Język trzeba gimnastykować

Język trzeba gimnastykować

 

Książki, z którymi można ćwiczyć mówienie i wysławianie się

 

Język to coś więcej niż narzędzie, za pomocą którego komunikujemy się z innymi. Jego znaczenie bardzo trafnie i obrazowo ujął filozof Ludwig Wittgenstein: „Granice mojego języka są granicami mojego świata”. Wyższe kompetencje językowe przekładają się więc nie tylko na bardziej satysfakcjonujące porozumiewanie się z innymi, ale również na pełniejsze doświadczanie życia. Bo język, odpowiednio gimnastykowany, pozwala więcej dostrzegać i rozumieć zarówno w sobie samych, jak i w otaczającym nas świecie.

Książki, które przedstawiamy, wesprą dzieci w nauce mówienia i prawidłowej artykulacji, w poszerzaniu słownictwa, rozwijaniu umiejętności wyrażania i opowiadania oraz w poznawaniu języka polskiego. I zrobią to wszystko w sposób, który bardzo im się spodoba.

Ćwiczenia z mówienia

„Pucio uczy się mówić. Zabawy dźwiękonaśladowcze dla najmłodszych”

To książka, która dobrze posłuży zarówno najmłodszym, jak i tym trochę starszym dzieciom, które borykają się z opóźnionym rozwojem mowy. Małych odbiorców bardzo zainteresują scenki z życia Pucia i jego rodziny opisane prostymi zdaniami, najlepiej stymulującymi rozwój mowy. Autorka Marta Galewska-Kustra, pedagożka dziecięca i logopedka, położyła nacisk na wyrażenia dźwiękonaśladowcze i samogłoski. Wielką zaletą książki są piękne ilustracje.

Wiek: 1+

„Pucio mówi pierwsze słowa”

Bardzo prosta w formie druga część przygód Pucia i jego rodziny, wspiera rozwój mowy u dzieci zaczynających wypowiadać słowa. Pomoże najmłodszym uczyć się je rozumieć i używać; zaznajomi także dzieci z konstrukcją prostych pytań. Dla tych starszych „Pucio mówi pierwsze słowa” świetnie sprawdzi się jako pierwsza czytanka.

Wiek:1/2+

„Z muchą na luzie ćwiczymy buzie, czyli zabawy logopedyczne dla dzieci”

Dzieci z pewnością polubią muchę Fefe, główną bohaterkę kolejnej książki Marty Galewskiej-Kustry. Polubią także gimnastykę aparatu artykulacyjnego w jej towarzystwie. Będą z nią ziajały, piły przez słomkę i naśladowały różne dźwięki. „Z muchą na luzie…” to publikacja, która wesprze rozwój mowy u najmłodszych, ale doskonale sprawdzi się również jako pomoc dla dzieci, które mają problemy artykulacyjne.

Wiek: 2+

„Wierszyki ćwiczące języki, czyli rymowanki logopedyczne dla dzieci”

W tej książce znajdują się wierszyki, które pomogą dzieciom prawidłowo rozwijać mowę. Do rymowanek, z których każda została poświęcona innej głosce, dołączono cenne informacje pomagające rodzicom ocenić, czy dziecko prawidłowo artykułuje dany dźwięk. „Wierszyki ćwiczące języki” wesprą dzieci zarówno w zapobieganiu problemom logopedycznym, jak i w ich rozwiązywaniu.

Wiek: 3+

Rozwijanie kompetencji językowych

„Swoimi słowami. Czerwony kapturek”

Ta interaktywna książka proponuje dzieciom zabawę, której wartości nie sposób przecenić. Za pomocą piktogramów pokazuje jedynie bardzo umowne i ogólne ramy opowieści, podsuwając bohaterów oraz istotne dla jej przebiegu miejsca i przedmioty. Dziecko musi na tej podstawie stworzyć historię i opowiedzieć ją własnymi słowami. To doskonałe ćwiczenie na kreatywność, wysławianie się oraz logiczne myślenie.

Wiek: 3+

„Dzień dobry, do widzenia. Magiczny słownik antonimów”

To słownik, który oczaruje dzieci, bo działa inaczej niż wszystkie. Przedstawia wyrazy o przeciwstawnym znaczeniu w trzech językach – polskim, angielskim i francuskim, ale w pełni odkryje przed czytelnikiem swoją zawartość tylko wtedy, gdy użyje się czerwonego i niebieskiego filtra. Dzięki magicznym właściwościom tej książki dzieci nawet nie zauważą, że się czegoś uczą.

Wiek: 4+

„Morze”

To wielkoformatowy, niezwykle oryginalny leksykon przedstawiający kulturę i historię Portugalii, która jest nierozłącznie związana z morzem. Przybliży on dzieciom zarówno tamtejszą przyrodę, jak i ludzi oraz ich kulturę. Dzieci poznają znaczenia wielu nowych dla nich słów, będą też mogły przeprowadzić własne eksperymenty z wodą i skonstruować proste urządzenia. Czego chcieć więcej?

Wiek: 5+

„Cyrk na kółkach, czyli język polski na wesoło”

Dzięki tej książce dzieci nie tylko lepiej zaznajomią się z językiem polskim, ale będą się też dobrze bawić, przy okazji rozwijając spostrzegawczość, koncentrację i umiejętności manualne. „Cyrk na kółkach…” jest zbiorem łamigłówek, przy okazji których mali czytelnicy zupełnie bezboleśnie nauczą się znaczenia związków frazeologicznych takich jak na przykład „bujać w obłokach”, „żyć jak pies z kotem” czy „mieć wilczy apetyt”. Wyrażenia pojawiają się w opisie każdego z zadań i wpisują w ich kontekst, dzięki czemu łatwiej je zapamiętać.

Wiek: 6+

„Dawniej, czyli drzewiej”

To książka, dzięki której dziecko lepiej pozna i zrozumie nie tylko język polski, ale również dawne obyczaje. Małgorzata Strzałkowska przygotowała zbiór haseł – słów i wyrażeń, które wyszły z użycia lub zupełnie zmieniły swoje znaczenie. Ta polonistyczna lekcja na pewno nie znuży dzieci. Jest napisana lekko, z humorem i uzupełniona zabawnymi ilustracjami Adama Pękalskiego. Na końcu znajdują się zagadki, które pozwolą sprawdzić, czy dziecku udało się coś zapamiętać.

Wiek: 7+

„Daję słowo. Wędrówki po języku i literaturze”

To nietypowy słownik, który wzbogaci język dziecka o prawie 200 trudnych słów takich jak „adaptacja”, „dyskryminacja” czy „onomatopeja”. Książka prof. Grzegorza Leszczyńskiego przystępnie wyjaśnia ich znaczenie, podsuwa zaczerpnięte z literatury, czasopism i gazet przykłady użycia oraz limeryki, dzięki którym łatwiej je zapamiętać. Zostawia też miejsce na notatki. Słownik „Daję słowo” zdobył nagrodę za ilustrację i szatę graficzną w konkursie Polskiej Sekcji IBBY Książka Roku 2016.

Wiek: 8+

Autor: Anna Bednarska


Te książki szczególnie polecamy

Bestsellery i nowości

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *