Książki dla dzieci 2–4 lata
2-4 lata życia dziecka to etap, w którym powoli odchodzimy od książeczek stworzonych z myślą o najmłodszych. Wkraczamy w świat lektur, które zapraszają rodziców i ich dzieci do ważnych rozmów – o uczuciach, wrażliwości, tolerancji czy niezależności. W tym wypadku świetnie sprawdzi się najnowsza seria Niegrzeczne książeczki, a w niej Smok i Rosół. Pozwólmy też naszym dzieciom zainspirować się wyjątkowymi postaciami – Coco Chanel, Fridą Kahlo, Stephenem Hawkingiem czy Marią Skłodowską-Curie. Ich historie znajdziemy w serii Mali WIELCY autorstwa Marii Isabel Sanchez Vegary.
Niuniuś i wiosna. Książka o emocjach małego dziecka

„Moje życie to bajka, ktoś powinien je kiedyś opisać” – tak Niuniuś zwykł mówić do siebie przed snem. I tak się stało. Oto książka o wiosennych przygodach Niuniusia, którego darem jest przyciąganie niesamowicie zwyczajnych historii.
Książka wydana przez Natuli – dzieci są ważne
Autorka: Aga Nuckowski
Ilustratorka: Aleksandra Szwajda
Oprawa: Twarda
Liczba stron: 68
Rekomendacja wiekowa:
Niuniuś i lato. Książka o emocjach małego dziecka

Kolejna cześć przygód Niuniusia! Książka o letnich przygodach świnki, której darem jest przyciąganie niesamowicie zwyczajnych historii.
Książka wydana przez Natuli – dzieci są ważne
Autorka: Aga Nuckowski
Ilustratorka: Aleksandra Szwajda
Oprawa: Twarda
Liczba stron: 72
Rekomendacja wiekowa:
Pakiet: Niuniuś i wiosna + Niuniuś i lato + Niuniuś czeka na święta. Świąteczne emocje małego dziecka

„Moje życie to bajka, ktoś powinien je kiedyś opisać” – tak Niuniuś zwykł mówić do siebie przed snem. I tak się stało. Oto książka o wiosennych przygodach Niuniusia, którego darem jest przyciąganie niesamowicie zwyczajnych historii. Niuniuś to seria pięknie ilustrowanych książeczek o emocjach małego dziecka.
Książki wydane przez Natuli – dzieci są ważne
Autorka: Aga Nuckowski
Ilustratorka: Aleksandra Szwajda
Oprawa: Twarda
Liczba stron: 72
Rekomendacja wiekowa:
Wierszyki logopedyczne

Cudowne wierszyki, które przez zabawę wspierają rozwój językowy dzieci.
Książka wydana przez Natuli – dzieci są ważne
Autorka: Kasia Huzar-Czub
Ilustratorka: Joanna Bartosik
Oprawa: Twarda
Ilość stron: 36
Rekomendacja wiekowa:
Pakiet: Wszystkie Niegrzeczne Książeczki + Odwagi, Pinku! Książka o odporności psychicznej dla dzieci i rodziców trochę też

Pink ma aż troje przyjaciół. To Bingo, Leo i Lulka. Spędzają razem czas, wspólnie się bawią, zapraszają się nawzajem na nocowanki. Dotąd się nie zastanawiali dlaczego, ale tak po prostu jest - są dla siebie WAŻNI i okazują to sobie na wiele różnych sposobów.
Autorki: Urszula Młodnicka, Agnieszka Waligóra
Oprawa: Miękka
Rekomendacja wiekowa:
Pakiet: Książka o tolerancji. Włosy + Wielka księga wartości. Opowiadania o szczerości, tolerancji i innych ważnych sprawach

Pakiet książek dla dzieci o tolerancji.
Mamy wielką robotę do zrobienia – nauczyć się tolerancji. Tylko w ten sposób nauczymy nasze dzieci akceptacji innego niż nasz koloru skóry, innego niż nasz wyglądu, innego niż nasz światopoglądu. Z książek dowiemy się, na czym polegają tolerancja, uprzejmość, solidarność, szczerość oraz empatia i jakie mają znaczenie w życiu każdego człowieka. Odkryjemy też, jak ważne jest akceptowanie siebie.
Rekomendacja wiekowa:
Pakiet: Niuniuś i wiosna. Książka o emocjach małego dziecka + Малюк і весна

Część środków ze sprzedaży książki Малюк і весна zostanie przekazana na cele charytatywne.
Bajki, które uczą, jak być szczęśliwym

"Bajki, które uczą, jak być szczęśliwym" otwierają cykl trzech zbiorów opowiadań rozwijających inteligencję emocjonalną u dzieci. Każdy rozdział zawiera dwie bajki. Ich sympatyczni bohaterowie ukazywani są w sytuacjach, dzięki którym dzieciom łatwiej jest zrozumieć i przyswoić określone umiejętności i postawy. Bajkom towarzyszą wskazówki dla rodziców oraz propozycje wspólnych zajęć i zabaw z dziećmi.
Autor: Begoña Ibarrola
Oprawa: Twarda
Liczba stron: 174
Rekomendacja wiekowa:
Więcej przygód w Dolinie Muminków

"Więcej przygód w Dolinie Muminków" jest zbiorem opowiadań, które bazują na oryginalnych książkach Tove Jansson. Znajdziemy tutaj opowiadania o niewidzialnym dziecku czy o wybudzeniu się ze snu zimowego. Muminki często zmagają się z trudnymi sytuacjami, ale zawsze potrafią sobie poradzić dzięki uprzejmości i optymistycznemu patrzeniu na świat. Niniejszy zbiór opowiadań został wzbogacony o przepiękne ilustracje, które pochodzą z najnowszego serialu "Dolina Muminków".
Autor: Amanda Li
Oprawa: Twarda
Liczba stron: 128
Rekomendacja wiekowa:
Bajki, które pomagają odkrywać talenty

„Bajki, które pomagają odkrywać talenty” należą do cyklu trzech książek rozwijających inteligencję emocjonalną u dzieci. Każdy rozdział zawiera dwa opowiadania, a opisane sytuacje pomagają zwrócić uwagę na różnorodne uzdolnienia ich bohaterów. Bajkom towarzyszą wskazówki dla rodziców oraz propozycje wspólnych rozmów, zajęć i zabaw.
Autor: Begoña Ibarrola
Oprawa: Twarda
Liczba stron: 196
Rekomendacja wiekowa:
Powrót do Doliny Muminków

"Powrót do Doliny Muminków" to nowe wydanie historyjek z kultowymi bohaterami, którzy podbili serca czytelników i czytelniczek na całym świecie. Kraina Muminków to wyjątkowe miejsce, w którym niezapomniane przygody przeżyją zarówno najmłodsi, jak i ich rodzice.
Autor: Amanda Li
Oprawa: Twarda
Liczba stron: 110
Rekomendacja wiekowa:
Bajki, które uczą jak żyć wśród innych

„Bajki, które uczą, jak żyć wśród innych” zamykają cykl trzech książek rozwijających inteligencję emocjonalną u dzieci. Każdy rozdział dotyczy innej wartości i opisuje dwie przygody sympatycznego bohatera, małego Indianina z Amazonii. Uczą one, jak postępować w kontaktach z innymi: zarówno z przyjaciółmi, jak i z obcymi. Bajkom towarzyszą wskazówki dla rodziców oraz propozycje wspólnych rozmów, zajęć i zabaw.
Autor: Begoña Ibarrola
Oprawa: Twarda
Liczba stron: 172
Rekomendacja wiekowa:
Mały smok i emocji tłok. Bajka dźwiękowa

Zabawna historyjka o małym smoku, którego roznoszą emocje. A ponieważ bardzo intensywnie je przeżywa, rezultaty smoczej złości czy radości mogą być czasem bardzo kłopotliwe... Okazuje się jednak, że nawet dorosły smok tego doświadcza I trzeba tylko znaleźć sposób, aby nagromadzone emocje uwolnić w zdrowy i bezpieczny sposób.
Autor: Delphine Durand
Oprawa: Twarda
Ilość stron: 24
Rekomendacja wiekowa:
Opowieści pełne emocji

Oto wspaniałe i zabawne opowiadania, dzięki którym dzieci nauczą się rozpoznawać i nazywać emocje. Rozbudzające wyobraźnię historie i ekscytujące przygody bohaterów to świetny sposób na zrozumienie fascynującego świata uczuć.
Liczba stron: 216
Rekomendacja wiekowa:
Poznajemy balet. Opowieść muzyczna

Seria Opowieści muzyczne od HarperKids to pierwsze na rynku polskim książki muzyczne w dużym formacie z miękkimi kartkami. Na każdej rozkładówce znajdują się ikony nutek, ich naciśnięcie wyzwala muzykę - fragment utworu klasycznego. To prawdziwie interaktywne książki angażujące wzrok, słuch i dotyk.
Autor: Helen Brown
Oprawa: Twarda
Ilość stron: 22
Rekomendacja wiekowa:
Dobry, przyjazny świat

Inspirująca książka o dobroci, wydana w 20 krajach! Wyobraź sobie świat, w którym wszyscy są dobrzy, mili i życzliwi. Niosą innym pomoc, wsparcie i nadzieję. To piękne, prawda? Ale możliwe!
Jeszcze nigdy w jednej książce nie spotkało się tylu największych ilustratorów z całego świata, by nieść nadzieję i pokazać, jak choćby drobne codzienne uczynki każdego z nas, mogą sprawić, że nasz świat stanie się lepszy.
Autor: Axel Scheffler
Oprawa: Twarda
Ilość stron: 48
Rekomendacja wiekowa:
Pląsy rączki

Dzięki tej książce przekonasz się, że Twoje rączki są zaczarowane! Skaczą, fruwają, a nawet tańczą w rytm poleceń Herve Tulleta, autora bestsellera "Naciśnij mnie"!
Autor: Herve Tullet
Ilość stron: 56
Okładka: Twarda
Rekomendacja wiekowa:
Kiedy byliśmy bardzo młodzi

Czytelnicy znajdą tu wierszyki, które autor „Kubusia Puchatka" napisał dla swojego syna Krzysia, zwanego Księżycowym Billym, i które zajmują sześciolatki – o potrzebie samotności, byciu grzecznym, o pestkach wiśni, jaskrach, czarnej kurze, wietrze na wzgórzu, o zasypianiu i… kichaniu.
Autor: Alan Alexander Milne
Ilość stron: 112
Okładka: Twarda
Rekomendacja wiekowa:
Naprawdę chcę krzyczeć!

Co robisz, kiedy chce Ci się krzyczeć? Pozwalasz ujść swojej złości czy trzymasz ją w sobie? Tupiesz? Liczysz do dziesięciu? A może skaczesz w górę i w dół jak piłka? W tej prześmiesznej historii pewna mała dziewczynka odkrywa różne sposoby radzenia sobie z gniewem.
Autor: Simon Philip
Oprawa: Twarda
Liczba stron: 40
Rekomendacja wiekowa:
Mój tata, mój świat

Chwytająca za serce, pięknie zilustrowana książka o ojcostwie — i wspólnym poznawaniu świata. Pokazuje, jak pełna miłości i zaangażowania relacja z dzieckiem buduje jego poczucie własnej wartości i pozwala mu rozwinąć skrzydła.
Autor: Victor D.O. Santos
Ilość stron: 32
Okładka: Twarda
Rekomendacja wiekowa:
Ciało człowieka. Podnieś klapkę

Ciało człowieka to wyjątkowa, nowocześnie zilustrowana książka edukacyjna. Klapki zachęcają do odkrywania ciekawych informacji i tajemnic ludzkiego organizmu. Publikacja w bardzo konkretny, obrazowy sposób pokazuje, że ciało człowieka jest cudowną maszyną, która działa dzięki współpracy wielu różnych organów.
Autor: Emanuela Pagliari, Diego Mattarelli, Enrica Soroldoni
Oprawa: Twarda
Ilość stron: 36
Rekomendacja wiekowa:
Ziemia. Podnieś klapkę

Podnieś klapkę. Ziemia to wyjątkowa, nowocześnie zilustrowana książka edukacyjna. Klapki zachęcają do odkrywania ciekawych informacji o Ziemi i jej mieszkańcach. Publikacja w obrazowy sposób pokazuje różne środowiska życia, np. las tropikalny, pustynię czy bieguny.
Autor: Enrica Soroldoni
Oprawa: Twarda
Ilość stron: 20
Rekomendacja wiekowa:
Jaka piękna zima! Kicia Kocia i Nunuś

Kicia Kocia i Nunuś lubią zimę i zabawy na śniegu. Razem z nimi mali czytelnicy zobaczą, jak wygląda zima w mieście, w parku, a także na wsi i w lesie. Co robią zimą zwierzęta? Co jedzą? W co zimą bawią się dzieci? Najmłodsi poznają odpowiedzi na te pytania, otwierając kolejne okienka z Kicią Kocią i Nunusiem.
Autor: Anita Głowińska
Ilustracje: Anita Głowińska
Oprawa: Twarda
Liczba stron: 12
Rekomendacja wiekowa:
Kicia Kocia w aptece

Kicia Kocia spędziła cały dzień w aptece i opowiada Packowi, czego się dowiedziała. Kicia Kocia, Pacek, Adelka i Julianek bawią się teraz w aptekę – to bardzo ciekawa zabawa.
Autor: Anita Głowińska
Ilustracje: Anita Głowińska
Oprawa: Miękka
Liczba stron: 24
Rekomendacja wiekowa:
Niuniuś czeka na święta. Świąteczne emocje małego dziecka

Mama mówi, że w świętach najlepsze jest oczekiwanie. Tata uważa, że najlepsze są pierogi. A Niuniuś, jak każde małe dziecko, po prostu całym sobą przeżywa wszystko to, co dzieje się dookoła.
Książka wydana przez Natuli – dzieci są ważne
Autorka: Aga Nuckowski
Ilustratorka: Aleksandra Szwajda
Oprawa: Twarda
Liczba stron: 72
Rekomendacja wiekowa:
Pakiet: Książka o tolerancji. Włosy + Błoto

Pakiet książek dla dzieci o tolerancji.
Mamy wielką robotę do zrobienia – nauczyć się tolerancji. Tylko w ten sposób nauczymy nasze dzieci akceptacji innego niż nasz koloru skóry, innego niż nasz wyglądu, innego niż nasz światopoglądu oraz tego, że dziewczynki i chłopcy mają taką samą przestrzeń do zabawy i rozwoju.
Rekomendacja wiekowa:
Książki dla dzieci 2–4 lata
Przedszkolak na pokładzie? To znak, że czas zrezygnować z książeczek stworzonych z myślą o niemowlętach. Czekają na was lektury, które z powodzeniem zapraszają do ważnych rozmów – o uczuciach, wrażliwości, tolerancji i niezależności.
Rozwój dziecka to niesamowity proces! Nim się obejrzymy, miejsce prostych książeczek kontrastowych zajmą znacznie bardziej angażujące młodego czytelnika lektury. Wśród nich znajdą się przede wszystkim książki edukacyjne, które odpowiedzą na niemal wszystkie zadawane przez dzieci pytania (ich zasób chyba nigdy się nie kończy!), ale też krótkie historie o emocjach, książeczki logopedyczne i… Ach, sami zobaczcie!
Najlepsze książki dla dzieci o emocjach
Słyszeliście o buncie dwulatka? Jeśli nie, to możecie być pewni, że na pewno usłyszycie… dwulatka. Dziecko na tym etapie coraz częściej (i głośniej) używa słowa „nie!”. I choć może się wydawać, że na każdym kroku robi nam na złość, nie jest to prawda. W ten sposób dąży do samodzielności, niezależności i odrębności. To naturalny, a nawet bardzo oczekiwany proces. Aby jednak przebiegał bezproblemowo, warto postawić na książeczki dla dzieci z pięknymi ilustracjami – takie, które wyjaśnią dzieciom, czym są emocje, jak je rozpoznawać i pielęgnować je w sobie. Doskonałym przykładem na to są „Niegrzeczne Książeczki” – wydana przez Natuli seria opowieści, których autorki, Alicja Dyrda i Natalia Fiedorczuk, udowadniają, że nie ma niegrzecznych dzieci. Niegrzeczni za to bywają rodzice, bo czasami krzyczą, złoszczą się, a nawet… przeklinają. We wszystkich książkach serii – „Rosole”, „Torcie”, „Szlabanie” i nie tylko – znajdziecie ilustracje Aleksandry Gołębiewskiej.
Ciekawe książki dla dwulatka, które wspierają rozwój mowy
I nie tylko dwulatka! Rozwój mowy trwa przecież wiele lat i, choć trudno w to uwierzyć, rozpoczyna się na długo przed momentem, w którym dziecko powie pierwsze słowo. W tym czasie warto wykonywać ćwiczenia logopedyczne. Za poważnie brzmiącą nazwą kryją się ciekawe zabawy, które zachęcą dziecko do nauki nowych głosek, a także krótkie opowiastki wprowadzające małych czytelników w świat codziennych obowiązków. Choć wspierające rozwój mowy ksiazki dla dzieci nie są rzadkością w księgarniach, my szczególnie polecamy wam bestsellerową serię książek Marty Galewskiej-Kustry. Jej bohaterem jest przesympatyczny kilkulatek, Pucio, i jego wesoła rodzina. Poszczególne książki zostały dopasowane do konkretnych etapów rozwoju dziecka, a kartonowe strony, wypełnione ilustracjami Joanny Kłos, zniosą długie godziny wspólnego czytania. Czekają na was tytuły takie jak m.in. „Pucio uczy się mówić. Zabawy dźwiękonaśladowcze dla najmłodszych” czy „Pucio w mieście. Zabawy językowe dla młodszych i starszych dzieci” (o każdej książce opowiedziałam więcej w tym artykule).
Książka dla dzieci, która dodaje skrzydeł
Dzieci w wieku od 2 do 4 lat z niesłychaną ciekawością poznają otaczający je świat. Eksplorują talenty, badają granice, odkrywają zainteresowania. Warto wówczas sięgać po książki, których autorzy przedstawiają głównych bohaterów z pomocą motywu buntu i wytrwałości. Czeka na was kultowa, pięknie ilustrowana, rymowana opowieść, która od 20 lat cieszy się ogromną popularnością – „Żyrafy nie umieją tańczyć”. Jej twórcy, Giles Andreae i Guy Parker-Rees, ukazują, że nawet żyjące na Sawannie ssaki z powodzeniem mogą brać udział w konkursach tanecznych – wbrew wszystkim przeciwnościom losu. A to nie jedyna książka, która pomaga dzieciom złapać wiatr w żagle. Jedną z najciekawszych pozycji, które w ostatnich latach pojawiły się na rynku, jest także seria „Mali WIELCY” autorstwa Marii Isabel Sanchez Vegary. Niech zainspirują was wielcy – Albert Einstein, Frida Kahlo i Astrid Lingren. Wiecie co? Oni też kiedyś byli dziećmi!