Jak zrozumieć małe dziecko

Pierwszy osadzony w polskich realiach przewodnik dla rodziców małych dzieci.
Książka wydana przez Natuli – dzieci są ważne
Autor: Opracowanie zbiorowe
Oprawa: Twarda
Liczba stron: 266
Rekomendowane dla rodziców dziecka w wieku:
Rozwój seksualny dzieci

Pierwszy całościowy poradnik o rozwoju seksualnym dzieci 0—18 lat.
Książka wydana przez Natuli – dzieci są ważne
Autor: Karolina Piotrowska
Oprawa: Twarda
Liczba stron: 154
Rekomendowane dla rodziców dziecka w wieku:
Wild child, czyli naturalny rozwój dziecka

Dlaczego relacje i więzi, które współtworzymy z dziećmi, to tak ważny element wychowawczej układanki?
Ta książka nie tylko przynosi odpowiedzi na powyższe pytanie, ale tworzy podwaliny dla rewolucji w innych obszarach naszego życia społecznego. Sprawia, iż przypominamy sobie o tym co w życiu najważniejsze – o więziach, miłości i bliskości z innymi.
Książka wydana przez Natuli – dzieci są ważne
Autor: Eliane Retz, Christiane Stella Bongertz
Oprawa: Twarda
Liczba stron: 408
Rekomendowane dla rodziców dziecka w wieku:
Granice dzieci i dorosłych

Prosta w zastosowaniu koncepcja granic osobistych pomaga porozumiewać się i współpracować z dzieckiem, unikać nieporozumień i codziennych dramatów.
Książka wydana przez Natuli – dzieci są ważne
Autor: Jarek Żyliński
Oprawa: Twarda
Liczba stron: 148
Rekomendowane dla rodziców dziecka w wieku:
Jak zrozumieć nastolatka

Książka dla rodziców, którzy chcą być mądrymi przewodnikami swoich nastoletnich dzieci, dawać im wsparcie i towarzyszyć w rozwoju w tym pięknym, choć niekiedy trudnym czasie stawania się dorosłym.
Książka wydana przez Natuli – dzieci są ważne
Autorka: Aneta Stępień-Proszewska
Oprawa: Twarda
Liczba stron: 408
Rekomendowane dla rodziców dziecka w wieku:
Trudności z jedzeniem u dzieci i nastolatków

„Czy ona w końcu przestanie wybrzydzać przy jedzeniu?”, „Czy on może wreszcie zacząć jeść normalnie?”
Rodzice odpowiadają za zrównoważoną dietę dziecka, zdarza się jednak, że jedzenie powoduje zmartwienia i staje się polem walki.
Książka wydana przez Natuli – dzieci są ważne
Autorka: Agata Dutkiewicz
Oprawa: Twarda
Liczba stron: 300
Rekomendowane dla rodziców dziecka w wieku:
Kreatywne rodzicielstwo

Zapraszamy do odkrycia inspirującej książki "Kreatywne rodzicielstwo: jak wychować niekonwencjonalnie myślące, niezależnie przedsiębiorcze dziecko". W dzisiejszym dynamicznym świecie rodzicielstwo nabiera nowego wymiaru, a ta książka oferuje wam klucz do odblokowania pełnego potencjału waszych dzieci.
Autor: Eyal Doron
Oprawa: Miękka
Ilość stron: 336
Odkrycie dziecka

"Odkrycie Dziecka" to niezwykła książka, która stanowi syntezę myśli i metod Marii Montessori, jednej z najbardziej wpływowych postaci w dziedzinie pedagogiki. W tej fascynującej lekturze podążamy za nią w jej podróży przez świat dziecięcego umysłu, od momentu, gdy maluchy uczą się mówić i zaczynają interakcje z otaczającym je światem, aż po ich pierwsze kroki w nauce szkolnej.
Autorka: Maria Montessori
Oprawa: Miękka
Ilość stron: 134
Mózg rodzica. Jak neuronauka na nowo pisze historię rodzicielstwa

Przełomowe dzieło autorstwa Conaboy, które całkowicie zmienia nasze postrzeganie rodzicielstwa. Ta książka rzuca światło na fascynujące zjawisko, jakim jest przekształcanie się mózgu rodzica w odpowiedzi na narodziny dziecka, ostatecznie obalając koncepcję "instynktu macierzyńskiego" i rewolucjonizując nasze rozumienie tego, co to znaczy być rodzicem.
Autorka: Chelsea Conaboy
Oprawa: Miękka
Ilość stron: 448
Psychologia dziecka w dwunastu pytaniach

Książka ta stanowi nieocenioną pomoc dla rodziców, pomagając im zrozumieć, jak działa umysł ich dzieci i jak wspierać ich rozwój. To doskonałe narzędzie do lepszego porozumienia się z dziećmi i budowania zdrowych relacji opartych na wzajemnym zrozumieniu.
Autor: Paul L. Harris
Oprawa: Miękka
Ilość stron: 356
Jak kreatywnie wspierać rozwój dziecka?

Zastanawiasz się, jak wspierać rozwój dziecka? To świetnie, bo przecież pierwsze lata życia są kluczowe dla kształtowania zdolności intelektualnych każdego człowieka! Dlatego warto poznać zabawy dla dzieci, które pomogą im zdobywać nowe umiejętności. Poradnik “Jak kreatywnie wspierać rozwój dziecka” dostarczy ci fascynującej wiedzy na temat funkcjonowania mózgu oraz mnóstwo pomysłów na wartościowe spędzanie czasu.
Autorzy: Natalia i Krzysztof Minge
Oprawa: Miękka
Ilość stron: 224
Jak wychować dziecko na zdrowego psychicznie dorosłego

"Jak wychować dziecko na zdrowego psychicznie dorosłego. Rozpoznaj zaburzenia osobowości i wspieraj rozwój dziecka" to książka, która głęboko zagłębia się we wpływ doświadczeń z dzieciństwa na nasze życie i rozwój. Autorka uznaje, że to, co spotyka nas w tym okresie, ma olbrzymi wpływ na naszą egzystencję, a nawet sięga jeszcze dalej - do życia płodowego.
Autorka: Paulina Pawlak
Oprawa: Miękka
Ilość stron: 216
Dodaj mi skrzydeł! Jak rozwijać u dzieci motywację wewnętrzną

Poradnik dla rodziców, który podpowiada, jak w mądry sposób motywować dzieci do osiągania celów.
Autor: Joanna Steinke-Kalembka
Oprawa: Miękka
Liczba stron: 280
Rekomendowane dla rodziców dzieci w wieku:
Motywacja wewnętrzna. Gry edukacyjno-terapeutyczne dla nastolatków

Motywacja wewnętrzna to zbiór 5 gier, których głównym zadaniem jest uświadomienie nastolatkom, jak ważne jest posiadanie celu oraz dążenie do jego realizacji. Każda z gier w prosty sposób pokazuje, czym jest motywacja i w jakim stopniu jest zależna od nas samych.
Autorka: Anna Kaim
Oprawa: Miękka
Liczba stron: 12
Rekomendowana dla rodziców dzieci w wieku nastoletnim.
Miej lepszy dzień. Pozytywny poradnik o zdrowiu psychicznym

Książka "Miej lepszy dzień. Pozytywny poradnik o zdrowiu psychicznym" jest publikacją, którą powinno przeczytać każde dziecko w wieku szkolnym. Dowie się z niej, że ma prawo do gorszych dni i smutku. Jednocześnie też otrzyma zestaw gotowych wskazówek, dzięki którym nauczy się przeganiać czarne chmury znad swojej głowy.
Autor: Alex George
Oprawa: Broszurowa
Liczba stron: 224
Rozwój przez zabawę. Ponad 90 łatwych ćwiczeń i zabaw rozwijających wszystkie 8 zmysłów

Aby dzieci mogły w pełni wykorzystać swój potencjał, należy odpowiednio stymulować ich układ sensoryczny, czyli pięć podstawowych zmysłów (wzrok, słuch, smak, dotyk i węch), a także zmysł przedsionkowy (odpowiedzialny za ruch i równowagę), propriocepcję (związaną ze świadomością własnego ciała) oraz interocepcję (dzięki której odbieramy doznania z naszych narządów wewnętrznych).
Autorka: Allie Ticktin
Oprawa: Miękka
Liczba stron: 284
Rekomendowane dla rodziców dziecka w wieku:
Sekret krokodyla

Podręcznik powstał z myślą o wspieraniu dzieci w wieku 5-10 lat, które aby uchronić się przed doznawaniem bólu, nauczyły się wznosić wokół siebie mur, ukrywać swoje rany, a także wyrażać odczuwane cierpienie, strach, wstyd i smutek poprzez odrzucanie innych i agresywny wzorzec zachowania, publikacja może być jednak pomocna dla każdego dziecka.
Autorka: Karen Treisman
Oprawa: Miękka
Liczba stron: 162
Rekomendowane dla rodziców dziecka w wieku:
Nastolatki też nie mają lekko

Jest to niezwykle dynamiczna książka, która porusza temat osamotnienia w relacjach, trudów z akceptowaniem siebie i dorastania we współczesnym świecie. Książka choć skierowana do młodzieży, z pewnością także dorosłym otworzy oczy na wiele ważnych aspektów w życiu ich nastoletnich dzieci.
Autorka: Maja Szanecka-Żołdak
Oprawa: Miękka
Liczba stron: 216
Dobre i złe sekrety

W niezrozumiałych, niejasnych sytuacjach dzieci milczą. Boją się lub nie znajdują słów, by poprosić o pomoc. Niekiedy dochowywanie tajemnicy może być niebezpieczne. Mówić czy nie? O czym absolutnie nie wolno mówić, o czym wolno, a o czym wręcz należy? Jakie sekrety są niebezpieczne? Kiedy jest się skarżypytą? A kiedy mądrym, rozsądnym dzieckiem? Jak bezpiecznie korzystać z internetu? Książka zaopatrzona w „Uwagi dla rodziców”.
Autorka: Elżbieta Zubrzycka
Oprawa: Miękka
Ilość stron: 50
Ocalić Ofelię. Jak troszczyć się o dorastające dziewczęta

Jakie są współczesne dziewczyny? Czym się różnią od swoich poprzedniczek, z jakimi wyzwaniami się zmagają? Jak pomóc nastolatce wyrosnąć na silną i pewną siebie kobietę, której będzie się po prostu dobrze żyło w społeczeństwie i z samą sobą?
Autor: Mary Pipher, Sara Pipher-Gilliam
Oprawa: Miękka
Ilość stron: 400
Słucham swojego ciała

Zbiór 30 mądrych zabaw, które pomogą dziecku rozwinąć samoświadomość i umiejętność regulowania emocji. Każdy maluch doświadcza wielkich uczuć, a nauka, jak je rozpoznawać i regulować, stanowi kluczowy warunek jego rozwoju.
Autorka: Mallory Striesfeld
Oprawa: Miękka
Liczba stron: 70
Rekomendowana dla rodziców dzieci w wieku:
To nie smutek, to depresja. Poradnik dla rodziców nastolatków w kryzysie

Książka, która wnosi głębokie światło na temat problemów, z którymi borykają się młodzi ludzie w trakcie dojrzewania. Jej mądra i wszechstronna perspektywa stanowi cenny przewodnik dla rodziców w podróży poprzez wyzwania, jakie stawia przed nimi depresja ich nastoletnich dzieci.
Autorka: Monika Kotlarek
Oprawa: Miękka
Ilość stron: 136
Rekomendacja wiekowa:
Bałagan pod kontrolą. Jak odzyskać przestrzeń w swoim domu

Niezwykle praktyczna i inspirująca książka, która rzuca światło na powszechny problem, z którym boryka się wiele kobiet – walkę z codziennym bałaganem i chaosem towarzyszącym macierzyństwu. Pisarka zdaje się pytać: „Czy macierzyństwo naprawdę musi być tak ciągłym wyzwaniem?”
Autorka: Allie Casazza
Oprawa: Miękka
Ilość stron: 230
Pakiet: Zobacz, jak wielka jest miłość + Cud rodzicielstwa

Pakiet dwóch pięknych książek: o miłości rodzica do dziecka oraz o wychowaniu z szacunkiem i miłością.
Pakiet: Trudności z jedzeniem u dzieci i nastolatków + Wild child

"Trudności z jedzeniem u dzieci i nastolatków" - Pokazuje też, czym tak naprawdę jest jedzenie – to nie tylko dostarczanie mocy organizmowi, ale i wspaniałe (a czasem trudne) narzędzie do budowania więzi międzyludzkich. Ta książka podpowie, jak warto uczyć dzieci relacji z jedzeniem. Wesprze was w sytuacji, kiedy stawiacie czoła neofobii żywieniowej oraz chorobom i zaburzeniom odżywiania, w tym anoreksji czy bulimii. Autorka wskazuje także, kiedy i do jakiego specjalisty udać się po poradę oraz pomoc.
"Wild child, czyli naturalny rozwój dziecka" - Dlaczego relacje i więzi, które współtworzymy z dziećmi, to tak ważny element wychowawczej układanki? Ta książka nie tylko przynosi odpowiedzi na powyższe pytanie, ale tworzy podwaliny dla rewolucji w innych obszarach naszego życia społecznego. Sprawia, iż przypominamy sobie o tym co w życiu najważniejsze – o więziach, miłości i bliskości z innymi.
Pakiet: Trudności z jedzeniem u dzieci i nastolatków + Jak zrozumieć małe dziecko

"Trudności z jedzeniem u dzieci i nastolatków" - Pokazuje też, czym tak naprawdę jest jedzenie – to nie tylko dostarczanie mocy organizmowi, ale i wspaniałe (a czasem trudne) narzędzie do budowania więzi międzyludzkich. Ta książka podpowie, jak warto uczyć dzieci relacji z jedzeniem. Wesprze was w sytuacji, kiedy stawiacie czoła neofobii żywieniowej oraz chorobom i zaburzeniom odżywiania, w tym anoreksji czy bulimii. Autorka wskazuje także, kiedy i do jakiego specjalisty udać się po poradę oraz pomoc.
"Jak zrozumieć małe dziecko" - przewodnik dla rodziców dzieci w wieku 0–3 lat (i starszych). Większość poradników dla rodziców poleca różne metody wychowawcze, treningi czy rodzicielskie sztuczki, jednak zazwyczaj oparte są one o potrzeby rodziców, a nie dzieci (a w skrajnych przypadkach są po prostu przemocą).
Pakiet: Jak zrozumieć nastolatka? + Jak zrozumieć się w rodzinie

"Jak zrozumieć nastolatka" - Dlaczego moje dziecko się tak zachowuje? Co się z nim stało, przecież kiedyś tak nie było? Czy to się kiedykolwiek zmieni? O co mu w ogóle chodzi? Czy to jest normalne?
"Jak zrozumieć się w rodzinie" - Książka, która pomoże ci mówić do siebie życzliwie, wyrażać swoje potrzeby i słuchać innych.
Pakiet: Jak zrozumieć nastolatka? + Granice dzieci i dorosłych

"Jak zrozumieć nastolatka" - Dlaczego moje dziecko się tak zachowuje? Co się z nim stało, przecież kiedyś tak nie było? Czy to się kiedykolwiek zmieni? O co mu w ogóle chodzi? Czy to jest normalne?
"Granice dzieci i dorosłych" - Prosta w zastosowaniu koncepcja granic osobistych pomaga porozumiewać się i współpracować z dzieckiem, unikać nieporozumień i codziennych dramatów.
Pakiet: Jak zrozumieć nastolatka? + Uwaga! Złość

"Jak zrozumieć nastolatka" - Dlaczego moje dziecko się tak zachowuje? Co się z nim stało, przecież kiedyś tak nie było? Czy to się kiedykolwiek zmieni? O co mu w ogóle chodzi? Czy to jest normalne?
"Uwaga złość" - Są sposoby radzenia sobie ze złością (swoją i bliskich), które nie ranią i nie krzywdzą. Książka pomaga zrozumieć i stosować te metody.
Jak wspierać dzieci wysoko wrażliwe

"Jak wspierać dzieci wysoko wrażliwe" to lektura, która pomoże rodzicom zrozumieć, jak funkcjonują ich dzieci, które są bardziej wrażliwe niż rówieśnicy. Książka ta oferuje podejście pełne zrozumienia i miłości, które jest kluczowe dla rozwoju dziecka.
Autor: Agata Majewska
Oprawa: Miękka
Ilość stron: 288
Poród naturalny

Zaufaj sobie i swojemu ciału. Przygotuj się, oddychaj, zaufaj.
Książka wydana przez Natuli – dzieci są ważne
Autor: Katarzyna Oleś
Oprawa: Twarda
Liczba stron: 200
Karmienie piersią

Praktyczny i mądry przewodnik po całym okresie karmienia piersią, od ciąży do odstawienia od piersi.
Książka wydana przez Natuli – dzieci są ważne
Autor: Magda Karpienia
Oprawa: Twarda
Liczba stron: 224
Niespokojny maluch

Książka "Niespokojny maluch" to niezwykle cenna pozycja dla każdej przyszłej lub świeżo upieczonej mamy i tatusia. Autor, dr Mary Sheedy Kurcinka, przekazuje praktyczne porady na temat uspokajania i nauczania nowych umiejętności niemowlaka w przystępny i zrozumiały sposób.
Autor: Dr Mary Sheedy Kurcinka, Magdalena Grala-Kowalska
Oprawa: Miękka
Ilość stron: 224
Pakiet: Dzieciństwo rodziców + Cud rodzicielstwa

Doświadczając rodzicielstwa, mamy szansę na dotknięcie tego, czego nam – dzieciom własnych rodziców – brakowało i za czym do dziś tęsknimy. Autor nazywa to siedmioma prośbami, które dzieci kierują do swoich rodziców. W tej podróży nie chodzi o poszukiwanie winnych, ale o uzdrawiającą przemianę. Pomoże ona dostrzec bolesne miejsca po to, by zmienić je w czułość, zarówno dla nas samych, jak i naszych dzieci. By nie tylko dorosnąć, ale też dojrzeć.
Książka wydana przez Natuli – dzieci są ważne
Autor: Shai Orr
Oprawa: Twarda
Recepty Starego Doktora. Wypisy z dzieł Janusza Korczaka

„Recepty Starego Doktora. Wypisy z dzieł Janusza Korczaka” to wybór cytatów inspirujących, łamiących utarte schematy i pobudzających do refleksji nad naturą dziecka i jego relacjami z dorosłymi. Mimo upływu lat myśl Korczaka nie traci na aktualności. To zbiór krótkich tekstów napisanych przez Janusza Korczaka, który skierowany jest do serc rodziców.
Autor: Agnieszka Zgrzywa
Oprawa: Twarda
Ilość stron: 224
Montessori. Nowoczesne podejście

Klasyczna książka na temat pedagogiki Montessori nareszcie po polsku! Paula Polk Lillard zdołała przywołać poglądy wybitnej włoskiej lekarki wyraźnie i jasno, zwracając się do wszystkich, którzy chcą jej słuchać. W przeciwieństwie do wielu autorów piszących o pedagogice Montessori nie uległa pokusie, by przedstawić własną interpretację tej metody lub jej podstawowe cechy wraz z gotową krytyką.
Autor: Paula Polk Lillard
Oprawa: Miękka ze skrzydełkami
Liczba stron: 224
Rekomendowane dla rodziców dzieci w wieku:
Czwarty trymestr ciąży

Jak dbać o siebie po porodzie. Ten holistyczny przewodnik pomaga kobiecie wrócić do równowagi po porodzie. Podpowiada jak zadbać o powrót do dobrej kondycji fizycznej, emocjonalnej i duchowej oraz odnaleźć się w relacji z partnerem. Zawarte tu praktyczne wskazówki, ćwiczenia i zabiegi, wpierają uzdrawianie poporodowe, które może trwać od kilku miesięcy do kilku lat.
Autor: Kimberly Ann Johnson
Oprawa: Miękka
Ilość stron: 424
MASTURBACJA DZIECIĘCA Od diagnozy do interwencji

Masturbacja dziecięca – jedna z powszechnych postaci ekspresji seksualnej – jest źródłem wielu kontrowersji i burzliwych debat.
Autor: Maria Beisert
Oprawa: Miękka
Ilość stron: 362
Lęki u mam. Jak matki mogą zmienić swój niepokój..

Tu i teraz rusz do walki o macierzyński spokój!
W świecie, który tak bardzo się ostatnio zmienił, powodów do matczynych zmartwień wciąż przybywa. Jodi Richardson, pedagog, terapeutka i mama, doskonale to rozumie.
Autor: Jodi Richardson
Oprawa: Miękka
Ilość stron: 288
Lęki u dzieci. Jak najmłodsi mogą zmienić...

Zapewnij swoim dzieciom spokojne dzieciństwo i wolną od lęku dorosłość!
Każde dziecko czegoś się boi najpierw oddzielenia od rodziców, później ciemności, nowych miejsc i nieznanych osób. Część tych obaw stanowi normalny etap rozwojowy, są jednak i takie, które wynikają z przeżywanych trudności rodzinnych, traum czy niepowodzeń szkolnych. Dr Jodi Richardson i Michael Grose, doświadczeni terapeuci, proponują rodzicom i pedagogom przystępny przewodnik po świecie dziecięcych lęków.
Autor: Jodi Richardson, Michael Grose
Oprawa: Miękka
Ilość stron: 352
Ciąża. Poradnik

Książka zawiera informacje przybliżające rozwój dziecka tydzień po tygodniu oraz szczegółową listę badań, które należy wykonać w ciąży. To praktyczny poradnik, który pozwoli bez obawy przejść przez każdy etap ciąży, który wyjaśni ci, co się z tobą dzieje i, jak sobie w danej sytuacji poradzić.
Autor: Karolina Laskowska
Oprawa: Twarda
Ilość stron: 192
Pozytywna Dyscyplina dla zapracowanych i przemęczonych rodziców

Poznaj książkę, która zmieniła sposób patrzenia na współczesne metody wychowawcze. „Pozytywna dyscyplina dla zapracowanych i przemęczonych rodziców. Jak harmonijnie łączyć życie osobiste, rodzinne i zawodowe oraz w tych trzech obszarach osiągać trwały dobrostan”
Autor: Jane Nelsen
Oprawa: Miękka ze skrzydełkami
Rekomendowane dla rodziców dzieci w wieku:
Bez rywalizacji

Książka ta wzbudzała kontrowersje od chwili publikacji przez swoją bezpardonową krytykę kultury rywalizowania. Opierając się na setkach badań, Alfie Kohn przekonująco dowodzi w niej, że nasze dążenie do tego, by pokonać innych - w pracy, w szkole, w życiu społecznym czy podczas zabawy - ostatecznie prowadzi do tego, że wszyscy przegrywamy. Ważna pozycja dla rodziców.
Autor: Alfie Kohn
Oprawa: Miękka
Ilość stron: 368
Sztuka uważnego rodzicielstwa

Książka "Sztuka uważnego rodzicielstwa" to praktyczny przewodnik dla rodziców, którzy chcą stać się lepszymi opiekunami dla swoich dzieci. Autorzy proponują osiem podstawowych umiejętności, które pozwolą utrzymać spokój w trudnych sytuacjach, okazywać dziecku miłość i wsparcie oraz budować silne relacje oparte na współpracy i szacunku.
Autor: Hunter Clarke-Fields
Oprawa: Miękka
Ilość stron: 256
Spokojnie, to tylko rozszerzanie diety

Nowoczesny i rzetelny poradnik po rozszerzaniu diety małego dziecka
Autor: Małgorzata Jackowska
Oprawa: Miękka
Ilość stron: 224
Wychowanie bez wychowywania

Jak podarować dziecku wolność i wsparcie.
Autor: Stefanie Stahl, Julia Tomuschat
Oprawa: Miękka
Ilość stron: 336
Rodzeństwo jako team. Jak pomóc dzieciom tworzyć zgrany zespół

Jeśli twoje dzieci znowu wyprowadzają cię z równowagi i nie wiesz, jak reagować na kolejne kłótnie, koniecznie przeczytaj, jakie rady i strategie ma dla ciebie Nicola Schmidt.
Autor: Nicola Schmidt
Oprawa: Miękka
Liczba stron: 304
Książki dla rodziców
Przedstawiamy wyselekcjonowane książki dla rodziców i poradniki o wychowaniu. Tu znajdziecie wszystko, co warto przeczytać w temacie relacji i wychowania dzieci. Zaczynamy od książek o ciąży i porodzie, przed poradniki, jak wspierać rozwój dziecka, aż po wychowanie nastolatka i dbałość o relacje w związku i rodzinie. Nie interesują was poradniki rodzicielskie? Znajdziecie tu również piękne książki kulinarne oraz poradniki na temat samorozwoju.
Wychowanie dziecka to jedno z najważniejszych i najbardziej odpowiedzialnych zadań, jakie stoją przed przyszłymi rodzicami. W dzisiejszym zglobalizowanym i dynamicznym świecie, w którym informacje są łatwo dostępne, wybór odpowiednich książek o wychowaniu nie należy do łatwych zadań. Jeśli jednak zależy wam na sprawdzonych pozycjach, sprawdźcie, jakie kryteria warto brać pod uwagę przy zakupie.
Książki dla przyszłych rodziców. Zdaj się na doświadczenia autora
Wybierając poradniki o wychowaniu dziecka, warto sprawdzić nie tylko to, co oferuje sama książka. Równie ważna są informacje o autorze. Czy ma doświadczenie w pracy z dziećmi, a może sam wychowuje dzieci i każdego dnia mierzy się z rodzicielską codziennością? Czy przedstawione w książce treści opiera na rzetelnej wiedzy i badaniach? Czy jest psychologiem, pedagogiem, lekarzem, a może ekspertem specjalizującym się w rozwoju dzieci? Wszystkie te kwestie są bardzo ważne! Dlaczego? Bo poradniki dotyczące wychowania dzieci rosną dziś na księgarnianych półkach jak grzyby po deszczu, a mimo to niektóre z nich często powielają szkodliwe mity czy przekonania, które już dawno straciły na aktualności. Jeśli przykładowo zależy wam na przewodniku stworzonym przez ekspertów związanych zawodowo z rozwojem dziecka, opartym na wiedzy z zakresu neurobiologii, teorii więzi i psychologii, koniecznie sięgnijcie po poradnik dla rodziców „Jak zrozumieć małe dziecko”.
Książki dla rodziców. Podążaj za swoimi przekonaniami
Każdy z nas ma swoje wartości i swoje przekonania. Są unikalne, nikt nie ma takich samych! Zanim więc wybierzecie książki o wychowaniu dziecka, upewnijcie się, czy prezentowane w nich treści są zgodne z waszymi poglądami na wychowanie. Niektóre książki czerpią pełnymi garściami z Porozumienia bez Przemocy (jak m.in. „Uwaga! Złość” czy „Konflikty w rodzinie”), inne opierają się na Rodzicielstwie Bliskości (tu królują wszystkie książki Williama i Marthy Searsów), choć nie brakuje też przewodników inspirowanych innymi filozofiami i metodami. Niezależnie od tego, czy poszukujecie książek opierających się na konkretnych ideach, czy raczej celujecie w bardziej wszechstronne podejście, najważniejsze jest to, by były one odpowiednie dla waszej rodziny. Unikajcie książek, których autorzy narzucają sztywne rozwiązania – wybierajcie te, które was inspirują!
Książki o dzieciach. Postaw na zrozumiałość i czytelność
Czym jeszcze wyróżnia się dobry poradnik dla rodziców niemowląt? Przejrzystością! Treść powinna być zrozumiała dla przeciętnego czytelnika – niezależnie od tego, czy ma on już doświadczenia związane z opieką nad dzieckiem, czy dopiero się do nich przygotowuje. Skomplikowane terminy i zawiły język mogą zniechęcić czytelnika, utrudniając przyswajanie wiedzy. Klarowne książki, z przejrzystymi wykresami i tabelkami, są w ostatnich tygodniach ciąży i pierwszych tygodniach rodzicielstwa na wagę złota – coś o tym wiemy! Mile widziane są też praktyczne wskazówki i strategie, które rodzice mogą zastosować praktycznie od razu. Jesteśmy przekonani, że znacznie lepiej wybierać jest publikacje, które nie tylko opisują teorię wychowania, ale również prezentują konkretne przykłady i ćwiczenia, jakie można wdrożyć w praktyce. Mnóstwo praktycznych wskazówek znajdziecie m.in. w książce „Wild child, czyli naturalny rozwój dziecka”.
Książki o nastolatkach. Dostosuj swoją lekturę do wieku dziecka
Do tej pory pisaliśmy głównie o poradnikach dla rodziców małych dzieci, ale obiecujemy, że ta kategoria obfituje w mnóstwo różnorodnych tytułów – dla rodziców niemowląt, przedszkolaków i nastolatków, a także dla rodziców, którzy poszukują inspiracji i wsparcia na wielu innych gruntach (nie tylko tych związanych z rodzicielstwem). Jakiego wsparcia potrzebujecie dziś wy? Dajcie sobie czas na przemyślenia, a później wróćcie do nas – mamy nadzieję, że wśród wszystkich zebranych przez nas wspierających poradników znajdziecie coś dobrego dla siebie.