Przejdź do kasy Wartość koszyka: 0,00 zł

Blog

Kategoria: Tag:

Popularne tematy
Najlepsze książki o Porozumieniu bez Przemocy

Porozumienie bez Przemocy (PBP, ang. nonviolent communication, NVC) to metoda komunikacji z innymi, której celem jest wyeliminowanie przemocy (słownej, fizycznej i emocjonalnej). Jest to możliwe dzięki skupieniu się na emocjach oraz na potrzebach wszystkich uczestników interakcji.

Najlepsze książki o Porozumieniu bez Przemocy

 

Porozumienie bez Przemocy (PBP, ang. nonviolent communication, NVC) to metoda komunikacji z innymi, której celem jest wyeliminowanie przemocy (słownej, fizycznej i emocjonalnej). Jest to możliwe dzięki skupieniu się na emocjach oraz na potrzebach wszystkich uczestników interakcji. Dialog składa się tu z dwóch faz: empatii, czyli wysłuchania rozmówcy, oraz ze szczerego wyrażania siebie. Twórcą tego sposobu porozumiewania się jest Marshall B. Rosenberg – amerykański psycholog. Tak naprawdę Porozumienie bez Przemocy można określić mianem filozofii, której istotą jest dawanie z serca i współczucie. Specjalnie dla was przygotowaliśmy najlepsze książki o Porozumieniu bez Przemocy.

Fundamentem PBP są pewne umiejętności posługiwania się mową i innymi narzędziami porozumienia, pomagające nawet w niesprzyjających okolicznościach zachować człowieczeństwo. Nie ma w tej metodzie niczego nowego; wszystkie jej składniki znane są od stuleci. Jej zadaniem jest nieustanne przypominanie nam o czymś, co już wiemy – o tym, jak my, ludzie, mamy zgodnie z pierwotnym zamysłem wzajemnie odnosić się do siebie.

 

 

Rosenberg pokazywał ideę NVC, przeciwstawiając sobie dwa zwierzęta: żyrafę i szakala. Szakal jest symbolem przemocowego komunikowania się. Żyje po to, aby mieć rację. Ocenia, krytykuje, porównuje, analizuje. Żyrafa – roślinożerny, łagodny ssak o wielkim sercu jest symbolem pokojowego porozumiewania się. Żyrafa odnosi się do innych z szacunkiem, empatią i współczuciem. Żyje po to, żeby wzbogacać życie swoje i innych.

 

 

Jak zrozumieć się w rodzinie

 

Książka o tym, jak zazwyczaj mówimy do siebie, dlaczego często jesteśmy nieskuteczni w komunikacji i co zrobić, by dogadać się w rodzinie

Książka napisana jest prostym językiem, bo komunikacja w rodzinie powinna być prosta. Zamiast udawać, oczekiwać, robić uniki - lepiej nauczyć się mówić jasno o swoich uczuciach i potrzebach. Ważne, by umieć je również dostrzegać u innych.

[product id="20772"]

 

Dogadać się

 

Wyobraź sobie, że z rzeczywistości usuwasz przemoc, agresję, szantaż, pretensje, fochy i oceny, w zamian tworzysz nowy świat, oparty na szacunku, współpracy, dialogu oraz - co najważniejsze - na kontakcie z innymi ludźmi i wzajemnym zrozumieniu.


[product id="20313, 22165, 18259"]

Porozumienie bez przemocy. O języku życia

 

Podstawowa lektura na temat PBP. Książka została przetłumaczona na ponad 30 języków i sprzedała się w ponad milionie egzemplarzy. Nowe wydanie zostało wzbogacone o rozdział dotyczący mediacji w duchu PBP.

Punktem wyjścia w procesie opisywanym przez Rosenberga jest, jak i w całej jego metodzie, kontakt międzyludzki na poziomie serca, bez którego mediacje nie mogą się w ogóle rozpocząć. Inny jest też cel: Rosenberg jako mediator nie dąży do kompromisu, lecz – uwaga! – do tego, by każda ze stron zakończyła konflikt w pełni usatysfakcjonowana. Brzmi niewiarygodnie, lecz, jak udowadnia autor na licznych przykładach ze swojej pracy, jest to możliwe.

[product id="16841"]

 

W świecie porozumienia bez przemocy

 

Ostatni zbiór tekstów twórcy idei PBP. Autor podsumowuje w nim swoje wieloletnie doświadczenie w stosowaniu tej  metody. Jak rozwiązywać konflikty bez przemocy, jak rozmawiać i działać, aby potrzeby wszystkich były zaspokojone?

Poradnik pomoże ci stać się otwartym na potrzeby drugiego człowieka, a także jasno wyrażać swoje. Ponadto nauczysz się mówić o emocjach oraz właściwie reagować na sygnały wysyłane przez innych ludzi. Zyskasz narzędzia, dzięki którym łatwiej ci będzie prowadzić empatyczny dialog i pełne zrozumienia, bogatsze życie.

[product id="16389"]

 

Porozumienie bez przemocy. Ćwiczenia

 

Ćwiczenia uzupełniające do Porozumienia bez Przemocy (NVC) autorstwa Lucy Leu to praktyczny podręcznik do doskonalenia metody komunikacji stworzonej przez Marshalla Rosenberga, przeznaczony dla zorganizowanych grup lub osób ćwiczących samodzielnie. Ćwiczenia tworzą wraz z podręcznikiem Rosenberga spójną, doskonale uzupełniającą się całość, niezbędną dla wszystkich, którzy chcą nauczyć się rozpoznawać własne i cudze uczucia, potrzeby oraz komunikować się w empatyczny sposób.

