Książka

Harry Potter – dzieło literackie czy raczej czysta komercja?

Harry Potter to seria ksiażek, ale teraz to także – a może przede wszystkim – filmy, parki rozrywki, gry, zabawki, ubrania… Marka Harry Potter warta jest 25 miliardów dolarów, autorka została najbogatszą pisarką w historii, filmy o czarodzieju zarobiły 7,7 miliarda dolarów, a same książki są najlepiej sprzedającą się serią na świecie. Kilkanaście lat temu wielkiej potteromanii, jaka ogarnęła świat, towarzyszyła nagonka. J.K. Rowling zarzucano promowanie okultyzmu, czarnej magii, a nawet satanizmu. Dziś już nikt chyba nie wychyla się z takimi teoriami, a pozycja serii na szczycie listy literackich przebojów dla dzieci wydaje się niezachwiana. Dzisiejsi czytelnicy są jednak inni od poprzedniego pokolenia, dlatego wydawcy HP wciąż na nowo muszą próbować zachęcić ich do wejścia do świata magii i czarów. Nowe wydanie z ilustracjami Jonny’ego Duddle’a już jest w księgarniach.

Daniel Radcliffe w roli Harry’ego Pottera

Czy warto wciągać dzieci w potteromanię? Zdecydowanie tak!

Komercjalizacja HP może irytować, ale warto pamiętać, że Harry Potter to przede wszystkim kawał bardzo dobrej literatury i właśnie na książkach warto się skupić. Joanne K. Rowling nie można odmówić talentu pisarskiego. Niezwykły bohater, wspaniały czarodziejski świat, do którego można dostać się z peronu 9 i ¾ na stacji kolejowej King’s Cross w Londynie, niezwykła szkoła. Alternatywna rzeczywistość jest spójna, dopracowana, atrakcyjna, niezwykła i bardzo wciągająca. Postaci Harry’ego i jego szkolnych przyjaciół są świetnie zbudowane, a  świat potworów, zjaw i innych mieszkańców świata HP jest bogaty i fascynujący.

Okładki polskich wydań I tomu HP

Seria książek liczy siedem tomów. Każdy tom to kolejny rok nauki Harry’ego w Hogwarcie czyli szkole magii i czarów. Harry od początku wzbudza sympatię i współczucie czytelników. Poznajemy go jako biednego sierotę i podrzutka mieszkającego w komórce pod schodami w domu złych, głupich i prymitywnych Dursleyów: ciotki, wuja i kuzyna. Rodzice Harry’ego nie żyją i Dursleyowie są jego jedyną rodziną.

W dniu jedenastych urodzin chłopiec dowiaduje się, że jest czarodziejem. Hagrid, posłaniec Dumledore’a (najpotężniejszego czarodzieja i dyrektora szkoły), wręcza mu zaproszenie do Hogwartu – szkoły magii i czarów. Harry poznaje historię swojej rodziny i dowiaduje się o istnieniu alternatywnego świata.

Ilustracje Jonny’ego Duddle’a

O czym jest Harry Potter? Autorka stworzyła kompletny świat i w książkach jest niemal wszystko, co może zainteresować młodego czytelnika. Magia i czary to bardzo atrakcyjny temat, ale przede wszystkim w serii znajdziemy zapierające dech w piersiach przygody, opowieść o przyjaźni, odwadze, miłości, szkole i szkolnych problemach oraz o odwiecznej walce dobra ze złem.

Ilustracje Jonny’ego Duddle’a

HP to po prostu wspaniała i niezapomniana literacka przygoda. Trudno wyobrazić sobie współczesne dziecko, które nie zna najpopularniejszych książek wszech czasów. Naprawdę warto wciągnąć dzieciaki do magicznego świata Harry’ego, pamiętając koniecznie o tym, że kolejne tomy przeznaczone są dla coraz starszych czytelników.

A cała medialna i marketingowa otoczka? Cóż, od nas zależy, na ile pozwolimy sobie i dziecku wkręcić się w machinę popkultury. Tylko troszeczkę, całkiem, a może wcale? Poprzestaniemy na książkach, obejrzymy także filmy, a może przygodą życia będzie dla całej rodziny wizyta w parku rozrywki Harry’ego Pottera?

My w każdym razie siedmiotomowe dzieje czarodzieja gorąco polecamy. Nowe wydanie całej serii, przejrzane i poprawione przez tłumacza Andrzeja Polkowskiego, wygląda świetnie! Okładki zaprojektował Jonny Duddle, a w środku znajdziecie między innymi mapki Hogwartu i okolic. Cierpliwi mogą czekać na czarodziejsko piękne, luksusowe wersje ilustrowane przez Jima Kaya. Na razie ukazały się dwie pierwsze części. Można je podejrzeć TU i TU. Kolejne planowane są w rocznych odstępach, bo Jim Kay ilustruje każdą stronę w książce i zwyczajnie potrzebuje czasu.

Park rozrywki The Wizarding World of Harry Potter w Orlando

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *