristina Losantos
Oprawa: Twarda
Ilość stron: 52
Rekomendacja wiekowa:
Sex edukacja. O dojrzewaniu, relacjach i świadomej zgodzie

Oto przewodnik, który odpowiada na najbardziej palące pytania nastolatków i młodych dorosłych na temat randek, związków, świadomej zgody i seksu.
Sex edukacja, napisana dla wszystkich nastolatków oraz obejmująca wszystkie tożsamości i orientacje seksualne, stanowi przewodnik po zdrowej ekspresji seksualnej, relacjach i wszystkim, co młodzi ludzie powinni wiedzieć o seksie.
Autor: Jennifer Lang
Oprawa: Miękka ze skrzydełkami
Liczba stron: 138
Wzrok, słuch, smak dają znak, czyli podróż do świata zmysłów

Po co owady wysyłają zapachowe esemesy? Co to jest kubek smakowy? Gdzie jest ukryty twój własny GPS? Czym się zajmuje papuga przeciwlotnicza? Dlaczego łokieć jest nieczuły? Które zwierzę używa ogona jako klimatyzacji? Po co ptakom żelazne kulki w uszach? Kiedy pies zachowuje się jak kompas?
Autor: Marta Maruszczak
Oprawa: Twarda
Liczba stron: 48
Rekomendacja wiekowa:
Zapaszki. O wszystkich smrodach świata

Wszyscy mają jakiś zapach! Zmysł węchu odgrywa ważną rolę w przetrwaniu i komunikacji. Dzięki niemu czujemy też smak. Mało tego – jest podstawą przemysłu wartego miliardy dolarów. Ale mimo to o węchu często wiemy zaskakująco mało.
Autor: Clive Gifford
Ilustracje: Pete Gamlen
Oprawa: Twarda
Liczba stron: 48
Rekomendacja wiekowa:
Poznawanie swojego ciała dla wielu dzieci jest bardzo ciekawym doświadczeniem. Oglądają swoje rączki i nóżki, klepią się po brzuszku, ciągną za uszy, a nawet wkładają palec do nosa (i to nie tylko swojego, o czym przekonają się praktycznie wszyscy rodzice). Niedługo później interesują się też swoimi narządami płciowymi. Wyjaśniajmy dziecku, jak nazywają się poszczególne części jego ciała, przeglądajmy z nim książki o ciele człowieka dla dzieci. Z myślą o najmłodszych dzieciach powstała seria Moje ciało autorstwa Gen-ichiro Vagyu (Piersi, Pępek, Dziurki w nosie). Starszym dzieciom możemy zaproponować atlas Anatomia. Obraz ludzkiego ciała na wyjątkowych ażurowych rycinach czy niezwykłą książkę o neuronach – Sen Alicji, czyli jak działa mózg.