Ćwiczenia ułożone są w formie czternastotygodniowego kursu, który dzięki szczegółowym wytycznym w nich zawartym, można odbyć samodzielnie lub w grupie składającej się wyłącznie z adeptów NVC.

[product id="16046"]

 

Dobra relacja. Skrzynka z narzędziami współczesnej rodziny

 

Zastanawiasz się, jak budować dobre relacje w rodzinie? Przeczytaj książkę pedagożki Małgorzaty Musiał, autorki popularnego bloga o rodzicielstwie. “Dobra relacja. Skrzynka z narzędziami dla współczesnej rodziny” pokaże ci, jak zmiana myślenia i odruchowych zachowań sprawi, że staniecie się bardziej zgodni, otwarci i tak po prostu… szczęśliwsi.

Dzięki tej książce nauczysz się w empatyczny sposób odpowiadać na potrzeby swojego dziecka, odkrywać prawdziwe przyczyny jego zachowań oraz w pełni akceptować wszystkie pojawiające się emocje. Zyskasz także większy spokój oraz poznasz sposoby na przetrwanie chwil zwątpienia.

[product id="16761"]

 

Edukacja wzbogacająca życie

 

Czy jest możliwe zastosowanie idei Porozumienia bez Przemocy w szkołach? Czy jest możliwa szkoła, której istotą będą dialog, szacunek, współpraca i empatia? Marshall Rosenberg dowodzi, że tak, i pokazuje, jak to osiągnąć. 

Z książki dowiesz się, jak w praktyce stworzyć środowisko, z którego dzieciaki wynoszą nie tylko wiedzę, ale i znajomość siebie, umiejętność reagowania na zmiany oraz empatię dla siebie i innych. Książka pełna jest praktycznych przykładów, dialogów i mediacjize szkolnego życia uczniów, nauczycieli, dyrektorów i rodziców. Polecamy szczególnie nauczycielom i pedagogom.

[product id="17476"]

 

Szanujący rodzice, szanujące dzieci

 

Wychowanie w duchu Porozumienia bez Przemocy (NVC) opiera się na podejściu do życia w rodzinie, które zakłada szacunek wobec wszystkich jej członków. Poradnik “Szanujący rodzice, szanujące dzieci” autorstwa Sury Hart i Victorii Kindle Hodson – dwóch doświadczonych trenerek NVC – podpowiada, w jaki sposób komunikować się ze sobą, aby zrównoważyć potrzeby dzieci i dorosłych.

Z książki dowiesz się na czym polega współdziałanie z dzieckiem i w jaki sposób je rozwijać, które postawy mogą wpływać negatywnie na budowanie więzi  oraz dlaczego to ważne, aby dbać o siebie i własne potrzeby. “Szanujący rodzice, szanujące dzieci” nauczy cię empatycznej rozmowy, mądrego rozwiązywania konfliktów, a także pomoże pozbyć się autorytarnych postaw.

[product id="16080"]

 

Dialog zamiast kar

 

Autorka, Zofia Aleksandra Żuczkowska, jest pedagogiem i razem z Karstenem Schacht-Petersenem, terapeutą i certyfikowanym trenerem NVC, prowadzi treningi dla nauczycieli, rodziców i całych rodzin w Szkole Empatii. Lektura książki pomoże odpowiedzieć na ważne pytania. Jakie wartości są ważne w waszej rodzinie? Na czym budujecie swój rodzicielski autorytet? Jak cenna jest dla was integralność waszych dzieci? Czy uczycie je przejmować odpowiedzialność za siebie?

Książka jest podsumowaniem wieloletniej pracy autorki przy użyciu PBP. Świetna propozycja zarówno dla rodziców zbuntowanych dwulatków, jak i nastolatków. Zofia Aleksandra Żuczkowska uświadamia nam, że to, co rodzice odczytują jako złe zachowanie, jest tak naprawdę prośbą o bycie dostrzeżonym. A młodzi ludzie w naturalny sposób dostrajają się do naszych emocji – dlatego spokojny dorosły to chętne do współpracy, empatyczne dziecko.

[product id="15050"]

 

Żyrafa i szakal w nas

 

Justine Mol, holenderska trenerka metody NVC, pokazuje, że można zaakceptować swojego wewnętrznego szakala, będąc jednocześnie żyrafą. Autorka przedstawia idee Rosenberga trochę inaczej, modyfikując je zgodnie ze swoim wieloletnim doświadczeniem. Jeśli pomimo ogromnego wysiłku nie udaje ci się zawsze zachowywać jak żyrafa, ta książka cię uspokoi. To po prostu normalne! Każdy czasem jest szakalem i ma do tego prawo.

Żyrafa i szakal zwierzęta, którymi posłużył się Marshall B. Rosenberg, by uzmysłowić dualizm ludzkiego charakteru. Żyrafa jest alegorią człowieka silnego, wrażliwego, życzliwego i otwartego. Szakal przeciwnie – apodyktycznego, dążącego do celu i oceniającego siebie na tle innych. Książka podpowiada, jak być jednocześnie jednym i drugim. Dać pole do popisu szakalowi łącząc jego potrzeby z zaletami żyrafy.

[product id="16094"]

 

 


Poznaj nasze książeczki Niuniuś - o emocjach małego dziecka:

[product id="23455, 23512, 23528, 23591, 23455, 23692" slider="true"]

Poznaj naszą Serię Rodzicielską – tworząc ją myśleliśmy o tym, czego najbardziej potrzebują rodzice.

[product category_id="513" slider="true" onlyAvailable="true"]
Wydajemy też barrrdzo niegrzeczne książki dla dzieci:
[product category_id="516" slider="true" onlyAvailable="true"]
Oraz książki dla najmłodszych:
[product id="23295, 23296"]
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium