Kolekcje

4 listopadowe nowości idealne na mikołajkowy prezent

Listopad obfitował w nowości książkowe dla dzieci. Z grona świetnych pozycji, z których spora większość dotyczy świąt, wybraliśmy cztery, obok których nie możemy przejść obojętnie.

To MY dzieci świata wyd. Centrum Edukacji Dziecięcej

Pięknie wydana książka dla dzieci od 3 roku życia. Jej ponadczasowa tematyka sprawia, że równie mocno podoba się dwunastolatkom. Eliza Piotrowska odpowiada za tekst, ale całość dopełniają ilustracje Huberta Grajczaka. Temat- jak już wspomniałam – ponadczasowy, wciąż aktualny – obywatele świata, tolerancja, otwartość na inne kultury. To podróż po ponad 25 krajach świata, niektórych bardzo egzotycznych (np. Kenia, Madagaskar, Polinezja, Izrael),a niektórych być może znanych dzieciom chociażby z wakacyjnych podróży (np. Chorwacja, Anglia, Grecja, Niemcy). Jest akcja, sporo ciekawostek, wymowny tekst i piękne ilustracje.

Dobranocki na Gwiazdkę wyd. Nasza Księgarnia

Zbiór 11 opowiadań w klimacie zimowo-świątecznym do wspólnego czytania przed snem. Wśród autorów m.in. Roksana Jędrzejewska-Wróbel, Zofia Stanecka i Manuela Gretkowska. Taki miks autorów sprawia, że opowiadania są zupełnie różne. Jedne pełne nostalgii, inne wręcz przeciwnie – buchają humorem, a ich treść sprawia, że podobają się zarówno dwulatkom, jak i dzieciom w wieku szkolnym.

Kosmiczne święta wyd. Zakamarki

Wyd. Zakamarki przyzwyczaiło nas do tego, że od lat w listopadzie wydaje książki do czytania przez kolejne dni adwentu. I tak po m.in. “Wierzcie w Mikołaja!” i “Hurra, są Święta!” przyszła pora na “Kosmiczne święta”. To poruszająca serca opowieść o Rutce, która pragnie mieć przyjaciela. Prosi o niego św. Mikołaja. Ten spełnia jej prośbę, ale ów przyjaciel jest wyjątkowy – przybył z kosmosu. Można się domyślić, że Kosma będzie sprawiał sporo problemów, w końcu niełatwo odnaleźć się w ziemskiej rzeczywistości. Jest zabawnie, mądrze, świątecznie. Polecam!

Niezwykłe przyjaźnie w świecie roślin i zwierząt wyd. Nasza Księgarnia

Książka, którą się zachwycam, ilekroć ją otworzę. Ten sam podziw podziela moja córka, która jest miłośniczką zwierząt, robaków, roślin. Bo to książka właśnie o świecie fauny i flory, a także o przyjaźni, a właściwie o jej poszukiwaniu. Kot Homer wyrusza na poszukiwania idealnego przyjaciela (takiego, który zadba o to, by miał duuuużo jedzenia oraz utrzyma porządek w jego kuwecie). Wcześniej jednak zastanawia się, kogo (i czego) tak naprawdę szuka, jakie cechy powinien posiadać ten “ktoś idealny”. Autorka – Emilia Dziubak, pięknie ilustruje podróż Homera po niesamowitym świecie roślin i zwierząt. I ciekawie opowiada o ich życiu, w zupełnie nieoczywisty sposób. Książka, która wiele nas nauczy. Idealna!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *