Książka

Piętnaście nowości 2016 roku, których nie można przegapić

Sporo ciekawych rzeczy działo się na rynku książki dla dzieci w 2016 roku. Pojawiło się kilka oczywistych hitów, jak nowe wydanie Map Mizielińskich czy kolejny tom o Lassem i Mai, ale też mnóstwo ciekawych mniej medialnych tytułów, które szkoda byłoby przegapić.

Przed i po (Wydawnictwo Format)

Warto wiedzieć, że twórcy tej książki otrzymali za nią najważniejszą nagrodę – ilustratorskiego Oscara czyli nagrodę Bologna Ragazzi Award w 2015 roku. Matthias Aregui i Anne-Margot Ramstein stworzyli książkę, w której nie ma słów: głos został oddany czytelnikowi. Każda rozkładówka przedstawia dwie wersje tej samej ilustracji: przed – po lewej oraz po – po prawej. W ten sposób na ilustracjach pokazany został upływ czasu i to jest głównym tematem książki. Każda rozkładówka to pretekst do ciekawej rozmowy o tym, co się zmieniło, w jaki sposób, dlaczego. Można zapytać także o to, po co była ta zmiana, co ją spowodowało… Możliwości są nieograniczone.

Wydanie książki dofinansował Institute Français oraz Wydział Kultury Ambasady Francji w Polsce w ramach Programu Wsparcia Wydawniczego BOY-ŻELEŃSKI.

Wiek: 4+

Wiktorio, I love you (Zakamarki)

Wbrew pozorom dzieciństwo to nie zawsze beztroski czas. Kiedy ginie ci ukochany kot, a inne dzieci nie za bardzo chcą sięz tobą bawić, masz wrażenie, że świat wali ci się na głowę. Na szczęście los w każdej chwili może się odmienić. Na przykład za sprawą… nowej sąsiadki. I wcale nie musi to być dziewczynka w twoim wieku. Może to także być… bibliotekarka, która jeździ książkobusem i parkuje go na twoim podwórku. Czy sądzicie, że dziewięcioletnia Linn i dorosła Wiktoria mogą się zaprzyjaźnić?

Świetna książka z miłością do literatury w tle.

Wiek: 6+

Bruno, chłopiec, który nauczył się latać (Format)

Bruno, o którym mowa w tytule, to Bruno Schultz, jeden z największych polskich pisarzy. Książka pokazuje świat małego chłopca, który żył w trudnych wojennych warunkach. Chłopca szczególnie wrażliwego, który uciekał w swiat marzeń i snów przed bolesną rzeczywistością.

Michał Nogaś: Kiedy się ogląda tę książkę i czyta fragmenty, które napisała Nadia Terranova, ciarki przechodzą po plecach.

Piękna, wyjątkowa, poetycka książka , która wspaniale oddaje klimat literatury i malarstwa Brunona Schultza. Dla dzieci i dorosłych.

Wiek: 7+

Przez las (Entliczek)

Coś dla starszych miłośników mrożących krew w żyłach historii. Przez las to komiks i jednocześnie horror. Bestseller New York Timesa, o którym na swoich łamach napisał tak: Przez las” jest – w każdym sensie tego słowa – przejmujące.

Na książkę znanej i nagradzanej kanadyjskiej autorki komiksów Emily Caroll składa pięć graficznych opowiadań nawiązujących stylem do baśni braci Grimm oraz XIX-wiecznych powieści grozy.

Wiek: 12+ (a wg niektórych 14+)

Ala ma kota. A Ali? (Dwie Siostry)

Książka, która wygrała międzynarodowy konkurs na książkę ilustrowaną dla dzieci JASNOWIDZE 2014.

Jej koncepcja jest bardzo oryginalna i ciekawa: oto poznajemy elementarze z 25 krajów świata. Dowiadujemy się, w jaki sposób rozpoczynają naukę czytania dzieci z różnych stron świata. Świetne dla wszystkich dzieci, która rozpoczęły właśnie bądź mają rozpocząć naukę czytania.

Nasza sugestia: proponujemy czytać z Mapami Mizielińskich.

Wiek: 5+

Znajdka (Tadam)

Znajdka to obrazkowa historia pozbawiona tekstu, za to pełna uczuć i marzeń. Małe czarne zwierzątko szuka swojego miejsca w świecie. Na pełnych przyrodniczego bogactwa ilustracjach Dobrusi Rurańskiej wyróżniają się wielkie oczy znajdki, które obserwują różne pary szczęśliwych stworzeń i ewidentnie czegoś szukają…

Piękna, nieoczywista historia opowiedziana kipiącymi od barw i emocji obrazami. Gorąco polecamy!

Wiek: 3+

Doris ma dość (Zakamarki)

Kolejny tom do kolekcji dla wielbicieli niezwykłego talentu pisarskiego i ilustratorskiego Szwedki Pii Lindenbaum. Nikt tak jak ona nie potrafi wczuć się w emocje dziecka. Tym razem główną bohaterką jest Doris – dziewczynka, która ma dość tego, że dorośli ciągle mówią jej, co ma robić i przerywają jej ważne zajęcia.

Wiek: 3+

Tata w sieci (Muchomor)

Bardzo aktualna historia o rodzinie pingwinów i tacie, który w domu obecny jest jedynie ciałem. Jego duch przebywa w Internecie. Książka jest świetna i na pewno spodoba się dzieciom, a dodatkowo może rodzice zrobią rachunek sumienia…

Wiek: 3+

Basia i zwierzaki (Egmont)

To kolejny już tom w ukochanej przez przedszkolaki serii o Basi. Tym razem nową opowieść dostajemy razem z zestawem kreatywnym. Po lekturze można wyczarować własne stado papierowych zwierząt, zupełnie jak za starych dobrów czasów z czasopismem „Miś”. Pamiętacie?

Wiek: 3+

Znajdź kropki (Mamania)

Niezwykle pomysłowa książka Andy’ego Mansfielda pobudzająca wyobraźnię. Popchnij, pociągnij, podnieś i przekręć, aby znaleźć ukryte kropki. Dzięki tym działaniom otrzymasz trójwymiarowe efekty!

Wiek: 6+

Mania czy Ania (Jung-off-ska)

Pierwsza papierowa książka wydawnictwa Jung-off-ska, znanego z najlepszych audiobooków świata, naprawdę trzyma najwyższy poziom edytorski. Nowe, przejrzane i poprawione wydanie klasycznej powieści Ericha Kästnera opowiada wciąż żywą i aktualną, zabawną i wciągającą historię. Cudne ilustracje Joanny Rusinek.

Wiek: 8+

Rzeka czasu (Dwie Siostry)

Znakomita obrazkowa podróż przez historię świata od jego powstania niemal do dziś. Dinozaury, mamuty, łodzie Wikingów, skarby Azteków, wybitne postacie, ważne wydarzenia, odkrycia i wynalazki. Książkę stworzył Peter Goes, belgijski grafik i ilustrator. Znajdziecie w niej sporo polskich akcentów, co nie jest typowe dla publikacji z zagranicy.

Wiek: 7+

Jeden dzień (Dwie Siostry)

Piękny słownik obrazkowy dla maluchów autorstwa Aleksandry i Daniela Mizielińskich. „Hasła” zostały ułożone według rytmu dnia. Fajny pomysł i naprawdę świetne ilustracje!

Wiek: 1+

Auta, maszyny, pojazdy i wszystko do jazdy (Babaryba)

Imponująca obrazkowa kolekcja maszyn dla przyszłych kierowców, pilotów, inżynierów i po prostu hobbystów autorstwa znanego amerykańskiego twórcy książek dla dzieci Richarda Scarry’ego. Nie tylko dla chłopców!

Wiek: 2+

Czerwony Kapturek (Entliczek)

Jeśli sądzicie, że na temat Czerwonego Kapturka nie da się już powiedzieć nic nowego, zobaczcie tę książkę! Nowatorska, zabawna i interaktywna wersja najsłynniejszej baśni świata zostałą stworzona przez Sonię Chaine i zilustrowana przez Adriena Pichelina. Postaci i miejsca oraz przedmioty zostały tutaj przedstawione za pomocą piktogramów. Wykorzystując je, można opowiedzieć historię we własny sposób. Na dołączonej do ksiażki zakładce znajdują się objaśnienia piktogramów oraz streszczenie baśni. Dobrej zabawy!

Wiek: 3+

Kup książki:

[custom_add_to_cart size=”vc_btn_sm” style=”vc_btn_rounded_outlined” align=”center” id=”17442″]
[custom_add_to_cart size=”vc_btn_sm” style=”vc_btn_rounded_outlined” align=”center” id=”18831″]
[custom_add_to_cart size=”vc_btn_sm” style=”vc_btn_rounded_outlined” align=”center” id=”17438″]
[custom_add_to_cart size=”vc_btn_sm” style=”vc_btn_rounded_outlined” align=”center” id=”18512″]
[custom_add_to_cart size=”vc_btn_sm” style=”vc_btn_rounded_outlined” align=”center” id=”18407″]
[custom_add_to_cart size=”vc_btn_sm” style=”vc_btn_rounded_outlined” align=”center” id=”17474″]
[custom_add_to_cart size=”vc_btn_sm” style=”vc_btn_rounded_outlined” align=”center” id=”16426″]
[custom_add_to_cart size=”vc_btn_sm” style=”vc_btn_rounded_outlined” align=”center” id=”18623″]
[custom_add_to_cart size=”vc_btn_sm” style=”vc_btn_rounded_outlined” align=”center” id=”18221″]
[custom_add_to_cart size=”vc_btn_sm” style=”vc_btn_rounded_outlined” align=”center” id=”17318″]
[custom_add_to_cart size=”vc_btn_sm” style=”vc_btn_rounded_outlined” align=”center” id=”4640″]
[custom_add_to_cart size=”vc_btn_sm” style=”vc_btn_rounded_outlined” align=”center” id=”16787″]
[custom_add_to_cart size=”vc_btn_sm” style=”vc_btn_rounded_outlined” align=”center” id=”18922″]
[custom_add_to_cart size=”vc_btn_sm” style=”vc_btn_rounded_outlined” align=”center” id=”18405″]
[custom_add_to_cart size=”vc_btn_sm” style=”vc_btn_rounded_outlined” align=”center” id=”18499″]

4 thoughts on “Piętnaście nowości 2016 roku, których nie można przegapić

 1. Dorota napisał(a):

  Witam,
  Za Waszą namową zakupiłam córci książeczkę o Basi, a właściwie opowiadania 4w1. I powiem szczerze, wczoraj przeczytałyśmy 2 opowiadania i co mnie poraziło, to dość częste użycie słowa „głupi”. Jak dla mnie trochę przesada. A tekst „głupi braciszek” w opowiadaniu o nowym członku rodziny mnie powalił, tym bardziej, że czekamy na braciszka. Oczywiście te słowa albo opuszczałam albo używałam innych. Cała historia o przybyciu nowego brata jest napisana wg mnie zbyt gniewnie i nie tłumaczy za wiele na temat emocji jakie odczuwa dziecko w takiej sytuacji. Córci nie podobają się rysunki w tej książce, nie których twarzy się boi ( może dlatego, że ma 4 lata, a książka jest od 5:)). Jak dla mnie, to akurat tej pozycji nie polecam, ze względu na język i brak wyjaśnienia uczuć i emocji dziecku w nowych sytuacjach.

  1. Ewa Kostoń napisał(a):

   Pani Doroto, my przygodę z Basią rozpoczęliśmy jak córka miała 3 lata, od części „Basia i przedszkole”. Bardzo ją polubiliśmy, zarówno styl pisania Staneckiej, jak i ilustracje Oklejak. Wprawdzie córka ma już prawie 9 lat, ale do tej pory wypożyczamy Basię i wracamy do niej dość często. Dlatego gorąco polecam, aby Pani spróbowała ponownie, jeśli nie z tą częścią, bo wydaje się Pani nieodpowiednia, to z innymi. Na rynku są też dostępne krótkie opowiadania „Wielka księga Basi”. Jednocześnie polecam Pani książki o tematyce oswajającej dziecko z narodzinami braciszka: „Ja też chcę mieć rodzeństwo” Astrid Lindgren, „Kubuś będzie miał braciszka” Monica Rinaldini (odwołująca się do PbP), „Zuzia i nowy dzidziuś”, Liane Schneider, „Będziemy mieli drugie dziecko! Magia serca i miłości”, Elżbieta Zubrzycka. Pozdrawiam 🙂

   1. Kasia napisał(a):

    Basie są bardzo różne. My np. nie lubimy Basi i słodycze (smrodek dydaktyczny) a lubimy gotowanie, podróż…

    1. Ewa Kostoń napisał(a):

     Nas znudziła tylko „Basia i bałagan”, ale w pozostałych mamy swoje perełki. I nie czytaliśmy „Basi i zoo” (bo też mamy „swoje”).

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *