Książka

10 lektur obowiązkowych dla facetów

O tym, że czytanie dzieciom jest ważne, nie trzeba już chyba nikogo przekonywać – bardzo skutecznie zrobiła to Fundacja ABC XXI. Ale nie tylko dzieci potrzebują książek. Także dorośli mogą wynieść z nich wiele dobrego. Zobaczcie 10 książek dla dzieci i dorosłych, które powinien znać każdy mąż i ojciec. Niektóre warto przeczytać oczywiście także dzieciom, ale przede wszystkim – sobie! 

Jak tata pokazał mi wszechświat

Krótka i prosta historia pewnego spaceru małego chłopca i jego zazwyczaj bardzo zajętego taty. Wzruszenie przeplata się tutaj z komizmem, a patos z przyziemnością. Książka jasno pokazuje, czego dzieci potrzebują od ojców – powinni być obecni w ich życiu i objaśniać im świat. Generalnie Ulf Stark w swoich książkach świetnie pokazuje relacje dzieci z dorosłymi.

Rabat
Zamknij

Jak tata pokazał mi wszechświat

Oceniony 3.50 na 5.
27.90  24.55 

Zły Pan

Ktoś powiedział, że jest to lektura, która emocjonalnie dosłownie wciska w fotel. Mały Boj żyje w wiecznym napięciu – jaki humor ma dziś jego tata? Od tego wszystko zależy.  Bardzo ważna książka, którą każdy dorosły powinien przeczytać, o tym, jaki wpływ na dziecko mają emocje dorosłych. 

Dlaczego Tata jest taki? – zastanawia się Boj. Czy zrobiłem coś złego? Czy coś złego powiedziałem? – myśli Boj i kuli się w sobie. Czy tata jest już spokojny? Czy Tata jest wesoły? Czy się gniewa?

Zły Pan

24.90  21.91 

Tata

Jeszcze jedna niezwykle ważna i poruszająca książka o tym, jak dzieci postrzegają dorosłych. Tata to ktoś po prostu wszechmogący. Józef uwielbia swojego tatę i nawet jego wady widzi jako zalety. Nie pozwoli powiedzieć nikomu nic złego na tatę.

 

No dobrze. Chciałem tylko powiedzieć, że mój tata potrafi wszystko: złościć się, smucić, weselić. A także, czasami, zachowywać się bardzo zwyczajnie.

I jeszcze:

Mój tata zawsze mnie ratuje, cokolwiek się dzieje.

Wymienię teraz, przed czym mnie uratował:

Przed utonięciem (…). Przed spaleniem (…). Przed nieprzyjacielskimi pociskami (…). Przed upadkiem w przepaść (…). Przed śmiertelną chorobą (…). Więc nic nie może mi się stać.

Tata

32.00  28.16 

Tata w sieci

O tym piszą w książkach dla dorosłych: nieobecni ojcowie. Książka, która zmusza do rachunku sumienia: czy jestem tak naprawdę z własną rodziną, czy tylko obok niej? Każdy może wpaść do sieci, nie tylko ojciec. Bardzo aktualna tematyka.

Rabat
Zamknij

Tata w sieci

22.00  19.36 

Tata ucieka z cyrkiem

Czy człowiek, który założył rodzinę i ma dzieci, jest jeszcze bytem osobnym, czy tylko częścią rodziny? Czy głowa rodziny ma prawo realizować własne marzenia? Czy tata może uciec z cyrkiem? I czy może potem wrócić?

Krótka i lapidarna książeczka Etgara Kereta o wielu ważnych sprawach. Uwaga! Bardzo dużo dzieje się na ilustracjach Rutu Modan!

Rabat
Zamknij

Tata ucieka z cyrkiem

29.90  26.31 

Jedenastka Kłapząba

Zabawna i pełna przygód klasyka literatury czeskiej dla dzieci. Pewien ubogi chłop z Bukwiczek Dolnych miał jedenastu synów. Za pieniądze ze sprzedanej kozy kupił dwie bramki i założył drużynę piłkarską, a sam został trenerem – bardzo surowym i wymagającym. Chłopaki musieli codziennie wstawać o szóstej rano i biegać sześć kilometrów. Potem dostawali śniadanie i rozpoczynali właściwy trening piłkarski. KS Jedenastka Kłapząba zdobył wszystkie możliwe piłkarskie laury, rozgromił nawet FC Barcelonę. Ta prześmieszna i po czesku absurdalna momentami książka pokazuje, czego każdy ojciec powinien nauczyć syna (albo jedenastu): pracowitości, wytrwałości, ale także uczciwości i honoru. Polecamy nie tylko kibicom 🙂

Rabat
Zamknij

Jedenastka Kłapząba

24.90  21.66 

Nieźle to sobie wymyśliłeś, Albercie

Albert Albertson ma kilka lat, mieszka z tatą i kotem Puzlem i nie ma mamy. Książki o Albercie (jest ich w sumie kilkadziesiąt, w Polsce na razie ukazało się kilkanaście) składają się na jeden z ciekawszych portretów ojca w literaturze dla dzieci. Świetnie pokazują prawdziwą relację ojca i syna. Tata Alberta jest najlepszym tatą na świecie – czyli po prostu zwyczajnym tatą. Bywa zmęczony i kiedy nie chce mu się bawić z Albertem, potrafi dla chwili świętego spokoju dać mu nawet skrzynkę z narzędziami do zabawy. Albert musi tylko pamiętać, żeby nie używać piły podczas budowania helikoptera. W końcu jednak tatę zainteresowało, co takiego zbudował Albert:

– A może mogę się dosiąść, to razem uciekniemy przed lwem? – pyta tata.

