Bliskość, więź, empatia

Bliskość, więź, empatia

 

Przegląd ważnych książek z nurtu rodzicielstwa bliskości

 

Rodzicielstwo bliskości to styl wychowania, który staje się coraz bardziej popularny, choć wzbudza również kontrowersje. Stoi bowiem w sprzeczności z tym, co zostało uznane za obowiązujący kanon opiekowania się dzieckiem i wychowywania go. Jednak podstawowa zasada, na której zasadza się rodzicielstwo bliskości, właściwie kontrowersji budzić nie powinna – bo jest nią troskliwe reagowanie na potrzeby dziecka. Tak jak nie powinno ich wywoływać opierające się na empatii Porozumienie bez przemocy, które stało się ważnym narzędziem rodzicielstwa bliskości. Ta ciesząca się niezwykłą popularnością metoda komunikacji, pomaga wyrażać swoje emocje i poznawać cudze potrzeby w sposób, który nie rani innych. Warto ją poznać bez względu na to, czy jest się rodzicem identyfikującym się z nurtem bliskości. A nawet bez względu na to, czy w ogóle jest się rodzicem, bo jej skuteczność doceniają menedżerowie, nauczyciele, duchowni i politycy.

Ważne książki z nurtu rodzicielstwa bliskości pokazują nie tylko, jak opiekować się niemowlęciem, ale też jak budować i odbudowywać relację z dziećmi w późniejszym wieku, jak wychowywać je bez stosowania modelu opartego na karach i nagrodach, jak porozumiewać się z dzieckiem, by nie zakłócić jego rozwoju oraz rodzinnej więzi. Rodzice znajdą tutaj też porady, w jaki sposób kierować rodzicielską przygodą, by zadbać również o własne potrzeby.

„Księga Rodzicielstwa Bliskości. Przewodnik po opiece i pielęgnacji dziecka od chwili narodzin”

William i Martha Searsowie, twórcy terminu rodzicielstwo bliskości, w swojej książce wprowadzają czytelnika w tajniki tego stylu wychowania, postulując postawę wobec dziecka opartą na otwartości i wrażliwości. Ich przewodnik zawiera praktyczne wskazówki dotyczące opieki i pielęgnacji. „Księga Rodzicielstwa Bliskości” odpowie rodzicom na wiele istotnych i budzących wątpliwości pytań związanych między innymi z płaczem dziecka, karmieniem piersią czy godzeniem rodzicielstwa z pracą zawodową.

„Dziecko z bliska. Zbuduj szczęśliwą relację”

To pierwsza polska książka o rodzicielstwie bliskości. Jej autorka, psycholożka Agnieszka Stein, przedstawia w niej pomocną koncepcję 3R, w skład której wchodzą relacja, regulacja i rozwój. Rodzice znajdą tu odpowiedzi na ważne pytania dotyczące karania i nagradzania, stawiania granic, realizowania własnych potrzeb. W plebiscycie czytelników magazynu „Dziecko” w 2012 roku książka zajęła drugie miejsce w kategorii “Najlepsza książka dla rodziców dotycząca pielęgnacji lub wychowania dziecka”.

„W głębi kontinuum”

Pierwsze wydanie tej legendarnej już książki, przetłumaczonej na kilkanaście języków, pochodzi z 1975 roku. „W głębi kontinuum” dało na Zachodzie początek nurtowi rodzicielstwa bliskości. Jej autorka, Jean Liedloff, na podstawie obserwacji indiańskich dzieci z plemienia Yequana – które wyrastały na osoby pogodne i zadowolone z życia – przedstawia receptę na rodzicielskie bolączki i dylematy. Jest ona prosta i radykalna: mieć nieustanny fizyczny kontakt z dzieckiem. W ten sposób buduje się więź i wspiera dziecięcą samodzielność.

„Potrzebna cała wioska”

Wywiad rzeka z psycholożką Agnieszką Stein, autorką najważniejszej polskiej książki o rodzicielstwie bliskości „Dziecko z bliska” i propagatorką tej idei, jest ważną rozmową. Stein szczerze opowiada o sobie – o doświadczonej, ale stawiającej na ciągły rozwój kobiecie, matce i psycholożce. To książka, przy której można wzbogacić swoją wiedzę, ale też po prostu poczuć się dobrze.

