Książki dla dzieci 4–6 lat
Dzieci w wieku 4-6 lat są bardzo ciekawe świata – interesują się wieloma sprawami, zadają mnóstwo – często bardzo kłopotliwych dla rodziców – pytań. W tym czasie warto proponować dzieciom książki, które rozwieją ich wszystkie wątpliwości. Pozycje wchodzące w skład serii Akceptuję, co czuję, pełne psychologicznej wiedzy, przybliżą zagadnienia związane z oswojeniem strachu, zrozumieniem swoich emocji czy budowaniem dobrych relacji z rodzeństwem. W tej kategorii znajdziemy też znany od pokoleń Elementarz autorstwa Mariana Falskiego.
Pakiet: Niuniuś i wiosna + Niuniuś i lato + Niuniuś czeka na święta. Świąteczne emocje małego dziecka

„Moje życie to bajka, ktoś powinien je kiedyś opisać” – tak Niuniuś zwykł mówić do siebie przed snem. I tak się stało. Oto książka o wiosennych przygodach Niuniusia, którego darem jest przyciąganie niesamowicie zwyczajnych historii. Niuniuś to seria pięknie ilustrowanych książeczek o emocjach małego dziecka.
Książki wydane przez Natuli – dzieci są ważne
Autorka: Aga Nuckowski
Ilustratorka: Aleksandra Szwajda
Oprawa: Twarda
Liczba stron: 72
Rekomendacja wiekowa:
Książka o tolerancji. Włosy

Bądźmy szczerzy: mamy wielką robotę do zrobienia – nauczyć się tolerancji. Tylko w ten sposób nauczymy nasze dzieci akceptacji innego niż nasz koloru skóry, innego niż nasz wyglądu, innego niż nasz światopoglądu...
Książka wydana przez Natuli – dzieci są ważne
Autorka: Julia Talaga
Ilustratorka: Agata Królak
Okładka: Twarda
Strony: 48
Rekomendacja wiekowa:
Pan Borsuk i Pani Lisica. Ale załoga! Tom 3

"Ale załoga" to trzeci tom komiksowej serii dla dzieci "Pan Borsuk i Pani Lisica". To historie o niezwykłej rodzinie, którą tworzą Pan Borsuk z dziećmi oraz Pani Lisica i jej córka. Książeczki ukazują się w ramach serii wydawniczej "Mój pierwszy komiks 5+". To szereg komiksów, które rodzice mogą czytać wspólnie z dziećmi lub które mogą stanowić pierwszą samodzielną lekturę dla małego czytelnika. Cykle europejskie, mieszczące się w ramach serii, zasłużyły na liczne nagrody i są doceniane przez krytyków oraz grono odbiorców.
Autor: Brigitte Luciani, Eve Tharlet
Oprawa: Twarda
Liczba stron: 32
Rekomendacja wiekowa:
Opowieści pełne emocji

Oto wspaniałe i zabawne opowiadania, dzięki którym dzieci nauczą się rozpoznawać i nazywać emocje. Rozbudzające wyobraźnię historie i ekscytujące przygody bohaterów to świetny sposób na zrozumienie fascynującego świata uczuć.
Liczba stron: 216
Rekomendacja wiekowa:
Więcej przygód w Dolinie Muminków

"Więcej przygód w Dolinie Muminków" jest zbiorem opowiadań, które bazują na oryginalnych książkach Tove Jansson. Znajdziemy tutaj opowiadania o niewidzialnym dziecku czy o wybudzeniu się ze snu zimowego. Muminki często zmagają się z trudnymi sytuacjami, ale zawsze potrafią sobie poradzić dzięki uprzejmości i optymistycznemu patrzeniu na świat. Niniejszy zbiór opowiadań został wzbogacony o przepiękne ilustracje, które pochodzą z najnowszego serialu "Dolina Muminków".
Autor: Amanda Li
Oprawa: Twarda
Liczba stron: 128
Rekomendacja wiekowa:
Powrót do Doliny Muminków

"Powrót do Doliny Muminków" to nowe wydanie historyjek z kultowymi bohaterami, którzy podbili serca czytelników i czytelniczek na całym świecie. Kraina Muminków to wyjątkowe miejsce, w którym niezapomniane przygody przeżyją zarówno najmłodsi, jak i ich rodzice.
Autor: Amanda Li
Oprawa: Twarda
Liczba stron: 110
Rekomendacja wiekowa:
Bajki, które pomagają odkrywać talenty

„Bajki, które pomagają odkrywać talenty” należą do cyklu trzech książek rozwijających inteligencję emocjonalną u dzieci. Każdy rozdział zawiera dwa opowiadania, a opisane sytuacje pomagają zwrócić uwagę na różnorodne uzdolnienia ich bohaterów. Bajkom towarzyszą wskazówki dla rodziców oraz propozycje wspólnych rozmów, zajęć i zabaw.
Autor: Begoña Ibarrola
Oprawa: Twarda
Liczba stron: 196
Rekomendacja wiekowa:
Bajki, które uczą jak żyć wśród innych

„Bajki, które uczą, jak żyć wśród innych” zamykają cykl trzech książek rozwijających inteligencję emocjonalną u dzieci. Każdy rozdział dotyczy innej wartości i opisuje dwie przygody sympatycznego bohatera, małego Indianina z Amazonii. Uczą one, jak postępować w kontaktach z innymi: zarówno z przyjaciółmi, jak i z obcymi. Bajkom towarzyszą wskazówki dla rodziców oraz propozycje wspólnych rozmów, zajęć i zabaw.
Autor: Begoña Ibarrola
Oprawa: Twarda
Liczba stron: 172
Rekomendacja wiekowa:
Bajki, które uczą, jak być szczęśliwym

"Bajki, które uczą, jak być szczęśliwym" otwierają cykl trzech zbiorów opowiadań rozwijających inteligencję emocjonalną u dzieci. Każdy rozdział zawiera dwie bajki. Ich sympatyczni bohaterowie ukazywani są w sytuacjach, dzięki którym dzieciom łatwiej jest zrozumieć i przyswoić określone umiejętności i postawy. Bajkom towarzyszą wskazówki dla rodziców oraz propozycje wspólnych zajęć i zabaw z dziećmi.
Autor: Begoña Ibarrola
Oprawa: Twarda
Liczba stron: 174
Rekomendacja wiekowa:
Poznajemy balet. Opowieść muzyczna

Seria Opowieści muzyczne od HarperKids to pierwsze na rynku polskim książki muzyczne w dużym formacie z miękkimi kartkami. Na każdej rozkładówce znajdują się ikony nutek, ich naciśnięcie wyzwala muzykę - fragment utworu klasycznego. To prawdziwie interaktywne książki angażujące wzrok, słuch i dotyk.
Autor: Helen Brown
Oprawa: Twarda
Ilość stron: 22
Rekomendacja wiekowa:
Mały smok i emocji tłok. Bajka dźwiękowa

Zabawna historyjka o małym smoku, którego roznoszą emocje. A ponieważ bardzo intensywnie je przeżywa, rezultaty smoczej złości czy radości mogą być czasem bardzo kłopotliwe... Okazuje się jednak, że nawet dorosły smok tego doświadcza I trzeba tylko znaleźć sposób, aby nagromadzone emocje uwolnić w zdrowy i bezpieczny sposób.
Autor: Delphine Durand
Oprawa: Twarda
Ilość stron: 24
Rekomendacja wiekowa:
Naprawdę chcę to ciasto!

Książka żartobliwie porusza ważne tematy: kontrolowanie impulsów, mówienie prawdy i naprawienie szkody (lub przynajmniej próba naprawienia), a wszystko to z dużą dawką humoru. A na końcu gratka: przepis na… CIASTO.
Autor: Simon Philip
Ilustracje: Gaggiotti Lucia
Oprawa: Twarda
Ilość stron: 40
Rekomendacja wiekowa:
Odwagi zajączku

Debiut Nicoli Kinnear o przezwyciężaniu lęku przed nieznanym podbił serca dzieci i rodziców w 30 krajach. Czy zajączek, który boi się wyjść z domu, zdoła pokonać swoje obawy i wyruszyć na poszukiwanie przyjaciółki? I czy wśród wspaniałych przygód odkryje, jak potrafi być dzielny?
Autor: Nicola Kinnear
Oprawa: Twarda
Ilość stron: 40
Rekomendacja wiekowa:
Pobaw się ze mną

Nowa książka autorki światowego bestsellera Odwagi, zajączku - jednocześnie ze światową premierą!
Dzieci w 30 krajach kochają zajączka Logana, który bał się wyjść z domu, ale przezwyciężył lęk przed nieznanym, by ratować przyjaciółkę.
Autor: Nicola Kinnear
Oprawa: Twarda
Ilość stron: 40
Rekomendacja wiekowa:
Biblioteka Astrid

Czytanie jest jak podróż – twierdzi Astrid. Ale jej kot o wdzięcznym imieniu Tja nie jest do tego przekonany. Wędrują po świecie, dziewczynka znajduje najpiękniejsze i najciekawsze książki, ale kot mówi tylko: Tja…
Jak go przekonać do czytania?
Autor: Martin Widmark
Oprawa: Twarda
Liczba stron: 32
Rekomendacja wiekowa:
Kołysanka zimowa

Piękna, łagodna, rymowana książka na dobranoc - cudownie ilustrowana barwami jesieni i zimy przez twórczynię Najpiękniejszego ogródka Borsuka - ukołysze do snu każde dziecko.
Autorka: Dianne White
Oprawa: Twarda
Liczba stron: 40
Rekomendacja wiekowa:
Pokręcone życie dżdżownicy

Łącząc naukowe obserwacje i humor na ponad 200 ilustrowanych stronach Noemi Vola opowiada perypetie tych pozornie nieistotnych i przez większość czasu niewidocznych dla naszych oczu stworzeń.
Absolutnie musicie dowiedzieć się wszystkiego o pokręconym życiu dżdżownic.
Autorka: Noemi Vola
Oprawa: Twarda
Ilość stron: 256
Rekomendacja wiekowa:
Ziemia. Podnieś klapkę

Podnieś klapkę. Ziemia to wyjątkowa, nowocześnie zilustrowana książka edukacyjna. Klapki zachęcają do odkrywania ciekawych informacji o Ziemi i jej mieszkańcach. Publikacja w obrazowy sposób pokazuje różne środowiska życia, np. las tropikalny, pustynię czy bieguny.
Autor: Enrica Soroldoni
Oprawa: Twarda
Ilość stron: 20
Rekomendacja wiekowa:
Ciało człowieka. Podnieś klapkę

Ciało człowieka to wyjątkowa, nowocześnie zilustrowana książka edukacyjna. Klapki zachęcają do odkrywania ciekawych informacji i tajemnic ludzkiego organizmu. Publikacja w bardzo konkretny, obrazowy sposób pokazuje, że ciało człowieka jest cudowną maszyną, która działa dzięki współpracy wielu różnych organów.
Autor: Emanuela Pagliari, Diego Mattarelli, Enrica Soroldoni
Oprawa: Twarda
Ilość stron: 36
Rekomendacja wiekowa:
Naprawdę chcę krzyczeć!

Co robisz, kiedy chce Ci się krzyczeć? Pozwalasz ujść swojej złości czy trzymasz ją w sobie? Tupiesz? Liczysz do dziesięciu? A może skaczesz w górę i w dół jak piłka? W tej prześmiesznej historii pewna mała dziewczynka odkrywa różne sposoby radzenia sobie z gniewem.
Autor: Simon Philip
Oprawa: Twarda
Liczba stron: 40
Rekomendacja wiekowa:
Cukiernia pana Pączka

Te „słodkie historyjki” słynącej z przedniego dowcipu Doroty Gellner z pewnością podbiją serca małych i dużych Czytelników. Bo to i humor sytuacyjny (od kolejnych odsłon z pechowym szwarccharakterem Lepką Rączką poczynając), i językowy (ileż tu gier słówek i półsłówek).
Autor: Dorota Geller
Ilość stron: 48
Okładka: Twarda
Rekomendacja wiekowa:
Mój tata, mój świat

Chwytająca za serce, pięknie zilustrowana książka o ojcostwie — i wspólnym poznawaniu świata. Pokazuje, jak pełna miłości i zaangażowania relacja z dzieckiem buduje jego poczucie własnej wartości i pozwala mu rozwinąć skrzydła.
Autor: Victor D.O. Santos
Ilość stron: 32
Okładka: Twarda
Rekomendacja wiekowa:
Gra Loteryjka Pojazdy Kapitan Nauka

Loteryjka Pojazdy to tematyczna gra dla przedszkolaków, z którą poznają środki transportu, maszyny na placu budowy oraz pojazdy ratunkowe, a także będą ćwiczyć pamięć, koncentrację i spostrzegawczość. Celem gry jest przyporządkowanie żetonów do plansz i ułożenie ich w odpowiednim miejscu. Dzięki czterem wariantom rozgrywki można dostosować do wieku i możliwości graczy.
Autor: Opracowanie zbiorowe
Ilustracje: Justyna Walczak
Rekomendacja wiekowa:
Ciocia Jadzia w PRL-u

Ciocia Jadzia opowiada historie ze swojego dzieciństwa, które przypadło na czasy PRL-u. Okazuje się, że są to ciekawe, a nawet egzotyczne opowieści, no bo jak tu uwierzyć, że w sklepach często był tylko ocet, a po papier toaletowy ustawiały się długie kolejki?
Autor: Eliza Piotrowska
Oprawa: Twarda
Ilość stron: 80
Rekomendacja wiekowa:
Myszonek i trzaskający mróz

Zimą można robić tyle fajnych rzeczy: jeździć na sankach i łyżwach, piec, chodzić do biblioteki, uczyć się gry na pianinie. Ale Myszonkowi nie wszystko się podoba. W kominiarce wygląda śmiesznie i denerwuje go, że kolega z zerówki ma już własny telefon i mnóstwo wspaniałych figurek. Potem nadchodzą ferie zimowe i Myszonek ma okazje pochwalić się mamie nowymi umiejętnościami!
Autor: Riikka Jäntti
Oprawa: Twarda
Ilość stron: 48
Rekomendacja wiekowa:
Kiedy byliśmy bardzo młodzi

Czytelnicy znajdą tu wierszyki, które autor „Kubusia Puchatka" napisał dla swojego syna Krzysia, zwanego Księżycowym Billym, i które zajmują sześciolatki – o potrzebie samotności, byciu grzecznym, o pestkach wiśni, jaskrach, czarnej kurze, wietrze na wzgórzu, o zasypianiu i… kichaniu.
Autor: Alan Alexander Milne
Ilość stron: 112
Okładka: Twarda
Rekomendacja wiekowa:
Książki dla dzieci 4–6 lat
Dzieci w wieku przedszkolnym są bardzo ciekawe świata. Chcą go odkrywać na własnych zasadach, choć nadal zdarza się, że zwracają się do rodziców z pytaniami, na które czasem trudno jest odpowiedzieć. W tym angażującym czasie warto sięgnąć po wartościowe książki. Rozwieją wszystkie wasze wątpliwości!
Przedszkolaki wciąż zaskakują nas nowymi pomysłami. Nie warto jednak spoczywać na laurach i patrzeć na ten niesamowity proces z założonymi rękami. To najlepszy czas na ksiazki dla dzieci, które rozwijają wyobraźnię i wspierają kreatywność. W biblioteczce kilkulatka koniecznie powinny znaleźć się też publikacje do nauki pisania i czytania, a także książki edukacyjne – zwłaszcza te opowiadające o codziennych sprawach i obowiązkach.
Ciekawe książki dla 4-latka
Dzikie zwierzęta, dalekie krainy, niebezpieczne przygody… To jest coś, co przedszkolaki lubią najbardziej! Całe szczęście, na małych czytelników czeka dziś ogromny wybór książek. Jedną z najciekawszych (i najbardziej kolorowych) książek dla dzieci jest tytuł „Moja mama chce mieć lwa” Madleny Szeligi. Ilustrowana przez Aleksandrę Gołębiewską (nominowaną w plebiscycie Złota Dwudziestka z okazji 20-lecia kampanii „Cała Polska czyta dzieciom”) powieść to najlepszy dowód na to, że nasze marzenia nie zawsze się spełniają, ale to, co osiągniemy, może nas bardzo pozytywnie zaskoczyć… Na wszystkich wielbicieli niezwykłych zwierząt czeka też opublikowana przez wydawnictwo Wilga seria „Młodzi Przyrodnicy”. Z tworzących ją publikacji dzieci dowiedzą się, jakie płazy żyją w zbiornikach wodnych („W stawie”), będą mogły zajrzeć także do kryjówek leśnych zwierząt („Leśne stworzenia”). Niesamowite przygody opisanych stworzeń w połączeniu z pięknymi ilustracjami stanowią najlepszy pomysł na aktywne czytanie.
Najlepsze książki dla 5-latka
Piąty rok życia to czas na rozmowę o emocjach. Jeśli nie wiecie, jak zacząć, sięgnijcie po książeczki dla dzieci, które rozprawiają się ze stereotypami dotyczącymi dzieciństwa. Mowa o wydanych przez Natuli „Niegrzecznych Książeczkach”. Autorką (lub współautorką) wszystkich z nich jest Alicja Dyrda, mama trójki dzieci, która doskonale wie, że rodzicielstwo nie zawsze jest łatwe, a z trudnymi emocjami muszą mierzyć się nie tylko dzieci, ale też rodzice. Na wszystkich przedszkolaków czekają też opowiadania wspierające naukę czytania, pisania i liczenia. Alternatywą dla nudnych podręczników jest seria książek stworzona przez Agnieszkę Łubkowską i Joannę Kłos, w tym m.in. książka dla dzieci „Nauka czytania”. Tym razem bohaterem będzie alfabet. Ze wspomnianej publikacji mogą korzystać początkujący czytelnicy, jak i nieco starsze dzieci, które mają trudności z opanowaniem umieszczonej w tytule umiejętności. Znajdziecie tu mnóstwo ciekawostek o zwierzętach i zjawiskach na Ziemi, dzięki którym wspólna nauka czytania będzie jeszcze przyjemniejsza.