O, przecież tego właśnie Albert chce najbardziej! Tata wsiada na pokład. Albert siedzi za sterem. Nareszcie tata się z nim bawi! Lecą daleko i wysoko i widzą mnóstwo rzeczy. Statki, i auta, samoloty i chmury. Długo, długo latają, aż…

…w telewizji rozpoczynają się wiadomości.

Polecamy całą serię!

Być mężem i ojcem

Podręcznik współczesnego mężczyzny, biblia dla ojców i mężów, książka o tym, co każdy facet wiedzieć powinien, mężczyzna – instrukcja samoobsługi. Takie podtytuły można by nadać tej niezwykle ważnej i potrzebnej książce. Jesper Jul sam jest przede wszystkim bardzo mądrym i doświadczonym facetem, pedagogiem i terapeutą rodzinnym. Przyznaje się do własnych błędów, których skutkiem był rozpad jego pierwszego małżeństwa. Dlatego można mu zaufać. W tej książce podejmuje temat roli mężczyzny we współczesnej rodzinie. Juul odpowiada na pytania, jak stworzyć silne więzi i stać się autorytetem, jak odnaleźć swoją pozycję w rodzinie i odkryć radość bycia z bliskimi. Pisze prosto i prawdziwie.

Główną siłą i motywacją do praktykowania ojcostwa są same dzieci: ich bezwarunkowa miłość i nieograniczone zaufanie popycha nas do rozwijania własnych umiejętności w tej dziedzinie. Ale szczególne wyzwanie współczesnych mężczyzn nie ogranicza się tylko do zdefiniowania na nowo roli ojca. Wymaga ono także znalezienia swojego miejsca w związku, w którym władza i odpowiedzialność rozkładają się po równi między kobietę i mężczyznę, zaś relacje zostają szczególnie mocno określone przez kobiece wartości.

Rabat
Zamknij

Być mężem i ojcem

30.90  26.88 

Ojcowie szóstego levelu

Reportaż o ojcach, którzy zostają z dziećmi w domu. Kim są, co ich do tego skłania, jak się w tym czują, co im to daje i co zabiera. Jak w tej sytuacji odnajdują się oni sami i ich partnerki? Dziennikarka Magdalena Szwarc przygląda się mężczyznom w różnym wieku, z różnym wykształceniem i pozycją społeczną, którzy postawili na tacierzyństwo i zdecydowali się na zamianę tradycyjnych ról. 

Widywałam ich od dawna. Niemal za każdym razem, gdy przedpołudniem zdarzyło mi się spacerować po Warszawie, natykałam się na trzech, czterech, ale bywało, że i siedmiu. (…) Czułam, że warto się im przyjrzeć i o nich napisać. A gdy zaczęłam rozpytywać wśród rodziny i przyjaciół, okazało się, że i mój cioteczny brat przez rok siedział w domu z dwiema córkami, i kilku znajomych.

Nieobecny ojciec, zagubiony syn

Książka o kruchości męskiej tożsamości kanadyjskiego psychoanalityka Guya Corneau. Autor odnosi się w niej także do osobistych doświadczeń, ponieważ był wychowywany wyłącznie przez matkę. Pisze o tym, jak mężczyźni uciekają przed wchodzeniem w prawdziwe relacje z synami, i o tym, jak czują się synowie, którzy nie mają się z kim identyfikować w procesie tworzenia własnej męskiej tożsamości. Skutki tego braku są naprawdę poważne. Według Gyua Corneau są to między innymi homoseksualizm, maskowanie wrażliwości, kłopoty z regulowaniem agresji, lęk przed bliskością i depresja.

Nasi ojcowie chowają się w lesie, knajpie, pracy. Uciekają do swoich samochodów, lektury dziennika, przed telewizor. Często wybierają ucieczkę w abstrakcyjny i syntetyczny świat, gardząc teraźniejszością, codziennością, cielesnością. Dzisiejszy mężczyzna i mężczyzna jutra poddają się wszechmocnemu śpiewowi mediów, które tak jak syreny wzywają swego Ulissesa. Uzależnienie od mediów jak od narkotyku, bez którego nie można żyć, pozwala im na milczenie, przeciwdziała wcielaniu się w ojca albo wchodzeniu w relacje.

2 thoughts on “10 lektur obowiązkowych dla facetów

  1. Mb pisze:

    Ja bym dodała coś dla najmłodszych, czyli
    Eric Carle “Konik morski”

  2. Aga pisze:

    Zapomnieliscie o Pippi wchodzi na pokład!!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *