Kolekcje, Książka

Emocje są ważne

Emocje są ważne

Przegląd książek, które pomogą nawiązać dobre relacje z własnymi uczuciami

Temat emocji wzbudza emocje. Wystarczy przy świątecznym stole nawiązać do umiejętności wyrażania uczuć i własnego zdania, rzucając hasło „asertywność”, a komuś na pewno podniesie się ciśnienie. Negatywne emocje, zwłaszcza gdy są niezrozumiane, mogą bardzo przeszkadzać w życiu. Uznajemy je więc za wroga, z którym trzeba walczyć, i w ten sposób stają się… naszą największą słabością.

To znana prawda, że trudno kochać posłańca, który przynosi złe wieści. Istnieje jednak taki, dla którego warto zrobić wyjątek. A jest nim nasz sprzymierzeniec, pełniący funkcję wewnętrznego informatora, czyli stan emocjonalny. Dzięki niemu wiemy, na czym stoimy: na przykład złość czy strach są reakcjami na sytuacje, które w jakiś sposób nam zagrażają. Poza tym akurat ten posłaniec przynosi przecież nie tylko złe wiadomości…

Stworzenie szczerej, otwartej relacji z naszymi emocjami jest konieczne, by tworzyć inne głębokie relacje. Żeby być lepszym rodzicem. Żeby żyć w zdrowiu. Żeby osiągać większe sukcesy mniejszym kosztem. To dobre powody, by skończyć ze strachem przed emocjami czy złością na nie. Uczmy się po prostu z nimi obchodzić.

O tym, jak sobie poradzić z trudnymi emocjami

O dobrym słowie

Duński pedagog i terapeuta rodzinny Jesper Juul poleca rodzicom mówienie „nie”, bo odmawianie dzieciom – oczywiście w sytuacjach, które tego wymagają – bardzo dobrze wpływa na ich rozwój. Stają się dzięki temu silne i świadome własnej wartości. Ale bycie asertywnym, zwłaszcza wobec własnego dziecka, jest bardzo trudne. Właśnie dlatego warto przeczytać książkę „NIE z miłości”.

O złości, która krzywdzi

Książka „Kiedy twoja złość krzywdzi dziecko. Poradnik dla rodziców” jest przeznaczona dla osób, które chcą wiedzieć wszystko o złości. Ta wiedza pomoże im nie tylko nie popsuć relacji z dzieckiem, ale również nie narazić go na problemy emocjonalne. Poradnik ten, napisany przez zespół psychologów, może się także przyczynić do lepszego rozumienia zarówno siebie, jak i własnego dziecka

Rabat
Zamknij

Kiedy Twoja złość krzywdzi dziecko

Oceniony 4.58 na 5.
30.90  26.57 
Rabat
Zamknij

O złości, która jest decyzją

Poradnik „Kiedy złość rani. Jak uciszyć wewnętrzne burze?” podpowie, co zrobić, by złość nie działała niszcząco na nas i nasze relacje z innymi. Książka ta będzie pomocna dla osób, które chcą wybrać zdrowsze życie, pozbywając się z niego agresji i wprowadzając w nie asertywność.

O wsłuchiwaniu się w agresję

Kultowy duński pedagog Jesper Juul mówi „nie” potępianiu agresywnych zachowań dzieci. W książce „Agresja – nowe tabu?” radzi, jak zrozumieć przekaz kryjący się za agresją dziecka. Podpowiada również, jak przekuć tę emocję w pozytywne działanie.

O złości, która nie szkodzi piękności

Dlaczego tłumienie złości nie jest dobrym pomysłem? Co się dzieje, gdy nie panujemy nad tą emocją? Na te pytania przystępnie odpowie dzieciom bajka „Złość i smok Lubomił”. To jedna z książek składających się na serię przygotowaną przez Gdańskie Wydawnictwo Psychologiczne. Każda z nich zawiera zabawy i ćwiczenia pomagające zrozumieć emocje i nauczyć się, jak sobie z nimi radzić.

Wiek: 5+

O prostym sposobie na strach

Książka „Nie strach się bać. Jak rodzicielstwo przez zabawę radzi sobie z lękami dzieciństwa” wesprze rodziców, którzy chcą pomóc dziecku skutecznie zmierzyć się z lękiem. Lawrence Cohen w swoim poradniku proponuje konkretne rozwiązania opierające się na zabawie i empatii. Dzięki książce trudne emocje staną się łatwe do zrozumienia i opanowania.

O zrozumieniu zazdrości

Bajka „Zazdrość i wyścigi żółwi” podpowiada, w jaki sposób można tę nielubianą emocję uczynić przydatną w życiu. Przede wszystkim trzeba ją zrozumieć, w czym bardzo pomaga książka wydana przez Gdańskie Wydawnictwo Psychologiczne. Lektura tej i pozostałych części z serii bajek o emocjach może być sposobem na dobrze spędzony czas z dzieckiem.

Wiek: 5+

O dobrych stronach wstydu

Książka „Wstyd i latający śpiwór” pomoże dzieciom zrozumieć, kiedy wstyd jest pożyteczny, a kiedy ma na nas negatywny wpływ. Ćwiczenia i zabawy, w które wyposażona jest ta pozycja, będą dodatkowym wsparciem w nauce rozumienia i radzenia sobie z tą trudną emocją.

Wiek: 5+

O strachu, którego nie trzeba się bać

Jak sobie radzić ze strachem? To trudne pytanie o bardzo trudne uczucie. Odpowiada na nie bajka „Strach i pogromca potworów”. Dzieci dowiedzą się z niej, jakie mogą być skutki niepanowania nad lękiem i dlaczego ignorowanie strachu nie jest dobrym rozwiązaniem. Co jak co, ale instrukcja obsługi strachu przyda się każdemu dziecku.

Wiek: 5+

O spotykaniu się ze smutkiem

Bajka „Smutek i zaklęte miasto” podejmuje temat kolejnej trudnej emocji. Niedobrze się dzieje, gdy smutek zaczyna dominować nad innymi uczuciami; niedobrze też, gdy się go unika. Wydana przez GWP książka pomoże dzieciom nauczyć się – również poprzez ćwiczenia i zabawy – jak się obchodzić z tą emocją.

Wiek: 5+

O kłopotach z radością

To tylko pozory, że nie ma nic prostszego niż radość. Z tym uczuciem można mieć nie mniejszy problem niż z owianymi złą sławą strachem, złością czy zazdrością. Dlatego powstała bajka „Radość i wyspa Hop-Siup”. Książka ta w przystępny sposób wyjaśni dzieciom, dlaczego radość jest niezbędna w życiu i dlaczego nie wolno jej lekceważyć. Podobnie jak inne bajki z tej serii, jest wyposażona w ćwiczenia i zabawy, które pomogą dziecku lepiej zrozumieć i utrwalić zdobytą wiedzą.

Wiek: 5+

O asertywności i grzeczności

„Grzeczna niegrzeczność, czyli sposób na nadymki-drażliwe” to publikacja Gdańskiego Wydawnictwa Psychologicznego, która pomoże zarówno dzieciom, jak i rodzicom zrozumieć, czym jest asertywność. Bajka o trochę zbyt niegrzecznej Fiszce i trochę zbyt grzecznym Gzymsie, z którymi dzieci uczą się, jak właściwie wyrażać emocje, jest uzupełniona ćwiczeniami oraz poradami, jak zdobytą wiedzę wykorzystać w życiu. To bardzo ważna lektura, która uczy postępowania zgodnego z własnymi odczuciami, i odpowiada dzieciom na trudne pytanie: Czy jest coś złego w mówieniu tego, co się myśli?

Wiek: 5+

Ćwiczmy emocje

Dodatkiem do serii składającej się z sześciu bajek o emocjach jest zeszyt ćwiczeń – „Garść radości, szczypta złości. Mnóstwo zabawnych ćwiczeń z uczuciami”. Zebrano w nim informacje o wszystkich emocjach, a każdy rozdział to gotowy scenariusz zajęć, który można wykorzystać w pracy w przedszkolu czy w młodszych klasach szkolnych.

Wiek: 5+

O tym, jak uspokoić emocje

O uważności dla dzieci

Eline Snel, holenderska terapeutka, opracowała metodę świeckiej medytacji dla dzieci, którą przedstawia w książce „Uważność i spokój żabki”. Po co dzieciom medytacja? Dzięki niej nauczą się odstresowywać i świadomie reagować, krótko mówiąc – dobrze radzić sobie z emocjami.

Wiek: 5+

O samoregulacji

Jaka jest kluczowa umiejętność w życiu? Według dr. Stuarta Shankera, autora „Self-Reg. Jak pomóc dziecku (i sobie) nie dać się stresowi i żyć pełnią możliwości”, jest nią samoregulacja, która pozwala identyfikować emocje i nimi zarządzać. Dzięki niej dziecko może realizować w pełni swój potencjał.

O uważności dla dorosłych

Książka „Mindfulness. Żyj tu i teraz. Praktyka uważności dla każdego” Gill Hasson powstała z myślą o osobach, którym brakuje czasu, by zająć się sobą i swoimi emocjami. Ten niezwykle przystępny przewodnik po uważności pokaże, jak wprowadzić do życia równowagę emocjonalną, która wpływa na polepszenie relacji z samym sobą i otaczającym światem. Uzupełnieniem książki jest ponad 100 łatwych i krótkich ćwiczeń.

O tym, jak zrozumieć emocje

O zagmatwanym świecie emocji

Kartonowa książka „W moim sercu. Księga uczuć” w pomysłowy i obrazowy sposób przedstawia dzieciom świat emocji. To przewodnik, który pokaże, skąd się biorą uczucia i jakie reakcje wywołują, a także nauczy, jak rozpoznawać i nazywać emocje.

Wiek: 2+

O brzydkim słowie na „n”

Autorki książki „(Nie)grzeczni?” przedstawiają zachowania dzieci związane z trudnymi emocjami z trzech punktów widzenia: dziecka, rodzica i psychologa. Już to by wystarczyło, żeby stworzyć wartościowy przewodnik po uczuciach i reakcjach dziecka, ale książka ma jeszcze jedną zaletę: opisane w niej sytuacje są z życia wzięte. Być może poradnik „(Nie)grzeczni?” zdoła skutecznie obrzydzić rodzicom tytułowe słowo…

O emocjach i pani Miłce

„Wielka księga uczuć” cenionego autora Grzegorza Kasdepkego to zbiór czterech opowiadań, które wcześniej ukazały się jako osobne książki. Historie o przedszkolakach i ich nauczycielce, pani Miłce, są pretekstem, by zapoznać dzieci z różnymi emocjami – zazdrością, wstydem, strachem, poczuciem winy i innymi. Książka zawiera również definicje uczuć oraz porady dotyczące emocji.

Wiek: 5+

O nieprostych odpowiedziach

Skąd wiesz, że rodzice cię kochają? Czy jesteś zazdrosny o swoich braci i siostry? Między innymi z takimi trudnymi pytaniami muszą się zmierzyć dzieci w niezwykłej książce „Uczucia. Co to takiego?” Oscara Brenifiera. Ta pozycja z kultowej już serii Dzieci Filozofują, uświadamia, że w uczuciach i radzeniu sobie z nimi nie ma nic oczywistego.

Wiek: 7+

Autor: Anna Bednarska

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *