Harry Potter, Igrzyska śmierci, Opowieści z Narnii… Gdy młody człowiek dojrzewa, na jego półkach króluje literatura młodzieżowa i literatura obyczajowa. I choć książki młodzieżowe poruszają mnóstwo ważnych dla młodego człowieka tematów, my, rodzice, powinniśmy postawić na poradniki o wychowaniu. Pełne miłości, wsparcia i empatii.
Nowa dyscyplina. Ciepłe, spokojne i pewne wychowanie od małego dziecka do nastolatka
O tym, jak być przewodnikiem dziecka i odpowiedzialnie orientować je w tym chaotycznym świecie.
Autor mówi: rodzice, nie warto wdawać się w negocjacje, ciągle prosić, stawiać tylu pytań. Mamy inne rozwiązania, znacznie skuteczniejsze i korzystniejsze dla naszych relacji z dziećmi. Stoi za nimi nowa dyscyplina. I wcale nie trzeba być przy tym surowym.
- Czy przejście od przemocy do braku dyscypliny pomaga dzieciom w rozwoju?
- Czy rodzicielski autorytet rzeczywiście odbiera dziecku wolność?
- Czy skorygowanie zachowania dziecka jest czymś złym?
- Czy wyrażanie dezaprobaty obniża jego poczucie wartości?
- Czy proszenie, tłumaczenie, negocjowanie to jedyne dostępne narzędzia?
[product id="27393"]
Jak zrozumieć nastolatka
Książka dla rodziców, którzy chcą być mądrymi przewodnikami swoich nastoletnich dzieci, dawać im wsparcie i towarzyszyć w rozwoju w tym pięknym, choć niekiedy trudnym czasie stawania się dorosłym.
Dlaczego moje dziecko się tak zachowuje? Co się z nim stało, przecież kiedyś tak nie było? Czy to się kiedykolwiek zmieni? O co mu w ogóle chodzi? Czy to jest normalne?
- „Nie sprząta swojego pokoju, a kiedy zwracam na to uwagę, odpowiada, że to jej pokój i jej bałagan",
- „Lekceważy mnie. Jak mówię, że nie wyjdzie, odpowiada mi: «Właśnie że wyjdę!»",
- „Upiera się przy swoim",
- „Stawia się nauczycielom",
- „Krzyczy, że nie będę mu rozkazywać",
- „Zamyka mi z trzaskiem drzwi przed nosem".
Żeby dziecko stało się dorosłym, musi być nastolatkiem – z całym spektrum doświadczeń, które towarzyszą temu etapowi życia. Żeby nasz nastolatek stał się dojrzałym dorosłym, potrzebuje wspierających i akceptujących rodziców! Jak sobie z tym wszystkim radzić? Jak odnaleźć się w nowej roli – rodzica nastolatka? Jak nie zgubić z oczu tego, że nasze dziecko w dalszym ciągu nas potrzebuje? Jak być dla niego przewodnikiem? A zwłaszcza – jak mieć do tego cierpliwość i zrozumienie? Autorka prowadzi nas przez okres nastoletniości dzieci z empatią dla naszej frustracji, złości, a czasem także bezsilności.
Zdaje się mówić: „Bądźmy w tym razem, my, rodzice nastolatków. Jesteśmy bowiem w momencie, kiedy z kokona wykluwa się piękny motyl!".
[product id="26714"]
Najlepsze książki dla rodziców – Jak się dogadać z nastolatkiem?
Jak się dogadać z nastolatkiem? To pytanie, które zadaje sobie każdy rodzic. Na kartach opublikowanej przez Wydawnictwo Samo Sedno książki Michelle Icard znajdziecie na nie odpowiedź. Dowiecie się również, jak wspierać dorastające dziecko, poruszać drażliwe tematy (takie jak m.in. seksualność, ryzykowne zachowania czy nieco ekscentryczny styl ubierania), szanować jego zdanie, budować bezpieczną więź i poczucie własnej wartości. Z jednej strony bez kar i moralizowania, z drugiej – z dużą dawką spokoju, swobody i pewności siebie.
[product id="22981"]
Wyjątkowy poradnik dla każdego rodzica – Nastolatki. Kiedy kończy się wychowanie?
Jesper Juul, znany na całym świecie terapeuta rodzinny, jest autorem kilkunastu książek o budowaniu wzajemnych, opartych na bliskości relacji z dzieckiem i wspieraniu jego naturalnych kompetencji. Każda z nich od razu stała się bestsellerem. Nie inaczej było z poradnikiem dla rodziców Nastolatki. Kiedy kończy się wychowanie? Tym razem duński pedagog udowadnia, że turbowychowanie, czyli usilne próby nadrabiania wychowawczych zaległości, nigdy nie przynoszą dobrego efektu. Wyjaśnia, jak stworzyć empatyczną relację z dzieckiem, które coraz częściej traktuje dom jak hotel.
[product id="15070"]
Poradniki o okresie dorastania – Dogadać się z nastolatkiem. Dojrzałość i szacunek w relacji
Staramy się dawać naszym dzieciom to, co najlepsze, jednak nie zawsze wiemy, jak porozumieć się z młodym człowiekiem. Powstaje błędne koło – dorastający człowiek uważa, że próbujemy narzucać mu swoją opinię, my jesteśmy coraz bardziej sfrustrowani, bo nasze starania nie przynoszą efektów. Z książką Dogadać się z nastolatkiem. Dojrzałość i szacunek w relacji Agnieszki Kozak i Joanny Berendt będzie nam dużo łatwiej przejść wraz z dzieckiem przez okres dojrzewania i uniknąć oskarżeń o brak zrozumienia.
[product id="22165"]
Wyjątkowy poradnik dla rodziców nastolatków – Wynaleźć siebie. Sekretne życie mózgu nastolatka
Choć świeżo upieczonym rodzicom może wydawać się, że to zajmowanie się noworodkiem jest najbardziej angażującym zajęciem na świecie, prawdziwe trudności zaczynają się dopiero kilkanaście lat później. Gdy dziecko dorasta, zamyka się w sobie i często podejmuje ryzykowne zachowania. Autorka książki Wynaleźć siebie. Sekretne życie mózgu nastolatka, Sarah-Jayne Blakemore, wyjaśnia, jak wspierać dorastające dziecko oraz co w tym trudnym czasie dzieje się w jego organizmie. Wszystko po to, by nastolatek czuł się rozumiany i szanowany.
[product id="17931"]
Książki dla rodziców nastolatka – Pozytywna dyscyplina dla nastolatków
Dyscyplina nie kojarzy się dobrze. Nie ma nic wspólnego z porozumieniem, bliskością i wsparciem. Autorki poradnika Pozytywna dyscyplina dla nastolatków, Jane Nelsen i Lynn Lott, przekonują nas jednak, że dyscyplina wcale nie musi być zła! Dzięki tej książce dowiecie się, jak rozmawiać ze zbuntowanymi nastolatkami, dla których ważniejsze są imprezy niż zdobywanie wiedzy. Zapraszamy do lektury wszystkich rodziców, którzy chcą zbudować ze swoim dzieckiem trwałą, opartą na szacunku i zrozumieniu relację.
[product id="17496"]
Poznaj nasze książeczki Niuniuś - o emocjach małego dziecka:
[product id="23455, 23512, 23528, 23591, 23455, 23692" slider="true"]
Poznaj naszą Serię Rodzicielską – tworząc ją myśleliśmy o tym, czego najbardziej potrzebują rodzice.