






































Książki dla dzieci 4–6 lat
Dzieci w wieku 4-6 lat są bardzo ciekawe świata – interesują się wieloma sprawami, zadają mnóstwo – często bardzo kłopotliwych dla rodziców – pytań. W tym czasie warto proponować dzieciom książki, które rozwieją ich wszystkie wątpliwości. Pozycje wchodzące w skład serii Akceptuję, co czuję, pełne psychologicznej wiedzy, przybliżą zagadnienia związane z oswojeniem strachu, zrozumieniem swoich emocji czy budowaniem dobrych relacji z rodzeństwem. W tej kategorii znajdziemy też znany od pokoleń Elementarz autorstwa Mariana Falskiego.
Ciekawe książki dla 4-latka
Dzikie zwierzęta, dalekie krainy, niebezpieczne przygody… To jest coś, co przedszkolaki lubią najbardziej! Całe szczęście, na małych czytelników czeka dziś ogromny wybór książek. Jedną z najciekawszych (i najbardziej kolorowych) książek dla dzieci jest tytuł „Moja mama chce mieć lwa” Madleny Szeligi. Ilustrowana przez Aleksandrę Gołębiewską (nominowaną w plebiscycie Złota Dwudziestka z okazji 20-lecia kampanii „Cała Polska czyta dzieciom”) powieść to najlepszy dowód na to, że nasze marzenia nie zawsze się spełniają, ale to, co osiągniemy, może nas bardzo pozytywnie zaskoczyć… Na wszystkich wielbicieli niezwykłych zwierząt czeka też opublikowana przez wydawnictwo Wilga seria „Młodzi Przyrodnicy”. Z tworzących ją publikacji dzieci dowiedzą się, jakie płazy żyją w zbiornikach wodnych („W stawie”), będą mogły zajrzeć także do kryjówek leśnych zwierząt („Leśne stworzenia”). Niesamowite przygody opisanych stworzeń w połączeniu z pięknymi ilustracjami stanowią najlepszy pomysł na aktywne czytanie.
Najlepsze książki dla 5-latka
Piąty rok życia to czas na rozmowę o emocjach. Jeśli nie wiecie, jak zacząć, sięgnijcie po książeczki dla dzieci, które rozprawiają się ze stereotypami dotyczącymi dzieciństwa. Mowa o wydanych przez Natuli „Niegrzecznych Książeczkach”. Autorką (lub współautorką) wszystkich z nich jest Alicja Dyrda, mama trójki dzieci, która doskonale wie, że rodzicielstwo nie zawsze jest łatwe, a z trudnymi emocjami muszą mierzyć się nie tylko dzieci, ale też rodzice. Na wszystkich przedszkolaków czekają też opowiadania wspierające naukę czytania, pisania i liczenia. Alternatywą dla nudnych podręczników jest seria książek stworzona przez Agnieszkę Łubkowską i Joannę Kłos, w tym m.in. książka dla dzieci „Nauka czytania”. Tym razem bohaterem będzie alfabet. Ze wspomnianej publikacji mogą korzystać początkujący czytelnicy, jak i nieco starsze dzieci, które mają trudności z opanowaniem umieszczonej w tytule umiejętności. Znajdziecie tu mnóstwo ciekawostek o zwierzętach i zjawiskach na Ziemi, dzięki którym wspólna nauka czytania będzie jeszcze przyjemniejsza.