„Księga dziecka. Od narodzin do drugiego roku życia”

Ten poradnik odzwierciedla 40 lat praktyki zawodowej i rodzicielskiej Marthy i Williama Searsów, propagatorów idei rodzicielstwa bliskości. Rodzice znajdą tutaj fachową wiedzę i wskazówki dotyczące zdrowia i rozwoju dziecka – między innymi snu, alergii czy odporności. „Księga dziecka” nie pomija zagadnień związanych z rodzicami – odnalezienia się w nowej roli, depresji poporodowej i powrotu do pracy; bez wątpienia pomoże czerpać radość z rodzicielstwa.

„Rodzicielstwo bliskości. Jak zbudować więź z dzieckiem?”

Pierwszy rok życia dziecka to okres ogromnych zmian i wyzwań. Z poradnikiem przygotowanym przez doświadczonych psychologów będzie to dla rodziców o wiele łatwiejszy czas. Natalia i Krzysztof Minge pokazują, jak wzajemne zaufanie, zrozumienie i poszanowanie potrzeb w rodzinie budują silną więź. Mamy znajdą w niej na przykład porady, jak uniknąć syndromu matki Polki, ale też jak sobie radzić z codziennymi problemami związanymi z usypianiem czy żywieniem niemowlęcia.

„Więź daje siłę. Emocjonalne bezpieczeństwo na dobry początek”

To książka mówiąca o więzi wszystko, co każdy rodzic powinien wiedzieć. Droga, którą wskazuje jej autorka, doktor biologii Evelin Kirkilionis, prowadzi do wychowania samodzielnej, pewnej siebie, szczęśliwej osoby. „Więź daje siłę” pomoże zrozumieć potrzeby dziecka, również tego bardziej wymagającego, by móc na nie odpowiadać. I upewni rodziców co do tego, że niemowlęcia nie da się rozpieścić, nosząc je i przytulając.

„Mocno mnie przytul. Jak zbudować i utrzymać silną więź w rodzinie”

Książka Carlosa Gonzaleza, hiszpańskiego pediatry o uznanym autorytecie, autora bestsellera „Moje dziecko nie chce jeść”, porusza tak istotne i budzące w rodzicach niepokój zagadnienia jak nagradzanie, karanie czy przemoc. Czytelnik dowie się z „Mocno mnie przytul”, że fundamentami w relacji z dzieckiem są zrozumienie i bliskość. Co najważniejsze, jest to książka niezwykle przyjazna rodzicom.

„Nie tylko chusta. Rodzicielstwo bliskości w praktyce”

Autorką tego nietypowego przewodnika po rodzicielstwie bliskości jest doktor neurobiologii Mayim Bialik, matka dwójki dzieci, bardziej znana jako gwiazda serialu „Teoria Wielkiego Podrywu”. Rodzice znajdą w jej książce przede wszystkim osobiste doświadczenia Bialik związane ze stosowaniem w praktyce założeń rodzicielstwa bliskości. „Nie tylko chusta…” to książka napisana z humorem i szczerością, pod każdym względem przyjazna czytelnikowi.

„Wychowanie bez nagród i kar. Rodzicielstwo bezwarunkowe”

Znany amerykański psycholog Alfie Kohn w swojej książce odpowiada na wywołujące wśród rodziców wiele kontrowersji i niepokoju pytanie: Jak i czy w ogóle dyscyplinować dziecko? „Wychowanie bez nagród i kar” obnaża negatywne skutki tradycyjnego modelu wychowania opartego na systemie nagród i kar, jak również warunkowej akceptacji. Książka Kohna zdobyła w 2006 roku złotą nagrodę NAPPA, najważniejszą amerykańską nagrodę przyznawaną książkom dotyczącym rodzicielstwa.

„Świadome rodzicielstwo”

Ta książka nie radzi rodzicom, co powinni robić z dziećmi, tylko co powinni robić ze sobą. Autorzy „Świadomego rodzicielstwa” – neurobiolog i psychiatra dziecięcy Daniel J. Siegel oraz pedagożka Mary Hartzell – wskazują, że poprawienie relacji z dzieckiem zależy od świadomej refleksji nad własną przeszłością: od zrozumienia wczesnych doświadczeń i ich wpływu na życie. Ludzie, którzy poświęcą czas na dowiedzenie czegoś więcej o sobie, będą mogli skutecznie wpływać na teraźniejszość, poprawiając jej jakość.

„W świecie porozumienia bez przemocy”

Amerykański psycholog Marshall B. Rosenberg, który stworzył metodę Porozumienie bez Przemocy, podsumowuje w tej książce swoje wieloletnie doświadczenie, poruszając tak istotne z punktu widzenia rodziców zagadnienia, jak rozwiązywanie konfliktów czy przekształcanie złości w pozytywne działanie. Każde spotkanie z komunikacją, która pozwala lepiej rozumieć siebie i innych, jest bardzo cenne. Książka stwarza okazję do pierwszego lub kolejnego z nich.

„Szanujący rodzice, szanujące dzieci. Jak zamienić rodzinne konflikty we współdziałanie?”

Jak zostać rodzicem empatycznym? Na to pytanie odpowiadają w swojej książce doświadczone trenerki Porozumienia bez Przemocy: Sura Hart i Victoria Kindle Hodson. „Szanujący rodzice, szanujące dzieci” to wprowadzenie do komunikacji z dzieckiem opartej na empatii, które skłania do refleksji, ale również oferuje proste wskazówki i zabawy. Książka zachęca do korzystnego dla całej rodziny rozwiązania, polegającego na nawiązaniu z dzieckiem dialogu i pozwoleniu mu na współdecydowanie o sprawach, które go dotyczą.

„Dialog zamiast kar”

Zofia Aleksandra Żuczkowska, pedagożka i autorka książki „Wychowanie bez klapsa”, dzieli się swoim doświadczeniem w praktycznym stosowaniu zasad Porozumienia bez Przemocy, podsumowując wieloletnią pracę z dorosłymi i dziećmi. To lektura obowiązkowa dla rodziców, którzy chcą uzyskać konkretne wskazówki, jak poprawić relacje w rodzinie. Dzięki niej poczują się lepiej i nawiążą prawdziwe porozumienie z dzieckiem.

„Rodzicielstwo przez zabawę”

Książka Lawrence’a Cohena stanowi doskonały wstęp dla tych rodziców, którzy chcieliby zmienić sposób komunikowania się z dzieckiem. Pokazuje, że dziecka nie trzeba kontrolować, a językiem, który najlepiej sprawdza się w relacjach, jest ten oparty na miłości i szacunku. „Rodzicielstwo przez zabawę” może bardzo pomóc rodzinom borykającym się z problemem niezaspokojonych potrzeb i nieporozumieniami.

„Dobra relacja. Skrzynka z narzędziami dla współczesnej rodziny”

Jak pielęgnować relacje z bliskimi, tym samym zapewniając sobie zdrowie i szczęście? – na to niełatwe pytanie warto poszukać odpowiedzi w książce Małgorzaty Musiał, doświadczonej pedagożki i autorki bloga Dobra Relacja (dobrarelacja.pl). W tej pełnej empatii pozycji można znaleźć wiele konkretnych wskazówek, jak rozwiązywać problemy i pokonywać rodzicielskie trudności dotyczące stawiania granic i rozwiązywania konfliktów.

„Wychowanie bez porażek”

To książka, która pozwoli rodzicom przyjrzeć się swojej relacji z dzieckiem – jak się z nim komunikują, jakie stosują metody wychowawcze, jak podchodzą do samego rodzicielstwa… Ale to dopiero początek, bo „Wychowanie bez porażek” Thomasa Gordona pokaże im sposób na takie postępowanie względem dziecka oraz komunikowanie się z nim, które pomogą znieść bariery uniemożliwiające porozumienie oraz nawiązanie głębokiej relacji.

Autor: Anna Bednarska


Te książki szczególnie polecamy

Bestsellery i nowości

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *